27 iunie - Ziua Internationala a Pescarului si Pescuitului
Azi dimineata am auzit la radio. Am dat un search (pt ca nu am stiut) si am gasit asta:
Ziua Internationala a Pescarului si Pescuitului
Conferinta Internationala pentru Reglementarea si Dezvoltarea Pescuitului de la Roma din 1984 a stabilit ca la 27 iunie sa se serbeze anual Ziua Internationala a Pescarului.
Pestele este un aliment sanatos, sursa de vitamine, acizi grasi Omega-3 si minerale. Se consuma pe intreg globul sub diferite forme.
Pescuitul, fie ca vorbim de amatori, fie de profesionisti poate deveni un hobby puternic.
Pescarii se reunesc sub aceasta pasiune, indiferent de mediul din care provin, de profesia si cariera lor. Povestile pescaresti sunt celebre si savuroase.
Pescuitul ilegal, braconajul, sunt fapte care ridica multe probleme autoritatilor.
Pescuitul este o activitate profitabila pentru economia unei tari. Exista un Fond European pentru Pescuit, un fond special al Comunitatii Europene care finanteaza industria pescuitului. Preocuparea pentru asigurarea durabilitatii economice, stoparea braconajului, adaptarea la schimbarile permanente ale naturii sunt preocupari legitime in aceasta ramura de activitate.
"Pentru a avea succes mult timp, un pescar trebuie sa se priceapa putin la istorie, biologie, geografie, ecologia raurilor si, bineinteles, la strategia si tactica pescuitului." Stephen R. Covey
Ce chestie, aveam si noi o zi.....dar cum o sarbatorim?????
Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm." Vincent Van Gogh
Pai de ziua muncii nu se munceste nu? => de ziua pescarului/pescuitului NU se pescuieste
Parada, defilare, cu lansetele in spate, juvelnice, salbe de boilesuri, peruci din forface, etc, asa ar trebui sa se manifeste pescarii pe strazi
Azi de dimineata citeam aici pe forum ca este Ziua Internationala a Pescarului si Pescuitului. Mi-a trecut prin cap oare cum s-ar putea sarbatori un asemenea eveniment, si neavand alta idee mai buna, am plecat la pescuit.