Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 15. iulie 2013, 22:32

15.07.2013 - zi de "doliu"

astazi m-am pus sa refac un nod pe lanseta care a avut ceva de lucru sambata noapte. dupa ce totul a fost pus la punct, mi-am adus aminte ca am fortat la maxim tot echipamentul, motiv pt. care am vrut sa vad inca o data cum arata lanseta cu frana stransa in halul ala ... asa ca am tras de fir si inainte ca frana sa isi dea drumul ... se poate vedea in poza de mai jos :zid:



nu reusesc sa inteleg, intr-adevar frana era stransa rau de tot pe Saragosa-ul de 8000 si tin minte clar ca in timpul drilului era si mai stransa slabind-o putin atunci cand pestele era in zona malului. in afara unei lovituri (chiar nu am grija de ele - dar asta se va achimba) chiar nu reusesc sa imi dau seama.

imi vine sa urlu, dupa ce a scos somni de 252, 237, 178 sau 170 am reusit sa o rup in casa :zid: :zid: :zid:

deci, caut un varf pt. un Lamiglas Kenai King pana in 2,5 oz :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 16. iulie 2013, 04:36

Nasol! Nasol rau...

Ai cintar micut, electronic? Costa vreo 10 euro, si poti cu el regla frana invers, de la deschis la mai tare, pina in 6 kile. E suficient. Cu frana inchisa la maxim-maxim doar la lansetele cu fibra de sticla in composit (de ex WFT Never Crack).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 16. iulie 2013, 10:23

Nasol! Nasol rau...

Ai cintar micut, electronic? Costa vreo 10 euro, si poti cu el regla frana invers, de la deschis la mai tare, pina in 6 kile. E suficient. Cu frana inchisa la maxim-maxim doar la lansetele cu fibra de sticla in composit (de ex WFT Never Crack).


am cantar dat pana in 2kg care il foloseam cand faceam voblere dar sincer nu ma voi pune sa strang frana dupa cantar pentru ca oricum ma joc cu ea pe malul apei in functie de conditiile in care pescuiesc. de data asta pestele nu a luat mai mult de 3-4 metri de fir pentru ca nu imi permiteam sa il las sa se bage prin copaci si din cauza asta frana era stransa urat de tot. dar problema nu e de la frana, sunt de parere ca am reusit sa il lovesc prin ceva pietre ... de regula nu am grija de lansete si de la asta se trage :zid:

sunt in cautare de varf dar sansele de a il gasi (si la un pret acceptabil) sunt minime si atunci s-ar putea sa ma orientez catre o lanseta intreaga ... :doarecapu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 16. iulie 2013, 10:49

Zici ca e lanseta de fly :))
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 16. iulie 2013, 13:32

astazi m-am pus sa refac un nod pe lanseta care a avut ceva de lucru sambata noapte. dupa ce totul a fost pus la punct, mi-am adus aminte ca am fortat la maxim tot echipamentul, motiv pt. care am vrut sa vad inca o data cum arata lanseta cu frana stransa in halul ala ... asa ca am tras de fir si inainte ca frana sa isi dea drumul ... se poate vedea in poza de mai jos :zid:



nu reusesc sa inteleg, intr-adevar frana era stransa rau de tot pe Saragosa-ul de 8000 si tin minte clar ca in timpul drilului era si mai stransa slabind-o putin atunci cand pestele era in zona malului. in afara unei lovituri (chiar nu am grija de ele - dar asta se va achimba) chiar nu reusesc sa imi dau seama.

imi vine sa urlu, dupa ce a scos somni de 252, 237, 178 sau 170 am reusit sa o rup in casa :zid: :zid: :zid:

deci, caut un varf pt. un Lamiglas Kenai King pana in 2,5 oz :nervos:


Nasol tare...Cauta varful si daca ajunge la Aiud pana joi seara ,ti-l aduc eu pana in Padova :bucuros2:

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 16. iulie 2013, 13:47

si eu am patit ceva asemanator,dar eu nu apucasem sa o pescuiesc asa ca am testato la rece si am tras frate de ea pana din neglijenta am duso tare in spate pana mam trezit cu ruptura pe la spigot.am crezut ca innebunesc si cred ca toti sfintii o coborat din cer atunci.dar ce sai faci nestiinta si prostia la asta au dus. :zid:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 16. iulie 2013, 14:46

anem nu esti singur
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 16. iulie 2013, 15:19

Imi pare sincer rau, stiu cat de mult iti placea lanseta respectiva dar lasa ca iti iei alta la fel si o sa uiti de necaz :zambet:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 16. iulie 2013, 15:20

Anem,condoleante pentru lanseta..n-as vrea sa fiu in locul tau..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 16. iulie 2013, 15:34

am postat filmul cs sa mai uiti de necaz :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 16. iulie 2013, 15:39

hehehehhe ...

mi ciuda de mor pentru ca nu stiu cum se facea dar asta e cea care a prins somnii cei mai mari (nu sunt superstitios) in timp ce geamana a prins de regula chestii mai mici avand un maxim de 142 ... norocul consta in faptul ca mai am una la fel si zilele care urmeaza vine si rezerva ei. am gasit una identica la un pret OK :bravo:

Nasol tare...Cauta varful si daca ajunge la Aiud pana joi seara ,ti-l aduc eu pana in Padova :bucuros2:


hehehehe ... am inteles cum sta treaba Zamfi ... ne auzim :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 16. iulie 2013, 17:27

mi ciuda de mor pentru ca nu stiu cum se facea dar asta e cea care a prins somnii cei mai mari (nu sunt superstitios) in timp ce geamana a prins de regula chestii mai mici avand un maxim de 142 ... norocul consta in faptul ca mai am una la fel si zilele care urmeaza vine si rezerva ei. am gasit una identica la un pret OK
ia cotorul de la cel rupt si virful de la ce care prinde maxim de 142cm :buaaaah: (mai sti ) :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 16. iulie 2013, 21:26

Ma sunat un prieten din Craiova si printre altele am vorbit de necazul tau. Nu-i venea sa creada ca ai reusit sa rupi batul,ma intrebat in ce loc sa rupt si spunindui ca la baza inelelor a spus (ai gresit ai tensionat batu la rece)sa nu mai repeti asta nici odata. Daca era un somn nu se intimpla nimic ,se pare ca dupa spusele lui inelele fiind standard cu un singur picior au patruns in blanc. Chiar acum are in lucru un blanc ca al tau .
in locul in care se pun inelele face un matisaj suplimentar direct pe banc pentru al proteja de piciorul inelului de forta cu doua picioare.
Pe scurt sa nu mai repeti niciodata faza tensionari la rece.se poate repeta necazul :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 16. iulie 2013, 21:31

Dane, cum vine aia "tensionare la rece" si "tensionare la cald", ca tot incerc sa-mi inchipui da` nu reusesc? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 16. iulie 2013, 21:49

spunea ca in czul muscaturi (dupa intepare )somnul ia fir dar nu tensioneaza maxim ,mai si relaxeaza pe cind anem tragind a tensionat pina a cedat blancul.De aceeia el face un matisaj suplimentar inainte de a pune inelele . :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 16. iulie 2013, 22:12

Ma sunat un prieten din Craiova si printre altele am vorbit de necazul tau. Nu-i venea sa creada ca ai reusit sa rupi batul,ma intrebat in ce loc sa rupt si spunindui ca la baza inelelor a spus (ai gresit ai tensionat batu la rece)sa nu mai repeti asta nici odata. Daca era un somn nu se intimpla nimic ,se pare ca dupa spusele lui inelele fiind standard cu un singur picior au patruns in blanc. Chiar acum are in lucru un blanc ca al tau .
in locul in care se pun inelele face un matisaj suplimentar direct pe banc pentru al proteja de piciorul inelului de forta cu doua picioare.
Pe scurt sa nu mai repeti niciodata faza tensionari la rece.se poate repeta necazul :gandesc:


Dane, pana acum de fiecare data mi-am reglat frana in felul asta indiferent de lanseta. In cazul asteia, a fost de multe ori tensionata mult mai mult decat am facut-o ieri - MULT mult mult mai mult :rizi:. Imi mentin parerea ca am reusit sa o dau de pietre.

Toate lansetele astea sunt montate cu inele cu picioare duble, la cat este de puternica lanseta exista riscul de a se indoi inelele cu un singur picior (cu toate ca am un cunoscut ce si-a facut-o custom si nu a avut probleme cu inelele cu un singur picior). Toate, cu exceptia inelului din varf au doua picioare si doua matisaje dupa cum se vede in poza de mai jos (mi lene sa fac alta poza si asta a mai aparut pe aici pe forum si vede relativ OK)



ps: au fost cateva driluri in care lanseta era indoita de ma asteptam sa explodeze in orice moment, ceea ce am facut ieri era o joaca ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 16. iulie 2013, 22:38

Ma intrebat direct unde sa rupt? eu asa am vazut in poza,ruptura a fost linga inel. Poate am gresit eu sau el :nunteleg: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 16. iulie 2013, 22:49

eu asa am vazut in poza,ruptura a fost linga inel. Poate am gresit eu sau el
Orice inel fixat pe un blank se comporta ca o mini-parghie cu punctul de sprijin in varful piciorului aflat spre cotor... cel putin asa-mi inchipui eu cu mecanica pe care-o cunosc. :)
Pe de alta parte orice somn care depaseste o anumita marime poate rupe o lanseta daca e folosita incorect, cu frana stransa la maxim, unghi nepotrivit etc.... nu cred ca poate ridica nici o lanseta zeci de kg (ca sa nu vorbim de pescarul de la capatul ei) ori un somn in curent poate echivala cu asta.
Inclin sa cred ca a fost vorba de ce zice Anem, de o lovitura pe blank... cu toate ca nici asta sincer sa fiu nu pot sa inteleg, cum poti sa dai de pietre un obiect scump care-ti serveste la satisfacerea pasiunii :rizi: ... no offence! :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 16. iulie 2013, 23:15

lovitura in blanc ? :nunteleg: nu putea sa se loveasca batul chiar linga inele au fost 2 rupruri nu una si amandoua linga inele(unde sa rupt),sa fi fost imbatrinirea materialului? :gandesc: O panoplie cu batul si poze cu pesti prinsi rezolva totul :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 17. iulie 2013, 05:14

Obiect scump sau ieftin, un obiect ce tra sa munceasca pt hobby-ul nostru, si nu sa stea bibelou. Oricum, se v-a intampla intotdeauna la lansetele usoare, oricit de scumpe au fost ele. Cum am mai scris, au fost rupte si destule Xzoga-uri, desi costa o gramada de bani.
Anem, firul a fost intreg dupa ruptura, sau era si el rupt? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com