Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

luni, 1. octombrie 2012, 10:14

Va salut! Am un sonar Garmin Echo 100. Adancimea si temperatura mi le arata ok, insa nu stiu daca se preteaza pescuitului la clonc. A mai folosit cineva?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 1. octombrie 2012, 10:53

Va salut! Am un sonar Garmin Echo 100. Adancimea si temperatura mi le arata ok, insa nu stiu daca se preteaza pescuitului la clonc.
Sonarul pare destul de simplu asa ca parerea mea-i ca daca vezi montura scufundata sub sonda la o adancime rezonabila ( > 3-4m) atunci ai sa vezi si pestii deci poti sa-l folosesti.
Cred ca singurul reglaj cu adevarat important ar fi sensibilitatea (GAIN in meniu) pe care ar fi bine s-o reglezi manual, sa n-o lasi pe automat.
Avand o singura frecventa (200kHz) cu conul ingust, s-ar putea sa fie mai dificil de utilizat cand montura nu-i chiar pe "verticala" sondei.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

43

luni, 1. octombrie 2012, 11:16

Montura o vad pe sonar, eu fiind pozitionat pe la jumatea barcii, iar sonda fixata langa motor. Asta se intampla pe o apa de 10m adancime, cu un range setat la 12m si montura pe la 4-5m. Insa nu m-am dumirit daca se ridica pestii de pe fundul apei :), eu pe sonar vazand ceva activitate. Mersi mult, Informer!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 1. octombrie 2012, 11:25

Insa nu m-am dumirit daca se ridica pestii de pe fundul apei :), eu pe sonar vazand ceva activitate. Mersi mult, Informer!
Daca vezi o dunga care se ridica de pe substrat cam ca pishatu` boului, vine la inaltimea momelii unde se opreste o vreme, se uita la momeala ca si curca la lemne dupa care coboara iar, inseamna ca o fost un somn... :rizi: .
Glumesc... mai poate sa si traga de momeala... asa cam intr-un caz din 10. :ochi:
O sa mai observi de multe ori ca atunci cand pestele ii mai mare si se asaza inapoi pe substrat, din locu` respectiv incep sa urce la suprafata bule de aer pe care o sa le vezi ca o dunga ce urca pe sonar intr-un unghi constant, dependent de viteza de baleiere a imaginii sonarului.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cretzu64

neînregistrat

45

luni, 1. octombrie 2012, 14:38

:ciao:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cretzu64« (15. noiembrie 2012, 06:52)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 1. octombrie 2012, 14:45

Vezi ca modulul GPS de la HDS-urile aduse din US afisaza in permanenta un mesaj cum ca aparatul ar fi in afara "zonei autorizate" (informatie de la distribuitorul national pt. Lowrance).
Nu stiu in ce masura te-ar deranja mesajul in cauza da` am zis ca-i bine sa stii.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cretzu64

neînregistrat

47

luni, 1. octombrie 2012, 15:26

:ciao:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cretzu64« (15. noiembrie 2012, 06:53)


nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 1. octombrie 2012, 16:18

am observat si eu dungi care urca in mod constant spre suprafata,cateodata si mai multe una langa alta. Informer alea sunt bule de aer?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 1. octombrie 2012, 16:23

am observat si eu dungi care urca in mod constant spre suprafata,cateodata si mai multe una langa alta. Informer alea sunt bule de aer?


pai dungile alea nu sunt somni? :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 1. octombrie 2012, 16:34

parerea mea este ca NU. sunt dungi drepte care urca spre suprafata intr-un unghi de aproximativ 60 grade. somnul l-am vazut altfel pe sonar. zona unde pescuiesc e plina de copaci sub apa dar nu cred ca sunt nici copaci sunt prea drepti. ceea ce a spus informer cu bulele de aer mi se pare cel mai plauzibil. deocamdata sunt la inceput,nu stiu dar o sa aflu:)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 1. octombrie 2012, 16:45

am observat si eu dungi care urca in mod constant spre suprafata,cateodata si mai multe una langa alta. Informer alea sunt bule de aer?
Bule de aer sau orice altceva care urca cu viteza constanta si pe verticala... sigur un peste nu urca asa (cel putin pe o distanta rezonabila...).
Daca un peste agita sedimentul de pe fund este posibil sa se ridice cu o viteza mai mare sau mai mica diverse "treburi" solide dar cu densitate mai mica decat a apei, care pana atunci au fost prinse de fund sau sub un strat mai dens.
In orice caz majoritatea sunt bule de "aer" sau alt gaz format prin putrefactie.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 1. octombrie 2012, 16:47

sincer sa fiu nu stiam ce poate fi, dar eram convins ca nu este peste.
p.s. multumesc informer

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 1. octombrie 2012, 16:58

Bine de stiut si destul de naspa.Despre Humminbird 798ci hd si ceva probleme cu cele din america?
Am trimis un email la Humminbird dar am primit un raspuns irelevant: mi s-a spus ca fiind facut (modulul GPS) sa functioneze in zona Americana, daca-l duci in afara fusurilor orare de pe respectivul continent, o sa aiba probleme in determinarea exacta a pozitiei geografice.
Intre noi fie vorba mie asta mi se pare aiurea rau, nu mi-e clara deloc influenta orei asupra algoritmului triangulatiei... :).
Mi se pare deasemenea aiurea ca daca as fi american, pescar cu sonar, sa trebuiasca sa-mi cumpar alt sonar daca fac o excursie in Europa sau in Asia, mai ales la sume d-astea deloc neglijabile. Eventual un mesaj ca la Lowrance mi s-ar parea un maxim acceptabil.
Cred mai degraba ca au vrut sa ma determine sa cumpar de la un distribuitor local de-al lor, pe motive de legislatie, teste europene s.a.m.d.

