Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »robert_29«

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 17. iulie 2013, 20:40

Pescuit la somn cu boilies

Am citit topicul referitor la pescuitul somnului cu peleti si sincer nu vad de ce nu as putea pescui cu boilies pentru somn.
In 26 iulie plec in concediu 10 zile pe malul Somesului , am gasit loc ideal pentru somn (prietenii mei care pescuiesc de 2 saptamani pe acel loc -la amur - sustin ca i-au vazut pe mustaciosi intorcandu-se la suprafata = deci sunt in zona si nimeni nu ii deranjeaza). Pentru pregatirea concediului am vorbit cu un prieten producator de boiliesuri si i-am spus de intentiile mele , asa ca omu s-a pus pe treaba , si mi-a facut o prima portie de bile sa vad cum ies. Prima tura sunt niste bile fierte cu aroma preponderenta de sange (de iti intoarce stomacul) dupa care urmeaza sa imi faca inca o tura cu aroma preponderent de ficat. In afara de aceste bile imi pregateste un dip specific , pasta de plumb si am sa le mai trag eu niste uleiuri inainte de a momi. In amestecul pentru momit am sa adaud pelete solubile de hallibut dipuite la randul lor. Din cunostintele mele inca pe zona mea nu a facut nimeni o asa partida asa ca ard de nerabdare sa plec :zambet: si pe parcurs sa am parte de :buaaaah: .
In afara de entuziasmul pe care il am rog pe cei care au avut parte de astfel de partide sa ma mai indrume cu cate un sfat daca cred ca gresesc cu ceva sau daca imi lipseste ceva , eventual cantitati ce le recomandati pentru patul de bile.Va multumesc anticipat.

  • Autorul acestui subiect este »robert_29«

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 17. iulie 2013, 20:51

Ca o mica complectare as adauga ca am gasit solutia de a face 2 bile de 30 fierte (care cantaresc aprox 45 g) sa fie critic echilibrate sau chiar sa le ridic 10 cm de pe fundul apei. Solutia mi-a oferit-o tot prietenul meu care m-ia dat un material deosebit de flotant din care mi-am facut niste bile de aproximativ 24-26 mm. Aceasta dimensiune le face critic echilibrate - daca le fac de 30 le pot ridica pana unde vreau. Cred ca 3 bile de 30 pentru un carlig de 6/0 va fi suficient si pt un somn capital. :pauza:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 17. iulie 2013, 20:59

Am un prieten care la Livada, in Bihor, a agatat dand la boilies la crap un somn care i-a golit tot firul de pe mulineta fara sa-l poata intoarce din drum... :).
Am mai multi prieteni care pescuind la crap, au agatat la bile somni de zeci de kg si au reusit cu chiu cu vai sa le faca poza.
In concluzie mananca si bile, n-are nici o problema cu asta... intrebarea care se pune este daca-i mai eficient cu bile decat cu peste mic, rame, coropisnite sau alte momeli "clasice". :nunteleg:
Is curios de rezultatul pe care o sa-l ai.
Fire intinse!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »robert_29«

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 17. iulie 2013, 21:57

Eu urmeaza sa pescuiesc dupa cum scrie foarte clar in permisul de pescuit si anume cu 4 lansete dintre care 2 vor fi in permanenta pe patul de bile iar 2 vor cauta mustaciosi la momelile clasice - peste viu , scoica , rame , conoape etc. Nu am de gand sa abandonez in totalitate clasicele in favoarea bilelor dar sunt hotarat ca cele 2 vor sta toate cele 10 zile la bila si voi intretine patul in fiecare zi.Pana si eu sunt curios de rezultate , tocmai de asta am cerut cateva sfaturi de la cei care au pescuit mai mult expre la asa ceva , ca sa imi maresc sansele de a prinde somn la aceasta metoda.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 17. iulie 2013, 22:02

Salut Informer. :salut:
Pai cu peste,rame, calamar, si alte cele poti sa dai ,ca vor face parte din arsenalul de baza, si pe langa asta poti incerca si cu acele boiliesuri .. de ce nu!! :bucuros2:
Totul e sa nu te axezi pe o singura varianta, caci ar fi pacat sa-ti strici mandretze de concediu!!
Asa ca incearca sa ai de toate cu tine!!!Asteptam filmarile :pescuit: :pescuit: :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »robert_29«

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 20. iulie 2013, 18:24

Chiar nu poate nimeni sa imi dea vreun sfat macar referitor la cantitatile necesare pentru patul de boilies? Nu a mai pescuit nimeni la boilies destinat somnului ? Nu a prins nimeni vreun somn la boilies de 30 facut expres pentru somn(nu accidental - pescuind la crap)? :necajit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 20. iulie 2013, 19:04

Ba da Robert:

Martin Sack impreuna cu prietenul sau au prins in 24 de zile 441 de somni, exclusiv la pellete. Nu boillies!
Au momit pe zi pe lanseta circa 5 kg de pellete. 4 lansete x 24 zile x 5 kile/ zi = 480 de kilograme. :gandesc:

A studiat terenul si s-a pregatit 2 ani de zile pt acest "turneu".

world-wild-waters – Ebrokalypse Now
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »robert_29«

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 21. iulie 2013, 00:04

Multumesc pentru raspunsuri. Nu ma ajuta pra mult dar sunt binevenite mai ales ca dau dovada de bunavointa. Referitor l-a link-ul de mai inainte cred ca e paradisul pe pamant sa ai o astfel de partida de pescuit. Revenind la Boilies ma bucur ca voi fii printre primii sau poate chiar primul care face o astfel de partida in Maramures , cel putin. Tot cea ce sper e sa raman :buaaaah: la rezultatele ce le voi avea si sa va las pe toti :buaaaah: :buaaaah: :buaaaah: cu poze si filmari .

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 21. iulie 2013, 02:44

Eu sunt cu ochii pe tine, astept cu nerabdare sa vad ce reusesti sa faci cu boilies-urile la pescuitul la somn.Imi surade si mie ideea de a incerca cu pelete in viitor, insa pana acum am preferat varianta clasica.Sper sa ai rezultate bune si as vrea sa ne spui la sfarsitul partidei ce ai de gand sa o faci cat te-au costat boiliesurile si cu cata cantitate ai momit, strategie,.... etc.Din partea mea ai tot respectul pentru incercare, cine stie poate ala e viitorul la stationar :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 21. iulie 2013, 05:39

Multumesc pentru raspunsuri. Nu ma ajuta pra mult..


Robert, cauta sa momesti inainte de un prag, sa nu-ti spele apa tot si sa iti duca momeala sute de metri mai jos. Sa ai in vedere ca momitul pe rau cu peleteare efect mai mare decit momitul cu boilies, atata la crap cit si la somn. :gandesc: Cred ca si din cauza aceea se pescuieste in Spania cu pellete sau boillies, dar de momit, se momeste cu pelete.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »robert_29«

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 21. iulie 2013, 14:08

Nu sunt un as in cea ce voi spune acum dar am invatat de la acest prieten al meu producator de boilies ca in compozitia bilelor se incorporeaza si anumite lucruri cum ar fi : STIMULATOR DE APETIT , POTENTIATORI DE AROMA , SUBSTANTE ALCOOLICE CARE AJUTA LA IMPRASTIEREA AROMEI. Nu stiu in ce masura aceste lucruri se pot pune si in pelete. Referitor la patul de nada am specificat ca voi momi inclusiv cu pelete asa ca se rezolva si partea solubila necesara a patului de nada. Rezultatele sper sa fie multumitoare insa nu ma astept nici la zeci de somni si asta datorita faptului ca pescuiesc in Romania si pe un rau modest ca si marime sau debit (Somes)...la urma urmei trebuie sa fiu realist.Idea nu am s-o abandonez si am convingerea ca si bilele sunt bune nu numai peletii. Aceasta convingere poate ca mi-a insuflat-o prietenul meu in momentul in care mi-a dat in detaliu compozitia din mixul de bile ce m-i lea facut si inclusiv la partea lichida. Parerea mea ca atatea "bunatati" trebuie sa isi faca treaba. Colac peste pupaza inainte de momit voi hidrata bilele cu ulei de peste (sardine+anchovi) :ochi:

12

duminică, 21. iulie 2013, 21:50

Robert, atentie mare la alegerea locului de pescuit, poti sa ai orice nada daca nu nadesti in locul corespunzator.
Te rog sa scrii ce rezultate ai avut si ce cantitate ai nadit. Multumesc.

  • Autorul acestui subiect este »robert_29«

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 21. iulie 2013, 23:05

Din informatiile pe care le am exista o groapa cu adancimea aproximativa de 4 m undeva la 40-45 de m de mal cu un curent mic spre mediu.De momit voi nadi in groapa si deasupra ei asta fiind luat in considerare cursul apei - aroma va trece de prag iar curentul in cel mai rau caz va matura bilele in marginea de jos a gropii. Plec vineri in 26 si ma intorc teoretic pe 4 august.Daca merita si ne simtim bine s-ar putea sa mai stau vreo 2-3 zile.Dupa cum am promis voi da toate detaliile intregii partide cu precadere pescuitul la boilies.

  • Autorul acestui subiect este »robert_29«

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 9. august 2013, 22:37

O partida deosebit de frustranta. 9 zile si umatate si un singur atac. Am gasit groapa din zona , am plantat in ea 4 bete impreuna cu prietenul meu , am facut patul de boilies la marginea gropii si am plantat celelalte 4 bete.Am pescuit in toate stilurile posibile...pluta de grund , tija de suprafata , clasic pe fund....si cu toate momelile posibile : peste viu , boilies , peleti , conoape, rama groasa ,lipitoare. Singurul atac l-am avut la peste viu tinut la 0-40 cm pe suprafata. Pe cat de frustrant pe atat de multe am invatat practic. A fost o partida in care am avut timp sa pun in practica tot ce am invatat despre pescuitul la somn.Nu sunt dezamagit dar m-as fi bucurat daca am fi avut macar o captura. :nunteleg: :zambet: