Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 31. iulie 2012, 15:56

Cum inteleg unii pecuitul la somn

Cindva pescuiam la crap...Pe balastiere ,foloseam stilul 'plantat'....Cind plecam acasa ,aveam grija sa intru cu barca, pentru ca sa adun balizele de marcare.Acestea erau,mici ,discrete,facute in asa fel incit daca vreun crap intra peste ele,in dril,sa nu provoace incilcituri majore...Niciodata nu i-am inteles pe cei care ,legau pet-uri de 5l,de tot felul de betoane,bolovani,ba chiar o baterie de dus,am gasit odata..,pe care le lasau in urma lor la plecare,incurcindu-i pe cei care pescuiau dupa ei...Poate ca unii nu doreau sa momeasca locatiile repective,poate pescuiau doar de pe mal,si baliza respectiva putea fi un potential obstacol suplimentar in calea vreunui crap mai fortos...Imaginea Ghiorocului ,plin de pet-uri de semnalizare abandonate,imi ramine si acum in minte,printre aminitrile catalogate drept...neplacute... :doaaamne:

N-as fi crezut ,sa dau peste aceasta imagine,in pescuitul cu momeli artificiale..Si totusi am dat...In weekend o echipa de meseriasi timisoreni,a facut o incursiune prin partile noastre.Au pescuit la somn ,folosind momeala vie de mare dimensiune ,legata de balize ancorate ,precum si momeli artificiale...Ieri,ajuns intimplator pe acolo,nu am putut pescui din cauza balizei 'uitate' la vreo 30m de mal.Era asa de bine 'plantata'incit incurca perfect pe oricine pescuia de pe mal,in acel loc..In cazul unui dril, era obstacolul perfect pentru orice somn aflat la ananghie..ramine ca odata cu raspindirea acestui stil,sa creasca si numarule pet-uri 'baliza' :limba: Nu ca-i fain??

Ma intreb,oare asa greu o fi fost pentru meseriasii timisoreni,sa lase locul accesibil si altora??
Retoric,desigur....Orice tehnica,orice metoda,gaseste la meseriasii pescari romani,interpretari si puneri in practica abolut inedite,bine-nteles,sub obladuirea omniabsentului A.J.V.P.S.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 31. iulie 2012, 15:59

Da si sa nu uit...Baliza respectiva,poate fi scoasa doar din barca,insa ,daca lestul ei s-a intepenit intre pietre,nu mai ramine decit sa rupi sfoara ce o leaga...Metrii ramasi o sa fie o capcana mortala pentru orice jig...Beton,nu-i asa??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 31. iulie 2012, 16:13

Iti inteleg Gigi nemultumirile. Cu o situatie asemanatoare ma confrunt si eu aici.

De cand se incalzeste suficient afara incep sa apara pe Po o gramada de grupuri de nemti. Cam toti pescuiesc strict doar la stationar folosind fel si fel de monturi prin care se ancoreaza in curent sau de bolovani si crengi ce sa gasesc pe mal. Din pacate la plecare majoritatea nu au bunul simt sa isi stranga gramezile de fire insirate in toate partile si de obicei la sfarsitul verii toate malurile sunt pline de fire de la 0,5 pana la 1,5mm.

Chestiile alea evident ca numai bine nu pot face altor animale sau pasari (mai ales ca locul in care pescuiesc de obicei e ceva parc sau mini rezervatie naturala pentru nu stiu ce pasari) si pe langa asta rata voblerelor pierdute creste cu mult peste ceea ce e normal. Adica de cate ori vrei sa pescuiesti paralel cu malul un vobler care atinge fundul de cele mai multe ori se agata prin “tesaturile” existente sub apa si evident ca in multe cazuri nu reusesc cu firul meu sa rup un fir textil de 1mm grosime.

Spre norocul meu nu am de-a face cu mizerii gen pet-uri sau alte obiecte pentru ca in privinta asta cam toate grupurile la plecare lasa locul curat.

ps : dar asta nu e o problema care o au sa zicem pescarii de somn pentru ca daca s-ar pescui si la alte specii cu aceleasi monturi situatia ar fi identica ... as spune chiar mai nasoala avand in vedere ca raportat la numarul de pescari cei care cauta somnul sunt destul de putini procentual vorbind.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 31. iulie 2012, 16:16

:salut: ,
nu-ti bate capul prea tare cu ei, meseriasi din astia sunt peste tot, chiar si in Gerania. Eu cind gasesc asa ceva ma duc sa le scot, si gata. Asa imi curat si locul de campat pe Dunare...adun mizeria altora :zambet:

Am scris aici mai gros sa se si vada, dar multi uita chestia asta Metode: cu pluta si la geamandura

Voi cauta niste poze sa postez, sa vezi ce de toate se arunca si in Rin!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 1. august 2012, 18:24

Azi am aflat una maxima...
Cica lestul este format din pietroaie reunite intr-un...sac de cartofi..de ala cu ochiuri mici..
Cimitir fara scapare pentru jiguri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 2. august 2012, 09:36

Azi am aflat una maxima...
Cica lestul este format din pietroaie reunite intr-un...sac de cartofi..de ala cu ochiuri mici..
Cimitir fara scapare pentru jiguri..


Hehehehehe … esti criminal. Partea buna in toata povestea asta ar fi faptul ca se formeaza obstacole in apa iar daca te agati in sacul ala de cartofi banuiesc ca poti sa il rupi tragand de fir … nu?

Pe aici, pentru a intari maluri autoritatile au decis ca in anumite portiuni pietrele sa fie “legate” intre ele, deci mai bine zis sunt portiuni de mal unde pentru a evita spalarea malului pietrele sunt tinute la gramada de plase de sarma care evident se intind pana in apa. deci acolo daca ai atins fundul nu ai nici o scapare indiferent ce ai avea in capatul firului si indiferent de grosimea firului. Sunt zone care sunt un adevarat mormant pentru artificiale si partea mai nasoala este ca nu tot timpul zonele alea sunt vizibile de la o distanta suficient de mare. De mai multe ori ma agatam si mergand inspre agatatura direct ma trezeam ca pe respectiva bucata pietrele sunt tinute impreuna de plase de sarma, motiv pentru care direct spuneam la revedere voblerului.

Atasez mai jos doua bucati din ceva poze pe care le-am gasit pe internet cu malurile pline de sarme:
»anem« a adaugat urmatoarele poze:
  • poza1.jpg
  • poza2.jpg
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 2. august 2012, 11:51

:zambet: He,he,locul acela este presarat cu bolovani mari si mici pina in mijlocul albiei,deci,poti spune ca tot substratul este o structura..Este un adevarat loc de pescuit la jig,unde fiecare metru patrat poate ascunde somn,salau,ori avat mare...Acolo poate un petec fara bolovani poate fi numit 'structura'..In acel context,unu sau mai multi saci de cartofi plini cu petre pot fi ....capcane mortale pentru jiguri..dar asta este pescuitul.

Si la noi in unele zone s-au consolidat malurile cu pietre si manunchiuri de fascii(snopuri de nuiele).Insa numarul acestor portiuni este asa de mic in raport cu zecile de kilometrii de mal excavati fara discernamint ,incit, facind referiere la ele ,este ca si cum as vorbi de o picatura comparata cu un ocean cu apa..Despre lucrari de consolidare a malurilor...mai greu,la noi excavarea in albia centrala a riului,si distrugerea malurilor,sint denumite in acte.."lucrari de hidroameliorare'...cine sa ii traga la raspundere??Poate asociatia de pescari ,care gestioneaza resursa acvatica vie din aceste portiuni???Nooo,d-l Nica Degeratu,si d-l Mugur Ionescu,se multumesc cu salariile luate si atit.in rest....??? :furtuna: :furtuna: :furtuna: :furtuna:
Intelege-ti voi...se fac ca ...ploua..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare