Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 26. mai 2014, 06:43

Vreau sa aleg un fir pt forfac. Powerline 1.20 mm 170 kg sau leader de 1.70 mm 120 kg? Care e diferenta intre ele? Cati metri ar fi bine sa pun pe mulineta? 10 m? 20 m?

1,5 - 2 m este suficient. Personal folosesc in functie de cit de accidentat este terenul pescuit si distanta la care este momeala, 5 - 10 - 20 sau 30 m de inaintas legat de firul principal.
De ex, daca pescuiesc din barca la 20 - 30 m linga crengi, pun doar 5 m inaintas + 1,5 m forfach. Pestele nu poate lua fir mult, nu inoata prea mult stanga - dreapta, nu am nevoie de zeci de metri de inaintas. Daca pescuiesc la 100-150 m distanta, si exista posibile obstacole in drumul somnului spre mal, la drill, atunci pun si 30 m deinaintas.
Si, in cazuri din acestea, aleg fir de rupere gros, 0,50 mm sau dublu 0,35 mm, ca sa nu fiu nevoit sa contrez cu forta la aceasta distanta. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 26. mai 2014, 10:40

Vreau sa aleg un fir pt forfac. Powerline 1.20 mm 170 kg sau leader de 1.70 mm 120 kg? Care e diferenta intre ele? Cati metri ar fi bine sa pun pe mulineta? 10 m? 20 m?

1,5 - 2 m este suficient. Personal folosesc in functie de cit de accidentat este terenul pescuit si distanta la care este momeala, 5 - 10 - 20 sau 30 m de inaintas legat de firul principal.
De ex, daca pescuiesc din barca la 20 - 30 m linga crengi, pun doar 5 m inaintas + 1,5 m forfach. Pestele nu poate lua fir mult, nu inoata prea mult stanga - dreapta, nu am nevoie de zeci de metri de inaintas. Daca pescuiesc la 100-150 m distanta, si exista posibile obstacole in drumul somnului spre mal, la drill, atunci pun si 30 m deinaintas.
Si, in cazuri din acestea, aleg fir de rupere gros, 0,50 mm sau dublu 0,35 mm, ca sa nu fiu nevoit sa contrez cu forta la aceasta distanta. :noroc:

0,35 sau 0,50 textil, sau fluorocarbon?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 26. mai 2014, 10:54

Multifilament de 1 pina in 1,7 mm ptr cei 1,5-2 m de la montura, iar ptr 5 – 10 – 20 sau 30 m inaintas in zone accidentate, de 0,7 pina in 1 mm (depinde de zona si situatie).

PS: chiar acuma am vorbit la telefon cu cineva din Ro, care a fost la spin la somn pe Dunare. Au dat noaptea cu oscilante de 80 si 120 gr, si cu Rapala Jointed d e13 cm. In total au prins 4 somni mai micuti si au avut 3 rupturi! Unul a smuls recuperatorul de la un Penn Atlantis 5000, dupa care a fost franat cu mana si asa a pocnit firul, ceilalti doi au rupt dupa citeva sec de drill. Firele folosite au fost de 0,35 si 0,5 mm si legate direct, nu pe forfach. Toti au muscat linga curentul cel mai puternic si au taiato direct in curent. Cum spunea si Zoli, asa au spus si ei, plecau ca acceleratele…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 26. mai 2014, 11:12

Multifilament de 1 pina in 1,7 mm ptr cei 1,5-2 m de la montura, iar ptr 5 – 10 – 20 sau 30 m inaintas in zone accidentate, de 0,7 pina in 1 mm (depinde de zona si situatie).

PS: chiar acuma am vorbit la telefon cu cineva din Ro, care a fost la spin la somn pe Dunare. Au dat noaptea cu oscilante de 80 si 120 gr, si cu Rapala Jointed d e13 cm. In total au prins 4 somni mai micuti si au avut 3 rupturi! Unul a smuls recuperatorul de la un Penn Atlantis 5000, dupa care a fost franat cu mana si asa a pocnit firul, ceilalti doi au rupt dupa citeva sec de drill. Firele folosite au fost de 0,35 si 0,5 mm si legate direct, nu pe forfach. Toti au muscat linga curentul cel mai puternic si au taiato direct in curent. Cum spunea si Zoli, asa au spus si ei, plecau ca acceleratele…

Atunci ce se poate face pentru a reduce riscul de a se repeta ce s-a intamplat? Mai bine zis, ce ai face/ut tu intr-o situatie asemanatoare?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 26. mai 2014, 11:22

Astea sunt situatii de exceptie, cind apa e scazuta si curentul f puternic, si mai si prinzi noaptea mult asteptata cind toti somnii sunt la rapit… :bucuros2:
Mulineta de 8000, fir de la 0,35 mm in sus (80 lbs), forfach de 1,3 mm si neaparat barca.
Cind primesc pozele cu mulineta rupta le pun si aici.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 26. mai 2014, 13:03

...
Unul a smuls recuperatorul de la un Penn Atlantis 5000, dupa care a fost franat cu mana si asa a pocnit firul, ceilalti doi au rupt dupa citeva sec de drill. …


Scuze, era un Atlantis 7000 si a smuls surubul cu tot cu materialul de sub el:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 26. mai 2014, 13:29

Nasoala treaba! Nu avea o problema mai veche, sau un viciu ascuns?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 26. mai 2014, 13:31

Probabil ca da. Poate o fisura, sau o subtiere extrema a aluminiului la turnare… cine stie. Oricum, la o mulineta de 200 € nu are voie sa se intample asa ceva.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 26. mai 2014, 17:09

Am si eu mulineta asta, nu stiu cum se comporta cu somni mari insa vad ca pot aparea probleme.Ai dreptate Zoran in sensul ca nu ar trebui sa se intample rupturi din astea la o mulineta de 200 de euro.Sa fie un model nereusit al celor de la Penn :gandesc: am citit deja de ceva timp pe site-ul lui Alan Hawk ca nu recomanda mulineta asta :gandesc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 26. mai 2014, 17:25

Am si eu mulineta asta, nu stiu cum se comporta cu somni mari insa vad ca pot aparea probleme.Ai dreptate Zoran in sensul ca nu ar trebui sa se intample rupturi din astea la o mulineta de 200 de euro.Sa fie un model nereusit al celor de la Penn :gandesc: am citit deja de ceva timp pe site-ul lui Alan Hawk ca nu recomanda mulineta asta :gandesc:

Aici apar avantajele unui multiplicator, sau, daca s-ar gandi cineva, sa produca o mulineta mai "zdravana" decat Cormoran Corboss, pe care sa intre mai mult fir de diametru mai mare! Nu inteleg de ce nu face/a facut asta Daiwa-Cormoran!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 26. mai 2014, 20:14

Eu tind sa cred ca e un defect din fabrica. Eu am fratele mai mic un 5000 si in afara de faptul ca strange prea tare firul pe tambur in timpul drilului nimic de reprosat.
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 26. mai 2014, 21:09

Probabil ca da. Poate o fisura, sau o subtiere extrema a aluminiului la turnare… cine stie. Oricum, la o mulineta de 200 € nu are voie sa se intample asa ceva.

Presupun ca nu mai era in garantie, ca ar fi fost interesant ce explicatie ar fi gasit producatorul!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

33

marți, 17. februarie 2015, 07:42

Cel de 1,7 mm tine 120 kg, si el e f rezistent la frecare

Zoran, mai sunt sperante sa gasim firul asta negru de 1,7mm.? :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 17. februarie 2015, 07:44

Cel de 1,7 mm tine 120 kg, si el e f rezistent la frecare

Zoran, mai sunt sperante sa gasim firul asta negru de 1,7mm.? :noroc:

Cu putin efort, da. Citi m ai nevoie?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

35

marți, 17. februarie 2015, 08:23

Ti-am trimis M.P.!

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 17. februarie 2015, 10:04

Eu folosesc Black Cat Power Leader,cel care rezista la 150 kg,si sunt foarte multumit de el.

37

marți, 17. februarie 2015, 10:10

Catalin, ce grosime are? :pescuit:

38

marți, 17. februarie 2015, 10:31

Catalin, ce grosime are?

Aproximativ 1,2mm sau mai putin...foloseste Giga Tec Cat 1,3mm este impletit frumos si rezistent la frecare,tractiune!
Eu am folosit si inca folosesc ambele fire dar sunt mai multumit de G.T.C.

39

marți, 17. februarie 2015, 12:30

Multumesc, Florin, insa am de 1mm . si 1,2mm. de la Giga Tec Cat; eu caut ceva mai sus, de la aceeasi firma! :ochi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 17. februarie 2015, 21:23

Multumesc, Florin, insa am de 1mm . si 1,2mm. de la Giga Tec Cat; eu caut ceva mai sus, de la aceeasi firma! :ochi:


Daca nu sunt indiscret, pot intreba pentru ce motiv? Eu de anul acesta am hotarat sa renunt la inaintasul de 150Kgf si sa trec pe fluorocarbon de 40Kgf. De ce oare?! Linia o "subtiez" de la 0,66 la 0,35mm (abioa ce i-am dat comanda lui Zoran). De ce oare?! Mentionez ca pescuiesc aproape 90% din timp la clonc in zona Giurgiu - Calarasi. Asa cum vara nu-i ca iarna, nici Dunarea noastra nu-i ca Ebro sau alte "garle" din Europa. Nu contest faptul ca si in Dunare exista "personaje" capitale, dar in numar semnificativ mai mic decat in alte "garle" si asta "puinctiform" de-a lungul celor putin peste 1500Km... :prieteni: