Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Mustakrakish95

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »Mustakrakish95«

Răspunsuri: 3

Membru din: 6. aprilie 2015

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 20. aprilie 2015, 12:00

Incepator la clonc

Va salut! Sunt un pescar de spinning care s-a îndragostit de ceva timp de pescuitul somnului la clonc ( deoarece la spinning te intalnesti mai greu cu mustaciosul ) şi as vrea niste sfaturi în alegerea cloncului. Avand in vedere ca sunt student si nu stau grozav cu banutii, am facut niste cercetari si am vazut ca, cloncurile de la Hunor ( scuze daca fac reclama, dar nu asta era intentia) sunt destul de ieftine si dupa spusele multora si foarte bune.
Acum vin intrebarile mele:
Ce fel de clonc nu are voie sa lipseasca din trusa?( care e cel mai bun pt atragerea somnului - concav, convex, drept, etc) Si aici daca stiti sa imi specificati un clonc anume cu, care si un începatro ar putea sa scoata sunetele corecte.
A doua intrebare: Cand folosim cloncul convex? ( în functie de ce? - adancimea apei? etc); Cand folosim cloncul Concav? şi Cand folosim concul drept si celelalte tipuri de cloncuri?
Si întrebarea a 3-a: La ce adancime trebuie tinuta momeala? De exemplu daca apa are 4 m... E ok daca tinem momeala la 3 m sau 2 m jumate?
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre! FIRE INTINSE! :ciao:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 20. aprilie 2015, 18:53

Buna! cloncul ce nu trebuie sa iti lipseasca este EBRO 2 facut manual de Tilo Andreas din germania ( iti poti comanda aici, daca vorbesti cu ZORAN)...adancimea la care se plaseaza momeala in general e 1/3 din adancimea apei...dar depinde in primul rand de sezonul in care pescuiesti( in mijlocul verii, cand e si apa calda somnii rapesc si la suprafata, deci plasezi mai sus montura, daca e primavara toamna, si apa mai rece, o plasezi mai aproape de fund), VITEZA cu care curge apa( daca curge repede, si odata cu ea si tu cu barca ta..evident o lasi mai pe fund, ca altfel trece baba cu colacii, si pana urca somnul, tu esti plecat)..asta pe scurt, cauta si citeste in topicuri aici pe forum sau da un search la ce te intereseaza, sunt sigur ca o sa gasesti raspunsuri mai complexe, si eu sunt incepator!
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Mustakrakish95

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »Mustakrakish95«

Răspunsuri: 3

Membru din: 6. aprilie 2015

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 20. aprilie 2015, 22:49

Buna! cloncul ce nu trebuie sa iti lipseasca este EBRO 2 facut manual de Tilo Andreas din germania ( iti poti comanda aici, daca vorbesti cu ZORAN)...adancimea la care se plaseaza momeala in general e 1/3 din adancimea apei...dar depinde in primul rand de sezonul in care pescuiesti( in mijlocul verii, cand e si apa calda somnii rapesc si la suprafata, deci plasezi mai sus montura, daca e primavara toamna, si apa mai rece, o plasezi mai aproape de fund), VITEZA cu care curge apa( daca curge repede, si odata cu ea si tu cu barca ta..evident o lasi mai pe fund, ca altfel trece baba cu colacii, si pana urca somnul, tu esti plecat)..asta pe scurt, cauta si citeste in topicuri aici pe forum sau da un search la ce te intereseaza, sunt sigur ca o sa gasesti raspunsuri mai complexe, si eu sunt incepator!
Mersi Mita mult! Stiu despre cloncul Ebro 2 pt ca am vorbit cu Zoran dar vroiam sa incep cu ceva ce gasesc in magazinele de aici.Probabil o sa il cumpar si pe acela. Vad ca esti din Timisoara:) Eu sunt din Arad:)Poate iesim impreuna si invatam unul de la altul cum sta treaba cu cloncul:) Numai bine:)Mai astept raspunsuri de la veterani:D Multumesc! :ciao:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 20. aprilie 2015, 23:42

Mersi Mita mult! Stiu despre cloncul Ebro 2 pt ca am vorbit cu Zoran dar vroiam sa incep cu ceva ce gasesc in magazinele de aici.Probabil o sa il cumpar si pe acela. Vad ca esti din Timisoara:) Eu sunt din Arad:)Poate iesim impreuna si invatam unul de la altul cum sta treaba cu cloncul:) Numai bine:)Mai astept raspunsuri de la veterani:D Multumesc! :ciao:
Sigur mi-ar face placere, eu pescuiesc la dunare de vreo 18 ani(crap caras, de curand la somn)...de la deschidere din 24 mai, aproape toata vara sunt pe la Bazias la Dunare. Mergem impreuna, oricand, nu prea am cu cine merge oricum :D..de obicei stau singur acolo la peste...vii la deschidere, sau mai incolo? iti dau mesaj privat cu nr meu de tel,sal ai daca ai chef de pescuiala pe viitor eu vin oricand, mai vb in mesaj private :noroc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 21. aprilie 2015, 12:40

Salut, si din partea Echipei, bun venit pe forum! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

marți, 21. aprilie 2015, 22:18

de la deschidere din 24 mai,

Mita , prohibitia la FRONTIERA (exceptand Prutul) este pana la 25 MAI INCLUSIV ! :noroc:


Mustakrakish95,
Bun venit pe forum ! :prieteni:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 21. aprilie 2015, 23:04

de la deschidere din 24 mai,

Mita , prohibitia la FRONTIERA (exceptand Prutul) este pana la 25 MAI INCLUSIV ! :noroc:


Mustakrakish95,
Bun venit pe forum ! :prieteni:
nu ai prins ideea...in 24 MAI(spre 25) la ora 00:00 toate lansetele zboara in apa ..sau 25 spre 26...ai dreptate..
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "