Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 20:30

Speriati

Este posibil ca rapitorii ce au fost prinsi odata la spining si eliberati sa fie "sceptici", :gandesc: iar cand vad iarasi acea naluca care le-a gaurit botul, sa o ia la sanatoasa?

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 21:03

:zambet:
...nu cred in astfel de teorii
...vezi pesti prinsi cu naluci in gura sau cu urme (cicatrici) care dovedesc ca au mai fost capturati
...sa nu uitam de incintele unde se pescuieste exclusiv "C & R" si unde sunt prinse aceleasi exemplare in repetate randuri
...pestii nu au memorie !
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 26. octombrie 2014, 02:19

Acu multi ani in delta am avut o ruptura la stiuca intr-o dimineata.
Seara in acelasi loc am prins o stiuca de 3 kg cu lingurita pierduta in acea dimineata agatata in gura.
Deci....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 26. octombrie 2014, 06:52

Eu cred ca pana si un animal cu putin creier, cum este pestele, poate sa-si formeze anumite instincte. :)
Daca poate asocia o anumita forma/culoare/etc. cu un pericol iminent, va evita aceasta situatie.
Ca asta nu se intampla decat in timp si poate nu la prima capturare i-adevarat... cei care sunt pescari inraiti de crap si au pescuit pe lacuri CU TRADITIE in C&R au observat reticenta "veteranilor".
Oricum, pe la noi pe ape salbatice (in special), nu cred ca apuca multi pesti sa-si faca o "experienta"... :zid: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 26. octombrie 2014, 07:25

eu cred ca, asa cum a spus domnul moderator, de-al lungul timpului pestele isi formeaza o anumita ,, experienta''
altfel nu-mi pot explica de ce la aparitie diverse naluci merg extraordinary, ca mai apoi( dupa 1-2-3 ani) sa nu mai mearga aproape deloc.
nici eu nu cred ca au memorie, dar cred ca se adapteaza.
Nihil Sine Deo

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 26. octombrie 2014, 07:28

Acesta teorie nu este valabila.
Am patit cu o mreana ce a rupt forfacul in dril... peste 10 min in acelasi loc alt drill iar mreana. Am finalizat drilul si ce credeti ca avea mrenea mea infipt in bot? Carligul meu de acum 10 min.
Am mai patit la clonc sa il intep pe mustacios sa il ridic vreun metru, dupa care sa scape. Ma uit pe sonar... el tot acolo. Las montura si supriza.... muscat din nou. Lucrul acesta se intampla destul de des si la stiuca.
Deci in cazul somnului sa spunem ca a fost vorba de instinctul de aparare.... dar mreana clar nu a constientizat vreun pericol.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 26. octombrie 2014, 08:43

Si eu am prins pesti, si pasnici si rapitori, care aveau inca in bot carlige sau naluci de cu 30 min inainte, sau de ore, zile... Acesti pesti re-prinsi sigur nu au memorie, ori fi fost din aia prostani de bubuie :rizi:
Poate multi dintre ce "destepti" se feresc de aceasi naluca. Dar asta nu putem sti. :nunteleg:

Si noi ne consideram specie f inteligenta, dar de aceea tot facem aceleasi greseli sau prostii in repetate randuri, sau nu? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 26. octombrie 2014, 12:49

Eu cred ca este vorba de instincte.Daca instinctul de hranire sau de agresivitate este mai puternic pe moment decat cel de supravietuire, da , va musca din nou.In alt moment , instinctul de supravietuire poate sa fie la cote peste celelalte doua instincte mentionate..Noi ii vom percepe atunci ca fiind smecheri, sau prudenti..Ca e vorba de una sau alta,pentru noi rezultatul e acelasi..Asta daca nu cumva reusim sa le stimulam cumva agresivitatea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 26. octombrie 2014, 20:46

distingere

Cu cat inainteaza in varsta ,probabil ca invata sa distinga mai bine o naluca artificiala de una naturala si n-au fost putine cazuri cand a mers mai bine pe natural(pastisori vi) dar cum s-a mai spus pe acest forum este important si jocul nalucii.

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 31. octombrie 2014, 22:57

ferita

am obsevat un aspect ,dupa eliberare stiuca nu pleaca departe se ascunde in iarba dar nu departe, iar dupa ce am incercat sa o fac sa atace din nou nu mi-a mai urmarit naluca, probabil concluzia ei a fost urmatoarea " :nu: Nu mai i-mi trebe mancarea din asta ca ma inteapa-n cerul guri !"

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 1. noiembrie 2014, 19:28

Am rupt si dupa 30 min l-am prins din nou cu carligul pierdut asa ca............
poate era mai babalau ca nu avea de cat vreo 2 kg

Subiecte asemănătoare