Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 29. iunie 2012, 19:51

Ce metoda sa folosesc? Orice ce sugestie e bine venita...

Salut, :salut:
am gasit in mijlocul Rinului, dind la clonc, o bucatica unde sunt doar somni imensi! La clonc urca, reactioneaza, dar nu vor nici peste viu si nici rame. Sa va explic mai intai situatia:
- permis am si in Franta si in Germania
- in Franta pescuitul e admis pina la ora 22:00, in Germania toata noaptea, in mijlocul Rinului e granita
- in Germania e interzis cu peste viu
- distanta pana la maluri e de ca. 300 - 400 metri, curent f puternic
- somnii sunt cam in mijlocul Rinului, si exact acolo e canalul navigabil
- adancimea este in jur de 10,5 - 12 metri



Mi-am batut capul de vreo 2 saptamani cum as putea sa-i pacalesc, si nu-mi vine nici o varianta plauzibila in minte... Va rog sa veniti cu sugestii/ propuneri, poate gasim impreuna o solutie. Si va rog, nu raspunsuri ca "da-i la spinning". Nu accept! Daca vine o propunere cu spinning, atunci si naluci, greutate, stil, ..., deci, detaliat!!


Merci anticipat, si vca rog si raspunsuri de la cei ce se numesc "incepatori", poate se ascunde vreo idee mortala in raspuns.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 29. iunie 2012, 20:26

Da-i la spinning ! :rizi:

Te ancorezi in asa fel incat sa poti arunca putin dupa concentratia de somni. Ia o S de la Meppes pentru mare (75gr) si o arunci pana dupa somni. O lasi sa cada pe substrat si numeri pana cand atinge. Dupa aia incepi recuperarea ridicand din lanseta si lasand-o iar sa coboare insa fara sa atinga de fiecare data. Daca nu ai S de mare o sa-ti aduc eu in septembrie. Pe aici se gasesc.
Altfel merge si un shad sau grub la care pui un lest de 60-80 gr. Animezi la fel. Un shad de 15 cm e ok. Marca care-ti place tie. Merg si alte oscilante grele. Cu cat sunt mai largi cu atat coboara mai greu. In functie de asta le vei alege.
Daca totusi vrei sa te bagi pe somnii aia la verticala si nu ai voie cu peste viu, pui unu mort. Merge si ala foarte bine. Nu cloncani la inceput. Stai cat mai mult cu motorul electric in jurul lor. Numai la sfarsit baga niste cloncaneli. Daca-i cloncanesti prea mult vor fugi iar dupa o vreme vor invata lectia si la primul sunet clonc "valea".

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 29. iunie 2012, 20:40

:bravo: OK, voi incerca, dar nu ma pot ancora prea mult, max 30 minute, atunci tra sa iau pauza, ca vin vapoarele. Cu peste viu dau, nu-i o problema.

Alte idei?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 29. iunie 2012, 21:36

adancimea este in jur de 10,5 - 12 metri


Și curent puternic!!!!!!!
Dacă vrei să încerci la shaduri în aceste condiții, având un fir de 0,32mm-0,40mm este necesar un lest ( jig ) de 120-170g pentru a avea un control cât mai bun a shadului pe substrat, cu greutăți sub 100g la o lansare de 40-50m se formează efectul de parașută și o să ai control foarte slab pe substrat, ar fi necesar și o lansetă pe măsură 200-250g .Și spiningul pe verticală ar fi o soluție foarte bună . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 29. iunie 2012, 22:03

pe langa cele pomenite de tudor si larry despre gume si table eu as incerca si ceva voblere care se scufunda foarte mult (eventual chiar cu ceva leste pe fir pentru a ajunge pana jos) pe care sa incerci sa le duci in zona aia ajutandu-te de curent ... tot cu ajutorul curentului un vobler il poti tine efectiv pe loc, exact in zona in care stau somnii pentru mai mult timp. ti-as zice initial sa incerci cu voblere silent pentru ca ulterior sa bagi si ceva ce produce zgomot.

despre un vobler care poate ajunge la adancimea aia s-a vorbit si aici ...

pescuitul somnului cu vobler predatek boomerang ultra deep
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 1. iulie 2012, 07:49

Eu as incerca doua metode: prima cu pluta si cu peste pe care le-as lasa sa parcurga zona promitatoare si a doua cu shaduri pe care nu le-as recupera in modul clasic ci le-as juca pe loc si as da drumul incet la fir pentru a strabate toata zona din aval. Ambele ancorat. Nu stiu cum se interpreteaza la voi legea dar senalul navigabil este apa internationala si cred ca ai putea sa dai si cu peste viu. Atentie mare cu ancoratul in senal, noi era sa crapam pe Po din cauza ancorei agatate si a unui nod de alpinist facut de amicul meu cu care eram in barca :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 1. iulie 2012, 10:56

Atentie mare cu ancoratul in senal, noi era sa crapam pe Po din cauza ancorei agatate si a unui nod de alpinist facut de amicul meu cu care eram in barca


Asta e una din marile probleme ale locului! Am max. 30 minute unde ma pot ancora, apoi 20 min trec vapoare, si tot asa. :zid:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 8. noiembrie 2012, 17:09

Ce metodă să folosesc?

Pe Mureş este un loc cu repeziş după care apa intră în mal cam 2m şi se întoarce, locul cu apă liniştită având cam 2m lăţime şi 15 m lungime. Curentul este foarte slab iar adâncimea de maxim 1m, pe margine sunt pomi având acces în partea de jos şi în partea de sus.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 8. noiembrie 2012, 17:19

Ce metodă să folosesc?

Pe Mureş este un loc cu repeziş după care apa intră în mal cam 2m şi se întoarce, locul cu apă liniştită având cam 2m lăţime şi 15 m lungime. Curentul este foarte slab iar adâncimea de maxim 1m, pe margine sunt pomi având acces în partea de jos şi în partea de sus.


pozitionat cu cativa metri deasupra de zona asta (in repezis), lasi un vobler plutitor la vale pe curent (ai zis ca sunt copaci, deci nu cred ca il poti arunca prea bine) pana ajunge in capatul zonei de care vorbesti dupa care incet incet (ajutat si de curent) recuperezi voblerul contra-curentului atata cat sa simti in lanseta ca se misca si il ghidezi tu prin zonele in care vrei sa ajunga. ai grija doar la ce tip de vobler folosesti :ochi:

ps: vrei sa pescuiesti pe timp de zi sau pe timp de noapte acolo ca totusi, dupa repezis si cu apa de doar 1 metru adancime nu as zice ca e un loc foarte cautat ... incearca eventual ceva mai la vale pe undeva pe unde se formeaza un loc cu apa mai adanca ... sau noaptea. pentru ca altfel risti sa dai de cleni si avati doar pe acolo ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

stiuca

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 30. septembrie 2012

Locație: Sibiu (Hermannstatd) Romania

Profesia: Intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 8. noiembrie 2012, 18:53

Salut, :salut:
am gasit in mijlocul Rinului, dind la clonc, o bucatica unde sunt doar somni imensi! La clonc urca, reactioneaza, dar nu vor nici peste viu si nici rame. Sa va explic mai intai situatia:
- permis am si in Franta si in Germania
- in Franta pescuitul e admis pina la ora 22:00, in Germania toata noaptea, in mijlocul Rinului e granita
- in Germania e interzis cu peste viu
- distanta pana la maluri e de ca. 300 - 400 metri, curent f puternic
- somnii sunt cam in mijlocul Rinului, si exact acolo e canalul navigabil
- adancimea este in jur de 10,5 - 12 metri

index.php?page=Attachment&attachmentID=358

Mi-am batut capul de vreo 2 saptamani cum as putea sa-i pacalesc, si nu-mi vine nici o varianta plauzibila in minte... Va rog sa veniti cu sugestii/ propuneri, poate gasim impreuna o solutie. Si va rog, nu raspunsuri ca "da-i la spinning". Nu accept! Daca vine o propunere cu spinning, atunci si naluci, greutate, stil, ..., deci, detaliat!!


Merci anticipat, si vca rog si raspunsuri de la cei ce se numesc "incepatori", poate se ascunde vreo idee mortala in raspuns.


Zoran, Romanii sunt destul de inventivi dar sa nu intrebi cum fac ,legal sau ....... :salut: :welcome: :doaaamne: :gandesc: Daca vor ceva sa sti ca gindesc . :doarecapu: :gandesc: :prieteni: Luatio ca un PAMFLET
Totii pescari sunt mincinosii ,s-au la pescuit se duc doar mincinosii . :gandesc:

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 8. noiembrie 2012, 21:17

Eu as incerca in continuare doar cloncul.E o zona in care cred ca somnii nu sunt obisnuiti sa se si hraneasca(e parerea mea,care poate fi gresita,dar am argumentele mele)...E zona in care "locuiesc",e un loc absolut sigur pentru ei...de aceea au si ajuns la marimea si varsta actuala,insa e o zona in care in afara de crapi "monstru" nu prea cred sa fie si altceva-curentul puternic nu lasa hrana in loc,si e si inconfortabil pentru pestii mai mici,care ar servi drept hrana acelor somni...apoi mai e si pericolul prezentat de vapoare (cosmarurile mele incep mereu cu a ma ancora in mijlocul dunarii,s au cu locomotive:)))
Cloncul ar fi cam singura solutie de a intrerupe "somnul" somnilor acolo...daca nu as prinde nimic cu rame s au peste viu,as incerca sa dau cu voblere,in timp ce colegul lucreaza cu cloncul...poate in final cu miscarea momelilor artificiale sa l animam,dupa ce l am scos din "abis" cu cloncul...nu ar avea timp de gandire ca si in cazul momelilor vii,si poate viteza sa trezeasca un reflex de la monstrii..