Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

adydaniel10

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »adydaniel10«

Răspunsuri: 2

Membru din: 3. iunie 2013

Locație: romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 3. iunie 2013, 12:54

Salut

salut,sunt adi din turnu severin si doresc sa aflu cat mai multe despre pescuitul somnului......mai ales ca locuiesc langa dunare si nu rareori au fost datile in care am vazut exemplare de toata frumusetea.....o zi buna!!!! :welcome:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 3. iunie 2013, 13:34

Salut Adi si bine ai venit :salut:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 3. iunie 2013, 14:20

Bun venit pe forum. :welcome:

:pescuit: :pescuit:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 3. iunie 2013, 17:29

:welcome: si fum din frane.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 3. iunie 2013, 17:43

Bine-ai venit pe forum si din partea echipei! :welcome:

...mai ales ca locuiesc langa dunare si nu rareori au fost datile in care am vazut exemplare de toata frumusetea...


Unde ai vazut exemplarele de toata frumusetea? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 3. iunie 2013, 18:06

salut tizule,
:welcome: in barca noastra!

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 3. iunie 2013, 18:13

Bine ai venit pe forum !
:welcome:

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 3. iunie 2013, 20:10

:salut: :welcome: si fir intins. :pescuit:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Răspunsuri: 204

Membru din: 27. martie 2013

Locație: Sebes -Alba

Profesia: maistru Electro-mecanic

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 4. iunie 2013, 00:09

Salut si bine ai venit pe forum :welcome:

adydaniel10

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »adydaniel10«

Răspunsuri: 2

Membru din: 3. iunie 2013

Locație: romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 4. iunie 2013, 08:40

Bine-ai venit pe forum si din partea echipei! :welcome:

...mai ales ca locuiesc langa dunare si nu rareori au fost datile in care am vazut exemplare de toata frumusetea...


Unde ai vazut exemplarele de toata frumusetea? :gandesc:
salut.....cele mai multe le-am vazut in cazanele dunarii,bineinteles.....dar am vazut unele frumoase si in Svinita......si pot sa zic ca si in turnu severin....o zi placuta!!!! :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 4. iunie 2013, 08:44

Scuze daca m-am exprimat gresit... somni mari si frumosi sunt peste tot in Dunare, insa capturile de toata frumusetea sunt cele eliberate. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 4. iunie 2013, 09:01

Adydaniel10, daca tot ai facut cunostinta cu baietii de pe forum, povesteste-le si cum vinzi tu scule furate de pe malul dunarii...
Dar te rog sa le dai si restul de detalii, cum ar fi si unde lucrezi...ca sa fie imaginea de ansamblu mai buna...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 4. iunie 2013, 09:21

Adydaniel10, daca tot ai facut cunostinta cu baietii de pe forum, povesteste-le si cum vinzi tu scule furate de pe malul dunarii...
Dar te rog sa le dai si restul de detalii, cum ar fi si unde lucrezi...ca sa fie imaginea de ansamblu mai buna...


WOAW... sunt socat! astept explicatii amanuntite...

Va rog doar explicatii si discutii, fara injurii sau jigniri, si nici amenintari!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 4. iunie 2013, 09:28

Cine ma cunoaste, stie ca nu fac afirmatii gratuite. Eu pot sa vin cu explicatii amanuntite.
Astept insa sa ma contrazica AdyDaniel10.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 4. iunie 2013, 09:52

huh, as fi tare curios si eu de treburile de care te acuza Attila. nu de altceva dar suntem prieteni de o gramada de ani si sunt convins ca nu face afirmatii ne-intemeiate.

Attila, ne poti da ceva detalii? ... vorba aia, sa stim cu cine avem de-a face pe forum ca pana la urma nu stii cu cine te intalnesti pe la intalnirea aia a pescarilor de somn si cu ce amintiri poti pleca de acolo ... sau mai bine zis poti "lasa" pe acolo :soc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 4. iunie 2013, 12:47

Pai treaba e simpla.

Anul trecut, la inceputul lui octombrie, aveam planificata iesire la Dunare...vreo saptamana. Din pacate, nu mai pot merge, insa prietenii mei merg. Locatie...Svinita, MH.

Pescuitul a mers prost, vremea capricioasa. Intr-o seara, plouand afara si avand ceva oboseala acumulata, decid sa se culce amandoi... Greseala lor ...si-au lasat betele nesupravegheate.

La un moment dat, se trezeste unul din ei si iese afara din cort. Verifica betele...si stupoare...cel mai indepartat bata fata de cort, lipsea. Se duce si verfica atent...suportul era la locul lui, dar batul NU.
Poate a fost peste (desi putin probabil, caci avea clopoteii pusi, si din pozitie verticala am vazut putine bete scoate din suport.. Se intoarce la cort si asta este...
Dimineata, celalalt prieten, dupa ce "face putin misto" de prietenul cu batul lui de crap....decide sa mearga la spinning. Dar din pacate...batul de spinning nu mai era unde il lasase, undeva sprijinit de un perete de pod, la cativa metrii distanta de cort. In acel moment, era clara treaba. Batul de crap nu plecase ca "ornament" al vreunui super-peste...ci impreuna cu batul de spinning.
A urmat un telefon la seful de post din Svinita, si chiar seful politiei de frontiera din zona, care era prin preajma, s-au perindat pe acolo.
Insa...nicio urma, nicio banuiala...nimic.

Eu, am aflat toate astea telefonic. Imi parea rau de prietenii mei, mai ales ca, eu am somnul iepureste :). Dar asta este...eu a trebuit sa merg la lucru...

Insa, dupa nici 3 zile dupa tot episodul asta...supriza-supriza, o mulineta identica cu cea de pe batul de spinning al prietenului mei apare la vanzare, pe un forum de profil. Utilizatorul, era unul creat nou, special pentru aceasta vanzare.
Intru in detalii cu vanzatorul (a se intelege ca avea ID adydaniel10), cer mai multe detalii legate de mulineta, si primesc exact informatiile pe care le "asteptam".
1. Mulineta nu are tambur de rezerva (normal, ca ala doar era in trusa prietenului)
2. Vanzatorul era din Svinita...adica exact locul de unde ii se furase prietenului meu batul.

VAND Mulineta SAKURA ALPAX FD 2008 • Rapitori.ro - Pescuit sportiv

Buuuun... Iau numarul de telefon si imi sun prietenul. Ii comunic numarul, iar prietenul il suna imediat pe seful de post, care ii promite ca va reveni cu informatii.
In acest timp, subit, mulineta se vinde. (intr-un interval destul de mic....sa zic asa....cat sa apuce seful de post sa dea telefon...)
Dupa vreo 1-2 zile (nu-mi mai aduc acum aminte), seful de post tace malc. Prietenul insista cu telefoane si intr-un final da de seful de post.
"aaa...pai stii l-am sunat pe ala dar ala zice nu e aia mulineta, ca el o are de nu stiu unde....si oricum nu are cum sa fie ala...ca ala lucreaza la.....POLITIA DE FRONTIERA!!!! Si ca are doar un tambur de rezerva, caci asa a cumparat-o"

Din acel moment, toata treaba s-a "stins" subit, mulineta a disparut de pe "piata". Si prietenii mei au fost indolenti, caci desi stiau cine e hotul (sau macar vanzatorul), s-au complacut in a nu face nimic.
Tot veneau cu argumente de genul " nu am timp sa merg iar pana la Svinita sa vad mulineta, trebuie sa imi bag concediu, sa platesc benzina pana acolo"...si tot asa. Politia din Svinita, putea sa faca si ea mai mult, dar daca a vazut ca prietenii mei nu au mai insistat, au lasat-o sa mearga.

Eu, daca eram in locul lor, nu lasam lucrurile asa. Se puteau face mult mai multe in ancheta privind disparitiile de scule din zona. Si sunt convins ca si Politia de frontiera ar fi cooperat daca li se cerea ajutorul... Se putea cauta mulineta de amprente, si daca intamplator se gasea vreo amprenta de-a prietenului meu pe ea...era clara treaba. Dar nu s-a dorit...

Acum, exista o sansa ca eu sa ma insel. Sa fie o concidenta de domeniul SF ca adydaniel10 sa fie de buna credinta, dar pentru minte, faptele vorbesc de la sine. Din punctul meu de vedere el este vinovatul (cel putin al vanzarii, ca de furat prin svinita mai fura si altii).

Mai apoi, am facut si eu ceva verificari legate de adydaniel10, si intamplator a mai vandut chestii legate de pescuit...bete, mulinete, dar nu l-am gasit activ pe niciun forum de pescuit, decat pe cel de masini si "matrimoniale".
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 4. iunie 2013, 13:01

Ufff, ce intamplari nasoale! Poate mai trebuia sa astepti, sa vedem daca venea si aici cu oferte de vanzare...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 4. iunie 2013, 13:38

Ufff, ce intamplari nasoale! Poate mai trebuia sa astepti, sa vedem daca venea si aici cu oferte de vanzare...

Acum e prea tarziu,dar nu se stie pe viitor.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 4. iunie 2013, 15:46

urata treaba ... se pare ca mai nou sculele trebuiesc incuiate in masina.

ps: si cand ma gandesc la primele iesiri pe Dunare, cum toata lumea isi lasa totul pe afara fara a avea nici cea mai mica grija ca cineva isi baga nasul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 4. iunie 2013, 18:00

din cate observ,Adydaniel10 tace,nicio replica,nimic.sau si tacerea este un raspuns???

Subiecte asemănătoare