Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 18. iunie 2012, 07:44

Va salut

Ma numesc Ovidiu, sunt din Timisoara , am 42 de ani . Sunt bucuros ca am devenit membru al acestui forum foare util pentru incepatorii in ale pescuitului la somn. Ma numar printre acestia de mai sus , insetat de cunoastere in aceast stil de pescuit . Sper ca intr-o zi sa pot atasa si eu colectiei forumului o captura demna de a face parte din aceasta.
Pina atunci , fire intinse tuturor , catch & release .
:salut:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 18. iunie 2012, 07:46

:salut: Bine ai venit... :salut:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 18. iunie 2012, 09:22

salutari Ovidiule si bine ai venit ... cauti somnul la stationar, clonc sau la spinning?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 18. iunie 2012, 10:26

:welcome: Bine ai venit!

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 18. iunie 2012, 12:39

Bine ai venit ! :welcome:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 18. iunie 2012, 16:15

:welcome: Ovidiu!
Bine-ai venit pe acest forum! Tine-aprope, intreaba si studiaza, somnul cel mare nu-i chiar atata de departe! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 18. iunie 2012, 18:29

Salut. :welcome:

Ionut

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 27. mai 2012

Locație: Galati/Romania

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 18. iunie 2012, 20:42

Bine ai venit :welcome: :welcome:









:pescuit:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 19. iunie 2012, 07:01

bine ai venit!
Get Rich or Die Tryin'

10

marți, 19. iunie 2012, 08:34

Salut , cred ca cel mai aproape de dotarile mele (la aceasta ora) este ,,cautatul'' la stationar (de pe mal). Spun la aceasta ora intrucat nu am inca barca si tot ce presupune pescuitul la clonc. Ca si lanseta dedicata stilului de pe mal, mi-am luat o baracuda hercules de 3.0 m (200-500g) si o mulineta hakuyo XY 7000.
Sunt abia la inceput.Am zis sa incerc si stilul asta de pescuit. Achizitiile mele de pina acum (in cca 20 ani) au fost facute in scopul pescuitului pestiilor pasnici. Am trecut prin toate fazele , de la pescuitul cu varga la obleti , morunasi si scobari cu bologneza (pe Crisuri in special), feed-er pe rauri si balti . Mereu preocupat de noutatile privind tehnica pescuitului.Am avut ocazia sa ad cu ceva timp in urma niste filmulete cu un pescar german (nu-i retin numele,cred ca Marcus) , care pescuia somn pe Ebru. M-a fascinat . Cred ca acela a fost ,,clik-ul''.
In concluzie, ma bucur sa fiu printre voi , ma documentez , poate o sa indraznesc sa va cer sfaturi , sa reusesc sa practic pescuitul la somn cat mai corect posibil.
P.S. din 14.07. plec pentru 5 zile la Gura Portitei in concediu :pescuit: . Daca aveti informatii sau sfaturi pe care mi le puteti da in legatura cu locurile,tehnica zonei, etc m-as bucura tare mult. :noroc:
Va salut pe toti cu respect! :ochi:
salutari Ovidiule si bine ai venit ... cauti somnul la stationar, clonc sauo la spinning?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 19. iunie 2012, 09:38

:welcome:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 19. iunie 2012, 11:22

Salut Ovidiu, bine ai venit!
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 23. iunie 2012, 23:22

:welcome: si la mai mare!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 24. iunie 2012, 08:55

P.S. din 14.07. plec pentru 5 zile la Gura Portitei in concediu . Daca aveti informatii sau sfaturi pe care mi le puteti da in legatura cu locurile,tehnica zonei, etc m-as bucura tare mult.
Va salut pe toti cu respect!


Salut OVIDIU si bine ai venit.Legat de iesirea ta la Gura Portitei, iei o barca si te intorci la canalul 5, inainte si dupa ecluza, acolo am prins eu cei mai mari somni, salau frumos dar si crap(ptr. crap dai la max.jumatate de metru de mal, cu patratica de regula)

romeo

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 17. iunie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 24. iunie 2012, 17:58

Si eu am intrebat mai de mul :nervos: t daca a incercta cineva sa lanseze o montura de somn cu navomodelul :nervos:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 24. iunie 2012, 20:17

Si eu am intrebat mai de mul t daca a incercta cineva sa lanseze o montura de somn cu navomodelul


Salut Romeo,
eu personal nu am folosit asa ceva niciodata. Si nici n-am auzit pe careva sa o faca!? Poate din cauza asta nu ti-a raspuns nimeni pina acuma.
Eu am pescuit ani la rand la crap, si nu am avut nevoie de asa ceva. Nici Erwin, prietenul meu un pescar extraordinar de crap, pescuieste si la 350-400 de metri distanta, si nu a folosit nici el niciodata un navomodel. Acei bani i-a investit intr-o barca pneumatica, motor electric si un sonar bun.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 25. iunie 2012, 07:45

Si eu am intrebat mai de mul :nervos: t daca a incercta cineva sa lanseze o montura de somn cu navomodelul :nervos:
Am descris la topicul despre pescuitul cu pluta de grund o varianta pe care am folosit-o NUMAI plantand cu barcuta si cu care am avut rezultate bune (nu somni de 2m+, ca nu exista acolo unde-am pescuit asa mari dar am prins bine).
Am cumparat barcuta special pentru a duce monturi cu peste viu la distante mari sau in locuri in care este dificil de aruncat si fiind echipata cu sonar, sa si "vad" unde arunc. N-am motive sa fiu nemultumit de cum se comporta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 25. iunie 2012, 07:48

Si eu am intrebat mai de mul :nervos: t daca a incercta cineva sa lanseze o montura de somn cu navomodelul :nervos:
Am descris la topicul despre pescuitul cu pluta de grund o varianta pe care am folosit-o NUMAI plantand cu barcuta si cu care am avut rezultate bune (nu somni de 2m+, ca nu exista acolo unde-am pescuit asa mari dar am prins bine).
Am cumparat barcuta special pentru a duce monturi cu peste viu la distante mari sau in locuri in care este dificil de aruncat si fiind echipata cu sonar, sa si "vad" unde arunc. N-am motive sa fiu nemultumit de cum se comporta.


Cred ca ar fi bine sa deschizi un subiect despre plantatul cu navomodelul, si sa ne explici inca o data in detaliu cum faci, ce marimi de peste se poate planta, samd... :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

19

luni, 25. iunie 2012, 08:00

Salut OVIDIU si bine ai venit.Legat de iesirea ta la Gura Portitei, iei o barca si te intorci la canalul 5, inainte si dupa ecluza, acolo am prins eu cei mai mari somni, salau frumos dar si crap(ptr. crap dai la max.jumatate de metru de mal, cu patratica de regula)
Multumesc pentru promtitudine.
Ce montura , momeala ai folosit pentru somn?
Am citit pe forumuri cu privire la canalul 5 si se pare ca e interzis pescuitul pe el?

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 25. iunie 2012, 10:42

Rame negre,platica;coropisnita -o poti pune in varf la buchetul de rame-
E interzis pe dracu sa-i pieptene ca ultima data era plin de setci mono, te fugaresc pe tine sa-si poata face ei de cap,sa ai permis de pescuit si de intrare in rezervatie (60 lei),incerci cu o bere, o tarie,ori cu mult tupeu, te orientezi la fata locului, poate ca nici nu te intreaba nimeni de sanatate.
Da din barca.

Subiecte asemănătoare