Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 22. februarie 2012, 16:21

Cum va alegeți voi locurile de pescuit la somn?

Salut,
cei mai multi și mai mari somni pe care i-am prins eu personal au fost la circa 1 - 1,5 metrii sub luciul apei și la o distanta de 5 - 10 metrii de mal, sau chiar sub pomii din mal. Adâncimea apei avea acolo maxim 2,5 metrii. La fel și cei care pescuiesc mult la artificiale, tot intre ape își prind somnii. La clonc la fel, tot intre ape urca și musca.

Insa foarte multi pescari își aleg locurile după adâncimea apei, cu cit mai adânc cu atit mai bine. De ce? :nunteleg:

Ce experiente ati facut voi, cum va alegeti voi locul de pescuit la somn, cind pescuiti stationar? Chiar ați prins deja in gropane somni multi si mari (peste 1,5 metrii)?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

joi, 23. februarie 2012, 21:46

pescuind aproape exclusiv la spinning, am prins somn in apropierea malului pe apa relativ mica unde credeam ca nu o sa prin in veci somn de 7-8kg, dar somnul meu cel mai mare (un somnic de 1m si 9.7kg, al naibi el nu a putut sa aiba 10kg, sa am si eu un peste de doua cifre :nervos: ), l-am prins sub baraj pe apa foarte adanca si la o distanta de 50-60m de mal
de anul asta m-am dotat cu sonar si incep sa caut gropile insa nu sunt convins ca asta este solutia

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 24. februarie 2012, 05:20

Cred ca majoritatea pescarilor nu se asteapta cu somni capitali in apropierea malului. Dar uita ca lor le place treaba asta, nu-i deranjeaza nici daca apa are doar 50 de cm.

Foarte importanta este insa linistea pe mal. Pe orice rau daca pescuim aproape de mal si manelele urla din masina, acompaniate de urlete de voie buna :bucuros2: , adio somn.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 28. februarie 2012, 14:46

din relativa scurta experienta de pescuit la clonc pot spune ca cele mai multe si mari capturi le-am avut pe adancimi intre 6 si 8 m.
nu dau la clonc la adancimi mai mari de 8 metri.

ca si locuri .....pescuind la clonc si stiiind cat de cat zona pe care pot sa o acopar cu barca am doua preferinte, amandoua in zone bogate in structuri pe fundul albiei.
si mai am o zona care am dat de ea intamplator, aici o sa detaliez un pic.....

la un moment dat dunarea face un cot la stanga, aici dunarea se lateste destul de mult cred ca sunt in jur de 600-800 m latime, spre malual roamanesc sa creat o insul de nisip la 20-30 m de malul roamanesc, cum se termina aceasta insula apa are un prag in care adancimea nu depaseste 2m , dupa cativa zeci de metri incep structuri pe malul nostru, copaci cazuti in apa, buturugi, etc. intre pragul din dreptul canalului si locul unde incep structurile in apa, am avut cele mai violente si cele mai puternice atacuri de somn, aici am vazut ce inseamna sa fiarba apa dupa ce am inceput sa bat cu cloncul. fiului meu ii iera deja un pic fica, se vedea cum se miscau bucati de somn pe langa noi, am avut aceasta experienta de 3 ori in acea zona.
este o zona pe care anul asta vreau sa o bat bine cu sonarul sa vad ce este acolo, initial am avut un sonar foarte slab si nu vedeam decat adancimea, acum am cu ce sa imi dau seama de structuri, praguri, etc.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 28. februarie 2012, 15:41

Am prins si la adancimi mari dar si in mal in apa de 30cm. Somnul se duce peste tot. Pe lac de baraj s-a ridicat unul la clonc de la 51m sub barca. Nu s-a ridicat insa mai sus de -40m probabil din cauza diferentei de presiune. Am intepat unii la -35m. Cei mici fiind scosi in forta s-au umflat ca mingiile si nu se mai puteau scufunda. Dupa o vreme au tras un ragait s-au desumflat si dusi au fost. :ciao:
Vedeti aici despre ce lac este vorba si un somn mai imbracat luat la -35m. Glanis-combat - Vidéo Dailymotion
Vine acuma primavara, platicile vor incepe sa traga spre maluri, somnii vor fi chiar dedesupt la 1m de ele. O naluca plimbata pe acolo va fi atacata.
Stiu gropane care au intotdeauna somn, nu de asta ii si prind, pentru ca e locul lor de odihna. Problema e ca nu sunt singurul pescar de somn care stie gropanele, asa ca de multe ori le-au vizitat altii inaintea mea si somnii activi au fost capturati. Asta e pe Sena.
Pe Rhone si Saone locurile de odihna sunt tot gropanele. Insa prinzi somn pe la toate adancimile, in deriva, astia sunt pestii activi. Sunt si locuri unde sunt stransi pestii activi in permanenta, sub baraje, de exemplu. Sunt si rauri unde pescuiesc vara care sunt foarte atipice. Sunt complet salbatice, fara baraje, fara navigatie, mici cascade, locuri cu curent foarte rapid, si adancimi care se schimba in permanenta de la 0 la 2,5m in "gropane". Apa fiind foarte limpede somnii sunt greu de capturat ziua. Ei stau ascunsi sub copacii cazuti. Iau tot timpul o masca cu mine si ma scufund doar ca sa vad pestii. Foarte interesant.
Se intampla ca unele exemplare sa se odihneasca chiar in curent in plina albie. E de ajuns sa fie o radacina sau un smoc de alge si vezi cate o namila in spatele acestui mic adpost. Vara trecuta i-am sarit unui somn in carca doar ca sa-i fac o surpriza. :drac2:
In astfel de rauri greu poti prinde somni in timpul zilei. Insa seara la geamandura se schimba situatia. Numai ca mie nu-mi prea place pescuitul static.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 28. februarie 2012, 16:27

Se intampla ca unele exemplare sa se odihneasca chiar in curent in plina albie. E de ajuns sa fie o radacina sau un smoc de alge si vezi cate o namila in spatele acestui mic adpost. Vara trecuta i-am sarit unui somn in carca doar ca sa-i fac o surpriza. :drac2:


Iauuu, ce i-ar place lu' Dani cu tine (fiu-miu)! :drac2: + :drac:

Frumos somnul, felicitari Tudor. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 28. februarie 2012, 17:01

La vara voi face asta timp de 3 saptamani. Fa un mic salt pana in orasul Chinon si gata. Vei vedea ceva complet diferit de ape canalizate tip Rin.Cobor cam 20km pe zi in barca. De intors nu se mai poate, asa ca imi lasa nevasta o masina la destinatie. Utilizez o Porta Bote care se pliaza si se pune pe acoperis.

8

joi, 1. martie 2012, 17:56

Vezi tu Zoran,asta-i diferenta intre alte tari civilizate si Romania,sau mai precis intre oameni civilizati si necivilizati,ca doar nu tara e de vina.Tudor priveste somnul ca pe un partener de pescuit,il prinde,il elibereaza,toata lumea happy.El alege sa priveasca si sa-si incarce bateriile intr-un mod placut,facand baie cu somnii,desi un pic cam fortata expresia asta a mea,sau poate ca nu :) La noi probabil acele exemplare venite in mal,la vedere erau harponate in secunda doi.De asta noi nu avem peste.Totul tine de educatie si de ce nu de o anumita legislatie in domeniul asta.Mie unul cel putin ideea de" a sari in spatele unui somn"la propriu mi-i se pare fantastica...doamne ce distanta uriasa intre noi lumea a treia ca si comportament si ce e pe afara.Aia au peste Zoran,nu noi,si au pentru ca-l respecta.
Tudor felicitari pentru modul in care reusesti sa-ti traiesti viata.Daca pe celalalt forum experienta ta in domeniul asta nu se vede,te rog aici nu fa asta.Lasa-ne si pe noi sa respiram prin povestile tale,adevarata civilizatie.Mersi.
ps:Din ce vad in film,echipamentul nu pare unul foarte hard, asa-i?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »SVF« (1. martie 2012, 18:01)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 1. martie 2012, 21:43

Nu prea inteleg. Deci dincolo nu se vede ca pescuiesc ? Vezi ca am scris mai multe articole acolo pe site. Insa faptul ca sunt inscris de la inceput, iar cu timpul a devenit un forum mai ales de polemici si de vanzare/cumparare + o gramada de incepatori care intreaba saptamana de saptamana aceleasi lucruri, aceste lucruri fac ca nu-mi mai vine sa ma exprim ca la inceput. Aici suntem la inceput asa ca ma exprim.
Deci lanseta din film este o Daiwa Ninja boat interline , 2,15m, 150-300gr. Nu e deci chiar usoara. Mulineta este o Okuma Salina, nu mai stiu ce talie ca e la casa de la tara (la 500m de la apartament). Stiu insa ca are frana de 15kg, ceea ce este foarte mult.
Nu sunt lucruri scumpe dar ai vazut ca lanseta nu cedeaza chiar daca se pliaza pana-n cotor. :bravo:

10

duminică, 18. martie 2012, 07:47

Pentru locurile vechi ma duc din traditie(ca s-a prins acolo in timp), iar pentru cele noi tin cont de ceea ce se numeste "prima impresie", dar care este de fapt un cumul de deduceri bazate pe experienta acumulata pana atunci!

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 18. aprilie 2012, 15:26

cred ca fiecare are si motive mai mult sau mai putin personale cand aleg locul de pescuit insa sunt sigur ca principalul motiv la toti e acela ca in locul ales e si somnul. Unii isi aleg somnul dupa statistici si studii de comportament al pestelui altii dupa metoda 6 din 49 sau dupa barfa de la marginea satului (auzind ca s-a prins acolo sau dincolo).

pana la urma deciziile bune in alegerea locului vin din experienta iar asta vine in urma deciziilor proaste luate in trecut .sercretul e sa sti sa extragi informatiile folositoare din deciziile proaste ale altora :drac:

din punctul meu de vedere regula e relativ simpla : somnul se odihneste in adancuri (cu sau fara obstacole) si vaneaza la apa mica,intre ape sau la suprafata. Se odihneste ziua si vaneaza noaptea. :drac:

Subiecte asemănătoare