Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 13. iunie 2013, 19:25

Spinning la somn pe crestere de apa si tulbureala

Salutare, rog cunoscatorii in spinningul somnului sa ma indrume cum trebuie cautat somnul in astfel de situatii si cu ce. Banuiesc ca e de larg interes mai ales ca perioada este de asa natura.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 13. iunie 2013, 19:37

Salutare! Spinningul nui sportu meu preferat, dar ma bag in seama :rizi:
Cind apa se tulbura, somnii primesc semnal ca e timpul de vanatoare, prada se prinde usor! Si acolo unde gasesti pestii mici, acolo stau si somnii la panda. Cu ce artificiale, asta nu ma pricep... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

joi, 13. iunie 2013, 20:02

Cind apa se tulbura, somnii primesc semnal ca e timpul de vanatoare, prada se prinde usor!

Asta am observat si eu pe apa tulbure......la naluci de somn sunt "afon", dar chiar mi se intareste convingerea ca somnii nu vad, eu cred ca somnii gandesc astfel cand se tulbura apa....."pe ei ca au orbit, noi suntem orbi din nastere si ne-am obisnuit cu gandul ca n-o sa vedem vreodata! :rizi:...Zoran a punctat bine..este momentul sa-si puna in valoare "dezavantajul" vederii :gandesc:
:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 15. iunie 2013, 14:49

Citat de la »Zoran«



Cind apa se tulbura, somnii primesc semnal ca e timpul de vanatoare, prada se prinde usor!

Asta am observat si eu pe apa tulbure......la naluci de somn sunt "afon", dar chiar mi se intareste convingerea ca somnii nu vad, eu cred ca somnii gandesc astfel cand se tulbura apa....."pe ei ca au orbit, noi suntem orbi din nastere si ne-am obisnuit cu gandul ca n-o sa vedem vreodata! ...Zoran a punctat bine..este momentul sa-si puna in valoare "dezavantajul" vederii

:ochi: Pentru mustaciosi apa tulbure are acelasi efect ca si in cazul :furtuna: devin foarte agresivi. Partidele la spining cu cele mai bune rezultate au fost:
(Inainte de furtuna(nu conteaza culoarea apei)sau pe apa tulbure cind avantajul somnului asupra prazi e total).Cu foarte multi ani in urma daca aveai un vobler, sa
prinzi un somn eara doar o treaba de minute. Cele mai bune voblare au fost cele de la RAPALA : Fat rap de 5 cm si shadrapul de 5cm . Pe linga Rapala mai era un vobler de 5cm scria pe el original big s,(a fost primul meu vobler)cerd ca era facut de cei de la Shexpir, semana cu fatrapu de la Rapala. :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 15. iunie 2013, 15:19

Salutare.Mentionez ca este mult mai eficace sa dai din barca, si din larg spre mal ,barca lasata in cursul apei. :pescuit:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 15. iunie 2013, 15:47

Eu dau la linngura oscilanta sau vobler de pe mal, nu ma deranjaza ca apa este tulbure din contra, trebuie insistat in locul unde ai vazut sau crezi ca ar fi somn!!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 15. iunie 2013, 15:48

:bravo: foarte corect,daca musca unul mare pleci cu barca dupa el. De pe mal sansele sunt minime :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 25. iunie 2013, 21:10

Voblere si linguri 'zgomotoase', cu vibratie puternica si daca se poate cu "zgomocei", dat unde ai vazut ca sare sau unde i-ai vazut prezenta, (locuri clasice, neaccesibile oricui)