Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 6. noiembrie 2013, 11:19

Crony

Deschid topicul din curiozitate sa aflu daca cineva a avut ceva de-a face cu produsele firmei CRONY.

Weihai CRONY Fishing Tackle Co., Ltd. - Crony Fishing Tackle Official website

Acum cateva zile am ajuns in magazinul de pescuit pentru a intreba de niste chestii pentru un amic. Din vorba in vorba cu unul dintre vanzatori i-am zis sa imi arate ce lansete are care sa se incadreze in cerintele mele. Ma interesa ceva de maxim 2,1m lungime, sa arunce chestii pana in vreo 60 de grame, foarte puternic si tapana. Ma interesa pentru a pescui cu jiguri grele pe un anumit canal din zona, unde o lanseta lunga mai degraba ma incomodeaza decat sa ma ajute.

In fine … mi-a aratat pe acolo un Shimano Nexave dat ca arunca pana in 3 oz dar nu cred ca ducea mai mult de 30-40 de grame (asta mi-a zis-o vanzatorul inca de la bun inceput – plus cu unul dintre inelele care formeaza “briz-briz-urile” de pe maner deja era dezlipit si se juca pe blank) plus clasicele ProBlue de la G.Loomis care totusi mi se pareau prea moi pe varf pentru ce voiam eu. In schimb, mi-a aratat o lanseta pe care el spunea ca o foloseste la pescuit marin si cu care a prins inclusiv toni de 40 de kg. Initial cand mi-a zis asta am fost putin cam sceptic la ce urma sa imi arate insa cand a scos lanseta din rastel si am luat-o in mana am ramas placut impresionat de ea, dupa ce m-am pus sa trag si am vazut ca efectiv trageam cu toata forta de ea fara sa simt ca am ajuns la capat cu puterea de care dispunea m-a pus serios pe ganduri.

Lanseta face parte din seria AGGRESS (partea Salt-Water) si nu se gaseste pe site-ul lor fiind produsa in editie limitata doar pentru Italia. Are 2,1m lungime, arunca pana in 2oz si blank-ul e dintr-o bucata intrand in manerul detasabil. Este foarte usoara, manerul din ceva eva iar inelele sunt Fuji Alconite. Dupa cum am spus, am tras de ea cat m-au tinut puterile si nu am adus-o la limite. Lanseta pare finuta si daca o iei prima data in mana nu iti dai seama de ce este in stare.

Singurul dubiu pe care il am la adresa ei este originea ei. Adica este o firma chinezeasca si dintr-un motiv sau altul nu prea am mare incredere in asta. L-am intrebat pe vanzator daca nu a explodat vreuna (si alti amici de-ai lui zicea ca o folosesc) si raspunsul a fost: le folosim de aproape un an de zile pt. pescuit in apa sarata si inca nicicare nu a avut nici o problema cu ea.

Lanseta costa 150 de euro si nu reusesc sa ma decid daca sa ma arunc sau nu pe ea :gandesc: … tind tot mai mult spre DA.

Careva de pe aici a folosit ceva produse de la aceasta firma?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 6. noiembrie 2013, 12:04

Firma nu o cunosc dar eu as lua lanseta aia daca-mi pica bine in mana. Ce conteaza ca e chinezeasca ? Cam toate obiectele de uz cotidian sunt fabricate acolo.
Daca vrei lucruri facute in US sau Europa gasesti numai avioane, tancuri, tunuri, submarine etc.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 6. noiembrie 2013, 12:11

tind tot mai mult spre DA.
E un concern care sa apucat de facut si scule de pescuit.....dupa cum arata pe saitul lor de poduse arata mai mult decat ...OK...si la urma urmei avand batul in mana l-ai vazut cum e :bucuros:
la 150 € nu e o avere ...si pe deasupra e si garantia :gandesc:


Companie unelte de pescuit Co Ltd este o companie profesionala de pescuit. Producem si specializat in nada de pescuit și bete. Centrul de R & D este situat în Weihai, iar sediul central este situat în Beijing. Chiar și mulți dintre designerii noștri au o mulțime de experiențe pentru alte marci celebre "bete proiectare, producerea și controlul calității, după ani de acumulare, ne-am construit propriul nostru bat de pescuit, stil unic de design, și sa înființat sistemul de calitate si strict de control. Am aderat la noul produs de cercetare & dezvoltare tot timpul. Nivelul de servicii post-vânzare în mod constant, și întotdeauna să păstreze credința noastră "orientată spre client". Compania a fost fondată în 2009 de către doi frați , name'CRONY'is derivate, adică prieteni. În 2010 și 2012, batul nostru de pescuit a fost distins cu "Cel mai bun produs" de două ori în "China Fish". În 2011, am devenit prima companie chineză de bete de pescuit ca membru EFTTA, care semnifică, cele mai înalte standarde de calitate implementate de către această companie. În 2012, am devenit oficial de membru al China Camera Internațională de Comerț în Weihai Camera de Comerț Unite. Marca de "companie",si sa înregistrat în anul asta in 38 de țări de înregistrare internațională a mărcilor.
China, una din puterile mondiale ale ....lumii :gandesc:

cred ca daca -l
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 6. noiembrie 2013, 13:59

