Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 23. octombrie 2012, 11:10

pareri fire

Salutare,

Puteti sa imi spuneti parea voastra despre PowerPro® Super Slick™ 8 si Giga tec (XP 170)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 23. octombrie 2012, 16:43

Ambele fire sunt bune, depinde insa ce grosime vrei sa folosesti.
Dar, daca compari ultimele 2 fire notate cu rosu, vezi ca intra aceasi lungime pe tambur. Deci, ori sunt la fel de groase, ori cel de 0,46 este mult mai plat.

Gigatec este si mai rotund, intra cam 20% mai mult decit Powerline.

Aici o diferenta intre grosimile date si metri de fir ce intra pe acelasi tip de mulineta:

Big Baitrunner Longcast: 185 m 0,60 Climax
Big Baitrunner Longcast: 270m 0,35 Leitner
Big Baitrunner Longcast: 117m 0,65 Raptor
Big Baitrunner Longcast: 185m 0,55 Raptor
Big Baitrunner Longcast: 230m 0,40 Sänger Powerline
Big Baitrunner Longcast: 220m 0,40 Leitner dyna-cast
Big Baitrunner Longcast: 195m 0,50 Leitner Universe
Big Baitrunner Longcast: 180m 0,55 Raptor
Big Baitrunner Longcast: 165m 0,65 Gigafish Powerline verde
Big Baitrunner Longcast: 170m 0,50 Leitner Super Cat
Big Baitrunner Longcast: 150m 0,55 Sänger Powerline
Big Baitrunner Longcast: 250m 0,50 Gigaline
Big Baitrunner Longcast: 150m 0,50 Mantikor CutLine
Big Baitrunner Longcast: 200m 0,66 Gigafish Powerline galben
Big Baitrunner Longcast: 200m 0,46 Power Pro
Big Baitrunner Longcast: 222m 0,53 Gigaline Galben
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 16. noiembrie 2012, 05:42

:salut: deepr,
Deci dupa cum vezi la ultimele 2 pozitii cu rosu, pe aceasi mulineta intra la fel de mult fir de 0,46 mm cit si de 0,66 mm. Pt mine, concluzie este ca, cel de 0,46 mm este in realitate mult mai gros decit sunt datele lui.
Lasand deoparte grosimea firului, daca unul din ele tine 55 kg iar celalalt tine 85 kg, si pe mulineta intzra la fel de mult fir, pe care l-ai alege?

Specific: PowerPro Super Silk 8 nu are fire mai groase de 0,43 mm.

Tabela urmatoare este de la PowerPro Super Lines:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

vineri, 16. noiembrie 2012, 13:27

1. Lasand deoparte grosimea firului, daca unul din ele tine 55 kg iar celalalt tine 85 kg, si pe mulineta intzra la fel de mult fir, pe care l-ai alege?


2. Specific: PowerPro Super Silk 8 nu are fire mai groase de 0,43 mm.
1.) Pai simplu pe cel ce tine o greutate mai mare,
Sincer in cazul meu : eu zic ca mai mult de 150m nu sunt suficienti tinind cont de locurile pe care le frecventez si pescuiesc si din barca, deci as alege firul care tine o greutate mai mare.

2.) Din tabelul prezentat de tine vad ca are si grosimi mai mari de 0.43

5

vineri, 16. noiembrie 2012, 13:34

cistigator
Big Baitrunner Longcast: 200m 0,66 Gigafish Powerline galben
Eu am vrut sa fac o comparatie intre cele 2 deoarece eu sunt un pescar de rapitor 99% din timp asa pescuiesc, nu imi place de fel la stationar, ma plictisesc sa satu sa privesc berele in vint, revenind la subiesc eu folosesc numai power pro 0.10 - 0.20 maxim si mi-a placut cum se comporta, si oricum nu il tin mai mult de un sezon.

Dimensiuni mai groase nu am folosit de aia am apelat la cunostintele dvs pentru ca va adresati la un pescuit mai greu si aici cred ca se schimba socotelile.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 16. noiembrie 2012, 19:20

2.) Din tabelul prezentat de tine vad ca are si grosimi mai mari de 0.43


Tabela de mai sus este pt PP Super Lines.

Tabela pt PP Super Silk 8 este asta:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

vineri, 16. noiembrie 2012, 21:44

"Lasand deoparte grosimea firului, daca unul din ele tine 55 kg iar celalalt tine 85 kg, si pe mulineta intzra la fel de mult fir, pe care l-ai alege?
1.) Pai simplu pe cel ce tine o greutate mai mare... "


Nu e chiar asa de simplu, la aceasi diametru depinde si de cat este de rezistent la abraziune firul respectiv( cu toate ca folosesti forfac ). Este posibil ca ceea de 85 kg sa fie net inferior celui de 55 kg, la aceeasi grosime la abraziune si atunci nu ies socotelile cum ai dori ... ar fi bine si un test de rezistenta privind uzura firului si rezistenta lui sub sarcina variabila... cand smuceste somnul firul, si este tinut in scurt, forta lui este de 2-3 ori mai mare decat forta de tractiune in linie... si un fir scamosat nu prea rezista la astfel de actiuni... iar daca mustaciosul trebuie sa scoti dintre busteni pline de scoici ... in fine teoria e una si practica alta.
Poate pare stupid, dar in unele situatii eu as alege fara dar si poate ceea de 55 kg ;)