Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 20. septembrie 2012, 15:51

jiguri pentru somn ... sau carlige de jig ...

Si daca tot am pomenit faptul ca in ultima perioada am mancarimi tot mai mari in a incerca somnul mai ales la gume in perioada rece a anului de data asta voiam sa intreb oamenii care pescuiesc la jigging dupa somn ce jiguri folosesc, mai bine zis ce carlige folosesc.

Din ce am mai vazut pe aici sunt cativa care isi fac un fel de monturi ... adica ceva guma caruia ii adauga un cap de plumb si o tripla sanatoasa pe spate. As prefera sa evit complicatiile si as prefera sa folosesc jigul simplu in care sa infig guma.

Momentan nu am matrita pentru a imi turna singur jigurile dar in viitorul foarte apropiat s-ar putea sa se anunte vreuna, adica inainte de a ma pune sa cheltui bani vreau sa vad cum ma inteleg cu stilul asta. Cei care folosesc jiguri pot da niste nume pe aici, m-ar interesa in mod special jiguri direct facute si doar dupa aia carlige pe care ulterior as putea sa mi le torn eu dupa necesitati.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 20. septembrie 2012, 17:38

As prefera sa evit complicatiile si as prefera sa folosesc jigul simplu in care sa infig guma.

O să urmeze multe rateuri și dezamăgiri la ce somni aveți în zonă.......măcar Gamakatsu 7/0 . :soc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 20. septembrie 2012, 17:46

As prefera sa evit complicatiile si as prefera sa folosesc jigul simplu in care sa infig guma.

O să urmeze multe rateuri și dezamăgiri la ce somni aveți în zonă.......măcar Gamakatsu 7/0 . :soc:


chiar la tine imi aduc aminte ca am vazut la un moment dat ceva Relax-uri puse in "montura" aia cu bila de plumb in cap si o tripla in spate.

sa inteleg ca ai avut rateuri seriose datorita carligelor si de aia preferi sa folosesti mai nou o tripla infipta in spatele cauciucului?

ps: cu ce ai facut legatura intre capul de plumb si tripla? textil foarte gros? ... mi ca daca as pune un mono de 1-1,2mm totul ar fi prea grosolan plus ca datorita rigiditatii mono-ului s-ar putea ca evolutia nalucii sa fie afectata ... nu?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 20. septembrie 2012, 21:01

ps: cu ce ai facut legatura intre capul de plumb si tripla? textil foarte gros? ... mi ca daca as pune un mono de 1-1,2mm totul ar fi prea grosolan plus ca datorita rigiditatii mono-ului s-ar putea ca evolutia nalucii sa fie afectata ... nu?

Foarte corect........folosirea mono-ului reduce sigur din vibrația nălucii, atracția principală în activarea atacului la somn, dar mai rău este un cârlig lung de 5-6 cm care reduce substanțial evoluția shadului, la cârlige aș recomanda gruburile de 15-20 cm.
Eu leg ancora de capul de plumb cu textil de 0,8mm, foarte bun este înaintașul de la GIGA cel de 0,9mm .........ultimul somn a înghițit jigul cam 30 cm, după extragerea lui din gura somnului eu și câțiva amici am studiat înaintașul, era ca nou nici urmă de scămoșeală, recomand cu toată încrederea înaintașul de la GIGA cel de 0,9mm , este super))))))))))))))) :bucuros2:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 20. septembrie 2012, 23:22

Eu leg ancora de capul de plumb cu textil


:idee:
Ai putea te rog sa faci o prezentare a monturii in detail? complet, impreuna cu 20 cm din firul principal... poze si text . Ti-as ramine indatorat :bravo:

Problema e ca eu nu inteleg never imediat din prima, si imi vine sa... :zid: , dar dupa aceea ma calmez ... :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 21. septembrie 2012, 10:40

in principiu la jigging carligul iti poate crea probleme doar daca se implanta superficial in os si are pestele sansa sa traga doar de varf si sa-l indrepte. daca insa apuca sa-l inghita si carligul se implanta-n piele nsau carne n-ai probleme sa-l dai afara oricat ar fi de mare.



eu folosesc Gamakatsu Heavy Wire (de la 4/0 in sus) insa pentru "pestisorii " de acolo cred ca poti sa folosesti linistit dintrastea Gamakatsu Fishing Hooks > Freshwater > Jig Hooks 90 Degree 2x Strong, Round Bend.
din cate stiu, mai tari ca astea gasesti doar Owner SALTWATER JIG HOOKS pe care le poti vedea aici undeva pe la mijlocul listei :OWNER HOOKS - Jig Hooks

