Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 9. iulie 2013, 11:09

Salau la stationar

Pescuieste cineva salaul la stationar?
Cu ce echipament?
Cu ce montura?
Cu ce momeala?

:noroc:
Incepator in pescuitul somnului

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 15. iulie 2013, 20:23

da, cind am ocazia pescuiesc la salau, am doua lansete una de 3,6 si una de 3,3 , mulinete clasa 4000 si fir de max. 0,3 , preferabil de 0,28 sau chiar de 0,25 depinde de loc
apa (riu) si la ce pesti te poti astepta.
Montura de cele mai multe ori Pater-Noster, adica plumb jos, virtej (in forma de T) si forfach de multifilament mai sirmos. Cirlig de 1/0 , cit mai subtiri.
Momeala : oblete, porcusor pina in 10 cm. Modul de prezentare (intepare) in functie de curent.
Fir intins!

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 1. august 2013, 09:33

Se poate sa-mi ziceti niste modele de carlige folosite de voi? :)
Incepator in pescuitul somnului

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 1. august 2013, 10:07

Ceva de genul ăsta ştiu că se foloseşte la şalău, postarea 28 de aici: Cârlige, ancore
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 1. august 2013, 10:11

Am descoperit ca OWNER 50302 ar fi recomandate pentru salau,
Incepator in pescuitul somnului

6

joi, 1. august 2013, 11:13

din putina mea experienta, cred ca salaul intra mai bine la pestisor viu decat la naluci
paternoster, lansete mai lungi, flexibile, mulinete medii (daca se poate cu baitrunner, mai ales daca dam pe curgator), fire de 0,3, transparent, ancore de calitate sau carlige cu tija mai lunga (fan gamakatsu)

ca momeala, tiparul mi se pare de departe cel mai vior si mai rezistent. anul trecut imi ataca salaul montura de somn, dar nu reusea sa inghita. tiparul de 20-25 cm mi-l facea franjuri si, cand scoteam montura din apa, tot se mai zbatea saracul peste. asa ca am lansat o montura de salau, cu tipar mic, rezultat imediat bucata de 4 kg
aproape in acelasi loc, la montura de crap am agatat o platicuta, dar nu mi-am dat seama (batul prea puternic si plasat in curent) pana nu a luat-o un salau de 2,5 kg

dar sunt incepator intr-ale rapitorilor, anul asta voi fi mai pregatit si cu naluci

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 2. august 2013, 20:53

La ce ajuta carligele cu tija mai lunga? Se pune pestisorul intr-un anume fel sau... !! ? :nunteleg:
Incepator in pescuitul somnului

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 3. august 2013, 06:59

Sincer nu stiu nici eu ,insa le folosesc...Din obisnuinta cred :rizi: Oricum te ajuta sa le recuperezi mai usor din gatul salaului... :prieteni:

9

duminică, 4. august 2013, 11:18

Sincer nu stiu nici eu ,insa le folosesc...Din obisnuinta cred :rizi: Oricum te ajuta sa le recuperezi mai usor din gatul salaului... :prieteni:


Tu pescuiesti salaul la stationar?!!!
Blasfemie!! :zambet:

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 4. august 2013, 11:40

si eu am cautat salaul la stationar dar nu am prins niciodata salau la pestisor,in schimb il prindeam la totul altceva de ex.la rama rosie cautand mreana sau scobarul cu bologneza.asa ca nu am mai dat cu pestisor la salau.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 4. august 2013, 12:08

Adi ,de vreo 2-3 ani nu-l mai pescuiesc la stationar ...Ca pe Mures este rar al dreaq iar in Dunare ...nu am mai fost! Insa la Murighiol ,daca cumva merg anul asta ,ii rup la stationar! Ma rog,acolo prind si la gume...
Blasfemie? Si ce daca! Important este sa fie cu dintii ca matza! :rizi: :bucuros2:

milan

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 4. august 2013, 20:47

salut

eu pescuiesc la salau la stationar de ani de zile si mai mereu cu rezultate.fir 0,28.opritor struna opritor! pe linie primul lucru pun un opritor apoi struna 30 cm f subtire acul f subtire legat cu agrafa de struna. pestisorul eu prefer caraselul sau guvidul preferabil din raul respectiv apoi urmeaza celalalt opritor iar sub cel de al doilea opritor o alica mica de plumb pt a putea intepa.al doilea ac exact deasupra plumbului de capat dar fara alica de plumb si al doilea opritor.ideea e ca in felul asta nu am nod pe linie si nici o intrerupere totul e direct pe linie plumbul de capat e sg nod folosit la aceasta montura.

