Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 29. aprilie 2014, 07:07

Rezumat Intalnire pescareasca la Timisoara pe 24 aprilie 2014

Pe la orele 11 am ajuns cu masina in parcarea hotelului Timisoara. In timp ce am baut un esspresso cu Domnul Szatmari, care m-a ajutat enorm de mult in organizarea acestei intalniri ( :inchinare: ...mii de multumiri), am clarificat masa de protocol: bere de Timisoara pusa la rece, whisky, cognaq, vin rosu si alb in carafe, bauturi racoritoare si apa, diferite gustari reci de patiserie, care sper sa fi oferit participantilor o atmosfera calduroasa si prietenoasa.



Dupa ce am dus toate articolele sus, am inceput sa instalez sonarele, apare si Deyu cu Speedy, apoi Ovidiu, Dan si Florin, care mi-au dat o mana de ajutor si totul a mers mult mai repede.



Incet, incet a inceput lumea sa se adune, inainte de orele 15 erau deja peste 20 de persoane prezente.



Cu toate ca Informer a fost blocat la servici, a ajuns la timp sa mai instaleze laptopurile si video-proiectorul. Am avut programat ca prezentarea despre sonare sa inceapa pe la orele 18:00, datorita faptului ca multi inca erau la serviciu pina mai tarziu. In acest timp am stat de vorba cu o multime de pescari, toti super placuti si prietenosi, bine-dispusi si tare faini, care au sosit din toate partile tarii, unii chiar intrerupindu-si concediul cu familia 2 zile mai repede, doar ptr a putea participa.

Prezenti au fost Bucurestiul, Calarasi, Medias, Blaj, Sibiu, Oradea, Arad, Drobeta, Alba, Nasaud..., plus multi altii, si bine-nteles Timisoara. :noroc: Spre surprinderea mea nu a fost insa nici un participant din Deta, in afara de mine! :nunteleg:

O masa de prezentare a fost destinata voblerelor lui Old-Radu, Anem, monturilor de jig ale lui Larry si Martin Sack, carora le multumesc ptr. acest suport, si sper sa participe pe viitor chiar si live.

Gigi a fost asaltat din toate partile cu intrebari despre voblerele lui "mortale", insa din pacate trebuia sa plece ceva mai repede... Merci Gigi ptr participare :prieteni: (ps: am facut rost de un Belly Dog :ochi: )



Am avut expuse si lansete de clonc, de spin si mulinete, deasemenea si o galeata cu 6 L de apa, de care toti cei ce erau dispusi puteau tragea sa vada cit ii tine! :bucuros2:
Clar, nu s-a rupt nici o lanseta, nici macar cele de spin, toate din seria Tica moderate-fast, asupra carora toti au ramas placut surprinsi: 2,1 m (3 oz cu 200 grame greutate lanseta, dintr-o bucata), 2,4 m (6 oz cu 240 grame) si 2,7 m (6 oz cu 270 grame greutatea lansetei). :pauza:

O atractie mare au fost si lansetele de la Taffi de pescuit la verticala, cu toate ca sunt albe :rizi: Puiu a tras de una iar Cristi din Tm a imitat un somn zbataios, reusind sa-l dezechilibreze ptr scurt timp pe Puiu.



Ovidiu s-a ocupat de mecanica si intretinerea mulinetelor, desfacind de zor si curatind citeva dintre ele. :apl: Multumesc si NU voi ramane dator, iti promit. :noroc:





In sala de mese de langa se discuta aprins pe tema pescuitului, pina cind, la orele 18:10, cu o mica intarziere, am inceput prezentarea despre sonare :doarecapu: Emotii au fost indeajuns si, credeti-ma, nu mi-a fost tot una sa vorbesc in fata a peste 60 de persoane, chiar daca majoritatea erau cunoscuti. Multumesc si lui Informer care mi-a fost de un sprijin perfect, complementand si explicand acolo unde era nevoie :noroc: Si nu am avut timp sa repetam, va asigur de asta :bucuros2:





Intrebarile au venit, la fel si raspunsurile, pina cand toti de acolo au fost lamuriti si explicati asupra cunostiintelor de baza a sonarelor. Dupa 2 ore, dupa ce s-a terminat prezentarea, lumea a inceput incet sa se retraga, mai ales unii dintre cei care au mai avut drum lung de strabatut, iar la orele 23 am inceput sa adun. Ajutat fiind de cei care mai ramasesera pe acolo, am reusit pe la miezul noptii sa termin, punct unde am fost asaltat de statornici, pentru a-mi face o mare surpriza de ziua mea, cu un efect urias, ca un drill cu un somn de 3 m: un totrt perfect care a fost si foarte gustos! :apl: :noroc: :apl:
Cata, Florin, Cornel, Dan, Zoran, Informer, Ovidiu si Mishu (din stanga)


Apoi, a fost timp si ptr beute! :zambet: Pe la orele 2, am inchis localul, si ne-am dus fiecare cu treburile sale :rizi:

Rog pe toti cei care au facut poze sau au filmat, sa ma contacteze pe privat si sa vedem cum sa le pot primi si eu. :relax:

Multumiri tuturor celor care au fost prezenti :noroc: , si daca mai aveti intrebari sau nelamuriri, nu ezitati sa ne contactati!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 29. aprilie 2014, 09:17

Vad ca v-ati simtit bine pe acolo :apl: si numarul participantilor a crescut simtitor … iar tortul ala merita incercat :rizi: chiar daca parca nu iti vine sa il tai.

Scule vad ca ati avut de incercat cu gramada si buna dispozitie reiese din poze. la cat mai multe intalniri de genul asta !
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 29. aprilie 2014, 11:37

Foarte frumos. Ma impresioneaza cata lume a fost.
O reusita. :apl:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 29. aprilie 2014, 12:59

Fain ! :apl: mai ateptäm poze si informatii.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 29. aprilie 2014, 13:09

...faina organizarea , prezentarea si numarul participantilor.
...asteptam si alte "picanterii" :)
Felicitari !
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 29. aprilie 2014, 15:07

Vad ca a fost frumos tare, felicitari Zoran.Am si eu o intrebare, in poza cu gumele lui Martin unele capete de jig sunt cumva turnate pe holsurub? Intreb din pura curiozitate, imi plac mult cum arata "armate" shadurile in stilul ala chiar si cu doua ancore in ele.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 29. aprilie 2014, 15:13

Am si eu o intrebare, in poza cu gumele lui Martin unele capete de jig sunt cumva turnate pe holsurub?

Da. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 29. aprilie 2014, 18:36

Vad ca a fost frumos tare, felicitari Zoran.Am si eu o intrebare, in poza cu gumele lui Martin unele capete de jig sunt cumva turnate pe holsurub? Intreb din pura curiozitate, imi plac mult cum arata "armate" shadurile in stilul ala chiar si cu doua ancore in ele.

Servus pescari...observ cä plumbajul la gume / shad-uri e destul de "redus"..or fi vreo 20 gr ? sä nu coboare prea tare ? asa o fi ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 29. aprilie 2014, 19:46

:bucuros2: :noroc: :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 29. aprilie 2014, 19:54

Fain de tot,sper sa se mai repete pt.cei ce nu au putut ajunge la intalnire.
Speram la anul ce vine...
Felicitari Zoran pt.initiativa si organizare.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 29. aprilie 2014, 21:02

Nu pot spune decat ca felicit organizatorii pentru efortul depus dar si pentru rezultatele prelegerii. Pe cand si o astfel de intalinre in partea de S sau SE a Romaniei? Vreau sa cred ca si pe aici sunt destul de multi impatimiti in "Pescuit_la_somn" care se simt "vitregiti" de distanta pana la Timisoara. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 29. aprilie 2014, 21:20

Nu pot spune decat ca felicit organizatorii pentru efortul depus dar si pentru rezultatele prelegerii. Pe cand si o astfel de intalinre in partea de S sau SE a Romaniei? Vreau sa cred ca si pe aici sunt destul de multi impatimiti in "Pescuit_la_somn" care se simt "vitregiti" de distanta pana la Timisoara. :noroc:


Multumesc Eugen!
De ce vitregiti? De la Rastatt la Bucuresti sunt nu mai putin de 1800 de km, iar pina la Timisoara sunt 1300. :gandesc: Dar, nu spun niciodata nu, poate la anul care vine mai facem inca vreo 500 de km si organizam ceva si la Bucuresti. Sunt insa multe de pus la punc, cel mai important fiind locatia, spatiul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 29. aprilie 2014, 21:22

Foarte frumos. Felicitari organizatorilor. M-ati facut invidios.
Asa e cand ne despart km asa de multi. Ne multumim si cu pozele :ochi: .
:apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 29. aprilie 2014, 21:50

Offf tare mi-ar fi placut sa fiu si eu acolo, poate pe viitor se face intalnirea undeva in centrul tarii, cred ca ar participa mai multi

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 29. aprilie 2014, 22:02

Offf tare mi-ar fi placut sa fiu si eu acolo, poate pe viitor se face intalnirea undeva in centrul tarii, cred ca ar participa mai multi

Aici? :gandesc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 29. aprilie 2014, 22:05

Acolo nu ar fi rau deloc ! :prieteni:

17

marți, 29. aprilie 2014, 22:08

Nu pot spune decat ca felicit organizatorii pentru efortul depus dar si pentru rezultatele prelegerii. Pe cand si o astfel de intalinre in partea de S sau SE a Romaniei? Vreau sa cred ca si pe aici sunt destul de multi impatimiti in "Pescuit_la_somn" care se simt "vitregiti" de distanta pana la Timisoara. :noroc:


Multumesc Eugen!
De ce vitregiti? De la Rastatt la Bucuresti sunt nu mai putin de 1800 de km, iar pina la Timisoara sunt 1300. :gandesc: Dar, nu spun niciodata nu, poate la anul care vine mai facem inca vreo 500 de km si organizam ceva si la Bucuresti. Sunt insa multe de pus la punc, cel mai important fiind locatia, spatiul. :noroc:


Felicitari ptr organizatori si participanti. O idee geniala ca urmatoarea intalnire de acest gen sa fie mai la mijlocul tarii, nu neaparat Bucuresti( cred ca le-ar fi destul de dificil celor din nordul Ardealului dar la un Brasov ...ar fi o solutie de impacat pe toata lumea. Poate se gaseste vreun "bolnav" de somn prin Brasov sa ajute la organizare. Multumim inca odata ptr informatiile puse la dispozitie pe site .

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 30. aprilie 2014, 00:04

Scuze pentru neparticipare, departe de casa , multe probleme de servici (consemnare , etc.)
O intalnire aproape de Bucuresti ar fi OK pt mine.
Cu scuzele de rigoare:
mg.
Multe felicitari pentru realizarea acestei intalniri.

Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 1. mai 2014, 06:40

Foarte frumos,felicitari !

mi-as fi dorit sa pot veni

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 1. mai 2014, 15:20

Super tare...
In alte coordonate, mi-ar fi placut sa iau si eu parte. Din "pacate", anul asta nu s-a putut. Mi-a facut insa placere sa vad in poze persoane pe care le-am cunoscut personal si care imi sunt dragi. Felicitari Zoran, informer si celorlalti care s-au implicat in organizare si care au participat la intalnire...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Subiecte asemănătoare