Personal armez cu triple shadul pe burta doar pentru stiuca si doar la shadurile de 15 cm sau mai mari pentru ca, stiuca ia shadul de burta de regula si-l prinde numa intre falci fara sa inghita astfel ca, de cele mai multe ori, carligul jigului se afla in afara gurii.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (21. septembrie 2012, 10:46)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 21. septembrie 2012, 10:50


Foarte corect........folosirea mono-ului reduce sigur din vibrația nălucii, atracția principală în activarea atacului la somn, dar mai rău este un cârlig lung de 5-6 cm care reduce substanțial evoluția shadului, la cârlige aș recomanda gruburile de 15-20 cm.
Eu leg ancora de capul de plumb cu textil de 0,8mm, foarte bun este înaintașul de la GIGA cel de 0,9mm .........ultimul somn a înghițit jigul cam 30 cm, după extragerea lui din gura somnului eu și câțiva amici am studiat înaintașul, era ca nou nici urmă de scămoșeală, recomand cu toată încrederea înaintașul de la GIGA cel de 0,9mm , este super))))))))))))))) :bucuros2:


Voi incerca sa vad daca reusesc sa o scot la capat. Doar o intrebare as mai avea, cum atasezi plumbul de cauciuc, adica exista vreun plumb care are un sistem gen spirala care se “infileteaza” in guma sau pur si simplu tai jos carligul de pe vreun jig si infigi guma in ciotul ala ramas? ... daca pur si simplu il infigi atunci nu pierzi multe gume care cad jos neffind prea bine fixate acolo ...


eu folosesc Gamakatsu Heavy Wire (de la 4/0 in sus) insa pentru "pestisorii " de acolo cred ca poti sa folosesti linistit dintrastea Gamakatsu Fishing Hooks > Freshwater > Jig Hooks 90 Degree 2x Strong, Round Bend.


multam king pentru recomandare atata ca din ceea ce vad pe acolo au doar pana la marimea 2/0. eu nu stiu acum ce marimi se potrivesc la shaduri de 10-12cm (doar pe incercate :rizi: ) dar daca imi aduc aminte erau ceva de genul 5/0 sau chiar 6/0 ... nu?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 21. septembrie 2012, 11:18

depinde de guma dar la dimensiunile alea cam 6/0 merge bine . la o sandra sau alt fel de grub mare incerci sa scoti carligul cat mai in spate in timp ce unele shaduri late evolueaza mai bine pe carlige mai scurte.

e si o chestiune de preferinte ca , eu de exmplu, pun carlig 5/0 pe kopyto de 7,5 cm cand dau dupa somn in timp ce altii pun de 3/0 pe aceeasi guma (ca poate intra si salau) . Nu ca n-ar avea salaul gura destul de mare dar ii place sa vada si corpul shadului unduindu-se nu numa coada. :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 21. septembrie 2012, 11:30

Dupa cum am zis, nu ma pricep aproape deloc la gume dar parca nu prea imi vine sa pescuiesc cu vreo guma de 12cm cu un carlig ce are o lungime de 3-4cm :rizi: dupa cum spuneai ca dau altii in speranta vreunui salau. Adica as prefera carligul sa se duca minim pana la jumatatea gumei (daca vorbim de shad) pentru a nu ma trezi cu multe rateuri ca apuca shadul de coada.

Stiu ca teoretic nu prea e cazul la somn care ia shadul prin aspiratie, deci toate sansele ca asta sa ii ajunga in gat dar m-as simti eu mai “linistit” sa stiu ca totusi se vede si carligul pe langa shadul ala.

Tot ce se poate ca pentru inceput sa incerc varianta zisa de Larry cu tripla in spatele shadului ca mi se pare interesant, mai astept doar sa vad cum ataseaza shadul la plumbul din capat.

Dupa ce voi afla chestia aia cred ca as putea sa fac si niste mici improvizatii, adica in loc sa bag ancora aia in spatele shadului sa incerc sa bag firul prin shad si in capatul lui sa pun un carlig dublu care sa intre si putin in shad, in felul asta ar fi mai putin vizibil ... nu?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 21. septembrie 2012, 17:16

Dupa ce voi afla chestia aia cred ca as putea sa fac si niste mici improvizatii, adica in loc sa bag ancora aia in spatele shadului sa incerc sa bag firul prin shad si in capatul lui sa pun un carlig dublu care sa intre si putin in shad, in felul asta ar fi mai putin vizibil ... nu?

Nu este nici o improvizație, metoda este des folosită mai ales la spining pe verticală, nu prea merge la shaduri mai mici de 12 cm la cel de 10 cm este în scurt, se încurcă foarte des coada jigului în cârlig......mulți nervi de pomană.
Referitor la capul de jig, eu le torn personal și în loc de cîrlig folosesc sârmă zincată de 1,2mm, shadurile stau foarte bine pe gâtul de la bilă dar pentru siguranță le lipești cu o picătură de Picătura. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 21. septembrie 2012, 18:04

Dupa ce voi afla chestia aia cred ca as putea sa fac si niste mici improvizatii, adica in loc sa bag ancora aia in spatele shadului sa incerc sa bag firul prin shad si in capatul lui sa pun un carlig dublu care sa intre si putin in shad, in felul asta ar fi mai putin vizibil ... nu?


Folosită de mine cu succes.......de mare ajutor croșetul din trusa de crap :bravo:

Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 21. septembrie 2012, 18:33

:idee:
Ai putea te rog sa faci o prezentare a monturii in detail? complet, impreuna cu 20 cm din firul principal... poze si text . Ti-as ramine indatorat :bravo:

Lipsește nodul între firul principal și jig.......palomar . :)



Firul principal Berkley Whiplast de 65 LB 250m, înaintaș Giga de 0,9mm cca. 1m, jig de 80g, shad Relax 057 de 10cm și multă muncă.
Am pozat și un shad armat pe un cârlig x2 care pierde 70% din atracție.......dar cum vrea fiecare pescar, merg și cârligele ofset,totul depinde de mai mulți factori .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 22. septembrie 2012, 13:43

Merci Larry.
De unde iei capurile? Le faci tu sau le cumperi? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 22. septembrie 2012, 15:53

Merci Larry.
De unde iei capurile? Le faci tu sau le cumperi? :gandesc:


a zis mai sus ca si le toarna el punand o sarma pe post de carlig ...

multam LARRY de explicatii ... dupa ce imi iau ceva matrite voi incerca si eu chestia aia ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 22. septembrie 2012, 16:36

Ma gandesc ca le cumpara si le taie carligul...Sau cel putin eu asa as face :ochi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 22. septembrie 2012, 21:32

Referitor la capul de jig, eu le torn personal și în loc de cîrlig folosesc sârmă zincată de 1,2mm, shadurile stau foarte bine pe gâtul de la bilă dar pentru siguranță le lipești cu o picătură de Picătura
:buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

17

duminică, 23. septembrie 2012, 00:35

sun
Ma gandesc ca le cumpara si le taie carligul...Sau cel putin eu asa as face :ochi:


merge facuta montura cu "bilele" alea din care ti-am dat si tie :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 23. septembrie 2012, 14:20

Clar ca da! Sper ca le incercam impreuna peste doua saptamani... :ochi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 23. septembrie 2012, 15:24

Ma gandesc ca le cumpara si le taie carligul...Sau cel putin eu asa as face

Datorită lipsei din comerț a jigurilor grele ( +50 grame ) am fost nevoit să-mi achiziționez matrițe, sabot 3-50 grame, bilă 3-170 grame care acoperă în mare parte necesitățile mele, personal îmi confecționez și plumbii alungiți pt. clonc, pilcăre și tot ce ține de pescuitul la staționar. :soc:
Nu tai niciodată cârligele de pe jiguri . :nu:



Confecționez și testez tot ce văd nou și interesant în magazine și la marii pescari de somn din Europa, în măsura posibilităților . :idee:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 24. septembrie 2012, 08:14

Merci Larry.
De unde iei capurile? Le faci tu sau le cumperi? :gandesc:


de cumparat "gasesti" ceva similar facut de D.A.M se numeste Effzett Power Hot Balls si arata asa Effzett Power Hot Balls
am pus gasesti in ghilimele pentru ca in afara de cei din link eu nu am gasit magazin care sa le aiba pe stoc.
Personal nu le-am testat (desi mi-am propus de la inceputul anului cand am vazut catalogul) dar garantat o voi face curand.
Nu de alta dar dupa ce in weekend am ratat 2 stiuci si-un somn c-au luat guma de burta si carligul de la jig a ramas afara ma gandesc ca o ancora plasata pe burta imi rezolva problemele indiferent de specia care-mi ia guma la mestecat.