Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 12. mai 2012, 05:57

Paypal: cum creez un cont si platesc spre shop-urile din strainatate? ..sau spre persoane fizice?

Buna,
deoarece destul de multi useri și-ar dori sa-și cumpere din shop-urile din străinătate cite una alta, posibilitatea cea mai eleganta de plata este transferul prin Paypal.

De ce e bun Paypal? :gandesc:
- Pentru ca pentru cumparator nu exista taxe!! (toate taxele sunt suportate de shop-uri, de cei care primesc banii)
- Banii ajung imediat pe contul trimis
- Totul se face de acasa de la calculator

Ce este Paypal?
- Paypal este o banca online de transfer bani din si in orice colt al lumii (deocamdata 190 de tari care accepta acest sistem de plata)

Cine poate avea un cont Paypal?
Oricine, care are urmatoarele:
- conectare internet
- o adresa valida de e-mail
- o carte de credit valabila

Unde creez un cont Paypal?
Aici: Personal Home - PayPal

Cum creez un cont Paypal?
(Atentie! un cont Personal, nu Bussines):
Pasul 1:
- click pe "Sign up" . E posibila si o traducere automata de la google, prin folosirea browser-ului Google-Chrome sau Mozilla Firefox: "Inscrieti-va"
index.php?page=Attachment&attachmentID=229

Pasul 2:
- click butonul "Get started" de pe partea stanga a ecranului. Tradus de google: "Incepeti"
index.php?page=Attachment&attachmentID=230

Pasul 3:
Completati toate datele cerute.
- Adresa de e-mail sa fie valida (pt linkul de confirmare)
- Parola: cel putin 8 semne, de recomandat este sa folositi litere mari, mici, numere intercalate intre litere, dar si simboluri. Un exemplu ar fi in cazul meu o combinatie intre Zoran, 567 si ! sau ?, cum ar fi Z55o66r77an? asta ar fi o parola tare! Nu va lasati prea tare influentati de acest exemplu, folositi alte combinatii.

index.php?page=Attachment&attachmentID=231
index.php?page=Attachment&attachmentID=232

Cum platesc cu Paypal?
Acum contul e creat, buun... Am putea deja cumpara si plati spre orice persoana sau shop care are si el un cont Paypal.
Un cont bancar obisnuit este de obicei format din cifre.
La Paypal insa, acest cont este inlocuit de adresa de e-mail cu care ne-am creat contul. Unele shop-uri au acest serviciu automatizat, adica cand se face plata si se selecteaza "Plata prin Paypal", sunteti trimisi automat la Paypal iar suma de plata si referenta sunt deja completate.

Mai intii insa, trebuie sa ne autentificam cu adresa de mail si cu parola, pe butonul: "Log In"
Shop-urile mai "sarace" sau nu cu tehnica asa de inaintata, si persoanelor private, se face plata manual, adica introducind pe pagina de Paypal "Send Payment" datele necesare:

- adresa de e-mail a expeditorului
- adresa de e-mai a destinatarului
- suma de bani

Nu uitati sa trimiteti prin e-mail adresa exacta de livrare! (valabil pt shopurile ce nu au plata paypal automatizata)

index.php?page=Attachment&attachmentID=234

Sper ca am putut sa va fiu cit de cit de folos, iar daca aveti intrebari, multi useri de pe forum care folosesc regulat acest sistem de plata, va ajuta si va raspund cu drag la neclaritati. :ochi:

Ah, daca am gresit undeva sau mai trebuie ceva completat, va rog sa-mi scrieti aici raspuns, pt a putea corecta. Merci anticipat! :ciao:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 13. mai 2012, 00:04

Ai avut o idee foarte buna, Zoran, inca de la comanda comuna pe care am facut-o unii dintre noi au avut aceasta problema, printre care si eu, dar ne-am descurcat, prin prieteni, pana la urma, insa acum este cazul sa ne punem la punct, ca sa nu mai ajungem sa dam din colt in colt alta data!! :bravo: :ochi: :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare