Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 17. septembrie 2015, 20:04

Cum salvam somnul sau care ar fi sansele lui de supravietuire dupa o intepare gresita?

Salut
In urma unei intamplari nefericite(a carui protaganist nam fost eu si ma bucur) a fost nevoie sa fie sacrificat un somn de vreo 13-14kg!
Chestie e ca peste a inghitit ancora de 4/0 pana in stomac si toate cele 3 carlige ale ancorei au fost infipte,practic stomacul era "crosetat" si a fost imposibila scoaterea ancorei,forfacul a fost taiat iar ancora a ramas in stomacul pestelui!
Pescar in cauza a considerat ca pestele acela nu o sa mai aiba sanse de supravietuire si la sacrificat!
Care ar fi fost sansele ca somnul sa fi trait daca era eliberat? :gandesc: ...oare acidul gastric ar fi "topit" ancora Gamakatsu 4/0 ?...S-ar fi largit gaurile si ar fi scuipat afara ancora? :gandesc:
Cum procedati ptr salvarea pestelui in astfel de cazuri? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 17. septembrie 2015, 20:42

Personal nu cred ca un astfel de peste mai poate fi salvat.
Dealtfel nu cred nici ca un om ar putea fi salvat intr-o situatie similara fara o sala de operatii... si repede.
Asta-i partea urata a pescuitului chiar daca vrei sa practici C&R... :nunteleg: .
Cat despre "topirea" unei ancore 4/0, am mari indoieli... o fi acidu` ala gastric coroziv da` nici chiar asa... iar rana-i rana... parerea mea.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 18. septembrie 2015, 07:03

Am vazut ceva similar pe incinta la Lipova,insa sa intamplat unei stiuci.
Un destept a pescuit cu un shad cat palma mea ,fara struna.I-a intrat o stiuca de vreo 3 kile ,care ,evident ca a taiat firul.Apoi stiuca a inghitit cu totul shad-ul,armat pe un carlig de jig clasic fara tripla sau alte carlige suplimentare.Apoi a murit si a ajuns la mal.Carligul shad-ului i-a pentrat stomacul dinauntru inafara .De curiozitate ,paznicul a taiat pestele si a scos shad-ul afara..Presupun ca o tripla ajunsa in stomac apuca sa faca pagube serioase inainte sa fie dizolvata de acidul gastric al pestelui.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 18. septembrie 2015, 07:43

La stiuca mi s-a intamplat sa tai struna si sa las o ancora in stiuca. Pe ancora fusese un peste viu. Insa ne era Gamakatsu 4/0. Si am prins aceeasi stiuca dupa 2 saptamani.
La somn, dat fiind faptul ca nu dau la stationar, nu mi s-a intamplat sa inghita nici unul pana in stomac. Daca mi se intampla cu o ancora de 4/0 il dadeam cuiva daca aveam cui sa-l dau. Daca are peste 15kg tai firul, las ancora in el si-i dau drumul. Ce-o fi o fi. :gandesc: Din pacate acest tip de accidente nu le putem evita decat daca intepam imediat si nu-i lasam timpul sa inghita.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 18. septembrie 2015, 07:46

Eu zic ca depinde si de peste si "arderile" lui. Am vazut un documentar la tv despe pestele alligator (alligator gar) si tipii aia care se ocupau de conservare si mediu prindeau pestele la undita si taiau carligul ca "il va topi sucul gastric". pestii erau "taguiti" si urmariti si traiau bine merci. alt exemplu ar fi cu rechinii in stomacul carora s-au gasit de la bucati de caroserii, elici de motoare, etc etc. Bine astia is nebuni si inghit de buna voie toate chestiile astea. Cica daca pestele se hraneste des, daca mananca mult, are acidul gastric f coroziv. daca papa ca un sarpe o masa si 2 saptamani digera ... atunci nu cred ca ar digera nici un carlig :nunteleg:
Born to fish, forced to work...

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 18. septembrie 2015, 12:12

Mi s-a intamplat o singura data acum vreo luna ca un somn de 4 kg sa atace fulgerator si sa inghita pana in stomac ancora in care era un ţipar. Am incercat sa scot montura din peste fara sa il ranesc insa a fost imposibil. Pestele a murit dupa o ora. Am pastrat pestele, iar cand l-am curatat / disecat am gasit ancora in stomac infipta cu toate cele 3 brate. In stomac mai era tiparul si alti pesti in procesul de digestie (albitura si bibanei). Cred ca sansele sunt minime ca pestele sa mai traiasca daca a reusit sa inghita ancora. Chiar si daca o scoatem, pestele ramane ranit suficient de mult cat sa ii fie fatal.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 18. septembrie 2015, 13:14

E simplu: contra trebuie data mai repede, folosirea unui singur carlig daca momeala nu este mare, si in caz de folosire a ancorelor, se poate indeparta contra (pestii tinuti in tensiune permanenta NU vor scapa in drill) :noroc:

C&R incepe deja la alegerea materialellor, a stilului de pescuit, si se termina cu eliberarea pestelui. Am mai scris despre asta, dar voi scrie si acuma...

Nu doar o ancora in stomac poate duce la moartea pestelui, ci si multi alti factori. Ca si exemple ar fi:
- ridicarea unui peste mare de gura sau de urle, ptr a fi fotografiat (sunt zeci de kilograme ce atarna de coloana pestelui!)
- tinerea indelungata a pestelui pe uscat la aer, ptr a fi fotografiat (de ex 2 min de mers cu barca la mal, si apoi inca vreo 5 min pozele... e foarte mult pentru un peste care traieste exclusiv in apa)
- drilurile indelungate (dupa o anumita perioada de efort continuu pina la surmenare, muschii consuma tot oxigenul din sange si incepe producerea de acid lactic)
- rupturile de fire in drill (metri intregi ce se pot agata in cioate sub apa, si tin pestele prins, pina ce moare)
- tinerea pestelui peste noapte ptr a fi fotografiat a 2-a zi, intr-o apa neoxigenata (prea calda si fara curenti)
- asteptarea indelungata de la muscatura pina la aplicarea contrei, ce duce la inghitirea monturii pina in stomac (aici recomand ca intepatura sa provina de la ruperea firului de sacrificiu: mono de 0,40 mm)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 18. septembrie 2015, 23:57

In cazul ala cu o ancora 4/0 cu toate carligele infipte in stomac sincer cred ca somnul nu prea mai avea mari sanse de supravietuire.Cine pescuieste la stationar are toate sansele sa i se intample un scenariu din asta, mai ales pe timp de noapte cand pescarul doarme si nu aude trasatura la timp...am avut o experienta de genul anul trecut, a inghitit momela aproape pana in stomac.Noroc ca foloseam decat un carlig simplu(pescuiam cu anghila) si am reusit dupa vreo doua trei minute sa ii scot carligul cu ajutorul lui fratemiu.Dupa "operatie" l-am oxigenat peste 5 minute sa isi revina si spre fericirea mea a revenit la viata insa chestia asta m-a cam pus pe ganduri...in cazul ala am ajuns la lanseta prea tarziu pentru ca dormeam si pestele a avut prea mult timp sa "pape".

- rupturile de fire in drill (metri intregi ce se pot agata in cioate sub apa, si tin pestele prins, pina ce moare)

Perfect de acord!Trebuie incercat sa pescuim cat mai "corespunzator" posibil, in pescuitul la somn echipamentul light nu prea isi are locul.

- tinerea pestelui peste noapte ptr a fi fotografiat a 2-a zi, intr-o apa neoxigenata (prea calda si fara curenti)

Chestia cu care vine legat pestele peste noapte sa fie cat mai lunga, minim 10 m lungime si pestele "controlat" mai ales pe timp de vara cand apa este mai calda.Cred ca sunt anumite momente in viata unui pescar de somn ce practica C&R cand trebuie sa renunte la pozele sau video pe timp de zi daca considera ca pestele nu poate supravietui peste noapte in anumite conditii(apa neoxigenata, apa calda, lipsa de curent). :noroc: