Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 8. aprilie 2013, 20:51

Cand voi pescui in Germania, ma asigur ca nu incalc legile lor.
Somnii astia din poze nu au fost vatamati ca au fost scosi fara minciog si pusi direct pe iarba. Oare cand luam pestele in brate pentru poza, este mai putin daunator mucusului? Cand somnul ataca in mal de iese practic din apa pe uscat, se automutileaza? Cand il punem pe saltea, nu i se ia mucusul la mangaiere?
Zoran, hai sa fim realisti si nu mai catolici decat Papa. Nu toate legile sunt realiste. Multe dintre ele sunt facute pentru a "da bine in poza" si atat.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 8. aprilie 2013, 20:52

Salut :apl: ,am niste informatii ca si pe bratul Chilia s-au prins somotei,insa nu prea mari.In zona Chilia veche. :pescuit:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 8. aprilie 2013, 21:00

Eugen, nu am spus ca somnii prinsi de voi au fost vatamati, ci doar ca exista posibilitatea unei vatamari. Exact din acelasi motiv se pun si crapii pe o saltea umeda. Se scot cu minciocul si se aseaza pe saltea, se pune o mana pe ochi pt a le face intuneric sa nu se mai zbata, dupa care se scoate carligul.
Prin iarba exista multe pietre, scoici sparte, poate chiar si sticle, cioate ascutite... deci exista posibilitatea ranirii, sau? Legea din Germania sau Franta nu trebuie sa o ia nimeni din Romania ca atare, dar macar in considerare, am vrut doar sa specific ca exista astfel de legi in Eu din anumite motive, deloc "catolice", ci pur omenesti. :prieteni:
Nici eu nu le-am cunoscut pina nu am inceput sa pescuiesc aici, iar cu timpul mi-am dat seama cva nu-s deloc rele! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 9. aprilie 2013, 08:10

La Tataru de joi pana duminica nimic la somn si crap. Cateva babusti si platicute. Pe canalul Rosu - Puiu pana acum 2 saptamani s-a prins crap uneori chiar mare si somotei pana in 2kg. Un prieten care a ajuns acolo joia trecuta si a stat pana duminica nu a avut trasatura decat seara la babusca nica si platicuta cat palma. Erau barci una langa alta si toata lumea se plictisea. Pe Solomon joi 1 stiuca de aproape 3kg si 2 marle sub juma' de kg. Vineri, sambata si duminica nici un atac. Acelas lucru pe Holbina. In gura canalului Dranov nimic in ultimile 10 zile exceptie babusca, platica si cativa avati mici (a fost singurul loc in care am auzit ca s-a prins ici si cand cate un avat). La Partizani, in perioada in care am fost si eu, s-a prins un somn de aproape 2m stationar cu tipar si cativa mici (pana in 5kg).

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 9. aprilie 2013, 09:15

Da vad ca ati bobinat nu v-ati jucat, eu sunt mai comod, aleg locul unde instalez tabara si acolo raman. Ma apuca groaza cand ma gandesc la instalat si strans cortul :rizi: . Oricum nu stiu de ce dar Sulina nu ma atrage, imi plac poate prea mult locurile de pe Sfantu si in plus acces auto pana la km 54. Anul asta vreau sa ajung si in zona Isaccea, nu am fost niciodata, dar fiindca acolo se termina prohibitia mai devreme vreau sa incerc. Mi-a spus cineva ca e zona buna de clonc pe sectorul Grindu-Vacareni, cand am timp am sa fac o recunoastere.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 9. aprilie 2013, 11:26

Tatuc, eu nu am misunat decat pe o raza de maxim 10km si asta doar cand am dat la clonc. In toate locurile mentionate in postul anterior au fost prieteni ori cunostinte, oameni cu care din cand in cand fac echipa in Delta.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 9. aprilie 2013, 11:35

Tatuc, eu nu am misunat decat pe o raza de maxim 10km
Acum am inteles, initial crezusem ca v-ati tot mutat :rizi: :doarecapu:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 10. aprilie 2013, 17:09

Un motiv pentru care nu toata lumea s-a distrat cu somotei, pe langa alegerea locului nepotrivit, a avut-o montura si momeala. Asa cum am mai scris, noi am avut rezultatele cele mai bune la tipar. Dorin s-a jucat folosind si montura cu pluta de fund (jucand momeala intre jumatate de metru si 2-3m de fundul apei) insa vazand ca la ea nu se intampla nimic, a trecut pe cea clasica: plumb fix legat cu fir de sacrificiu (pentru cazul in care plumbul se agata) lung de 50-70cm, apo i agrafa cu vartej. De agrafa am prins firul de la plumb, iar de primul ochet de unde am legat linia de la mulineta am pus carligul legat cu mono de 0,80mm si lung de cca 40cm pe care am bagat o zornaitoare. Asta a fost singura montura prinzatoare si asta nu doar in Delta asta de primavara, ci in toate de pana acum (exceptie facand zornaitoarea care a fost la "prima strigare"). Daca temperatura apei depasea 8 grade Celsius, ar mai fi dat rezultate si ramele negre tot in acelasi model de montura.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 10. aprilie 2013, 17:56

Un motiv pentru care nu toata lumea s-a distrat cu somotei, pe langa alegerea locului nepotrivit, a avut-o montura si momeala. Asa cum am mai scris, noi am avut rezultatele cele mai bune la tipar. Dorin s-a jucat folosind si montura cu pluta de fund (jucand momeala intre jumatate de metru si 2-3m de fundul apei) insa vazand ca la ea nu se intampla nimic, a trecut pe cea clasica: plumb fix legat cu fir de sacrificiu (pentru cazul in care plumbul se agata) lung de 50-70cm, apo i agrafa cu vartej. De agrafa am prins firul de la plumb, iar de primul ochet de unde am legat linia de la mulineta am pus carligul legat cu mono de 0,80mm si lung de cca 40cm pe care am bagat o zornaitoare. Asta a fost singura montura prinzatoare si asta nu doar in Delta asta de primavara, ci in toate de pana acum (exceptie facand zornaitoarea care a fost la "prima strigare"). Daca temperatura apei depasea 8 grade Celsius, ar mai fi dat rezultate si ramele negre tot in acelasi model de montura.


Ce adincime a avut apa unde ati pescuit? Se pare ca ati facut exact ceea ce trebuia pt a selecta doar puietul si a impiedica somnii mai mari sa ajunga la momeala. Cred ca momeala era lipita de fundul apei pe o patura de puiet de somn. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 10. aprilie 2013, 18:46

Temperatura apei avea numai 6 grade. In cele 8 zile + nopti nu a fost niciun atac pe suprafata, exceptand o zona cu intinsura unde nu puteam ajunge sa pescuim cu lansetele peste noapte datorita barcilor care tranzitau zona.
Adancimea locurilor in care am pescuit a fost de 4-6m iar momeala nu statea pe fund, lucru dovedit si de faptul ca nu am scos nicio data tiparii morti ciuguliti de raci. Malul nostru, cu apa adanca, aproape era lipsit de babusca si alte specii de peste pasnic si asta ca nu prindeam mai mult de 2-3 baboi pe zi la lansetele destinate lor. daca apa era o idee mai calda, cu siguranta ca am fi avut macar o trasatura de somn punctabil, dar in conditiile date asta era tot ce se putea prinde acolo, mai ales ca zona aceea nu mai sta bine cu exemplarele mari de cativa anisori.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 13. aprilie 2013, 13:36

plumb fix legat cu fir de sacrificiu (pentru cazul in care plumbul se agata) lung de 50-70cm, apo i agrafa cu vartej. De agrafa am prins firul de la plumb, iar de primul ochet de unde am legat linia de la mulineta am pus carligul legat cu mono de 0,80mm si lung de cca 40cm pe care am bagat o zornaitoare
Poti pune o schitab te rog? Si in carlig ce momeala ai pus?
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

L200

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 16. septembrie 2013, 08:12

Salutare,

Anul asta am facut 2 iesiri in Delta, la Crisan. In iunie la crap, am insistat pe Dunarea Veche, pe intinsura - in zona balizelor, unde am prins 5-6 crapi 2-4 kg dar foarte mult caras mare (la cocolos si porumb uscat) si o alta iesire in August pe care am descris-o mai in amanunt in topicul deschis de Dorin.

De fapt voiam sa va recomand cateva locuri in zona Crisan:
- salau, somn in zona spitzului - confluenta dintre Dunarea veche si bratul Sulina, se poate pescui si din mal dar cel mai bine din barca
- crap, somn (+ caras si alte albituri) - Dunarea Veche - canalul Ingusta - zona cu cioate, se poate pescui si din mal pe dreapta, dar atentie la copacii rasturnati din mal
- stiuca, crap pe Dunarea Veche in continuare dupa Ingusta, pana la Mila 8
- somn, crap pe Sulina de la Gorgova pana dupa mila 8
- salau, somn in zona insulelor de la confluenta dintre Caraorman si Sulina
- salau, crap la cioatele de la confluenta Caraorman cu canalul Iacov
- pe lacul Iacov am dat anul asta de stiuca la 2-3 kg

Evident ca sunt mai multe zone, am precizat doar zonele pe care le-am batut anul asta si am dat de peste.

Fire intinse :)
»L200« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMAG0147_1.jpg
  • CAM00053.jpg

Subiecte asemănătoare