Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 6. septembrie 2012, 11:28

Somnul pitic (ala tepos)

Oare Silure Glanis se poate hrani cu el? Am inteles de la diversi (folclor) ca stiuca nu-l haleste. Voi ce stiti despre asta? Exista vreo metoda, exceptie facand clorinarea) de a-l starpi dintro balta? Ce dusmani naturali are?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 6. septembrie 2012, 11:31

Franta era ticsita de somn pitic. Aici a fost introdus prima oara in secolul 19. De cand a aparut silurus glanis nu mai este urma de somn pitic in afara baltilor unde nu este somn.
Ti-am raspuns intrebarii ? :pauza:

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 6. septembrie 2012, 11:38

Multumesc Tudor pentru raspuns. Am banuit ca asta-i solutia dar am simtit nevoia sa mai intreb pentru edificare. Acum sa vad de unde cumpar somn trecut de 1/2kg pentru a suprapopula o balta in vederea starpirii nemernicului tepos. De cand a aparut teposul, stiuca din balta aia a regresat dramatic, asta sa nu mai amintesc de restul speciilor.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 6. septembrie 2012, 11:45

Pai nici somnul nostru nu e facut pentru balti si nici cu stiuca nu se intelege bine in mediu inchis. Remediul risca sa devina viitoarea problema. Dar e totusi mai putin nesuferit decat somnul pitic.

5

joi, 6. septembrie 2012, 12:21

Somnul pitic are ca inamic natural Bassul ... o populare corespunzatoare cu bass opreste si decimeaza populatia de "pitici" . Din pacate e greu de procurat si are regim sever ...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 6. septembrie 2012, 12:44

Parca am auzit ceva de aclimatizarea bass-ului in Europa, sau ma insel? Ar fi o idee la care si eu m-am gandit, dupa ce mi s-ar rezolva multe din :gandesc: problemele actuale, sa incerc ceva de genul acesta pe undeva prin nord-vestul Bucurestiului, la vreo 40 de km!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

7

joi, 6. septembrie 2012, 12:49

In Ungaria sunt mai multe balti si chiar crescatorii de bass insa NU vor sa livreze in RO ...au contracte ferme cu Austrieci si Nemti.... cu toate acestea sunt si la noi bassuri in mai multe lacuri, (aduse amestecate cu crapii, sau alte specii pentru a usura hartogaria necesara), mai ales in judetele prin zona frontierei cu Ungaria si chiar in apropierea Bucurestiului ...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 6. septembrie 2012, 13:14

Ceva frumos ar fi o balta numai de rapitor, cu accentul pe bass, ca sa se poata organiza si concursuri, OBLIGATORIU C&R!!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

catakate

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 1

Membru din: 3. octombrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 3. octombrie 2012, 11:50

Recent m-a cuprins asa o febra sa ma initiez in spinning, asadar facut buget, studiat barci, tot tacamul, iar ca prim contact cu realitatea am dat o tura inainte de pranz pe Pantelimon, stand foarte aproape, sa iau pulsul live de la pensionari. Pana si paznicul de la intrarea in parc stia ca lacul e plin de "somn african", de fapt fiind vorba de somn "pitic" sau "american", care mananca icrele speciilor indigene si a ramas cam singurul peste. Dupa cateva incercari am gasit un tataie cu condica la zi si chef de vorba, si situatia e cam albastra. In 4 ore prinsese un singur somotei. Mic, urat, calic si cu un gust care nu place tuturor. Nu mananca, lucru ciudat, ca saptamana trecuta a plecat numa' cu cate 4-5 kg. O fi de la vreme, de la presiune..?? Printre povesti despre capturi de somni 30 kg pe Dridu in vremuri apuse, aflu ca singurele barci ce se vad pe lac sunt ale unor flacai ce plasuiesc balta sistematic. Saptamana trecuta cica i-a vazut cand scoteau plasele pe malul stang, de la Lebada spre Cernica, si n-au scos decat somni miniaturali si cativa salai anemici. Mai umbla vorba pe mal ca s-a facut o populare cu specia asta, 25 tone de catre primarie. In concluzie, daca omul care semneaza condica macar 3-4 zile pe saptamana, n-a vazut aripioara de caras sau crap de cativa ani... se chinuiesc ei bietii americani sa opreasca invazia crapului chinezesc si nu reusesc, ai nostri clar n-au nicio sansa sa opreasca dihania asta.

Fire intinse!

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 26. martie 2013, 13:58

Din pacate acest somn pitic(tepos) a ajuns si se simte de anul trecut 2012 si pe lacul Surduc,aproape de Lugoj,jud Tm,pana sa apara prindeai la rama rosie sau neagra platica,caras...acum dai TEPOS...dai iara...TEPOS si parerea mea ca face ravagi in icrele si alevinii restor specii,e ca si regina baltii sau soretele odata ce se inmulteste nu mai scapi de el.

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 28. martie 2013, 20:53

Din pacate sunt multe balti private unde acest somotei este principala captura mancand orice momeala si da este adevarat de anul trecut a aparut si la Surduc ceea ce va duce la micsorarea semnificativa a populatiei de peste din lac.Daca mai iei in calcul pe cei cu plasele,in curand vom pescui in lacul Surduc ca in vana.

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. martie 2013, 21:20

salut
sau facut populari masive cu somn pitic deoarece nu este pretentios si este ieftin comparativ cu crapul.
sa atraga pescarii sau mai pe romaneste "sa inchida gura la prosti" eu nu pescuiesc un asemenea specimen!!!!!!!!!!!!!!!!
:ochi:

13

joi, 28. martie 2013, 21:34

"sa inchida gura la prosti" eu nu pescuiesc un asemenea specimen!!!!!!!!!!!!!!!

Te cred ca nu dai dupa el...daca la asta(sper) ca te referi :rizi: ,nici noi(iarasi sper ca toti de pe-aici...,da' cine nu-i de-acord sa ridice mana )...dar daca intra, il pescuim, poate ne-nteapa cu spinii aia si apoi pe mal cu el (eu asa procedez cu asta).Asa mai scriu si eu ceva... :drac2: ... :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. martie 2013, 22:13

Data viitoare, in loc sa-l lasati la "uscat" pe mal si daca are cat de cat o dimensiune, incercati sa-l mancati :limba: ... pot sa va spun cu mana pe inima ca nu-i cel mai rau peste pe care l-am consumat, chiar din contra... si asa are si existenta respectiv moartea lui o noima... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

15

joi, 28. martie 2013, 22:38

Data viitoare, in loc sa-l lasati la "uscat" pe mal

N-am stiut nici eu la inceput ca e bun de mancat :doarecapu: , acum ma prind....a venit un nene sa-l cumpere si mi-a oferit 50lei/kg...si eu am insistat cu...C&R :rizi: :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 28. martie 2013, 22:44

Acu` ceva ani tot pescuiam pe Crisul Negru, pe langa Salonta si prindeam kilograme de somn pitic (barajul de la Taut, pt. cine stie zona... nu stiu daca mai exista barajul, am auzit ceva zvonuri...)... am zis ca decat sa-i omoram degeaba, mai bine-i mancam... si n-am regretat.
In ultimii ani n-am mai prins aproape deloc somn pitic pe Cris... nu stiu daca s-au rarit sau asa s-o intamplat. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 28. martie 2013, 22:56

O poză cu somnul pitic.....nu știu cum arată. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 28. martie 2013, 23:01

O poză cu somnul pitic.....nu știu cum arată. :)
Si uite ce tupeis ii... :D

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 29. martie 2013, 15:37

Asa cum am mai zis poate pe aici am un cumnat care are un lac mai mic in Italia :bucuros2: La inceput cand a preluat lacul era negru de somn pitic mai ales puiet! Nu puteai pescui efectiv la nimic in balta!
Ce sa facem sa scapam de soarecii aia? :gandesc: Am introdus in lac cca 20 de somni europeni intre 5-35 kg ! Plus cca 10-12 bucati de ceva somn american ,nu stiu cum ii spune la specia aia de catfish...Dupa cca 3 ani de zile iti este dor sa mai vezi "soareci" pe balta :rizi: E drept ca vin italieni sa pescuiasca expre la asa ceva ca sa-i ...manance! Raman putin descumpaniti ca prind putini ...Din punctul nostru de vedere a fost o metoda de succes pentru rarirea lor . Mai greu este sa scoatem afara somnul european ...in sensul ca doua bucati de cca 40 kg, credem noi acum, nu reusesc nicicum sa-i prind! :nervos: Si incerc de fiecare data cand ajung acolo...

20

vineri, 29. martie 2013, 15:45

salut
sau facut populari masive cu somn pitic deoarece nu este pretentios si este ieftin comparativ cu crapul.
:ochi:


Populare cu somn pitic ??? Cu tot respectul, dar in mod sigur nu sunt intregi la cap cei care au organizat si au autorizat aceasta populare... somnul pitic este "cel mai daunator" peste dintre toate speciile de apa dulce !!!
In tarile vecine ar face orice sa scapa de ele si "NU pot", iar la NOI se populeaza :doaaamne: :doarecapu:

Subiecte asemănătoare