Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

181

joi, 30. august 2012, 11:02

ce sa zic … bine ar fi sa aveti voi dreptate dar ceva ma face sa cred ca ceea ce era candva in Dunare e doar o amintire. am auzit de prea multe gherle si mi se pare cam ciudat ca tot anul sa “nu mearga” pestele. iar faptul ca nici cei cu plasele nu mai ies asa cum ieseau inainte (si cei pe care i-am vazut nu au scos nici un peste) imi da de gandit.

da, nivelul e foarte scazut, nu mai curge iar pestii cauta sa iasa in larg dar nici cei din barca nu se laudau cu nu stiu ce capturi ... din contra. am amici care sunt maniaci dupa pescuit si daca in anii precedenti erau pe dunare in fiecare weekend anul asta daca ies o data la 3 saptamani e bine si cu exceptia catora pesti cam toti spun ca dunarea e praf.

sincer, sper din tot sufletul sa fie doar un an prost, sa fie din cauza nivelului foarte scazut sau a caldurii ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

182

joi, 30. august 2012, 11:04

Speram cu totii ca asa sa fie, si sa nu fie prea praf-uita!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

183

joi, 30. august 2012, 12:47

Dunarea e destul de praf! Sigur ca sunt zile cand se prinde peste ...Insa nu se compara cu anii trecuti!Cel putin Delta au facut-o praf cu braconajul! Eu pescuiesc in delta de pe vremea lui Ceasca si pot sa jur ca sunt in zona cel mult 50% din pestii care erau si care nu cred ca au murit de batranete...La fel e si pe Mures.Din pacate! :nervos:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

184

sâmbătă, 1. septembrie 2012, 00:30

Salut.Acum vin de pe Po unde din pacate am prins un singur avat pe la 19:00.Cu putin inainte sa se intunece am inceput sa fac spinning la somn cu voblere de suprafata.Nu am avut nici-un atac, dar am vazut o coada a unui mustacios la mai putin de 2 metri de mine.Apa Po-ului creste ceea ce e foarte ok, sper sa fie diferit in privinta capturilor maine seara cand vreau sa fac o alta partida de spinning pe Po.Partida din seara asta ar fi durat mai mult, dar m-am enervat si am plecat dupa ce am pierdut doua voblere pe care le-am agatat in niste geamanduri lasate in apa de alti pescari de somn care se vede ca nu au avut chef ca la sfarsitul partidei sa-si scoata geamandurile din apa :zid: :zid: :zid: .Asta e avatul: Sper ca data viitoare sa pun o poza cu un somn :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

185

sâmbătă, 1. septembrie 2012, 20:59

Salut Mane,
faine pozele, imi plac. Abia astept sa ajung in Italia, poate reusim sa pescuim impreuna :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

186

duminică, 2. septembrie 2012, 13:02

Aseara-noapte am bagat o iesire impreuna cu mane81. Nivelul Po-ului crestea intr-una, apa era usor tulbure cu o gramada de mizerii ce veneau odata cu ea si afara ploua ... deci conditii perfecte de somn. Am avut parte de o vreme caineasca si am ost nevoiti sa facem fata catorva serii de ploi. Seara a inceput bine cu un avat de partea lui mane81 si doi de partea mea ... din pacate toti erau mici cam ca cel din poza.



odata cu venitul noptii am inceput si noi sa cautam somnul. dupa un atac anemic la voblerul meu s-a declansat nebunia pentru mane81 :soc: ... mai bine zis:

1. atac violent pe care confundand-ul cu vreo alta creanga venita pe apa nu reuseste sa il intepe cum trebuie.
2. dupa vreo jumatate de ora alt atac puternic imediat langa langa mal ... lanseta la limita incat a fost nevoit sa o puna paralel cu firul, pick-ul de la arctica de 6000 se dadea intr-una peste cap pentru ca dupa vreo 10 secunde sa plesneasca firul.
3 . dupa 5 lansari numarate alt atac violent, lanseta din nou la limita, pleaca frana pentru vreo 4-5 metri de fir dupa care plesneste firul.
4. mane81 ia lanseta mea de rezerva si dupa vreo 15-20 de minute lanseta este iarasi la limita, frana de la mulineta pleaca si incepe drilul ... spre deosebire de primi pe care i-am putut aproxima intr-un timp foarte scurt pe asta mane81 reuseste sa il savureze. dril greu pret de vreo 10 minute in care doar o data a reusit sa il apropie putin de mal dupa care fara nici un motiv plesneste nodul dintre textil si inaintas.

concluzia ... a avut mane aseara 4 somni in lanseta care sigur sareau de 2 metri si nu a reusit sa scoata nici unul. in afara ultimului, in cazul caruia totul a decurs ok dar a plesnit nodul fara motiv il las pe el sa spuna restul motivelor ... va dau doar un indiciu: Arctica 6000 :zid:

in incheiere pot sa spun doar ca mane a fost norocosul dar si ghinionistul serii ... ramane pe data viitoare., locul promite multe :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

