Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 10. martie 2013, 11:28

Montura pt țipar la clonc (sau pluta)

:salut: ,
am promis cuiva o montura de clonc pt tipar, dar am uitat...sorry!

Asa ca, aici citeva detalii si poze (chiar daca am discutat-o si in alt subiect). Personal imi plac monturile unde pot varia usor distanta plumbului fata de momeala.
Anghila sau tiparul este cel mai recomandat de prins sub pielita de pe gatul acestuia, fara a-i rani carnea sau cartilagiul. Intepata in coada, anghila moare in citeva ore si poate sa se si incilceasca in leader.

1. Mai intai leg o carabina simpla-dreapta de capatul leaderului de 1 m.
2. Carligul (7/0 - 8/0 - 9/0) il leg apoi cu nodul fara nod, si las cca. 3-4 cm sa atarne carabina sub carlig.
3. Acuma se poate trage o bucatica de furtun din silicon pt protectia nodului.
4. Un stoper din silicon (sau din camera de bitza)
5. Plumbul (care poate avea diferite forme si marimi). Forma de tigara este recomandata daca vine si o caracatita de silicon trasa peste plumb.
6. Din nou un Stoper

Gata e montura pt tipar.

---------------------
Tiparul desenat are lungimea de 11 cm
Carligul folosit in motura este un 8/0
Plumbul 160 grame cu o lungime de 10 cm
Stoperele din furtun de silicon
Calamarul de 18 cm lungime
Leaderul de 1 metru lungime
---------------------

Caracatita de silicon o folosesc de obicei daca plumbul e ne-vopsit, si la max 20 cm de momeala. Daca ridic plumbul sus pe leader, la 1 m de momeala, incerc de obicei sa dau jos caracatita pt a nu distrage atentia somnului de la momeala.
Caracatita ori e una lunga care poate acoperi si un plumb lunguietz de 15 cm, ori 2 mai mici: una de sus, si una invers pusa sub plumb

---------------------

O zornaitoare pun de obicei intre stoper si plumb, dar se poate pune si intre carlig si ancora (montura cu rame sau peste viu).
Aceasta pluteste, de aceea sa nu stea niciodata liber culisabila pe leader.









Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

duminică, 10. martie 2013, 11:37

multumim pt detalii :bravo:

3

duminică, 10. martie 2013, 15:05

Carabina aceea de sub carlig tine mai bine tiparul decat un carlig "potrivit" ? Cum fixezi, cum prinzi pielita in carabina ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 10. martie 2013, 15:34

I se face o intepatura sub pielita, pe o lungime de 3-4 mm (ac sau un carlig cu varful lung si ascutit), se intra pe o parte si se iasa pe alta. Acolo vine prinsa carabina, si inchisa. Dupa partida de pescuit se da jos tiparul sau anghila si a doua zi se poate refolosi, e la fel de vioi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 10. martie 2013, 17:14

Tiparul este momeala mea preferata in perioada asta. Il folosesc cu succes de peste 15 ani.
Montura mea este usor diferita fata de cea prezentata de Zoran.
La mine este compusa din (de jos in sus): ancora, carlig (curbura carligului vine putin sub ochetul ancorei), zornaitoare care culiseaza maxim 1cm (cat sa-i permita rotirea) montata la 10cm deasupra carligului, plumb de 40-60gr la o distanta de cca 40cm de carlig. Inaintasul are si la mine cam 1m. Ideea este ca tiparul il intep de sub aripioara dorsala (daca are acces la aer ar rezista si o saptamana cel putin, daca nu este atacat de somn). Ancora nu are treaba cu tiparul si are rolul ca in momentul in care somnul aspira tiparul sa traga si ancora.
Montura asta o folosesc in agatatura (la copac). Pentru montura asta, caracatita (calamarul) mi se pare inutila (cu toate ca am o multime la vanzare :rizi: ). Tiparul face destule vibratii (este foarte agitat) si faptul ca mai este ajutat de zdranganea, mi se pare suficient pentru a atrage somnul de la o distanta mai mare si a-l "orienta" catre mancare.

Si inca o chestie... Folositi femelele de tipari (sunt cu maro si puncte pe burta + au o lungime de 20 - 25cm). In felul acesta se diminueaza sansa atacului unui somotei.

Subiecte asemănătoare