Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 1. august 2012, 10:08

Feromonul pentru somn

Am gasit de curand - incercand sa cumpar cateva fiole cu feromon pentru crap - feromon pentru somn. Pana acum n-am mai incercat, iar in momentul acesta este cam tarziu, dat fiind ca somnul are perioada de reproducere cu cel putin 2 luni mai devreme. Daca incerc mai spre toamna, august-septembrie, credeti cva ar fi o sansa? De mirosit, miroase foarte urat, cum se plange toata lumea si de feromonul pentru crap, dar pana la primavara parca as vrea sa incerc! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 13. august 2012, 23:22

Chiar nu a folosit nimeni feromonul de la Ultrabite pentru somn? Anul viitor, prin luna mai, sper sa ajung sa-l incerc eu, prinzand fiola de forfac, eventual langa plumb! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 14. august 2012, 07:48

Chiar nu a folosit nimeni feromonul de la Ultrabite pentru somn? Anul viitor, prin luna mai, sper sa ajung sa-l incerc eu, prinzand fiola de forfac, eventual langa plumb! :gandesc:


Nu, eu personal nu am folosit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

miercuri, 15. mai 2013, 11:58

L-am folosit in combinatie cu alte mirosuri, tot timpul anului. Putem dezvolta!!!

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 15. mai 2013, 15:31

Am luat o fiolă de Ultrabite pt somn prin 2003 şi la sfatul unora din generaţia a treia am injectat substanţa în corpul unei râme din buchetul aflat pe cârlig. Nimic spectaculos la grund pe apă curgătoare. Am înfipt pe ancora oscilantei grele, condusă la adâncime un pufi închis la culoare îmbibat în prealabil în feromon. Putoare, mai ceva că la abator. Am insistat cu oscilanta cu mai multe lanseuri în acelaşi loc pentru ca aromele să-şi poată face afectul, mai nimic, după care nu am mai insistat. Poate aşa a fost să fie. Dar acea duhoare persistentă... Nevastă-mea m-a ţinut în carantină câteva zile. Mai am fiola printre arome, cred că i-a expirat termenul de mult. Însă, în sezonu ăsta poate-poate, dar gândindu-mă la viitoarea carantină.... :gandesc:

6

miercuri, 15. mai 2013, 21:01

Si n-ai reusit ca pe durata carantinei sa mai faci un pescuit? ......Colonelul te-ar fi lasat sigur! ......sau nu?? :rizi:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 15. mai 2013, 22:41

Si n-ai reusit ca pe durata carantinei sa mai faci un pescuit? ......Colonelul te-ar fi lasat sigur! ......sau nu?? :rizi:

Desigur m-ar fi lăsat, chiar nu am asemenea probleme, de multe ori când vede că sunt doar fizic prezent şi cu gândul în altă parte, mă trimite ea la pescuit.Sunt un mare NOROCOS din pct. ăsta de vedere, şi pe această cale îi mulţumesc. Carantina a impus-o din cauza duhorii insuportabile ce emanam. Pe bună dreptate. Mă gândesc că de-acum încolo să folosesc mănuşi de unică folosinţă, sau..... Găsesc eu soluţia.
:ciao:

8

miercuri, 15. mai 2013, 23:05

:bucuros2: Stiu, Feri, despre este vorba, folosesc la toate sedintele feromonii; si nu merg in fiecare an mai putin de 100 de zile la pescuitul de somn si crap! La crap folosesc dipul, este opusul mirosului pentru somn!
Iti urez un an plin de vibratie in fire, cu mustaciosul in carlig! :noroc:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 15. mai 2013, 23:14

Mulţumesc Iku, î-ţi doresc şi eu multe fire întinse la somn dar şi la crap !
:noroc:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 25. iunie 2013, 20:10

Scoica intrata in putrefactie (nu mult)

Subiecte asemănătoare