Oricum si eu intentionez sa iau un 798 asa ca-s interesat sa aflu realitatea... o sa postez daca aflu ceva nou.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 2. octombrie 2012, 00:26

Iertata-mi fie interventia, deoarece am utilizat sonarul doar pentru plantat, la crap, dar nu se poate cauta un sonar folosit, la un pret mai bun, in functie de buget, chiar si un Hummi 798? Nu stiu ce probleme pot sa apara in urma folosirii unui sonar, asa ca din acest motiv intreb! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 2. octombrie 2012, 05:22

Sonarele 798 Hummi si HDS5+ SS sunt sonare de varf. Cei care le schimba doar daca trec pe un model mai mare...ca diagonala ecran. Sau un model si mai performanr! Acei indivizi sunt f rari.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 2. octombrie 2012, 06:55

Iertata-mi fie interventia, deoarece am utilizat sonarul doar pentru plantat, la crap, dar nu se poate cauta un sonar folosit, la un pret mai bun, in functie de buget, chiar si un Hummi 798? Nu stiu ce probleme pot sa apara in urma folosirii unui sonar, asa ca din acest motiv intreb! :gandesc:
Sigur ca se poate, de altfel cred ca sunt destule sonare pe eBay.
In urma folosirii unui sonar pot aparea aceleasi probleme ca in cazul folosirii oricarui aparat electronic, adica sa inceapa sa mearga prost sau deloc. :ochi:
Dezavantajul major al achizitionarii sonarului second hand, ca al oricarui alt obiect, este lipsa garantiei. Prefer sa dau $1200 pe un obiect care va functiona sigur macar 2 ani decat $600 pe unul pe care risc sa-l arunc la gunoi peste cateva luni. Cine se bazeaza pe reparatia unui astfel de echipament specializat, mai ales p-aci pe la noi, poa` sa uite.
(Pe de alta parte nu stiu altii cum sunt da` mie daca un "device" de pescuit e zgariat, murdar, cu inscriptiile sterse etc., nu-mi mai trebuie. :rizi: )
Tot garantia este motivul pentru care este foarte posibil sa cumpar pana la urma un sonar din Europa si nu din US, cu toata diferenta semnificativa de pret.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 2. octombrie 2012, 07:01

...Tot garantia este motivul pentru care este foarte posibil sa cumpar pana la urma un sonar din Europa si nu din US, cu toata diferenta semnificativa de pret.


Plus suportul direct si rapid ce-l poti primi aici in Europa, de la cei de unde ai cumparat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cretzu64

neînregistrat

58

marți, 2. octombrie 2012, 07:26

:ciao:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cretzu64« (15. noiembrie 2012, 06:54)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 2. octombrie 2012, 07:41

Salut Cretzu64,
ambele sonare, atat Hummi 798 cit si HDS5 au aceeasi marime de ecran. Daca folosesti pe 1/2 din tot ecranul, partea de sus a acestuia, 1/4 stanga cu 2D + 1/4 dreapta cu DI, iar in jumatatea de jos SS, cred ca merge, nu-i prea mic. Cum treci la un ecran mai mare, indiferent de producator, costa si aparatele proportional mai mult. :)

Dar, eu gasesc f importanta harta cu gps, nu numai la pescuitul in sine. Chiar daca nu e o harta adevarata, nu te vei pierde niciodata in Delta, pt ca vezi traiectoriile pe care ai fost si le poti urma la intoarcere.

Daca ai fost pe o canta buna, unde s-au ridicat o gramada de pesti, te mai poti intoarce o data peste ea chiar urmand si traiectoria memorata automat pe harta. Eu am observat ca, citiva metri mai in stinga sau in dreapta, nu se ridicau somnii, ci doar pe acea linie. De multe ori memoram la a doua trecere punctele dorite, iar a doua zi le cautam si le cloncaneam de multe ori cu succes.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 2. octombrie 2012, 08:15

Eu cred ca atat modelele de la Lowrance cat si cel de la Humminbird sunt aparate de top!
Nu cred ca o astfel de firma isi poate permite sa vanda aparate, la un asemenea pret, "cu probleme"... problemele sunt de regula ale utilizatorilor care nu stiu sa foloseasca ce-au cumparat. :)
La orice scula de pescuit o sa te uiti tot gasesti un redneck care are de facut comentarii depreciative si de cele mai multe ori nejustificate in vreun review... asta e lumea. :ochi:

P.S. Cum am spus mai devreme, informatia cu mesajul pe GPS o am de la importatorul roman pt. Lowrance, cu care am vorbit juma` de ora la telefon. Personal n-am avut si n-am testat un astfel de aparat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."