Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »SERBAN MARIAN«

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. mai 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 28. mai 2013, 22:11

Sint potrivite mulinetele cu baitruner la pescuitul somnului?

Salut. ca si in titlu pun acesta intrebare are avantaj folosirea mulinetelor cu baitruner la pescuitul somnului ? se poate pescuii cu baitrunerul deschis ca la crap dar cu frina la baitruner mai strinsa sau nu e indicat?` Pescuiti asa sau numai cu frana frontala stransa mai ales in zone cu agatatura? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 28. mai 2013, 22:26

Dupa parerea mea, in cele mai multe cazuri la crap se da cu vartejul blocat in plumb si astfel se mizeaza pe auto-intepare... baitrunner-u` ii numa` sa nu-ti ia lanseta de pe rodpod si sa sune avertizorii... :).
Pe de alta parte somnul ii mai greu de intepat bazandu-te pe greutatea plumbului. Nici stransul franei de la baitrunner nu cred ca are mare efect... si daca o strangi pe aia prea mult, atunci poti s-o folosesti la fel de bine pe aia normala dar putin slabita.
Una peste alta nu prea cred ca-i foarte util baitrunner-u` la somn.
Io l-am folosit la clonc pt. "reglajul" adancimii da` am renuntat din cauza ca prea imi rasuceste firu`.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. mai 2013, 08:31

Folosesc baitrunerul doar la clonc, la a 2-a lanseta cu pluta,ca sa nu-mi ia batzu' din barca. Rar, de obicei pescuiesc doar cu 1 bucata lanseta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 29. mai 2013, 09:27

Eu acum folosesc doar baitrunner, dar în trecut foloseam şi fără. Puţină atenţie în plus la reglaje. M-am obişnuit cu ele în decursul anilor. Dar pescuitul somnului nu necesită mulinete baitrunner, dacă o foloseşti şi poţi lucra cu el e O.K.
:pescuit:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 29. mai 2013, 20:46

salut,
la pescuitul somnului nu gasesc necesar mulinete cu buitranner dar daca nu ai altceva.....important este ca mulinetele sa fie cit mai robuste
:pauza:

  • Autorul acestui subiect este »SERBAN MARIAN«

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. mai 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 29. mai 2013, 21:16

Salut. la crap folosesc doar cu baitruner si cind am hotirat sa incerc si pescuitul la somn am zis sa iau ceva dedicat pentru acesta am cautat si ce mi-a placut era penn ssv 8500 gl ll mai ales ca era si la reducere pe site la angel domane dar m-am linistit cind am vazut ca a revenit la pretul initial. Acum e iar la reducere dar e bine ca am auzit si alte pareri cu privire la acest tip de mulinete. O sa ramin totusi cred la mulinetele cu front drag. Numai bine

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 29. mai 2013, 21:24

Eu nu folosesc baitrunner-ul la pescuit la somn, nu am simtit niciodata nevoia de al folosi.Am in uz la stationar 4 mulinete predispuse cu baitrunner, insa nu il folosesc niciodata, in anumite situatii prefer sa deschid frana mai mult daca e cazul.Nu stiu sigur, insa cred ca baitrunnerul poate fii util la pescuitul la somn in anumite situatii :gandesc:

8

miercuri, 29. mai 2013, 22:01

Eu il folosesc numai la clonk, deoarece tin firul intre degete si lanseta o pun intr-un suport tip teava, pe care nu stiu cum o mai scot la o trasatura puternica fara baitrunner....e drept ca stau tot timpul stresat sa fie activat tot timpul, si da.....este adevarat,..... rasuceste firul, eu coborarile le-am facut pe baitrunner :doarecapu:
:noroc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 30. mai 2013, 11:41

Baitrunerul este eficient şi în cazul în care se pescuieşte la staţionar sau în derivă din gonflabilă. Ne având un suport sigur pentru lansetă o sprijin pe barcă cu baitrunerul deschis.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.