Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 29. iunie 2015, 06:23

Politia de Frontiera - controale si iar controale...

:salut: ,
as vrea sa discutam aici despre controalele Politiei de Frontiera. Cit am fost 9 zile pe Dunare, politia a venit zilnic sa ne controleze: carnet PG, carnet pescuit, acte barca, carnet barca, veste de salvare, lui Thomas chiar i-au cerut sa vada daca are la bord extinctor. Avea, nu era o problema...
S-au purtat si au vorbit foarte ok cu noi, erau respectosi, prietenosi si bine dispusi in permanenta, nu asta-i problema, dar chiar controale zilnice? Nu stiu cum a fost pe mal, dar pe apa au venit foarte des.

In fine, ce parere aveti voi, e prea exagerat, e bine sau nu, cum vedeti voi aceste controale? Intr-o zi la un control la Coronini, chiar mi s-a atras atentia ca limita este de 5 kg per zi, si sa nu exageram... :gandesc: Au si acest drept, sa controleze pe partea de pescuit?

Voi ati fost controlati? Daca da, ce vi s-a cerut sa prezentati??? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 29. iunie 2015, 07:11

Eu cred ca in RO nici un control nu-i exagerat... daca s-ar putea si de 3 ori pe zi, tot n-ar fi prea mult.
Partea proasta este PE CINE controleaza si ce masuri iau... ca daca dau amenda unui "biet" pescar la spinning ca n-are extinctor in barca in schimb "bastinasii" intind km de plase ilegal, este egal cu ZERO.
Doar ca exemplu, in acest WE, cat timp iesisem pe Dunare (sambata) din golful unde eram cazat, doi idioti ca altfel nu pot sa le spun au barat pur si simplu intrarea in golf cu 3 randuri de plase.
Si nu orice plase, intinse sub nivelul apei ca sa poti trece peste ci plase cu flotoare din metru in metru, la suprafata. M-au si atentionat sa nu cumva sa le stric plasele cand am avut "tupeul" sa ma intorc la cabana, mi-au explicat ce traseu exact tre` sa urmaresc printre ele... :zid: .
Sunt extrem de curios cat de legala era manevra asta si ce autorizatii aveau plasarii... da` pe astia nu i-o controlat nimeni, evident, ca doar erau de la o cabana din zona unde din cate am intelesc servesc masa anumiti functionari publici....
As fi fost foarte curios ce se intampla cu plasele lor daca ar fi venit putin salupa de la graniceri in golf... :rizi: ... da` evident ca aia vine mai mult cand nu trebe. :)

Nu stiu ce drepturi are politia de frontiera dar din cate am citit si pe alte forumuri, cam pot sa controleze o multime de lucruri in "zona lor de influenta"... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 29. iunie 2015, 07:27

In 3 zile nu m-a controlat nimeni! Insa baietii sunt atenti si vad ce se intampla pe apa.Probabil ca eram cu localnici in barca si atunci nu au mai facut deplasarea...Insa cand o barca a pescuit in balta la Pojejena a aparut rapid gliserul cu amenda aferenta! :drac:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 29. iunie 2015, 08:33

:salut: Am fost acum 3 zile pe dunare si nu am prins niciun control nici pe apa nici pe mal...Am facut 150 km pe apa intre bazias si coronini zilnic si nu am vazut deloc glisserul.Bine ca inca nu exista radar pe apa ca sigur ma lua :rizi: fire intinse :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 29. iunie 2015, 12:55

In zonele judetelor Calarasi si Giurgiu se fac controale pe apa dar si pe mal. In zonele accesibile cu auto flacaii vin cu autoturisme de terean sau cu ATV-uri. Acolo unde nu au acces cu auto se fac controale pe jos ori de pe apa. In astea 2 judete, in special Calarasi, Politia de Frontiera chiar isi face treaba. Oamenii controleaza existenta: cartii de identitate a celor prezenti, permisului ANPA, avizul de frontiera, permisului de navigatie (daca intalnirea se petrece pe apa intr-o barca cu motor mai mare de 5cp, de peste doar au intrebat daca "a mers treaba" fara sa ne ceara sa-i aratam pestele pastrat (daca aveam ceva de pastrat). De fiecare data au fost respectusi si au multumit pentru "colaborare" urand fire intinse.
Cu toate ca frecventam des acea zona si cu toate ca-mi stiau barca de la distanta mare, tot faceau controlul. Tot respectul meu in special pentru cei din judetul Calarasi. :apl:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 29. iunie 2015, 19:46

Mie mi-e si rusine sa scriu ! (rusine de rusinea lor )
Cand sunt pe dunare si vad electricienii stiu ca pot da si cu sintex :limba: , poti suna si la frunza si tot nu vine nimeni , decat dupa ce-si anunta barbosii sa se retraga si dupa te controleaza la sange !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

7

luni, 29. iunie 2015, 20:40

Mie mi-e si rusine sa scriu ! (rusine de rusinea lor )
Cand sunt pe dunare si vad electricienii stiu ca pot da si cu sintex :limba: , poti suna si la frunza si tot nu vine nimeni , decat dupa ce-si anunta barbosii sa se retraga si dupa te controleaza la sange !
Hai mai Teo, pai teoria temodinamicii motoarelor vad ca functioneaza foarte bine de la Est la Vest, de ce nu si actiunile antibraconaj? :) Am mai vazut pe-aici "sceptici" care acum se dau mari eradicatori ai braconajului in zona lor :zambet: Incearca, nu te costa nimic :bravo:
:noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 30. iunie 2015, 08:16

!!!

Da .
Prefer sa raman la cea ce vad ! nu la ce viseaza altii !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 30. iunie 2015, 18:49

Cred ca au atributii si pe partea de pescuit, ar fi si normal , daca tot sint pe apa la control.
Partea proasta este ca , controleaza dupa opinia mea, preferential (am simtit-o pe pielea mea cu politia rutiera)
Faptul ca te controleaza de mai multe ori pe zi , este desigur enervant, sau se schimba echipajele, sau se plictisesc si isi zic hai sa-i mai ... pe astia.
Chestia cu 5 kg este desigur o gluma..amara, din moment ce tu in barca fiind abia daca ai loc in unele zone, sa arunci un vobler de atitea plase si pripoane. De pe mal e si mai rau,
abia daca mai gasesti un loc sa te pui , mai trebuie sa vezi daca poti baga si o undita la apa..
Intilniriile au fost insa foarte corecte , pe mine m-au controlat numai pe mal , si nu au avut si nici eu, nimic de reprosat.
Asta presupunind desigur sa fii in legalitate si daca mai si cei 7 de ani de acasa nu ai nici o problema, mie mi-au dat si mamaliga ..fusesera si ei la pescuit.
Exceptii sint desigur, pe un cunoscut de al meu la dus si la pichet si l-au tinut 2-3 ore, numai asa ..omul era in regula.

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 30. iunie 2015, 22:33

Astazi frontiera a avut aplicatie.. nu a miscat nimic fara a fi filmat si controlat. Chiar am intalnit 2 pescari care nu aveau actele la ei si le aveau la mal. Frontiera le-a spus sa stea pe apa sa nu iasa pana nu vin ei. Au plecat in viteza mare dupa alte barci care voiau sa traga la mal iar dupa ce au fost controlati aceia aproape de mal s-au intors la cei doi i-au remorcat pana la mal au verificat actele si i-au lasat in pace. Eu unu din punctul.meu de vedere aceste controale sunt bine venite. Sunt multi care au plase in apa si nu nici un act . Dar aici sunt de vina si cei de la filiale. Acum ceva timp toti pescarii la plase aveau asa numitii "pestisori" un fel de etichete cu o serie care era obligatori sa fie pusa la plase si nu aveau voi decat cu maxim 2 plase adica 2 pestisori la panda si unu la lucru. Insa de cativati ani aceati pestisori nu s-au mai impartit si au inceput sa apara kilometri de plase pentru fircare persoana. De ce nu se mai dau acei pestisori de nu se limiteaza... eu unul nu stiu dar stiu ca aceste controale ar trebui sa se faca si mai amanuntite si aici ma refer la plase.

11

miercuri, 1. iulie 2015, 20:42

Da .
Prefer sa raman la cea ce vad ! nu la ce viseaza altii !
"Punct si de la capat!"-Eu sunt in lumea viselor Teo, de-atunci..... si-mi place... :bucuros2:
Bine ca mai si pescuiesc in vis.... :rizi: -se vrea gluma....
:noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 1. iulie 2015, 20:57

Eu prefer treaz !
Nu de alta ,dar e rau cand cazi din pat !!! :pauza:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

13

miercuri, 1. iulie 2015, 21:01

Eu prefer treaz !
Nu de alta ,dar e rau cand cazi din pat !!!
:bravo: :craciun:

:noroc: