Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 19. noiembrie 2012, 20:36

Permisul de pescuit la Banatu'

:salut: baieti,
am o intrebare:
Cu permisul de pescuit vizat la ASOCIATIA PESCARILOR BANATUL DIN TIMISOARA, se poate pescui si in alte judete? Cardul ANPA exista.

Daca da, unde, pe ce fel de ape?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 19. noiembrie 2012, 20:51

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:39)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 19. noiembrie 2012, 20:51

Avand un carnet de membru la o asociatie, oricare ar fi ea, poti pescui fara alte taxe pe apele administrate de acea asociatie plus ale altor asociatii cu care exista incheiata vreo asa numita "reciprocitate".

Asociatia Banatul al carei membru sunt si eu nu detine ape in administrare asa ca, spunand lucrurilor pe nume, faptul ca esti membru la ei nu te ajuta practic la nimic. :)
Asociatia Banatul militeaza pentru mentinerea dreptului de a pescui pe toate apele publice pe baza permsului ANPA dar situatia acestui "razboi" este, dupa informatiile mele actuale, neclara.

Avand permis ANPA poti sa pescuiesti unde vrei tu dar daca apa respectiva este administrata de vreo asociatie, trebuie cotizat acolo. Daca tu trebuie sa-i cauti inainte de partida sau te cauta ei pe mal, deasemenea nu-i clar. Intr-un eventual proces, banuiesc c-ai castiga dar nu cred ca merita nervii. Eu am preferat sa platesc la asociatiile pe ale caror ape pescuiesc mai des. In orice caz, tot anul n-a venit nimeni sa ma intrebe cum ma cheama. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 19. noiembrie 2012, 20:59

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:40)


cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 19. noiembrie 2012, 21:15

La cate controale se fac.....am pescuit in trei judete si nimeni nu ma intrebat de sanatate

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 19. noiembrie 2012, 21:20

La cate controale se fac.....am pescuit in trei judete si nimeni nu ma intrebat de sanatate
Daca asociatiile percep taxele pe care le-au declarat la impartirea apelor, banii aia n-or sa le ajunga niciodata pentru controale.
Cum dealtfel ne-am obisnuit, s-a preluat o idee buna de pe dincolo si s-a implementat in stilul cretin mioritic... :nervos: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 19. noiembrie 2012, 21:37

nici nu ma astept sa fie mai bine, sunt curios la anul cum o sa fie

8

luni, 19. noiembrie 2012, 21:39

La cate controale se fac.....am pescuit in trei judete si nimeni nu ma intrebat de sanatate
Daca asociatiile percep taxele pe care le-au declarat la impartirea apelor, banii aia n-or sa le ajunga niciodata pentru controale.
Cum dealtfel ne-am obisnuit, s-a preluat o idee buna de pe dincolo si s-a implementat in stilul cretin mioritic... :nervos: .


si care ar fi ma rog ideea aia buna??
concesionarea apelor publice?? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 19. noiembrie 2012, 21:46


si care ar fi ma rog ideea aia buna??
concesionarea apelor publice?? :gandesc:
Exista multe tari unde anumite portiuni de ape sunt date in administrarea asociatiilor locale de pescari sportivi si rezultatele sunt foarte bune.
Nu stiu pe unde ai pescuit dar cel mai apropiat exemplu pe care pot sa ti-l dau este Ungaria... am pescuit pe multe ape statatoare si curgatoare unde am platit sume destul de consistente dar am fost multumit de ceea ce am gasit.
De fapt, ce intrebi mai exact? :)

Edit: da, cred cu tarie ca "proprietatea intregului popor", "proprietate publica" etc. sunt notiuni care nu "cadreaza" cu caracterul si educatia mioritica actuala... o posibila iesire pe care o vad eu este impartirea si administrarea locala... nu doresc sa conving pe nimeni dar pana una alta nu-i interzis sa-ti exprimi parerile public. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 20. noiembrie 2012, 06:00

Ajvps Suceava

O situatie caragieliana exista in zona in care pescuiesc eu ,Suceava.Aici apele au ca si concesionar asociatia Prieteni Pescari(cca 1000 membri), dar defunctul AJVPS Suceava nu recunoaste aceasta asociatie, nu recunoaste A.N.P.A,deoarece detin de la intaiul pescar al tarii, care acum pescuieste in puscarie-Nastase o hartie prin care au drept de concesionare pana-n 2014.Situatia este foarte serioasa, cele doua se judeca de ani de zile, cert este ca cei care au de suferit sunt pescarii sportivi, deoarece AJVPS-ul confisca abuziv sculele celor ce n-au vizat la ei, permise , carton ANPA.
Dar branconierii sunt fericiti, ei isi fac treaba fara a fi deranjati de AJVPS, doar cei de la Prieteni Pescari ii mai ''scarpina'' din cand in cand. :nervos:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 20. noiembrie 2012, 08:58

Din pacate asa-i la noi Dorine, chiar daca o idee este teoretic buna, modalitatea in care se pune in practica in RO o face "una cu pamantu`"... poate peste alte zeci de ani, daca mai ramane ceva... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 20. noiembrie 2012, 10:14

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:40)


13

marți, 20. noiembrie 2012, 21:00


si care ar fi ma rog ideea aia buna??
concesionarea apelor publice?? :gandesc:
Exista multe tari unde anumite portiuni de ape sunt date in administrarea asociatiilor locale de pescari sportivi si rezultatele sunt foarte bune.
Nu stiu pe unde ai pescuit dar cel mai apropiat exemplu pe care pot sa ti-l dau este Ungaria... am pescuit pe multe ape statatoare si curgatoare unde am platit sume destul de consistente dar am fost multumit de ceea ce am gasit.
De fapt, ce intrebi mai exact? :)

Edit: da, cred cu tarie ca "proprietatea intregului popor", "proprietate publica" etc. sunt notiuni care nu "cadreaza" cu caracterul si educatia mioritica actuala... o posibila iesire pe care o vad eu este impartirea si administrarea locala... nu doresc sa conving pe nimeni dar pana una alta nu-i interzis sa-ti exprimi parerile public. :)


din nefericire nu am reusit sa pescuiesc in alte tari asa ca nu pot sa ma compar sau sa compar cu propia experienta de peste hotare - dar pot sa compar cu ce am citit si ce au scris altii, insa nu despre asta era vorba.
intrebarea era chiar cea care am puso si anume

Citat

care este ideea aia buna? concesionarea?

pentru ca da-mi voie sa spun ca dupa parerea mea asta nu este o idee buna.
spui ca nu esti de acord cu

Citat

"proprietatea intregului popor", "proprietate publica" etc. sunt notiuni care nu "cadreaza" cu caracterul si educatia mioritica actuala

ok, de acord, dar in acest caz de ce mai avem nevoie de alte institutii - organizatii cu caracter guvernamental care sa ingrijeasca aceste propietati?! de ce mai tinem si mai platim o gasca de nemernici care nu fac nimic benefic acestui sector??
ideea asta cu concesionarea catre entitati private mi se pare o chestie ordinara facuta de niste escroci care nu vor sa munceasca deloc pt banii castigati si care nu vor sa isi asume raspunderi, in felul acesta isi asigura scaune caldute si au tot timpul un vinovat - partea privata care nu si-a facut temele.
din pacate discutiile pe aceasta tema au tot fost si vor mai fi muulta vreme de aici incolo pentru ca nimeni nu are interes sa faca cu adevarat ceva pentru aceste ape atata timp cat ele sunt o sursa de venit constanta si in care nu se investete nimic dar se scoate incontinuu.
eu unul sunt satul de astfel de discutii, dar daca se doreste putem sa continuam pe un topic dedicat, insa e pieerdere de timp fiindca nu prea intereseaza pe nimeni

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 20. noiembrie 2012, 21:41

O situatie caragieliana exista in zona in care pescuiesc eu ,Suceava.Aici apele au ca si concesionar asociatia Prieteni Pescari(cca 1000 membri), dar defunctul AJVPS Suceava nu recunoaste aceasta asociatie, nu recunoaste A.N.P.A,deoarece detin de la intaiul pescar al tarii, care acum pescuieste in puscarie-Nastase o hartie prin care au drept de concesionare pana-n 2014.Situatia este foarte serioasa, cele doua se judeca de ani de zile, cert este ca cei care au de suferit sunt pescarii sportivi, deoarece AJVPS-ul confisca abuziv sculele celor ce n-au vizat la ei, permise , carton ANPA.
Dar branconierii sunt fericiti, ei isi fac treaba fara a fi deranjati de AJVPS, doar cei de la Prieteni Pescari ii mai ''scarpina'' din cand in cand. :nervos:


Din motivul asta prefer apele de frontiera. Aici nu ma cert cu nimeni, imi iau singur (daca vreau) cardul ANPA, avizele de frontiera mi le pot obtine singur prin e-mail si pescuiesc linistit. Pentru permisele necesare in Delta nu merge prin e-mail si decat sa pierd timpul asteptand aiurea dupa vreun functionar, prefer, asa cum am mai scris, sa platesc o cotizatie modica si mi se asigura tot ce am nevoie.

Depinde de la caz la caz, Prutul spre exemplu este in concesiune a Ajvps-ului Botosani o portiune, iar o alta in concesiunea lu' Prieteni Pescari Iasi, mai inspre Galati sunt alti concesionari.Ca sa poti pescui linistit si legal, ar trebui sa platesti concesionarului din zona respectiva+ celalalte aprobari de acces in zona de frontiera, care nu-s putine.Mie sincer mi se pare o aberatie ce se intampla acum in RO, tie ca pescar sportiv ti se cer o sumedenie de acte si aprobari, pe cand branconierii, care-s foarte multi branconeaza linistiti, uneori chiar cu sprijinul sau paza celor ce ar trebui sa-i sanctioneze :nervos:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 20. noiembrie 2012, 22:05

@adiwolf
Cred ca institutia aia "centrala" ar trebui printre altele (1) sa administreze apele neconcesionate si (2) sa verifice indeplinirea obligatiilor asumate de catre cei care au concesionat ape (populare, curatenie, amenajare, control etc.).
Partea proasta este ca apele au fost impartite functie de mai multe criterii printre care si taxele percepute de respectivele asociatii... ori toti s-au grabit sa declare taxe cat mai mici ca sa obtina concesiunile, taxe din care NU AU CUM sa-si indeplineasca obligatiile. Daca am fi o tara normala, asociatiile respective AR PIERDE concesiunile prin nerespectarea intelegerii... dar cum NU suntem o tara normala, nu se intampla nimic.

Pt. ca am dat exemplu` Ungariei acolo MODELUL este acelasi. Se plateste o suma modica la "ANPA"-ul lor (1000 forinti / an) si o suma destul de consistenta ( mii de forinti PE ZI) catre asociatia care detine apa. In suma asta se pot retine pesti pana la o cantitate respectiv nr. de bucati si/sau greutate per bucata maxime, pesti care trebuie notati si comunicati ulterior asociatiei in vederea unei repopulari "cu cap" (primesti un carnetel in acest scop). O parte din banii incasati de asociatie ajung in mod sigur la stat dar cealalta parte este folosita pentru populari, controale, amenajari etc. - si te asigur ca astea se fac pentru ca altfel s-ar pierde concesiunea si mai concret se fac pentru ca SE VEDE. :) Intrebarea-i de ce noi nici macar nu putem copia, daca tot n-avem metode originale? :nunteleg:

Dar ai dreptate... nu ma pasioneaza nici pe mine discutiile inutile, din partea mea putem sterge tot ce-am vorbit pe tema asta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

16

marți, 20. noiembrie 2012, 22:14

avem Ministerul Sanatatii, avem Casa de Asigurari de Sananate, avem Colegiul Medicilor, platim fortat asigurari de sanatate, cotizam fortat si intretinem un sistem corupt si total neperformant dar cand mergem sa ne tratam, merge si platim scump la privat. analogia..........
no more comment. :zid: