Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 17. februarie 2015, 21:48

Daca nu sunt indiscret, pot intreba pentru ce motiv? Eu de anul acesta am hotarat sa renunt la inaintasul de 150Kgf si sa trec pe fluorocarbon de 40Kgf. De ce oare?! Linia o "subtiez" de la 0,66 la 0,35mm (abioa ce i-am dat comanda lui Zoran). De ce oare?! Mentionez ca pescuiesc aproape 90% din timp la clonc in zona Giurgiu - Calarasi. Asa cum vara nu-i ca iarna, nici Dunarea noastra nu-i ca Ebro sau alte "garle" din Europa.

Nu ai plumbi grei . :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

42

marți, 17. februarie 2015, 22:16

Eugen,
Prefer sa prind somni mari, chiar daca stau degeaba pe malul apei....iar grosimea aceasta-mi convine deoarece la aruncare nu am probleme ! Si-n plus, nu ma bazez pe invizibilitate(vezi fluorocarbon), acest inaintas mi-a confirmat in cele mai multe cazuri...
Poate intr-o zi voi incerca si acea varianta, insa nu schimb de regula ce functioneaza bine!
:noroc:

43

marți, 17. februarie 2015, 22:43

Eugen,
Prefer sa prind somni mari, chiar daca stau degeaba pe malul apei....iar grosimea aceasta-mi convine deoarece la aruncare nu am probleme ! Si-n plus, nu ma bazez pe invizibilitate(vezi fluorocarbon), acest inaintas mi-a confirmat in cele mai multe cazuri...
Poate intr-o zi voi incerca si acea varianta, insa nu schimb de regula ce functioneaza bine!
:noroc:
Iku, si eu am din-astea, ca ce merge nu schimb :bravo: ,dar, imi si place deasemenea ideea ca,brusc, Zoran e pe locul 2 :rizi: la "supradimensionare" :box: :ochi:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 18. februarie 2015, 06:34

Eugen,
Prefer sa prind somni mari, chiar daca stau degeaba pe malul apei....iar grosimea aceasta-mi convine deoarece la aruncare nu am probleme ! Si-n plus, nu ma bazez pe invizibilitate(vezi fluorocarbon), acest inaintas mi-a confirmat in cele mai multe cazuri...
Poate intr-o zi voi incerca si acea varianta, insa nu schimb de regula ce functioneaza bine!
:noroc:
Iku, si eu am din-astea, ca ce merge nu schimb :bravo: ,dar, imi si place deasemenea ideea ca,brusc, Zoran e pe locul 2 :rizi: la "supradimensionare" :box: :ochi:
:noroc:


Cata, pina nu a aparut Giga Tec Cat de 1,3 mm, pescuiam si la clonc cu firul de 1,7 mm! :bravo:
Diferenta de pret este mare, cel de 1,3 mm costa 13€ per 30 m, iar cel de 1,7 mm costa 9,95€ per 50 m. Daca nu aparea GTC-ul, pescuiam in continuare cu cel de 1,7 mm.

Exact ca si Iku, decit sa prind 20 din aia micuti, mai bine astept si drill-uiesc in siguranta un somn sanatos. De aceea, la stationar NU folosesc sub 1,3 mm forfah, si la clonc NU merg sub 1,1 mm Giga Tec Cat. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 23. februarie 2015, 17:57

...
Zoran, mai sunt sperante sa gasim firul asta negru de 1,7mm.? :noroc:



Salut Iku, au mai intrat citiva metri de fir... Forfah 1,7 mm - negru
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

46

luni, 23. februarie 2015, 18:25

Il asteptam, multumesc! :pescuit: :prieteni:

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 22. iunie 2017, 19:12

Daca nu sunt indiscret, pot intreba pentru ce motiv? Eu de anul acesta am hotarat sa renunt la inaintasul de 150Kgf si sa trec pe fluorocarbon de 40Kgf. De ce oare?! Linia o "subtiez" de la 0,66 la 0,35mm (abioa ce i-am dat comanda lui Zoran). De ce oare?! Mentionez ca pescuiesc aproape 90% din timp la clonc in zona Giurgiu - Calarasi. Asa cum vara nu-i ca iarna, nici Dunarea noastra nu-i ca Ebro sau alte "garle" din Europa. Nu contest faptul ca si in Dunare exista "personaje" capitale, dar in numar semnificativ mai mic decat in alte "garle" si asta "puinctiform" de-a lungul celor putin peste 1500Km


Ai reusit Eugen cu Fluorocarbonul? In aceasta perioada dificilă in care somnul este mofturi si nu mănâncă aproape nimik ,,, as fi tentat sa incerc cu inaintas Fluorocarbon ,,, ai gasit o varianta multumitoare? ,, firma fir fluorocarbon ,?,, bănuiesc ca de la 0,60 mm in sus ,, poti recomanda ceva ?
MUTUMESC :prieteni:
GANDESTE CA UN PESTE

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 25. iunie 2017, 15:21

Citat de la »Eugen«



Daca nu sunt indiscret, pot intreba pentru ce motiv? Eu de anul acesta am hotarat sa renunt la inaintasul de 150Kgf si sa trec pe fluorocarbon de 40Kgf. De ce oare?! Linia o "subtiez" de la 0,66 la 0,35mm (abioa ce i-am dat comanda lui Zoran). De ce oare?! Mentionez ca pescuiesc aproape 90% din timp la clonc in zona Giurgiu - Calarasi. Asa cum vara nu-i ca iarna, nici Dunarea noastra nu-i ca Ebro sau alte "garle" din Europa. Nu contest faptul ca si in Dunare exista "personaje" capitale, dar in numar semnificativ mai mic decat in alte "garle" si asta "puinctiform" de-a lungul celor putin peste 1500Km

Ai reusit Eugen cu Fluorocarbonul? In aceasta perioada dificilă in care somnul este mofturi si nu mănâncă aproape nimik ,,, as fi tentat sa incerc cu inaintas Fluorocarbon ,,, ai gasit o varianta multumitoare? ,, firma fir fluorocarbon ,?,, bănuiesc ca de la 0,60 mm in sus ,, poti recomanda ceva ?
MUTUMESC :prieteni:


Am renuntat in totalitate la ideea cu flourocarbonul. Acum am venit de la Dunade si ... aici la noi a facut serviciu.