milan

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 4. august 2013, 20:49

eu pescuiesc la salau la stationar de ani de zile si mai mereu cu rezultate.fir 0,28.opritor struna opritor! pe linie primul lucru pun un opritor apoi struna 30 cm f subtire acul f subtire legat cu agrafa de struna. pestisorul eu prefer caraselul sau guvidul preferabil din raul respectiv apoi urmeaza celalalt opritor iar sub cel de al doilea opritor o alica mica de plumb pt a putea intepa.al doilea ac exact deasupra plumbului de capat dar fara alica de plumb si al doilea opritor.ideea e ca in felul asta nu am nod pe linie si nici o intrerupere totul e direct pe linie plumbul de capat e sg nod folosit la aceasta montura.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 4. august 2013, 20:55

EU folosesc aceeasi montura ca si la stiuca sau somn. Ac si ancora. Subtiri bineinteles, iar ancorele mici ca cele de voblere. Carligul simplu cu tija lunga si doua contre pe tija ca sa nu scape, il folosesc numai la bucatica.
Exact aceleasi dimensiuni de vorfach. 40-50 legatura, 70-80 linia plumbului, de la legatura. Mai nou folosesc vartejurile triple si struna din monofilament ( pikemono ), dar mai mult ca sa nu se infasoare montura de linie.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

milan

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 4. august 2013, 20:58

am sa pun o poza zilele astea{ ca tocmai plec la pescuit} cu montura care nu o schimb orice inventie ar aparea.pt mine e sfanta la stationar la salau.echipament lanseta 2.70 actiune 100 300 plumb de capat 100 sau in functie de curent

16

luni, 5. august 2013, 00:09

....Blasfemie? Si ce daca! Important este sa fie cu dintii ca matza! :rizi: :bucuros2:

atunci sa nu te mai iei de mine ca prind somnul la clonc
:limba:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 5. august 2013, 07:27

Aici m-ai prins! :rizi: Doar ca eu nu am mai dat ,asa cum am spus , la stationar de vreo 2-3 anisori ...Ma rog ,tinand cont ca esti baiat de suta ,treaca de la mine ...Prinde frate si la clonc .Daca tie iti face placere :drac2: Sa-i prinzi colegu ,sa-i prinzi nu sa-i ... :noroc:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 5. august 2013, 10:43

eu dau cu carlige subtiri gen poza de mai sus a colegului, montura cu forfac 20-30cm legat deasupra plumbului asa fel ca acul sa stea la 15cm deasupra plumbului.
nu ma mai complic cu niciun fel de agrafe. forfacul e bine sa fie mai subtire ca linia.
ce cred ca e important este finetea. lanseta, linie si forfac cat mai fine posibil, si am observat ca la plumb mai usor parca sunt mai prinzatoare.
obletele cat mai mic si mai vesel, daca se poate cat chistocul de tigara.
la oblete mic apar si juvenilii, dar sunt sanse sa vina si cel mare.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 5. august 2013, 11:01

eu dau cu carlige subtiri gen poza de mai sus a colegului, montura cu forfac 20-30cm legat deasupra plumbului asa fel ca acul sa stea la 15cm deasupra plumbului.
nu ma mai complic cu niciun fel de agrafe. forfacul e bine sa fie mai subtire ca linia.
ce cred ca e important este finetea. lanseta, linie si forfac cat mai fine posibil, si am observat ca la plumb mai usor parca sunt mai prinzatoare.
obletele cat mai mic si mai vesel, daca se poate cat chistocul de tigara.
la oblete mic apar si juvenilii, dar sunt sanse sa vina si cel mare.



Absolut de acord cu ce ai scris aici! Legat insa de dimensiunea pestisorului ,am luat odata un salau de vreo 4 kg ,la spinning :rizi: , si avea in el un scobar de cca 250 g ... :idee:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 5. august 2013, 11:19

si eu am prins un ghibort cat palma si cand l-am tras afara l-a luat un salau de 2 kile. practic in gura salaului nu era acul, era ghibortul care avea acul in gura.
sigur ca rapitorul sare si la peste mai mare, dar sunt sanse mai mici. decat sa dau toata ziua la momeala mare si sa nu prind nimic, mai bine pun momeala mica si aleg din ce prind...daca prind.
e ca la om: decat sa iau o imbucatura cat juma de paine, mai bine musc cat mi-e bine.