Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 20. octombrie 2012, 08:41

Poziția Dunării române pe globul Pamântesc...



Locuind în Germania de ceva ani buni, mai exact de 20 de ani, încet-încet m-am obișnuit cu clima mai rece și ploioasa din Germania, cu temperaturile scăzute pe timp de primăvara-vara-toamna, dar și cu râuri limpezi tare unde trebuie sa-ți muncești din greu fiecare coada de pește, din orice model, nu numai somn...

Uitându-ma mai atent pe harta, am observat ca în Romania frumoasa Dunăre atinge o paralela care trece și prin Italia, nu departe de Po, și prin sudul Franței, zone cu râuri pline de somni giganti...



De exemplu, în Germania anul acesta nu a fost deloc vara, temperatura maxima pe Rin atingând 21° C, condiții mai deloc bune ptr dezvoltarea propice a somnilor...
Apa pe Rin este f curata și limpede, pe timp de zi aproape nu vezi un peste sa sara sau sa se prindă. Abia pe inserate începe mișcarea din partea peștilor, parca până atunci stau ascunși și feriți.



Părerea mea este ca Dunărea are o poziție destul de buna pe continent, pe ea curgând cantități de neimaginat de apa, cu o variație mare de adâncimi, maluri mâloase și întinse, cu bălti pline de vegetație dar si maluri abrupte, stâncoase, golfuri, insule, plante... dar si pești!
Care este părerea voastră despre mediul de dezvoltare a peștilor în Dunăre, din punct de vedere geografic? :gandesc:


.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 20. octombrie 2012, 15:08

Avem o Dunare ca-n povesti+Delta...Ar trebui sa tina mult,mult peste...Din pacate braconajul si alte cauze,decimeaza pestii...si asa sint multi comparativ cu riurile interioare..acuma depinde si de zona..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 21. octombrie 2012, 08:53

Avem o Dunare ca-n povesti+Delta...Ar trebui sa tina mult,mult peste...


Si tine mult-mult peste! Doar din aceasta cauza am reușit sa prindem ce-i 56 de somni în vara.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare