Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 2. martie 2012, 08:39

Forfahul

Salut Zoran,
culoarea galben pal se poate folosi pentru forfah? Dacă te rog poţi să-mi pui o poză cu firul de 2 mm( detaliul ) pe care-l foloseşti pentru forfah. L-am văzut pe filmuleţele prezentate de tine dar aş vrea să-l văd mai în detaliu. Din câte fire este împletit?
Mulţumesc, fir să fluiere :ciao:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 2. martie 2012, 10:27

Salut Ovidiu,
culoarea la forfah nu prea conteaza: maro, verde, negru, galben, alb,...
Eu am verde de 0,9 mm, maro de 0,8 mm, negru de 1,7 mm si negru de 2 mm.
Cel putin 8 fire, cele negre sunt speciale, tin doar 100 kg dar sunt foarte rezistente la frecare (si cele mai ieftine ;)).

Poze detaliu urmeaza.

Salut Tudor,
tu ce experiente ai facut la forfahuri? Culoare, grosime,...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 2. martie 2012, 11:47

Si eu folosesc forfah de orice culoare. Nu asta este important. La grosime nu ma uit. Din moment ce rezista la mai mult de 50kg e ok.
Maine se pare ca va fi soare si frumos. O sa va fac niste poze cu anumite chestii.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 2. martie 2012, 12:09

Abia astept, Tudor! Si eu voi incerca maine niste poze si un filmulet, voi iesi toata ziua la ... clonc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 2. martie 2012, 15:06

fericitule, deja puteti iesi la pescuit ......
eu mai am un pic si :zid: ca nu pot iesi...m-am apucat sa imi reconditionez barca si sper ca in doua saptamani sa o duc la Dunare.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 3. martie 2012, 18:22

Asa cum am promis iata o poza cu firele cu care fac eu forfahuri :


7

sâmbătă, 3. martie 2012, 18:55

Eu folosesc la spinning o linie de 30lb.In fata am cam un metru de mono special pentru somn de 0,40mm,rezistent la abraziune.Dar uneori nici asta nu e suficient,daca pun mai mult ma impiedica-n lanseu.Zona pe care o frecventez la pescuitul somnului e un platou de 1,2m cu plecare in praguri de 3 si apoi in 5m.Jos este si scoica pe langa pericolul acestor diferente de nivel.Multi pesti i-am pierdut din cauza asta.Imi puteti recomanda un forfac mai rezistent sau o alta montura?Mai bine zis,ceea ce a-ti prezentat mai sus,ar fi mai indincat si la spinn?Mersi mult.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 3. martie 2012, 19:01

Trebuie tinut cont ca eu pescuiesc numai din barca. Asa ca nu pot raspunde celor care pescuiesc altfel. De cand mi-am luat prima barca, in 1991, s-au simplificat atatea lucruri incat nu-mi imaginez sa pescuiesc din nou de pe mal, inafara pestilor mici.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 4. martie 2012, 07:42

Eu folosesc la spinning o linie de 30lb.In fata am cam un metru de mono special pentru somn de 0,40mm,rezistent la abraziune.


:doarecapu: Mie mi-a taiat anul trecut pe Dunare forfah mono de 1 mm, special pt somn.

Pune un forfah din fir textil de 0,65 mm tras intr-un tub/ furtun de 2 mm de silicon. Sau, tuburile ce sunt folosite la pescuitul crapului (alea deasupra de plumb). Nu conteaza ca la final forfahul va avea 2 mm! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 4. martie 2012, 09:15

Firul de 2 mm tine 100 kg si e f rezistent la frecare.
Cel de 1,7 mm tine 120 kg, si el e f rezistent la frecare, este insa altfel impletit decit cel de 2 mm.
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 2 mm sus si 1,7 mm los.JPG (77,54 kB - 83 ori coborit - ultima oara: 16. septembrie 2020, 11:33)
  • 2 mm.JPG (118,61 kB - 67 ori coborit - ultima oara: 16. septembrie 2020, 11:33)
  • 1,7 mm.JPG (148,32 kB - 69 ori coborit - ultima oara: 16. septembrie 2020, 11:33)
  • 2mm.JPG (83,51 kB - 56 ori coborit - ultima oara: 29. aprilie 2020, 05:44)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

duminică, 4. martie 2012, 11:17

Multumesc Zoran.Incercam si asa. :ochi:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 6. martie 2012, 07:35

Mulţumesc pentru poze Zoran, eventual dacă poţi să recomanzi şi câteva mărci de forfahuri.

Fir întins.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 6. martie 2012, 17:57

Gigafish Powerline
Mantikor Rig Line
Black Cat Power Leader
Sänger Super Line sau Dreamfish Leader
Climax Cult Catfish Leader
Cormoran Coramid Big Cat

:relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 7. martie 2012, 11:20

Mulţumesc Zoran

Fir întins, :saluti:.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 7. martie 2012, 20:08

si daca tragi tubul de 2mm direct pe fir textil , sunt mai putine noduri, decat daca mai legi si un forfac +tub...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 8. martie 2012, 05:22

:bravo:

DAR, forfahul fiind mult mai gros, si nodul e mai rezistent decit celalalt, e ca si sum ai avea doar un nod pe firul principal subțire, care va ceda primul...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 8. martie 2012, 09:31

Si eu folosesc forfah de orice culoare. Nu asta este important. La grosime nu ma uit. Din moment ce rezista la mai mult de 50kg e ok.

Frumusețea monturii este ascunsă în simplitate............ :zambet:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »LARRY« (9. martie 2012, 10:40)


18

sâmbătă, 24. martie 2012, 23:49

:pescuit: Realitatea este ca atunci cand, din varii motive rupe, spunem ca "a fost prea mare"; iar cand stim ca o varga sau mulineta nu sunt bune pentru somn, dar le punem montura de somn, spunem "lasa sa traga la ea, ca vedem noi!". Asta este natura umana, n-ai ce-i face! Eu incerc sa ma adaptez din mers la schimbari, altfel acestea trec pe langa mine si nu stiu ce pierd!
Zoran, inca odata da-mi voie sa-ti multumesc pentru privilegiul de a avea acces la informatii pretioase, fara perdea!
Respect! :prieteni:

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 25. mai 2014, 00:12

Vreau sa aleg un fir pt forfac. Powerline 1.20 mm 170 kg sau leader de 1.70 mm 120 kg? Care e diferenta intre ele? Cati metri ar fi bine sa pun pe mulineta? 10 m? 20 m?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 25. mai 2014, 17:27

Vreau sa aleg un fir pt forfac. Powerline 1.20 mm 170 kg sau leader de 1.70 mm 120 kg? Care e diferenta intre ele? Cati metri ar fi bine sa pun pe mulineta? 10 m? 20 m?

Numai dupa ce am urmarit pana acum, inteleg ca prioritate are varianta impletita din mai multe fire, 8, sau mai multe, cu cat mai multe impletituri pe metru! Ce as alege eu, sper sa nu ma insel, ar fi un multifilar impletit din maximum de fire disponibil pe piata, cu grosimea si rezistenta maxima, dar in asa fel incat daca se intampla sa rupa, sa plece cu cat mai putine "probleme", si pentru peste, dar si pentru pescar(mine), adica nu e bine sa traga dupa el si parte din inaintas sau/si firul principal, dar nici mie nu-mi convine sa pierd prea mult fir, asa ca trebuie gasita modalitatea optima si pentru montura si "imbinari", de la forfac la inaintas si linie principala pentru a reduce riscurile! Din cate fire sunt impletite cele doua multifilamente din care vrei sa le alegi?
P.S. Departe de mine ideea de a da sfaturi, am de invatat destule, insa imi pot spune o parere bazata pe experienta pe Dunare, asa rar cum am ajuns, si pe concluzia la care am ajuns dupa ce am citit si retinut ce spun cei mai vechi in bransa.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »evergreen« (25. mai 2014, 17:37)