Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 8. iulie 2013, 19:30

Plumbi

Domnilor, dorind sa imi complectez trusa am cautat plumbi pentru pescuitul la somn de pe mal si din barca. Nu am gasit nimic la preturi rezonabile- 33 lei pentru un plumb mi se pare enorm. Pana acum foloseam plumbi inline de la Fox de 150 gr (gen grippa) si plumbi cu agrafa tot de 150 gr. Pentru clonc nu am nici un plumb. Acum ca ma voi intalni cu cativa dintre dvs la Tabara din august, nu vreau sa fiu nepregatit. Astept orice sugestii despre modelul de plumb care s-ar potrivi in curent mare cum este in zona Cazanelor. Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 8. iulie 2013, 20:27

ia-ti niste monturi black cat clonk rig gata facute :)
altfel, pe rapitori era un tip care turna plumbi de clonc de 150-200g (tre sa cauti anuntul)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 8. iulie 2013, 21:08

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 8. iulie 2013, 21:17

Multumesc Zoran. Deci capitolul clonc e rezolvat. Mai ramane plumbul pt pescuitul din barca... Silure oare ce plumb foloseste? stie cineva?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 8. iulie 2013, 21:30

Si aici mai e o discutie de plumbi pt stationar, chiar si o matritza buna descrisa de Ovidiu: Plumbi de 450 g pentru Dunăre
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 8. iulie 2013, 22:27

altfel, pe rapitori era un tip care turna plumbi de clonc de 150-200g (tre sa cauti anuntul)

Pentru plumbi de clonc(150-200g) ia legatura cu Eugen te rezolva el cauta pe sait la rubrica vinzari sau matrita la camuflaj .com din arad (110 roni).
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 8. iulie 2013, 23:20

eh, daca iei matrite, iei direct de la sursa cu 19euro + transport dar avand in vedere ca monturile astea nu prea se pierd nu vad rostul investitiei :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 9. iulie 2013, 06:23

jhonny la cit e euroiu acu tot acolo ajungi (si mai stai o saptamina pina ajunge) :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 9. iulie 2013, 07:27

Daca nu mi se decaleaza / devanseaza CO-ul aduc cu mine matrite de clonc si de hexagonali ( 200, 150, 120, 100 si 80 ), culisanti. Sa aveti tuburi de 3 mm cu voi si butelii de voiaj. De gramaje mai mari sper sa nu fie nevoie, dar voi incerca sa fac si o matrita dupa modelul lui Zoran.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 9. iulie 2013, 07:30

Matrita o pot aduce eu sau Ovidiu, doar plumb sa fie!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 9. iulie 2013, 07:37

Pot s-o aduc eu Zoran, nu trebuie s-o aduci atâta cale :rizi:, de fapt am două şi pot turna cu ele plumbi între 300 şi 550 g.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 9. iulie 2013, 07:43

Super! Ovidiu, asa vom face!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 9. iulie 2013, 08:01

Deci, treaba buna. Ramane doar sa ne sincronizam. :noroc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 9. iulie 2013, 23:32

jhonny la cit e euroiu acu tot acolo ajungi (si mai stai o saptamina pina ajunge) :doarecapu:

eu am luat mai multe matrite si carlige impreuna cu un prieten acu vreo 3-4ani, am impartit transportul...altfel nu iesi ok cu comenzi individuale mici :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 10. iulie 2013, 04:04

eu am luat mai multe matrite
sa inteleg ca o ai si pe asta pentru 150 - 200g ? eu am 4 matrite Dot-it pentru jiguri poate ne ajutam reciproc, sa mai cumpar una nu prea are rost cu toate ca la cit se plateste pe un pumb ,la 20buc matrita ramine pe gratis si torni cit pumb vrei . :bucuros2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 10. iulie 2013, 13:47

nu o am, ca pe atunci nu ma pasiona cloncul iar stationarul l-am abandonat de 6 ani
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

stiuca

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 30. septembrie 2012

Locație: Sibiu (Hermannstatd) Romania

Profesia: Intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 10. aprilie 2014, 19:42

Plumbul pentru clonc, somn

:gandesc: Pentru cei care nu reusec sa-si faca ,gaseasca,ce le trebuie in materie de plumbii pentru somn ,ca este fund,sau clonc se poate intra si pe Face Book,si cauta Stiuca Sibiu,si va puteti cauta orce in materie de plumbii de pescuit .Vorba lui Zoran ,trebuie doar sa cautii,sau la stiucasibiu@yahoo.com ,0722231961 .Sper ca am adus un plus de informatie . :ochi:
Totii pescari sunt mincinosii ,s-au la pescuit se duc doar mincinosii . :gandesc:

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 10. aprilie 2014, 22:03

pentru plumbii folositi la clonc se face o matrita foarte usor (daca ai acces la o freza). pur si simplu iei o bucata de hexagon de 30mm, il sectionezi pe lungime, apoi prinzi in menghina de la freza bucatile si dai o gaura cu un burghiu de 14mm, la adancime de 6cm ai un plumb de 8ogr.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 10. aprilie 2014, 22:33

Stiuca, io zic ca poti sa ajungi la o intelegere cu Zoran daca vrei sa-ti promovezi produsele aici pe forum.
Personal n-am FB, nu-mi doresc sa am si nici nu as vrea sa purtam discutii inutile pe messenger ca sa-ti descriu ce plumb as vrea si sa vedem daca tu faci ceva asemanator... cred ca ar fi mult mai eficient daca toata lumea ar vedea produsele tale si cu cat le vinzi.
Nu crezi ca ar fi mai OK?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."