Salut Anem,
ia-o, precis e super lanseta! Mai ales la spinning de salau cu jig-uri mari.
Cit despre faptul daca se preteaza pescuitului la spinning-somn de pe mal, asta vei afla cind vei drill-ui primul somn sanatos.

Eu ii i-au pe spinningarii ca Martin Sack, Blinker-Joerg, Nils Meuter sau Carsten Zeck ca exemple, care au prins deja citeva sute de somni de peste 2 metri, de pe mal, si incerc sa vad cam cu ce pescuiesc ei.
Dupa spusele lor, o lanseta de somn trebuie sa tina fara probleme la o frana de 6 kg-forta, chiar si 8 kg-f in caz ca trebuie tinut somnul in curent, departe de crengaraie.

La ton pe mare, unde nu exista obstacole, acolo se regleaza frana undeva la 3-3,5 kgf parca. Tonul ia citeva sute de metri de fir, si cindva oboseste. Nu din lanseta, ci din frana!
Eh, si cu o astfel de lanseta care tine doar 3 kgf, vei drill-ui 1 somn sanatos timp de 1 ora, dupa care vei fi si tu terminat, 3 zile nu vei mai fi bun de nimica! Daca reusesti sa finalizezi drill-ul.
In schimb, cu o lanseta ce tine o frana reglata la 6-8 kg, vei invinde lupta in 15-20 de minute si vei mai putea si alti 2-3 somnici sa mai drill-uiesti, fara sa fi extenuat.

Dute cu mulineta Shimano a ta de somn, la magazinul de pescuit si pozi sa verifici pe loc daca lanseta poate ridica 6 kile sau nu :gandesc:
Si daca nu, cumpar-o, si fa testul acasa. Daca nu-ti convine, o duci inapoi...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 6. noiembrie 2013, 14:04

In schimb, cu o lanseta ce tine o frana reglata la 6-8 kg, vei invinde lupta in 15-20 de minute si vei mai putea si alti 2-3 somnici sa mai drill-uiesti, fara sa fi extenuat.

Io am ridicat un bidon de 5Kg plin cu apa cu o lanseta de 2,1m si cu greu am reusit sa-l tin ridicat mai mult de cateva zeci de SECUNDE.
Daca un somn d-asta de 2+ inseamna sa fac acelasi lucru 20 minute, mai bine-mi tai singur firu` de la inceput... :limba: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 6. noiembrie 2013, 14:19

:rizi: … Zoran, incepem aceeasi discutie :rizi:

Lanseta mea de somn e data pana in 30lb iar frana de la mulineta nu mai tin minte la cate kg o tin reglata (ca ulterior ma joc cu ea in timpul drilului e altceva) dar retii tu ca doar am facut masuratorile impreuna. Pana acum o gasesc perfecta pentru pescuit pe Po si sincer nu o voi schimba.

Lanseta asta cu care m-am jucat in magazin e data pana in 40lb … deci teoretic e mai puternica decat cele pe care le folosesc acum. De altfel simteam si cum trageam de ea ca e mai puternica. Vreau altceva decat kenai king-ul doar din considerente de lungime, pe canalul respectiv prefer oricand o lanseta mai scurta (plus ca la jig mi se pare ca am un control mai bun) pe care vreau sa o imperechez cel mai probabil cu advantage-ul de 3500 si cel mai probabil un 40lb de la PP pentru a putea pescui cat de cat decent la jiguri.

Nu vreau si nici nu pot sa pescuiesc cu ceva pari ce arunca pana in 200 de grame :rizi: doar pentru ca X sau Y le foloseste si le lauda. Fiecare cu parerile lui si preferintele sale pe care si le-a format de-a lungul timpului. La fel nu vreau sa scot un somn de 2,5m in 15 minute … imi omoara toata “magia” pescuitului, “magie” pe care inca fac tot posibilul sa o las cat mai putin alterata de toate tehnologiile care mi se perinda prin fata ochilor … incepand cu sonarele si terminand cu gps-urile sau alte gadget-uri de acest tip.

Cat despre tonii de 40 de kg. huh, nu am pescuit asa ceva dar din ce am vazut si auzit prin diferite locuri as spune ca un somn de 2,5m e fix un copil mic pe langa un peste marin de 40 de kg. Si da, crede-ma ca sunt suficiente obstacole si in pescuitul marin, mai ales daca ai in vedere ca de regula locurile cele mai bune se situeaza in imediata vecinatate a recifurilor sau mai stiu eu ce alte tipuri de structuri exista.

Si ca sa revenim la lanseta … inclin tot mai mult sa o cumpar. Imi este frica doar de blank-ul ala (citind mai multe am aflat ca e de prin Korea) sa nu imi “explodeze” in timpul vreunui dril. Eventual intreb ce garantie imi dau si daca e minim un an atunci voi pune mana pe lanseta si o voi folosi la somn cu jiguri.

ps: Zoran ... atat pe tine cat si pe mine, pescuind de pe mal cu o frana reglata la 8kg forta, sunt toate sansele ca somnii sa ne traga in apa :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 6. noiembrie 2013, 15:32

ps: Zoran ... atat pe tine cat si pe mine, pescuind de pe mal cu o frana reglata la 8kg forta, sunt toate sansele ca somnii sa ne traga in apa

Nu Anem, sincer, nu. Eu am drill-uit somn cu frana stransa la 10 kile, mi-a luat si fir dar in 6 minute a fost la barca. Succes! Dupa 30 de min am mai drill-uit unul. Si a doua zi inca 3 bucati. Nu m-a durut nimica si nu am scapat niciunul.
Dar nici eu nu doresc sa re-incepem discutia, pt ca tu esti convins de lansetele tale, si nici nu accepti altceva pt a face comparatie sau diferentiere reala. M-am dat cu parerea si ti-am adus aminte ca drill-ul unui ton nu-l poti compara cu drill-ul unui somn in curent, in apropiere de radacini!

Daca un somn d-asta de 2+ inseamna sa fac acelasi lucru 20 minute, mai bine-mi tai singur firu` de la inceput...

Nu Informer, pe ala nu-l ridici asa, stai doar lejer cu lanseta proptita, iar somnul va simti ce ai simtit tu cind ai ridicat cele 5 kile! Dar de diferentele astea nu-ti poti da seama decit dupa ce drill-uiesti citeva exemplare de 2+. Sa speram ca vom avea ocazia in primavara, atunci poti testa sa drill-uiesti odata cu lanseta de 2 oz, de salau, si apoi cu una de 6 oz, de somn.

Dar pina la urma, si la crap se poate pescui tzintit cu lanseta de pluta, chiar si in Dunare sau Po. Si daca ai norocul sa intre crapi sau amuri de 20 de kile, drill-ul de 1 ora e adevarata "magie" :pauza: Eh, si totusi nimeni nu pescuieste asa, tzintit la crap! :nunteleg:

Nu vreau si nici nu pot sa pescuiesc cu ceva pari ce arunca pana in 200 de grame doar pentru ca X sau Y le foloseste si le lauda.


Anem, majoritatea pescarilor au inceput cu light-uri, pina cind, cindva, si-au dat seama ca e mai bun un par.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

miercuri, 6. noiembrie 2013, 16:43

Nu stiu VOI ce fizic aveti, DAR 6-8 kg dupa mine este prea mult sa tii de el minute bune.... Incercati "acasa" sa tineti macar 2 minute in aer o greutate de 5-8 sau chiar de10 kg, pe capatul firului tinand lanseta in mana ... fara socuri (lovituri in fir). Sincer eu nu am reusit mai mult de 5 kg, desi in mod general la pescuit folosesc intre 2,5 si 3,5 kg . :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 6. noiembrie 2013, 17:33

Kzoli, nu-i acelasi lucru cu a "ridica" 6-8 kg, sau a drill-ui un peste cu frana stransa la aceleasi kg-forta. In drill multe 2-3-4 kgf arcuieste in lanseta, cind ajung cele 6 kgf sa lucreze, pestele ia fir 5 secunde, daca e un monstru adevarat mai lasi lanseta in jos, facandu-se aproape linie dreapta firul prin inele pina la tambur. In acel moment, nici nu simti acea rezistenta, el trage pe frana doar citeva secunde. Sau daca il pompezi, netragand fir pe frana, nu-l pompezi cu 8 kile, poate doar cu 2-3-4 sau 5 kile-f. Nu se poate compara un drill cu a ridica o greutate pe lanseta si a o tine in aer.

Cele 6 kg sunt suficiente pt un drill cu reusita de partea ta, fara sa te oboseasca pe tine, ci doar pe peste. Cele 8 kg-f trebuie luate in considerare daca cumva pestele o ia spre copaci, si trebuie sa-l dirijezi in alta directie, sa-l opresti pe moment. Dar in acel moment lanseta trebuie sa faca fata.

Daca tot a amintit Anem, de ex, el lucreaza cu frana stransa la cca. 3 kgf, o regleaza dupa cum poa sa traga fir cu mana. Cele 3 kgf le-am masurat impreuna cu cintarul. Drill-urile ce le are el cu somnii de +2m sunt de 1 ora, de 1 ora si, iar dupa cum mi-a povestit chiar el, 2 zile nu putea sa ridice mainile dupa aceea. :gandesc: Nu inteleg magia...

Pt mine magie este cind nimeresc orele cind musca somnii bine si pot in 2-3 ore sa drill-uiesc chiar si 4 somni! Exemplu Mane, care intr-o ora a avut 4 muscaturi, toti ratati. Pt mine o astfel de seara a fost o seara magica! Si nu un drill de peste 1 ora, dupa care 2 zile nici macar un avat nu mai pot drill-ui.

Dar fiecare cu ce-i place si cum se simte mai bine :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 6. noiembrie 2013, 17:43

[....]

Daca tot a amintit Anem, de ex, el lucreaza cu frana stransa la cca. 3 kgf, o regleaza dupa cum poa sa traga fir cu mana. Cele 3 kgf le-am masurat impreuna cu cintarul. Drill-urile ce le are el cu somnii de +2m sunt de 1 ora, de 1 ora si, iar dupa cum mi-a povestit chiar el, 2 zile nu putea sa ridice mainile dupa aceea. :gandesc: Nu inteleg magia...

[.....]


Zoran, cum ai zis si tu ... fiecare se simte bine in felul lui. pe mine nu ma intereseaza doar captura, conteaza si cum ma simt in timp ce "ma lupt" cu "bestia" sau cum ma simt in timp ce caut "bestia".

si in afirmatia facuta de tine mai sus ... trebuie totusi facuta o rectificare. si anume, primul de 252 l-am scos intr-o ora si 10 minute si asta pentru ca mi-am dat seama ca am de-a face cu cel mai mare peste prins de mine si nu am vrut sa fortez nimic pana in punctul in care exista riscul de a il pierde (sa nu uitam ca aveam triplele originale pe jointed-ul de 13) ... iar cel de 237 l-am scos in 25 de minute cand am fortat totul pana la limita (de data asta erau ST51 pe vobler) si din dorinta de a imi dovedi (inca o data) ca echipamentul care il am face fata linistit unui somn sarit de 2m.

ps: au fost si cazuri de somni de 1,9 in mai putin de 15 minute ... cu lanseta aia si cu frana de 3kg forta :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

11

miercuri, 6. noiembrie 2013, 18:12

Eu am facut comparatia, doar sa "vedeti si sa incercati chiar si acasa " ce inseamna "o frana stransa la 5-8 si 10 kg" si ce "forta" trebuie sa ai in brate si in tot corpul sa faci fata la o asemenea solicitare si la aceasta in cazul unui drill in apa mai trebuie adaugat si smucituri si lovituri in fir, care "simti" in toate oasele ... dupa mine la spinning un echipament de 3,5 kgf este suficient in toate cazurile cel putin la rapitori de apa dulce ... :zambet: .

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 7. noiembrie 2013, 08:25

Nu te doare nimic a doua zi , daca faci ceva ce nu iti place poate :rizi:
Cel mai fain normal e drill-ul , dar si bucuria de la final e :bucuros2:
Costi nu taia firul ca nu stii ce pierzi :zid:
Anem te inteleg perfect :bravo:
Iar despre bat sunt sigur ca e super . Am avut in mana un Pezon Michel de 2 Oz dintr-o bucata si era super -te simteai pescar .
Aproape toate sculele sunt facute in Chn ,putine de tot la altii (poate tot in Chn) si sunt convins ca au luat ce e mai bun de la toti .
Daca tu esti incantat de el e bine - e clar merita

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 14. ianuarie 2014, 12:07

Pana la urma am renuntat la a mai cumpara lanseta. Cu exceptia vanzatorului (care sincer nu cred ca a incercat sa ma tromboneasca) si a catorva pareri citite pe niste forumuri australiene nu am gasit nici un fel de informatii despre lansetele in cauza. Asa ca, am mers pe mana altor producatori in care am incredere … ca ceea ce am luat s-a dovedit a nu fi ceea ce voiam e alta poveste, dar i-am gasit aplicatie si lansetei noi (asta mai ales dupa ce vineri seara, in incercarea de a face o anumita demonstratie :rizi: am reusit sa rup o alta lanseta in casa – dar nu mai deschid topicuri pe seama acestui fapt pentru ca se vor aprinde iarasi anumite personaje) care va deveni “calul de bataie” luand locul unei Daiwa Aqualite care din pacate, dupa ce a scos pesti mult peste puterea ei, a fost prapadita.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm