Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 8. septembrie 2013, 15:42

"...acușa tră' sa-și dea drumu'..." !?! ce ascunde aceasta presupunere?

:salut: ,
in urma unui raspuns pe forumul banatul.eu, am decis ca in sfarsit sa deschid acest subiect pt clarificarea unei dileme, ce ma urmareste de ani buni de zile.

In drum spre Dunare, cu gandul la monturi si locuri si metode si recorduri si ... doar pescuit in creierul meu putred de atatea gauri provocate de virusul "fishing", ajung deodata pe malul fluviului cel mare: Dunarea. Apa e lina ca intr-un lac din poveste, peste tot pescari, lansete... unii pesti rapesc, altii se balacesc, o senzantie de satisfactie totala, de implinire ma cuprinde in timp ce cobor din masina si ma indrept spre primi pescari de pe mal. Se uitau lung la mine, in timp ce-si taiau slanina si ceapa vanata, mare si puternic mirositoare. O rosie cârnă rau, ca o inima de bou, imensa, jumate rosa - jumate lila, din care curgea sucul zemos si (precis dulceag)... Inghit in sec, de citeva ori, si imi impun un zambet prietenos pe buze:
- Pofta sa aveti! Merge ceva?
- Nu, nimica! 2 carasi ieri, toata ziua... imi raspunse unul din cei 2 pescari bucatari care isi indreapta privirea spre meleagurile de dincolo... -Sarbii ce mai scot, cite-un somn la sir, da si ala mic.
- Hmm, la ce dati?
- La crap, caras, somn... ce intra!
- Somn ati prins?
- Da de unde, nu si-o dat drumu inca... si de cind io curentat astia din zona, nu se mai prea prinde. Rar de tot, numai cind isi da drumu'.
- Dar... crapul merge, sau carasul? as avea nevoie si eu de ceva peste mic.
- Apai, noi stam aici de aproape 3 saptamani si am luat 4 crapi pina la kila, si vreo 7 carasi. Nu si-or dat nici astia inca drumu' .
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stop, cut, gata! HOOOO! As mai putea inca zeci de raspunsuri din astea sa va povestesc, pe care, sunt sigur ca toti le-ati auzit deja. Ce p... puii mei inseamna acest "dat drumul?" Adica...saptamani intregi pestii nu maninca nimica? Fac greva foamei? E infectata apa cu ceva otravuri? :gandesc:

Haideti va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre acest... "dat drumul" la orgia de mancare. :noroc: ... ca io tare nu o inteleg...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 8. septembrie 2013, 19:54

- La crap, caras, somn... ce intra!
- Somn ati prins?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cred ca aici deja avem cheia raspunsului la intrebarea ta, Zoran.
Nu s-au specializat pe un stil de pescuit, termenu de "ce intra " este foarte general, si nu denota o pregatire temeinica a sesiunii de pescuit, citirea apei, alegerea locului de pescuit,
adaptarea montajelor la conditiile date, elaborarea nadei si alegerea momelii, samd..in sumar, nu sint informatii care te pot duce mai departe cind incerci sa-ti faci o imagine despre
sansele de a prinde peste..si hai sa fim sinceri, sint si unii care nu spun adevarul , pentru ca le este frica sa nu mai gaseasca locul liber, sa nu te asezi linga ei si sa incepi sa dai peste ei,,

Fir intins!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 8. septembrie 2013, 20:07

Pescarii fac in general diverse presupuneri atunci cand pestele nu trage: apa e prea calda/prea rece, prea limpede/prea tulbure, presiunea prea mare/prea mica, luna prea mare/prea mica etc.
Atunci cand aceste conditii se schimba (de ex. apa din rece se face mai calda, din tulbure se limpezeste etc. :) ) pescarii presupun ca va veni un moment cand pestele va incepe sa se hraneasca, datorita schimbarii in cauza.
Momentul respectiv este momentul cand "isi dau drumul". :)
De exemplu, la ora actuala zice-se c-or sa-si "dea drumu`" cand se mai raceste apa. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

luni, 9. septembrie 2013, 06:11

..acușa tră' sa-și dea drumu'..." !?! ce ascunde aceasta presupunere?

:salut: Asa este COSTI ai dreptate :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 9. septembrie 2013, 06:12

Sa isi dea drumu sa manance... dar asta inseamna atunci, ca saptamani intregi pestii nu se hranesc? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

luni, 9. septembrie 2013, 06:33

"...acușa tră' sa-și dea drumu'..." !?! ce ascunde aceasta presupunere?

:salut: ZORAN anul trecut in august si septembrie prindeam crap si caras zilnic destul de bine anul acesta pina acum nu am prins decit cite un crap doi din cind in cind si caras tot asa nici somnul nu a mai tras nici salaul probabil apa calda I face apatici si le scade pofta de mincare acuma apa a inceput sa se raceasca si deja da semen de mincare am auzt ca de vreo 2 zile a inceput sa le rupa somnul la baieti la spinning lea rupt bête si mulinete :zambet: sa si prins 1 alaltaieri la arici de 20 kg deja somnii cei mari au intrat la mal simnt racirea apei :gandesc: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 9. septembrie 2013, 06:44

Iulian, iti dau perfecta dreptate, nici un an nu-i la fel ca si celalalt (trecut), dar asta nu inseamna ca pestii nu maninca. Personal tind sa cred ca altul e motivul pt care "pestii nu-si dau drumul"... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 9. septembrie 2013, 07:14

Exista doua mari momente in an cind pestii''isi dau drumul''..
Vorbesc la modul general,nu la un stil anume..
Primul moment este atunci cind ,dupa ce au depus icrele,pestii trebuie sa-si refaca rezervele de energie si maninca in draci..La noi perioada corespunde cu sfirsitul prohibitiei..De la mijlocul lui iunie pina prin inceput de iulie,pasnicii mananca bine de tot..plus minus,o saptamina doua..depinde si de alti factori.

A doua situatie este in toamna cand,pregatindu-se de iernat,simt instinctiv ca trebuie sa acumuleze energie..Se parce ca octombrie ar fi perioada asta..

Intre cele doua exista nenumarate ''nuante''care depind de cativa factori,temperatura,nivelul apei,etc,,

Intotdeauna pestii maninca..dar una e sa guste ,alta e sa se hraneasca masiv..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 9. septembrie 2013, 09:57

Da … un subiect de discutat. Chiar as fi curios ce spun si alti utilizatori.

Am intalnit (si nu putine) cazuri in care apele pe care pescuiam pur si simplu pareau moarte si lipsite de peste. Este si cazul de fata, cand in doua iesiri am reusit sa prind 5 pesti in prima si 2 pesti mici in a doua fara a vedea aproape deloc activitate pe apa. Am schimbat la locuri de m-am plictisit, am incercat naluci care nu au mai iesit din cutie de cateva luni si rezultatele s-au lasat asteptate. Nu stiu pe ce sa arunc vina, e prea calda apa, presiunea atmosferica, temperaturile de afara, perioada etc etc …

Se intampla deseori pe aici ca dupa ce a avut loc o viitura timp de vreo 2 saptamani sa nu vezi nici urma de peste (exceptie facand ceva pasnici ce “pasc” la suprafata apei) si capturile sa fie sporadice. As fi curios si eu sa stiu care e motivul (sau motivele) pentru care se intampla treaba asta. Iar de regula, dupa ce trece perioada asta urmeaza o perioada OK.

Ca nu mananca, sincer nu cred treaba asta. Ca presiunea e nu stiu cum iarasi nu o cred (totusi, vorbim de o perioada lunga). Ca e prea calda apa iarasi nu o cred – totusi trebuie sa manance ceva. Tind sa cred ca se retrag prin alte locuri unde poate nu ii cautam sau poate nu insistam suficient.

In ultimele doua iesiri am incercat in toate locurile posibile, ape adanci si line, pe sub baraje in curent atat in ape de 1,5 metri si ape de 4 metri, ape mici si line, curent puternic si ape adanci, pe plaje, in structuri … si rezultatele au fost mult sub asteptari. Habar n-am … sper doar sa fie mai receptivi la urmatoarea iesire.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 9. septembrie 2013, 17:54

Am intalnit (si nu putine) cazuri in care apele pe care pescuiam pur si simplu pareau moarte si lipsite de peste.
Sper sa fie doar o constatare si nu un adevar. In putinele partide de pescuit am reusit marea perforanta de a nu prinde mai nimic .Ca nu am prins
e cea mai mica problema,problema mare e atunci cand stand pe mal nu se vede nici un fel de miscare. Mergind pe maul apei constati cu surprindere ca acolo unde alta data era greu de a gasi un loc liber te trezesti cu cite un pescar pictisit stand la plaja .Sper sa ma insel , dar peste (canci )
atit pasnic cit si rapitor e foarte putin. Nu stiu ce se va intampa odata u racirea apei cind pesti se vor grupa si vor incepe sa manince (teoretic) acumulind grasimea pentru iarna . P.s Sper sa ma fi inseat :necajit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 9. septembrie 2013, 20:48


"...acușa tră' sa-și dea drumu'..." !?! ce ascunde aceasta presupunere?

dezamagirea domnelor la apropierea sfarsitului celor 5 min bilunare de care mai toti suntem capabili... :rizi: :rizi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »bogdanbogdan« (9. septembrie 2013, 21:02)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 9. septembrie 2013, 20:55

Dunărea este în creștere și puțin tulbure :buaaaah: ....."...acușa tră' sa-și dea drumu'... :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

13

luni, 9. septembrie 2013, 22:13


"...acușa tră' sa-și dea drumu'..." !?! ce ascunde aceasta presupunere?

dezamagirea domnelor la apropierea sfarsitului celor 5 min bilunare de care mai toti suntem capabili... :rizi: :rizi:


:rizi: :rizi: :rizi:

toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 7. ianuarie 2015, 22:40

Cam tirziu incerc sa-mi dau si eu cu parerea la acest subiect,dar totusi o fac.Cind eram copil,in zona Calarasiului prin anii 1960-1970 Dunarea, in perioada toamnei, incepea sa creasca,si apa intra pe toata lungimea Luncii Dunarii.Apa intra in padurile din zona noastra si banuiesc ca la fel in zona Oltenitei eventual a Giurgiului.Apele incepeau sa se retraga odata cu venirea primaverii.Ramineau in zona dealungul Dunarii si a bratului Borcea nenumarate lacuri de suprafete micute.Pe perioada retragerilor apei, pestii isi lasau icrele in locurile mai adinci si la radacinile pomilor.In aceste lacuri de care va zic,era forte mult puiet, pe care copii fiind incercam sa-l prindem cu undite de trestie cu cirlige din bold.Acolo in aceste lacuri rapitorii feroce nu prea existau pentru ca plecau in Dunare.Puietul se dezvolta netingherit.Veneau dinou in toamna apele si puietul intra in Dunare.Dupa desecarea Luncii Dunarii ,pestii isi depun icrele la maluri, unde atit icrele cit si puietul rezultat, nu mai sint protejati de rapitori.Ca drept urmare inmultirea este din ce in ce mai afectata.Din an in an capturile sunt din ce in ce mai rare.De nenumarate ori, ma intorc de la pescuit de pe Dunare, fara sa am macar o trasatura.Ceausescu prevazuse ca dupa realizarea totala a desecarii ,dea lungul Dunarii, sa creeze niste microdelte cu scopul de a avea loc de deversare in caz de inundatii,si cu scop de inmultire a pestelui.Acestea nu s-au mai creat.Acum doi ani au zis la TV ca ar fi in plan sa se faca ,dar s-a ramas la nivel de intentie.Mai adaugati la aceasta lipsa de inmultire si activitatea acerba a electricienilor,si cred ca sint suficiente motive ca sa nu mai avem capturi.

15

joi, 8. ianuarie 2015, 10:27

..acușa tră' sa-și dea drumu'..." cred ca este doar o incurajare, speranta pana in clipa cand trebuie sa pleci de pe malul apei.