Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

201

marți, 4. septembrie 2012, 13:44

acu ca vad gripul ala ma gandesc cu groaza la cum ar arata un deget in gripul de mai jos ,atunci cand te prinde somnul in offside si incepe a se rasuci ca crocodilul (probabil ca mutra celui caruia ii apartine degetul asta ar fi :nervos: )



una peste alta , la somnii sub 10 kg isi are gripul rostul lui daca vobleru-i pe langa buzele pstelui cu conditia sa fie rotativ (la cei peste 10kg e gura destul de mare ca sa incapa si voblerul si mana).

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

202

miercuri, 5. septembrie 2012, 23:51

tocmai m-am intors de la o partida scurta de pescuit care a devenit si mai scurta decat mi-am programat dupa ce am vazut ce-i pe Po.

se pare ca odata cu revarsatul Po-ului s-a revarsat si Germania pe aici ... pur si simplu nu mai ai loc sa arunci un vobler de toate firele lor si cand intr-un final ajungi intr-un loc mai ascuns se pun si iti fac praf totul aprinzand frontalele pe tine de parca esti ultimul evadat. ma opresc aici din scris ca sunt mult prea nervos ... :nervos: :nervos: :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

203

joi, 6. septembrie 2012, 00:25

Salut.

Poate ne explica Zoran sau altii de pe forum de ce sunt nemtii asa de interesati de Po.Am vazut si eu multi anul acesta pe Po, chiar si pe raul Mincio(un afluent al Po-ului).Anul asta am fost de doua ori pe Laghi di Mantova si erau si acolo.Ca parere personala cred ca e mai raspandit pescuitul la somn in Germania decat in orice alta tara din vestul europei. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

204

joi, 6. septembrie 2012, 06:38

Salut Mane,
fara sa vreau sa jignesc pe nimeni, intradevar, nemtzii sunt asi in pescuitul la somn, au multe camp-uri si multi ghizi buni in Italia. La fel ca si francezii sau italienii, vorbind despre cei ce il practica cum trebuie, care s-au specializat pe acest stil de pescuit!
Si se stie ca Po-ul e o apa bogata in somn, cu multi mici si putini mari, care sunt uneori chiar extrem de mari! Fiind insa o apa f greu de pescuit, multe iesiri sau soldat cu zero capturi din cauza a cine stie ce factori. F multe iesiri sau expeditii, chiar de peste 2 saptamini! Asa ca nemtzii au invatat lectia, acuma urmaresc starea vremii si cotele apelor, si cum creste Po-ul, sunt la pescuit de somn deoarece reusitele sunt f mari.

Rinul a inceput acum 2 zile sa urce, asa ca ieri noapte a prins Mario un somn de 2,11 metri! Si asta dupa o pauza de cca. 1 luna fara nici o captura, mergind totusi de 3-4 ori pe saptamina la pescuit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

205

joi, 6. septembrie 2012, 06:55

Anem din pacate trebuie sa mai "tolerezi" pe "nemti" in campusul pe langa care treci cand te duci la pescuit, toate locurile sunt ocupate 100% pana in Noiembrie inclusiv si prima saptamana din decembrie... si cum am mai scris si in alte postari ei cauta somnul 99% doar la stationar ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

206

joi, 6. septembrie 2012, 07:02

...pt ca la stationar se prind cei mai multi si mai mari somni!
Mai mult ca la spining sau clonc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

207

joi, 6. septembrie 2012, 07:09

Da Zoran asta asa este... insa unii nu pot sa stea pe scaun ( sau pe pat) cu berea in mana si sa astepte sa vina somnul la montura... mai bine merg in cautarea lui, chiar daca nu gasesc ...totusi e altceva decat pescuitul "sedentar" ... si cine a prins somn la spinning, cunoaste acel feeling, care NU se poate compara cu "nimic in lume" .

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

208

joi, 6. septembrie 2012, 10:08

si acum, ceva mai calm sa revin …

aseara am fost la pescuit datorita nivelului pe care il are Po-ul. am plecat plin de sperante si am ajuns acolo cam tarziu, exact in momentul in care se facea intuneric dar inca se mai vedea ceva fara frontala aprinsa. inca de dinainte de a ajunge la locul de pescuit am vazut ca era o barca exact in locul in care pescuiesc eu pentru ca ulterior, apropiindu-ma mai mult am vazut ca erau vreo 3 baieti in barca si unul se driluia cu un somn. m-am pus sa pescuiesc la o oarecare distanta de ei cu speranta ca dupa dril vor pleca spre locul lor intr-o alta parte. din pacate s-a terminat drilul (un somn intre 1,8-2m – nu am apucat sa il vad tocmai bine) si baietii s-au pus cu barca lipita de mal exact in locul in care pescuiesc de obicei.

deja eram nervos bine dar am zis sa continui sa pescuiesc unde eram chiar daca locul nu era cel mai promitator. dupa aproape o ora de aruncat in toate partile vazand ca nu am nici un atac si deloc activitate am decis sa ma mut putin mai la vale intr-un alt loc asemanator cu cel care era ocupat. totul de jur imprejur era plin ochi de nemti, fire aruncate in toate partile, agatate in toate pietrele si copacii de pe mal sau ancorate in curent. erau zeci si zeci de lansete pe acolo de nu aveai loc nici sa arunci un vobler. dupa cum ziceam m-am tirat inspre celalalt loc unde am vazut ca nu era nimeni, adica am vazut niste lumini dupa locul ala dar am considerat ca pot gasi suficient spatiu. dupa niste lupte crunte cu boschetii si bolovanii … si dupa cateva cazaturi in apa (cum era crescuta apa trebuia sa calc doar pe bolovani pentru ca sub era apa si de cate ori imi aluneca piciorul de pe bolovan picam in apa) am reusit sa ajung la locul respectiv doar cu lumina rosie aprinsa. ei bine, nici nu apuc sa lansez ca niste dobitoci care pescuiau la mai putin de 100 de metri mi-au aprins frontalele in ochi si au stat ca boii cu luminile aprinse pe mine pana am urlat la ei “CE VOR?” (in engleza ca nu stiu germana) si doar dupa aia s-au sinchisit sa stinga “farurile” alea. din pacate locul era f**** deja dar am continuat sa pescuiesc si pe acolo vreo 30 de minute ca mai mult nu s-a putut. s-au pus aia sa zumzaie pe acolo cu barcile, isi legau monturi prin curent, de crengi si bolovani de parca tot raul era a lor. la un moment dat chiar am incercat sa le agat firele dar din pacate nu am reusit ... nici nu vreau sa ma gandesc cum vor arata malurile dupa ce se tireaza astia acasa.

ca si concluzie … atunci cand sunt conditii perfecte de somn Po-ul se transforma intr-un fel de autostrada pentru barci, lanternele sunt aprinse non stop si toate malurile sunt implanzite de fire. aseara pe o portiune de maxim 2km lungime erau vreo 11 grupuri de pescari pe ambele maluri. Cat am stat nu au avut nici o captura nicicare (exceptie facand somnul vazut chiar cand am ajuns). Deci … conditii bune de somn pe Po = stat linistit acasa pentru a nu iti face nervi aiurea.

ps: Zoli, astia nu erau de la pensiunea de care zici tu ... cei din Camp-ul ala din cate am vazut pescuiesc in alta parte. in anumite locuri in care pescuiam inainte de a il gasi pe asta.
pps: si da, ai mare dreptate cand spui ca cei care simt lovitura unui somn la spinning nu prea mai vor sa auda de altceva :ochi:
pps: mor de ciuda ca nu stiu germana pentru ca altfel as fi intrat pe forumurile lor si le-as fi zis cateva de bunsimt ... :zid:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

209

sâmbătă, 8. septembrie 2012, 11:59

da, am mai dat o gherla azi-noapte. mai scurta partida intr-adevar dar problema era ca datorita nivelului foarte ridicat al apei nu am reusit sa ajung in locurile bune. poate deseara ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

210

duminică, 9. septembrie 2012, 13:30

o alta gherla, de data asta in doi ... se pare ca devine obisnuinta deja ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

211

duminică, 9. septembrie 2012, 14:06

rabdare, incet incet se raceste afara si apar si rezultatele :ochi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

212

duminică, 9. septembrie 2012, 19:52

Salut.

Am fost aseara pe Po cu Anem si cum zice el gherla totala :zambet: .Eu am mai fost si azi vreo 3 ore pe Po, am incercat la spinning si nimic.Astept weekendul viitor si sper sa fie diferit. :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

213

luni, 10. septembrie 2012, 08:44

Am fost aseara pe Po cu Anem si cum zice el gherla totala :zambet: .Eu am mai fost si azi vreo 3 ore pe Po, am incercat la spinning si nimic.Astept weekendul viitor si sper sa fie diferit. :ciao:


sa inteleg ca ai fost pe timp de zi? tot in locul ala ai fost sau prin alte parti? de data asta a fost ceva activitate la suprafata sau totul mort la fel ca si sambata?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

214

luni, 10. septembrie 2012, 08:54

cel mai probabil nu a fost activitate . saptamana care tocmai s-a incheiat a fost ceea ce se cheama saptamana "moarta " pentru somn in care ai sanse sa-l iei doar daca i-o plasezi direct in bucatarie pentru ca el nu umbla. de miercuri-joi incolo lucrurile se vor schimba. :ochi:
ps. incearca mai mult dimineata devreme weekend-ul asta :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

215

luni, 10. septembrie 2012, 09:14

Luandu-ma dupa ceea ce se intampla de obicei pe aici as zice ca intreaga saptamana ar fi trebuit sa mearga somnul foarte bine ... adica nivelul apei a crescut cu mai bine de 2 metri pe inaltime, s-a tulburat cat de cat si asta de obicei pe aici inseamna o activitate sporita a somnilor.

Miercuri a fost cea mai proasta partida de anul asta datorita gramezii de nemti de care nu am avut loc. Vineri am fost singur dar din pacae datorita apei mari nu am reusit sa pescuiesc unde as fi vrut. A fost multa activitate la suprafata, in mod special intr-un anumit interval orar ceea ce mi-a dat multe sperante pentru sambata cand datorita retragerii apelor aveam acces la locul respectiv. Sambata am pescuit din apa doar pentru a ajunge in locul respectiv si in ciuda insistentelor nu s-a intamplat absolut nimic. nici macar nu a mai fost aceeasi activitate si in cele 8 ore de stat pe malul Po-ului am auzit doar 2 somni rapind ... unul in locul in care vineri era nebunie si celalalt undeva pe malul opus.

Saptamana asta sunt convins ca va fi moarta dar sper ca pana in weekend sa isi mai revina lucrurile.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

216

luni, 10. septembrie 2012, 12:03

Recod persoanal

Norocul s-a aratat aseara in ultima tura in care ne-am mai dat drumu ! Era spre insearate asa ca filmarile cum l-am prins si cum i-am dat drumu nu sunt cele mai superbe dar clare!
Pana prelucrez video doar cu aceste poze va pot incanta cu el in apa inainte de eliberare!

Dimensiune: 1.95m
Greutate: ??????




217

luni, 10. septembrie 2012, 12:07

Felicitari !

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

218

luni, 10. septembrie 2012, 12:17

Recod persoanal
[.....]
Dimensiune: 1.95m
Greutate: ??????



felicitari pentru noul record :apl: :apl: :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

219

luni, 10. septembrie 2012, 12:30

Multumesc baieti ! Azi sau maine voi pune si filmuletele cu drilu si eliberarea pe forum!!

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

220

luni, 10. septembrie 2012, 14:59





pestele nu s-a zbatut deloc pe mal, nu si-a provocat rani .... din pacat nu am avut la mine o prelata pe ce sa-l intitn dar in apa si-a revenit foarte repede doarece pe uscat a petrecut nu mai mult de 2 minute.... si de la locul unde l-am pris a fost adus pe langa barca , l-am tinut de gura si bagat cu totul in apa , ca si asigurare carligul din gura i l-am scos abea ajunsi la mal in caz in care se zbatea si imi scapa din mana