Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 11. martie 2012, 07:27

Cei mai mari somni ce s-ar putea prinde...

Salut prieteni somnari,
nu-i prima dată când ma trezesc și-mi dau seama ca am visat cu pești enormi, ori cu un drill superb, sau te miri ce mai întâmplări de pe apa.

Asa-i când te gândești prea mult doar la pescuit.
Eh, și asa cum m-am gândit eu de ceva vreme intensiv la pescuitul somnului, și asa cum in ultimul timp am si visat cu somni de 3 metrii lungime, nu prea pot sa-mi dau seama exact, unde ar fi mai posibila capturarea de exemplare mari? :gandesc:

Pe râuri mai mici cum ar fi Timiș sau Mureș, unde somnii stau prin grote, copaci si radacini, avind hrana din belsug chiar in fata mustăților (fiind și locurile cele mai frecventate de roșioare, bibani si alte specii ce adora copacii subacvatici), dar si posibilități rapide de scăpare (în cazul in care sunt agățați de vre-un pescar), sau pe râuri mari cum e Dunărea, unde au și loc suficient de deplasare dar și hrana cita vor? E valabila expresia cu ... ape mari - pesti mari?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 11. martie 2012, 08:16

Eh, și asa cum m-am gândit eu de ceva vreme intensiv la pescuitul somnului, și asa cum in ultimul timp am si visat cu somni de 3 metrii lungime

Salut Zoran,
Să nu rămână la stagiu de vis recomand bătrâna Dunăre, zona Galați,sunt aici somni la care nici nu ai visat, singura problemă este cum să-i deslipești de pe fundul Dunării . :pauza:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 11. martie 2012, 08:20

Ape mari-pesti mari. Un biotop mic nu poate da pesti foarte mari. Inchiriez o balta de 1ha de 25 de ani. Nu depaseste nici un crap 5kg. Stiucile sunt sub metru. Numai bibanii sunt marisori pentru ca sunt putini. Balta nu e pescuita de nimeni.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 11. martie 2012, 11:01

:salut: Tudor,
hai sa nu comparam o balta cu o apa curgatoare. Si in balti micute se pot dezvolta pești mar, crapi sau amuri de 25 de kg nu sunt rarități.
Acuma sunt poate putin :drac2: , dar, pt ca peștii sa se poata bine dezvolta, e nevoie in primul rand de o apa "buna", si nu neaparat de marimea lacului.
O apa buna pt dezvoltare este definita de multi factori:
- concentrația de oxigen
- concentrația de dioxid de carbon (multi pesti - emana mult CO2, ce reduce oxigenul din apa)
- duritatea apei (concentrația de calc din apa - influenteaza pH-ul)
- fosfat (fosfor - f important pt dezvoltarea plantelor din apa)
- conductibilitatea (depinde de sărurile din apa - multe saruri=conductibilitate mare)
- pH apei (baze, neutral sau acizi?)
- temperatura apei (pt dezvoltarea unor specii de pesti f important)
- concentrația de azot (sedimentele, resturi de mancare ce fermenteaza, excrementele pestilor... amoniu ce se poate repede transforma in amoniac - f otravitor!)

Si cum se vede in video-urile urmatoare, si in micutul Segre din Spania sunt somni adevarati:
(Chiar si in februarie, cu 2 saptamani in urma, s-a prins pe Segre un somn de 2,51 metrii cu o greutate de 105 kg!)
Video
-

Video


Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 11. martie 2012, 11:45

si eu cred la fel ape mari=pesti mari :buaaaah: ape mici =pesti mici sau deloc ce l putin in ro... :nervos:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 11. martie 2012, 12:59

Zoran Segre se varsa ca si Cinca in lacul de baraj Riba Roja, lac unde au fost introdusi primii somni din Spania. Deci se urca din lac, nu s-au dezvoltat ei pe Segre.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 11. martie 2012, 14:43

Corect, dar și pe Mureș pot urca din Tisa, sau pe Olt din Dunăre.
Nici pe Timiș nu s-au dezvoltat ei asa, tam-nesam, tot din Dunăre au venit... Timișul având ultimii kilometrii în Serbia chiar navigabil, deci nu chiar micuț.

Eu vad porțiunile de râuri cu copaci și rădăcini în apa ca pe niște ... cetăți, unde ei se ascund și cresc necontenit, locuri de unde nu-i prea putem scoate asa de ușor.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 11. martie 2012, 14:46

sau pe Olt din Dunăre.
Se urca numai pana la barajul de la Izbiceni. Cunosc zona. Iar la acel baraj 100% japcari. :gandesc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 11. martie 2012, 20:05

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:01)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 11. martie 2012, 20:59

ape mici =pesti mici sau deloc ce l putin in ro...[
Puțin mai optimist, și poate.........îți îndeplinești visul.
:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

11

luni, 12. martie 2012, 20:22

sau pe Olt din Dunăre.
Se urca numai pana la barajul de la Izbiceni. Cunosc zona. Iar la acel baraj 100% japcari. :gandesc:
de unde cunosti zona Tudor?
cand ai pescuit acolo?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 12. martie 2012, 21:38

Am familie pe acolo. Am si o casa de vanzare la Caracal. Daca intereseaza pe cineva ! :zambet:
Ultima oara am fost in mai 2011. Penultima oara am fost in iunie 1995. Nu merg des dar lucrurile au ramas cam la fel in ceea ce priveste braconajul. :zid:

13

luni, 12. martie 2012, 21:47

am inteles.
in1995 era muuult mai bine decat acuma, se prindeau pesti nu gluma atuncea.
acuma este dezmatul si iadul pe pamant - imi este sila sa mai merg in acea locatie

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 12. martie 2012, 22:04

Submarin

Anul trecut a fost unul in zona noastra(Galati-Scurta), de i-a bagat in cumparaturi pe multi.I-a terminat, s-au lasat pagubasi, au zis ca e un submarin rusesc!
Am mintit , numai cu "rusesc"! :pescuit:

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 12. martie 2012, 22:06

scuzati virgula de la ultima fraza!

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 12. martie 2012, 22:44

Anul trecut a fost unul in zona noastra(Galati-Scurta)
Doar unu.......greșit......a fost o întreagă flotă. :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 13. martie 2012, 00:16

Cel mai bine ar fi ca cine prinde un astfel de exemplar sa nu dezvaluie unde, pentru ca dupa ce se afla, sunt sanse mari sa apara cineva si sa culeaga rodul, iar apoi sa-l transeze!!! :nervos:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 13. martie 2012, 06:40

Dezvaluirea locului (a zonei) unde prindeti pesti mari nu o vad ca pe un pericol. Faceti poze cu apa in spate sa nu se recunoasco exact locatia, nu dati coordonate GPS ;) si totul e ok. Cei care vin sa caute prin zona, n-au habar de pescuit, ca altfel n-ar veni ei acolo, si-ar gasi singuri locurile. Apoi, mai e si tehnica, sculele, ora cand musca, momeala ... cite si mai cite!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 13. martie 2012, 17:54

Apoi, mai e si tehnica, sculele, ora cand musca, momeala ... cite si mai cite!


Corect....corect.....corect....foarte corect.
Este și o zicală care zice.....Nu toate muștele fac miere . :bucuros:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 13. martie 2012, 18:17

Cei care vin sa caute prin zona, n-au habar de pescuit
Poate au habar dar sigur nu au rabdare, pescuitul la somn este f solicitant mental si fizic , poti sa stai un an cu ochii in lanseta , nu toti vor un astfel de pescuit.Multi vor sa prinda din secunda in secunda.Am cunostinte care zambesc cand le spun ca am prins 2 pesti.Ma intreaba de ce ma mai duc. :zambet: Nu ma deranjeaza daca nu prind peste, fac o baie doua in Dunare, putina plaja , e super, mai trag la vasle

Subiecte asemănătoare