Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 23. august 2013, 15:55

Locuri bune, capturi bune - invidie, ura si blesteme...

O intamplare ciudata care din nou mi-a lasat un gust "amar" si mi-a aratat cit de halosi si invidiosi pot fi oamenii.

Am ajuns in zona Divici si ne-am montat corturile pe un "platz" chiar linga o cunostiinta de a mea. Era si el cu familia la Dunare, nu la cort, ci are acolo un ponton, cabanutza... f frumos facut. Deci nu am stat la el, ci langa el.
Cu elan si putere de pescuit, Deyu a insistat f mult in iesirea aceasta. Care a fost rasplatita cu nu mai putin de 9 somni. In prima zi, dupa ce a prins 6 bucati, a venit bucuros la cort si si-a povestit drill-urile aratindu-ne si pozele.
Vecinul, care a auzit, a venit si el sa vada. Ce a urmat, va puteti inchipui: de ce ai eliberat, hai sa facem un gratar, samd...
Seara, aparand niste cunostiinte la ei, sot-sotie, care pescuiau industrial cu plasele, au ramas socati!!! "Doamneee, pai noi n-am mai vazut coada de somn de nu stiu cind, noi avem congelatoarele goale si tu dai drumul? Hai sa mergem acolo unde ai prins si tu dai la clonc, iar noi tragem cu plasele dupa tine..:" Acuma era randul nostru sa ramanem socati: "Auzi, daca mai prinzi, sa nu dai drumul la nimica, da-na noua, ca noi stim ce sa facem cu ei." :soc:

Probabil din cauza varstei mai inaintate, mie nu mi-au spus astfel de chestii, chestii care astazi ma fac sa rad: auzi tu domnule, ajung pescarii industriali sa cerseasca o coada de somn de la noi, pescarii sportivi :rizi: :rizi: :rizi:

Eh, si acuma va puteti da seama cam ce inseamna sa ajunga un loc bun de pescuit pe mana cui nu trebuie! Si chiar si ei se plang ca nu mai este peste in Dunare :doarecapu:

Un sfat bun: renuntati la confort sau obligatii, si stati pe cont propriu pe malul frumoasei Dunare, pozati pestii sa nu se vada locatia si ...atentie cui va laudati! ca sa nu plecati blestemati! :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 23. august 2013, 16:19

Tot respectul Zoran pentru felul in care intelegi acest pescuit.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 23. august 2013, 18:04

Eu sincer am fost pus la zid , dar intrebarea care m-a socat de-a dreptu a fost : "hai sa iti zic , maine ma duci la locul acela de pescuit ,sa pescuiesc si eu si sa prind peste, lasa ca mergi tu alta data acolo"....
Uneori ramai uimit cat tupeu poate sa aibe un om in el ! :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 23. august 2013, 18:09

Eu sincer am fost pus la zid , dar intrebarea care m-a socat dea dreptu a fost : "hai sa iti zic , maine ma duci la locul acela de pescuit ,sa pescuiesc si eu si sa prind peste, lasa ca mergi tu alta data acolo"....
Uneori ramai uimit cat tupeu poate sa aibe un om in el !

:rizi:
Lasa Deyu, mai vreo 20 de ani si atunci vei fi mai "calit" cu de-astea :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 24. august 2013, 21:28

Eu de regulă devin ţinta ironiilor apropiaţilor şi cunoştinţelor după partide de peşte, indiferent ce peşte. De ce ? Pentru că ajuns acasă nu umplu metrii pătraţi cu peşti morţi, nu dau peşte pe la vecini, nu vând peşte pe la cunoscuţi ca să-mi scot măcar cheltuiala cu combustibilul şi colac peste pupăză mai sunt şi ridiculizat de multe ori pe motiv că nu ştiu să prind peşte să vadă şi ei, să mănânce şi ei, că ei nu văd rostul hobbyului meu, că sunt ciudat, etc. De mai mulţi ani nu am luat pe nimeni cu mine la apă şi nici nu am de gând să iau. Am devenit solitar, mă simt foarte bine aşa. Las pe alţii să-şi scoată pârleala cu benzina. Acu câteva zile am primit o ofertă : " hai bă să-ţi dau eftin nişte peşte că tu ce prinzi dai drumu..., io am prins de m-am rupt, n-am ce face cu atâta, congelatoru e plin, pe vecini i-am umplut..."
No comment ! :vomit:

6

duminică, 25. august 2013, 12:51

...........ei nu văd rostul hobbyului meu, că sunt ciudat, etc. De mai mulţi ani nu am luat pe nimeni cu mine la apă şi nici nu am de gând să iau. Am devenit solitar, mă simt foarte bine aşa. Las pe alţii să-şi scoată pârleala cu benzina........


:bravo:
bine ai venit in clubul ciudatilor! :welcome:
da'i in masa pe aia de vorbesc, habar nu au ce spun si li se pare ca ei detin adevarul absolut, dar nici macar nu stiu ce pierd si habar nu au sa se bucure de viata si de lucrurile marunte si simple care o imbogatesc
TU, esti un fericit pt ca stii sa apreciezi aceste lucruri.

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 25. august 2013, 13:23

Eu nu sunt adeptul mersului singur la pescuit( nu stiu de ce, dar nu imi place), insa cu toate astea, pana sa il intalnesc pe actualul partener de pescuit- care a inteles din start de ce eliberez pestii si care a inceput sa faca exact la fel ca mine- am cutreierat apele de unul singur timp de vreo doi ani.Cand a eliberat primul peste (un avatel pe la 800 gr. ) mi-a zis "Acum inteleg de ce eliberezi pestii.E un sentiment grozav"
In rest, peste tot am vazut/intalnit exact aceeasi oameni ca si cei pe care i-a intalnit deyu, feri, Zoran.
Si pe mine, lumea ma priveste ca pe un ciudat, romantic incurabil, neexperimentat etc. insa eu am si "darul" de a fi acid cu persoanele care ma critica neconstructiv de accea multi ma numesc si fitos, increzut etc. Mai ales prin zonele pe unde ma duc mai des si localnicii ma cunosc, toti ma cred ingamfat...pe langa faptul ca le e ciuda ca nu le dau lor pestii mei.
Am avut totusi anul asta o surpriza placuta: am plecat intr-o excursie in turul Moldovei cu familia si am ajuns pana la urma undeva in jud. Harghita, la niste prieteni de familie, unde am fost invitat la o zi de pescuit pe o balta de crap, cu taxa, unde poti retine ce prinzi.Am fost surprins sa vad ca acolo,intr-un sat oarecare, oamenii apreciaza natura si pestii mai mult decat cei din alte colturi ale tarii.A fost incredibil sa vad cum gasesc diferite motive pentru a elibera toti pestii, cu toate ca acestia erau inclusi in pretul baltii.Si am asistat la eliberarea unei salonte de aproape 3 kg, un crap comun de peste 5 kg si caras si ciortan la greu.
Always C&R

IonutFishing

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 25. august 2013, 16:10

Eu sincer am fost pus la zid , dar intrebarea care m-a socat dea dreptu a fost : "hai sa iti zic , maine ma duci la locul acela de pescuit ,sa pescuiesc si eu si sa prind peste, lasa ca mergi tu alta data acolo"....
Uneori ramai uimit cat tupeu poate sa aibe un om in el !

:rizi:
Lasa Deyu, mai vreo 20 de ani si atunci vei fi mai "calit" cu de-astea :noroc:


din fericire este destul de greu sa se dea peste undita unuia care pescuieste la clonc, daca ati fi pe mal de mult ar fi gasit indivizii vreun motiv sa va stinjeneasca..
specia este cunoscuta si din nefericire foarte raspindita..
:ciao: