Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

alin3g

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »alin3g«

Răspunsuri: 3

Membru din: 23. august 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 23. august 2013, 09:32

Salutari de pe malul Dunarii!

Salut baieti,

Numele meu este Alin si incepand cu vara asta m-am apucat de pescuit. Pana acum m-am delectat cu pescuitul pestilor pasnici insa doresc sa pescuiesc si mustaciosi pentru ca sotia mea face o saramura bestiala de somn :)
Ma bucur ca exista o astfel de comunitate inchegata de un pescar care are bunavointa de a impartasi metodele sale de succes pentru a pescui la somn.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 23. august 2013, 10:22

doresc sa pescuiesc si mustaciosi pentru ca sotia mea face o saramura bestiala de somn :)

Bine ai venit!
cu saramura mai rarut ca-i mai dragut...
le mai dam si drumul ca dunarea ne va fi recunoscatoare, ni-l va aduce pe-ala mare de tot pt poza

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 23. august 2013, 11:55

Salut Alin , :welcome:

Se pare ca tinta ta e pescuitul pt consum!!

Am impresia ca multi dintre colegii de forum nu vor fi deacord

cu aceasta idee!!!

Asa ca tre sa inveti sa C&R. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 23. august 2013, 12:04

:salut: Alin, si din partea Echipei bun venit pe forum.

Daca cumva nu ai citit regulamentul, te-as ruga mult de tot sa o faci. Nu-ti va lua mult timp si vei invata si de acolo multe. Asa cum au scris si ceilalti, acest forum este un forum ce sustine C&R = prinderea si eliberarea pestelui, si nu sunt dorite discutii gen saramura, gratar sau alte retete culinare. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 23. august 2013, 12:05

salut Alin,

mai consumam dar trebuie sa si eliberam ca altfel in viitor nu mai avem Mustaciosi...........

P.S. C & R

alin3g

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »alin3g«

Răspunsuri: 3

Membru din: 23. august 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 23. august 2013, 13:00

Se pare ca am lasat loc de interpretari. In 90% din partidele de pescuit eliberez si chiar dezinfectez ranile cauzate de carlig. Cand duc pestele acasa il fac cadou unei familii mai putin instarite care se bucura sa mai puna din cand in cand carne e masa.
Singura placere culinara a mea este ca o data la 3-4 saptamani sa mananc o saramura picanta cu mamaliga :)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 23. august 2013, 14:19

Pana acum m-am delectat cu pescuitul pestilor pasnici si pentru ca sotia mea face o saramura bestiala (din PUI) :buaaaah: picanta si cu mamaliga ! :noroc:


Bun venit printre noi ! :ochi: Alin :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 25. august 2013, 20:41

hold your horses, god dammit!!!

frate, nu trebuie sa mananci peste o data pe luna, si atunci rusinat. mananca de 3 ori pe saptamana, eu asa fac!
ar trebui sa fii nebun sa mergi la peste si sa-l eliberezi pe tot ca apoi sa te duci sa cumperi din piata acelasi peste, dar mai vechi....
opreste cat iti trebuie omule, ca de-aia-i pescuit. numai sa nu vinzi sau sa-l lasi sa zaca prin congelator ca pe urma sa-l arunci.
ideea e sa nu te duci la pescuit cu gandul sa iei acasa tot ce-ti prisoseste. stai in limita legala ca e bine gandita. nu mai mult de 5 kg, nu sub dimensiune, un singur exemplar ce depaseste 5 kg, etc, etc.
joaca corect si... fir intins!!! :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 25. august 2013, 20:58

Frate Bogdan, forumul acesta initiaza si sustine C&R. Ceea ce faci tu, este exact contra! De ce trebuie oprit tot ce-ti da dreptul legea? Sau daca zilnic prinzi un peste, zilnic il reti pt ca asa iti da dreptul legea? :nunteleg:

Adica, daca mergi de 3x pe saptamana la pescuit si de 3x prinzi, pai hai bre frate, sa-l retinem, ca doar ne da dreptul legea. Si atunci cind p..la calului mai ajungi sa inveti ce-i C&R? :nervos:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 25. august 2013, 21:06

pai tocmai ca nu trebuie tinut tot. dar nu e ok nici sa eliberezi tot ca pe urma sa-l cumperi din piata.
tu cum faci cand vrei sa mananci somn sau crap? te duci, il prinzi, il eliberezi si pe urma mergi la piata?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 25. august 2013, 21:10

Eu nu mananc somn sau crap, imi cumpara sotia 1x pe luna peste oceanic sau biban de nil, care e singurul ce-mi place. :gandesc: Cred ca oricine ar gusta de vreo 2-3 ori pestii oceanici, si-ar lua adio de la somn si crap. Pt tigaie, bine-nteles!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 25. august 2013, 21:17

Pana acum m-am delectat cu pescuitul pestilor pasnici si pentru ca sotia mea face o saramura bestiala (din PUI) picanta si cu mamaliga !
frate, nu trebuie sa mananci peste o data pe luna, si atunci rusinat. mananca de 3 ori pe saptamana, eu asa fac!
Hai sa mai mancam si ce face sotia! :buaaaah: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 25. august 2013, 21:23

Ai dreptate Bogdane. In locul tau as manca in fiecare zi. Cum sunt toti pestii, mai ales cei mari, incarcati cu metale grele, leucemia va paste. Mai intereseaza-te putin. Autoritatile nu spun. Aici doar de 5-6 ani e oficial si abia de 2 ani e interzis consumul pestelui de apa dulce pe anumite zone.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 25. august 2013, 21:26

ai citit morometii?
acolo era o replica, citez dim memorie:
-ia victore si tu o tuica...
-nea ilie, eu nu obisnuiesc tuica dimineata
-bai victore...noi obisnuim.

eu am fost printre altele si in new zealand. si am pescuit si am mancat peste si din pacific si din atlantic si din marea neagra. nu mai stau sa-ti insir speciile mancate de mine.
sa stii ca dupa gustul meu niciun peste nu se compara cu crapul, carasul, pastravul, scrumbia si somnul. si exact in ordinea asta. deci cum ramane cu faptul ca noi mancam somn si crap?
pai daca am de ales intre peste oceanic si peste dulce de dunare, eu stiu clar ce vreau. si atunci cum sa nu opresc peste pt mine si familia mea?
eu sustin ca masura e in toate. daca ai norocul sa prinzi mult, nu trebuie luat tot acasa. dar decat sa cumpar din piata crap sau somn vechi sau de balta, mai bine imi opresc eu ce-mi trebuie si eliberez restul. ca sa mai pot lua si alta data.
exact ca vechii amerindieni. mergeau la vanatoare de bizoni, dar nu exterminau turmele. mananci exact cat ai nevoie, nu faci ravagii.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 25. august 2013, 21:34

Parca new zeeland, cum ii spui, e numai in Pacific. Atlanticul e ceva mai departe. Ca sa revin la gustul pestelui, nu ai stat destul acolo. Pestele oceanic da clasa de departe oricarui peste de apa dulce, inafara de salmonizi.

Chestia cu poluarea cu metale grele nu e deloc la misto, va fi publicata si in Ro cand guvernul va fi obligat. Chestia e ca toata lumea scoate bani din pestii de apa dulce in Ro.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 25. august 2013, 21:41

s-ar putea sa fie asa.
am avut un prieten italian la mas si l-am servit cu peste de dunare. n-a mancat si a zis ca ei nu mananca decat din mare.
pe partea ailalta e foarte bun pestele de apa dulce, mai ales cel de dunare vs balti. cred ca e si de gust. si dinescu zicea tot ca pestele dulce e mai bun. in fine, poate ca e poluat. crezi ca cel de mare nu e? si apoi vrei sa apuci 138 de ani?... la ce respiram si mancam, nici nu mai stiu ce sa zic.

PS- new zealand e in pacific. norvegia, irlanda sunt la atlantic :ochi:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 25. august 2013, 21:44

Hai sa mai mancam si ce face sotia! :buaaaah: :ochi:
sotia cui? :gandesc: :nunteleg:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 25. august 2013, 21:51

Hai sa mai mancam si ce face sotia! :buaaaah: :ochi:
sotia cui? :gandesc: :nunteleg:
a mea!!! :noroc: :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 25. august 2013, 21:57

Hai sa facem pace: forumul asta sustine C&R chiar daca ai dreptul sa iei peste acasa, conform legii. NU impune, dealtfel nici nu are cum, doar sustine!
Este cumva la fel cu faptul ca nu esti obigat sa plantezi un pom in locul celui marcat ca bun de taiat dar ai cumva o satisfactie daca o faci.
Si mai vrei sa stii un motiv? Pt. ca daca un roman sta la pescuit 5 zile, 4 zile nu prinde nimic si in ultima zi prinde 25kg, le ia pe toate ca doar o stat 5 zile.

Zi ca nu-i asa!?! :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 25. august 2013, 22:02

nu omule, nici vorba..
de exemplu daca stai 3 zile la peste iei si tu sa mananci cu ai tai, nicidecum nu faci socoteala asa. cine face cum zici tu mai sus e un marlan..

faci exact ca amerindienii cu bizonii. vanezi exact cat iti trebuie, nu faci ravagii.

C&R rullllzzzzz!!!!!

PS. deci eu sunt singurul de pe forumul asta care mananca peste de dunare? :soc: