Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 26. august 2012, 20:22

:apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 26. august 2012, 21:11

Citat

Asta nu o poti compara asa cum faci tu. Eu nu-mi permit sa zbor in Turcia cu 2500 de euro sejur de 10 zile, insa multzi din cunostiintele mele din Ro au fost deja si in Turcia, si in Grecia, Croatia... si nici unul nu este afacerist sau proprietar de firma. Aia se duc ceva mai scump si mai departe.
Nu poti face o asemenea comparatie, pt ca in tarile de care pomenesti se munceste de dimineata pina seara, la 2 slujbe, pt a avea putin mai mult.
- Un apartament cu 3 camere costa in Rastatt intre 120 si 180 de mii de euro. Un apartament asemanator in Deta costa 25 - 30 de mii de euro. Iar in Timisoara nu cu mult mai mult, dar inca departe de preturile din Germania. Si aproape toate cunostiintele mele din Deta nu au datorii la banca, avind proprietati personale
- Asigurarile ce le platesc anual pt mine, familie, apartament si masina se ridica undeva la 2000 de euro pe an. In Ro undeva la 100 de euro pe an
- Pt a avea un 200 de euro pe luna mai mult eu si sotia ne-am lasat de fumat. In Ro toata lumea fumeaza si barurile si terasele sunt pline ochi
- aici este de multe ori necesara o a doua masina pt ca serviciul este la zeci de km de casa. Pina acuma 4 ani aveam lunar costuri de combustibil de circa 250 de euro pe luna, doar pt a merge la slujba (50 km)

Daca trag linie la capat de an, nu stau mult mai bine decit o familie unde ambii lucreaza si cistiga undeva la 800 - 1000 de euro pe luna.


Eu personal nu îmi permit un drum în Germania cu trenul .Cred că personal afirmația cu 2500 E pt. un drum în Turcia cu avionul nu este fundamentată în realitate, dar dacă crezi că este mai ieftin să vii în România și să pleci de aici în Turcia poate este o soluție.Suma de care vorbești 2500 E reprezintă pentru mulți romăni venitul pe tot anul pe cap de membru de familie, nu cred că și în Germania la pregătirea și experiență similare...........
Comparațiile pe care le faci cu prețurile din România și din Germania sunt corecte, nu le contrazic, dar să știi că o mare parte din populația ocupată a țării (România), adică ceea cea care muncește nu își permite un al doilea loc de muncă.;Cum aș putea eu sau soția mea să am o a doua slujbă când programul meu de muncă începe la ora 07.00 și teoretic se termină la ora 16.00 , dar eu plec de la muncă pe la ora 18.00, uneori și 19.00 când termin de fapt treaba efectiv și mai trebuie să mă ocup și de educația unui copil .Scuză-mă , dar cred că nu mai sunteți ancorați în realitățile acestei țări,ORELE SUPLIMENTARE NU SE PLĂTESC DE CEVA TIMP ÎN ACEASTĂ ȚARĂ,PROTECȚIA SINDICALĂ , NU EXISTĂ,dacă este zahăr și miere în această țară nu te aflai acum în Germania sau Italia, Spania , Anglia tu și ceilalți 3 milioane de cetățeni români care de ”bine ”au ales plecarea din țară.
”FETE MARI” care susțin sus și tare C&R , dar scapă în porbagajul mașinii peștii se poate considera oricare , și să ia o atitudine de cavaleri ai dreptății sunt convins că găsiți oriunde în țara asta .Mie personal îmi place să zic ce gândesc și să am o atitudine în spiritul educației pe care am primit-o de 2 generațiide dascăli (profesori )alături de care am crescut și am primit o educație.
Înainte de a trage concluzii și a stigmatiza o anumită categorie de oameni care au decis dintr-un motiv sau altul să rămână în țară, de voie sau de nevoie, rog a face o analiză asupra fluctuației de români care au ”abandonat această țară” de ”BINE” și care acum pun concluzii asupra a ce trebuie să se întâmple cu această națiune în spațiul Danubiano-Pontic.
Din acest moment , consider că discuția a degenerat , și mă văd nevoit să nu mai mă lansez în discuții care din start nu cred că vor avea vreo finalitate .Aș fi putut să adopt o atitudine de genul :”Eu întotdeauna eliberez peștii iar ceilalți care nu o fac sunt împotriva mea dar m-aș minți singur și probabil că mi-aș regreta-o”.Da domnilor, eu personal când merg la pescuit rețin uneori cel puțin un pește în anumite condiții (limite legale ,și nu exemplare capitale.)pe care să îl gătesc împreună cu familia mea.
Informațiile pe care le-am găsit în acest site mi-au fost întradevăr utile , mulțumind pe această cale celor care au contribuit la strîngerea acestora.Din acest moment , promit că nu voi mai gândi cu voce tare ceea ce simt de fapt iar la orice postare ulterioară nu voi mai răspunde.
SUNT ROMÂN ȘI ÎMI IUBESC ȚARA , DAR NU POT FI DECÂT REALIST CU CEEA CE SE ÎNTÂMPLĂ CU EA.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 26. august 2012, 22:24

Scuza-ma ca te contrazic, Zoran, dar vara trecuta am fost chiar eu cu sotia in Bulgaria, la un hotel de 4 *, Lighthouse Golf & Resort etc. in regim de demipensiune - care pentru stilul nostru era mai mult decat suficient, am incercat o data sau de doua ori sa mai mancam ceva pe la pranz, in afara de diverse de rontait, altceva n-am mai avut nevoie, iar conditiile, fara comentarii, in statiunea Balcic, cu circuit inchis, cu paza, parcari subterane, supraterane, camere super ok, serviciile pe masura, dejunul si cina la modul cum mancam, fara a ne ghiftui, dar si fara a manca ca si cand ai tine regim, cu un meniu atat de variat incat pentru gustul meu putea acoperi aproape orice, cu o singura scapare, mi se facuse dor de o ciorbita romaneasca! Despre cheltuieli, se pot face rezervari la liber, cu ore de golf incluse, cu acces la plaja privata a hotelului, transportul asigurat cu Vito din partea casei(plaja era la vreo cateva sute de metri de complexul hotelier, dar era in reabilitare drumul, si era o varianta ocolitoare de vreo 5 km) sau la jumatate cu cupon, la 320 euro pentru doua persoane/6 zile nu mi se pare un capat de tara, nici la pretul intreg la dublu fata de cat ne-a costat cu cupon, fata de conditiile pe care le gasim pe la noi! Pentru ca n-am mai fost de cand eram mic pe la bulgari si dupa ce am auzit problema cu masinile furate prin Albena si Nisipurile le Aur, n-am mers cu masina mea, oricum, nu merita sa risc, asa ca am luat masina unchiului meu, si am vazut ca nu era cazul in aceasta locatie sa-mi fac griji, in parcari erau numai masini bune, si n-am auzit nimic despre vreo problema legata de furturi, nici pe intenet, nici printre prieteni! Asa ca si in Grecia sau Turcia, la All inclusive, cu tot cu alte cheltuieli, cu drumul, nu prea ajungi la jumatate din 2500 de euro, asta la pret intreg, dar daca vii cu cupon, mi se pare rezonabil! La sume de acest ordin, ajungi deja la destinatii exotice! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (27. august 2012, 01:44)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 27. august 2012, 05:18

Asa ca si in Grecia sau Turcia, la All inclusive, cu tot cu alte cheltuieli, cu drumul, nu prea ajungi la jumatate din 2500 de euro, asta la pret intreg, dar daca vii cu cupon, mi se pare rezonabil! La sume de acest ordin, ajungi deja la destinatii exotice!

Stiu, am mai auzit asta, dar nu din Germania. Aici sunt cu totul alte preturi. Verisoara mea din Ro merge in Turcia anual. Ne-a oferitr sa ne ia ea bilete din Ro, dar asta ar insemna sa fi zburat cu avionul din Ro... deja prea complicat. Si plus de aia noi nu mergem in concediu decit cind sunt vacantele, iar atunci preturile explodeaza parca :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 27. august 2012, 07:45

Solutia este stabilirea unei destinatii si pregatirea pentru concediu cu mai mult timp inainte de sezon, cand se pot gasi ofertele, de fapt nu stiu daca ete obligatoriu, intrucat eu am gasit si ales acea oferta in luna iulie, daca vrei iti recomand cateva site-uri de la care primesc oferte din toate domeniile, inclusiv pentru turism, ori aici ori pe privat, dar cred ca n-ar fi o problema daca postez aici, ca nu fac nicio reclama si poate folosesc si alti aceste informatii! Ori aici, ori in alt topic, la alta sectiune!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 27. august 2012, 10:05

In alt topic, la oftopic, ar fi mai ok.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 27. august 2012, 14:45

incerc o parere obiectiva, pe langa pescuitul - sursa de hrana sau hobby, pescuitul reprezinta si o sursa de venit peste tot nu numai la noi; ieri vedeam o emisiune la tv si am vazut un ton prins iar pescarul estima $5000 partea lui, alt exemplu de care stiam in urma cu ceva ani: [url=http://www.foxnews.com/story/0,2933,581966,00.html]Giant Tuna Fetches $177,000 at Japan Auction | Fox News[/url]

desigur, tonul nu se compara cu somnul la calitate, dar nah poate fi si asta o explicatie pt care nu se face c&r tot timpul.

scriam pe alt forum la un moment dat ca ar fi fost bine sa se impuna si o limita superioara de retinere, asa cred ca s-ar proteja reproducatorii valorosi cu conditia ca si autoritatile sa isi faca treaba...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 27. august 2012, 19:26

Pescuitul marin nu trebuie pus la socoteala. Scara este total diferita. Iar cu tonul in general nu se poate face c&r pentru ca moare cand sta pe loc chiar si in apa. Deci nu-l poti dezagata decat mort. Faptul ca tonul ala valora atatia bani vine din cauza ca tonul rosu este pe cale de disparitie. Exemplarele foarte mari au devenit extrem de rare si sunt foarte cautate pentru sushi. Incearca sa vinzi somnul japonezilor pentru sushi. :rizi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 27. august 2012, 21:35

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:14)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 27. august 2012, 21:40

Sa ma scuzati acu` da` discutam despre cum ii cu pescuitu` la somn sau cum ii cu Romania? :)
Daca-i de Romania vs. restu` lumii io pot sa zic c-am lucrat in ceva tari pana acu`, puteam sa ma si mut acolo daca vroiam da` n-am constatat ca-i foarte lesne sa castigi bani nicaieri... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 27. august 2012, 21:53

Uneori chiar mai greu... eu am prieteni f buni din Deta, meseriasi pe cinste, care dupa o renovare de apartament de 2-3 saptamini in Germania se pot intoarce in Ro fiecare cu 1500 - 2000 de euro. Sa sti ca nu le prea convine sa cistige banii astia, in schimbul unei munci pe aceasta perioada de 10-12 ore zilnic, cu masa, bere si cazare platite. Dau din coate la fiecare oferta noua ce o primesc, le convine mai mult sa lucre mai putin si sa faca 7 - 800 de euro pe luna in Ro, cu cheltuieli personale. Dar si lucru e la acelasi nivel: relax :relax:

Dar cum zice Informer :bravo: , aici discutam despre C&R de clasa superiora, unde orice pescar ramane un smecher patentat dupa eliberarea unui peste capital, egal ca este in Ro, Spania, Germania, Italia, Franta... Si nu vorbim de pescari care n-au ce sa puna acasa pe masa... ci despre acei pescari de pe forum cu... barci, motoare, scule de scule, la care nu conteaza ce face vecinu sarb sau bulgar... ca ceea ce fac ei, nu tra sa facem si noi, sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 17. septembrie 2012, 13:19

Pe cit am fost ieri de bucuros, pe atat de trist sunt astazi... si precis si toata saptamana ce urmeaza. Chiar nu putem intelege ce valoare au pestii vi din Dunarea noastra? Chiar trebuie sa transam tot ce prindem? In Dunare sunt cei mai batrani si cei mai mari somni din Europa, din lume, daca am putea asta si prezenta, ar fi o atractie turistica extraordinara.

Intre timp am gasit raspunsurile in acest articol scurt care spune totul despre "monstrii" Dunareni:
A prins un monstru de 70 de kilograme! Obiectiv Vocea Brailei

La 1: ...ce mai conteaza, un alt pescar si asa nu mai poate spera la un drill cu acest peste.
La 2: ...un drill nu are voie sa dureze mai mult de 10 minute! In majoritratea cazurilor cind drill-ul dureaza mult, pestii mor in urma oboselii. Este ca la noi, oamenii: un maratonist ajunge la capatul puterilor incet, in ore, si are nevoie de saptamani de refacere; in schimb, alergatorii de viteza isi epuizeaza puterile in citeva minute, si dupa citeva ore sunt din nou in putreri. Lanseta de la Decathlon NU este o lanseta pt somni mari!!!
La 3: ...orice drill ce depaseste 10 minute inseamna ca linia nu este adecvata! Lanseta de la Decathlon NU este o lanseta pt somni mari!!!
La 4: Din prezentarea lui Costas65 reiese ca de circa de 2 ani. Astfel de capturi sunt rare la pescuitul cu cloncul si sunt incoronarea oricarui pescar cloncanist, sau chiar al oricarui alt pescar! Pastrati acesti somni vii in apele din Romania, nu-i mai ucideti, oferiti si altor pescari posibilitatea la un astfel de drill.

Revenind la explicatia lui costas65 din articol: "...a explicat că dacă ar fi avut un aparat de fotografiat cu el, i-ar fi dat drumul înapoi în Dunăre, chiar în locul capturii. "Trebuia să am dovada că nu este o simplă poveste pescărească. După ce am revenit în zona portului şi am reuşit să fac poze, am încercat să-i dau drumul, însă peştele era epuizat, abia mai mişca în apă. Aşa că l-am tranşat şi apoi l-am împărţit bucăţi pe la prieteni, pe la fini".
Somnii trebuie drill-uiti pina nu mai au putere sa se zbata pt a putea fi trasi in barca. E normal sa fie epuizat, si de revenit isi revin in timp, dar mai greutz. Au nevoie de putin timp si rabdare din partea pescarului.
Iar in legatura cu aparatul foto... asta chiar ca-i pescareasca Orice celular face poze in ziua de astazi, iar daca vrem intradevar poze cu Canon-ul, atunci legam frumos pestele cu o sfoara groasa si lunga de cel putin 10 metri, pentru a nu muri, si mergem sa luam aparatul sau asteptam si 3 ore pina ajunge prietenul care-l aduce... Dupa sesiunea foto pestele este si deja odihnit si pregatit pt a i se da drumul.

Costas65, intr-un raspuns anterior ai scris ca ai invatat enorm de multe de pe site-ul Pescuit-la-Somn.com. Intradevar, pozele sunt frumoase. Insa ce-i mai esential, pastrarea in viata a pestilor mari, a valorii Dunarene, asta n-ai invatato. Sper din suflet sa regreti ca ai transat acest peste care ti-a oferit drill-ul vietii, si pe viitor sa inveti si tu pe alti pescari ce inseamna C&R.




Imi pare rau ca raspund cu intarziere, dar acum am gasit aceste postari.

Intradevar, recunosc ca am facut o mare greseala retinand acel somn.
Am fost un mare egoist dorind sa am neaparat cateva poze cu el. Am incercat cu telefonul mobil,
dar lentila este efectiv matuita si practic nu am obtinut nici o poza.
Nu cred ca drilul l-a epuizat ci drumul de aproximativ 45 min facut cu barca pana la Braila.

Poate ma credeti sau nu, intentia mea a fost sa-l eliberez.
Sunt constient ca asemenea somni sunt o raritate in apele noastre. Plus ca nu se merita sa-l iei pentru consum.

Chestia cu aparutul in ziar nu-mi apartine, de vina este sotia. Este prietena cu directoarea ziarului.

Sincer imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat - am fost egoist.
Cer iertare tuturor celor de pe forum. Merit toate acuzele.
Promit ca asa ceva nu o sa se mai intample.

53

luni, 17. septembrie 2012, 18:19





Imi pare rau ca raspund cu intarziere, dar acum am gasit aceste postari.

Intradevar, recunosc ca am facut o mare greseala retinand acel somn.
Am fost un mare egoist dorind sa am neaparat cateva poze cu el. Am incercat cu telefonul mobil,
dar lentila este efectiv matuita si practic nu am obtinut nici o poza.
Nu cred ca drilul l-a epuizat ci drumul de aproximativ 45 min facut cu barca pana la Braila.

Poate ma credeti sau nu, intentia mea a fost sa-l eliberez.
Sunt constient ca asemenea somni sunt o raritate in apele noastre. Plus ca nu se merita sa-l iei pentru consum.

Chestia cu aparutul in ziar nu-mi apartine, de vina este sotia. Este prietena cu directoarea ziarului.

Sincer imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat - am fost egoist.
Cer iertare tuturor celor de pe forum. Merit toate acuzele.
Promit ca asa ceva nu o sa se mai intample.


nu cred ca are cum sa se mai intample,
cu asa ceva te intelnesti doar odata in viata sau ...................cine stie?
speram ca pentru tine sa fie ultima data pentru ca este posibil sa devii egoist din nou,
sau ti-ai satisfacut ego-ul?!! :vomit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

luni, 17. septembrie 2012, 18:31

cu asa ceva te intelnesti doar odata in viata sau ...................cine stie?

Poate de mai multe ori, nici o grija. Dar sunt convins ca n-o sa i se mai intample.

PS:
Variante pt viitor (si pt toti carora li se mai poate intampla):
- max. 10 minute pe uscat, cu apa din galeti udat (neaparat pe prelata!), apoi din nou bagat in apa
- daca e nevoie neaparat de poze, atunci legat bine in apa (DAR ASA CUM TREBUIE!!!... aici lipseste din pacate un subict pe aceasta tema) si venit cit mai urgent pt a face poze. Nu a doua zi! ci cit mai urgent! Somnul isi revine in puteri si devine o fiara care se va rani in lupta de scapare (sau chiar pe pescar)
- aparat foto si de 60 de euro ajunge, un stativ de 10 euro... si se pot face si singur poze. Ziua nu-i nevoie de aparatura High-Tech
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare