tuturora!
...eu nici nu merg la pescuit de șalău
.Acum peste de apa dulce consum doar pastrav si somon pe care ii prind in supermarket.Am incercat si somn si m-am jurat ca nu mai vreau niciodata(nu imi place, e prea gras).Cand am inceput sa practic carpfishing unde stiti crapul prins cu boilesuri trebuie eliberat s-a intamplat o schimbare, nu stiu senzatia aia dupa ce ii faci poza sa il eliberezi e ceva frumos, ma face sa ma simt BINE
.Vreau sa fiu inteles bine:eu practic catch and release, dar nu condamn pe cine nu il practica, adica sunt de acord cu aceia care mai i-au acasa cate un peste, doi, dar nu cu cei ce pleaca cu masina plina.In ceea ce ii priveste pe cei ce omoara somnii mari, am cateva idei:
) Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mane81« (14.11.2012, 21:27)
:daca mergi la pescuit si o singura captura echivaleaza cheltuielile(altfel din buzunar suportate)esti de condamnat daca valorifici captura?eu sunt pescar fanatic,dar nu ipocrit,recunosc ca daca un peste are o valoare reala o fructific.mea culpa.poate in occident somnul nu are cautare,dar in balcani,in estul europei,somnul este o delicatese.intre noi,fie vorba,o rachie cu branza si slana,un caltabos langa jumari,o mamaliga cu lapte proaspat,un peste proaspat dar cu oase,cum le pica la occidentali?![]()
si inca o chestie:in general capturile impresionante sunt rare,fiecare doreste sa imortalizeze acele clipe,sa guste placerea,sa savureze clipa,
dupa cate capturi impresionante te desparti de trofeu zambind?sincer....,daca ar valora ceva?
cui ii pasa?
![]()


:daca mergi la pescuit si o singura captura echivaleaza cheltuielile(altfel din buzunar suportate)esti de condamnat daca valorifici captura?eu sunt pescar fanatic,dar nu ipocrit,recunosc ca daca un peste are o valoare reala o fructific.mea culpa.poate in occident somnul nu are cautare,dar in balcani,in estul europei,somnul este o delicatese.intre noi,fie vorba,o rachie cu branza si slana,un caltabos langa jumari,o mamaliga cu lapte proaspat,un peste proaspat dar cu oase,cum le pica la occidentali?![]()
si inca o chestie:in general capturile impresionante sunt rare,fiecare doreste sa imortalizeze acele clipe,sa guste placerea,sa savureze clipa,
dupa cate capturi impresionante te desparti de trofeu zambind?sincer....,daca ar valora ceva?
cui ii pasa?
![]()
Sări de informațiile utilizatorului
Membru din: 25.04.2012
Locație: Giroc
Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat
. Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (23.02.2013, 17:40)
Dar ei fusera "valorificati".
Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22.12.2012, 07:43)
Sări de informațiile utilizatorului
Membru din: 25.04.2012
Locație: Giroc
Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat
) la fel si cand vezi un peste sau un iepure sau ceva, exista acolo undeva pornirea de a-l duce acasa sa-l mananci.
Da` n-am fi considerati ca fiinte rationale daca ne-am baza numa` pe instincte, cel putin in exemplu` cu animalele...
.
. Poate daca mai trec ceva sute o sa realizam si noi ca un animal mort, uscat si atarnat poate avea un rol didactic da` nu estetic.Pentru Software-ul: Burning Board®, dezvoltat de WoltLab® GmbH