187

duminică, 2. septembrie 2012, 13:44

Salut.Cum a povestit Anem aseara am pierdut 4 somni pe primul din cauza mea pt ca nu i-am dat contra cum trebuie, pe ceilalti doi din cauza mulinetei Ryobi Artica 6000, care se pare ca e defecta.Adica in timpul drillului frana se strange singura pana ajunge la limita si atunci clar ceva cedeaza, in cazul meu firul la nod cu inaintas.Frana se strange singura pana la limita dupa cateva lansari, azi am incercat acasa sa trag de fir si am vazut ca odata cu tamburul se invarte putin si frana :nervos: .Luni ma duc la magazin sa o duc la reparat pentru ca e in garantie, dar ce incredere sa mai am eu in mulineta asta care m-a facut sa pierd 2 somni :soc: .Pe cel de-al patrulea somn l-am pierdut dupa un drill de vreo 10 minute cred, care s-a sfarsit datorita rupturii nodului de la textil si inaintas :nunteleg: .Oricum locul asta unde m-a dus Anem e foarte foarte promitator, si aseara pe un timp de tot rahatul erau si alti pescari(germani) pe langa noi ce pescuiau la stationar si isi plasau monturile cu barca.Sper sa fie diferit data viitoare.

Salut Mane,
faine pozele, imi plac. Abia astept sa ajung in Italia, poate reusim sa pescuim impreuna

Daca vii intr-un weekend cu siguranta o sa pescuim impreuna Zoran.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

188

duminică, 2. septembrie 2012, 18:23

M-am intors dintr-un weekend petrecut in zona Bahna, la pescuit cu cloncul.
Din pacate pestii nu stiau ca vin... :).
Am vazut cativa, au venit si pe la momeala da` nu prea le-a placut (rame, lipitori sau rame + lipitori).
Scoici am cautat dar n-am gasit... nu mai sunt moarte pe apa (s-a racit apa...) iar pe langa maluri pe unde am cautat, n-am reusit sa dau de ele.
Am prins 2 bucati, unu de 1m si cativa cm, unul mai micut.
Cel mare l-am eliberat spre indignarea extrema a gazdei care mi-a promis printre altele ca-mi face reducere la cazare si-mi face si-o oala de "saramura" daca i-l dau... :rizi: .
Cel mic, cu mare parere de rau dar n-a supravietuit... ancora i s-a infipt cu toate varfurile pe undeva prin stomac cred... l-am adus acasa.

Mai pot sa va recomand ca daca doriti sa va blestemati soarta de pescari, incercati urmatoarea "stratagema":
Pescuieste (1) singur, (2) pe Dunare, (3) la clonc, (4) in conditii de vant, (5) dintr-o barca pneumatica usoara, (6) dotata cu un singur motor termic, (7) cu ancora "la tarat". Daca asta pare simplu mai adaugati: (8) un peste relativ mare agatat care dupa ce (9) distruge un grip prea mic (10) se infasoara in jurul cordelinei de la ancora in conditiile in care (11) vantul tocmai atunci s-a gasit sa se tripleze ca intensitate si (12) te impinge spre un mal plin de bolovani si cioate. Cool... :doaaamne: .

Pozele-s cam nereusite, am vrut sa fac una mai clara si cu eliberarea da` somnu` n-o mai avut rabdare si-o taiat-o.

Grip dupa intalnirea cu somnul.


Masuratoare somn.


Eliberare somn.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

189

duminică, 2. septembrie 2012, 19:08

Salut.Bravo pentru capturi.Ce dor imi e si mie sa vad la culoare unul de 1 metru :zambet: (nu prind somn de peste o luna) :bravo:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

190

duminică, 2. septembrie 2012, 19:41

Ce faci cu grip la somn ? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

191

duminică, 2. septembrie 2012, 19:45

Ce faci cu grip la somn ? :gandesc:
Pai nu mai fac... am crezut ca rezista :nervos: ... aveam si manusi la mine doar ca nu mai aveam a 7-a mana cu care sa le "imbrac".
O sa incerc sa nu mai merg singur, poate-i mai bine. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

192

duminică, 2. septembrie 2012, 19:53

Numai mana, fara manusi, ajunge!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

193

duminică, 2. septembrie 2012, 20:00

Numai mana, fara manusi, ajunge!
Apai Tudore, nu stiu ce sa zic da` imi tre` exercitiu probabil.
N-am experienta la ridicat somni in barca si data trecuta, la unu` amarat de vreo 5Kg am facut treaba asta cu mana fara manusa si toata saptamana m-o durut degetu` mare de la cele vreo 20 taieturi paralele si echidistante cu care m-am ales cand s-o zbatut si l-am scapat... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

194

duminică, 2. septembrie 2012, 20:47

Ia o manusa din acelea folosite in constructii ... costa in jur de 10 ron si te scuteste de zgarieturi ....

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

195

marți, 4. septembrie 2012, 12:46

M-am intors dintr-un weekend petrecut in zona Bahna, la pescuit cu cloncul.
Din pacate pestii nu stiau ca vin... :).
Am vazut cativa, au venit si pe la momeala da` nu prea le-a placut (rame, lipitori sau rame + lipitori).
Scoici am cautat dar n-am gasit... nu mai sunt moarte pe apa (s-a racit apa...) iar pe langa maluri pe unde am cautat, n-am reusit sa dau de ele.
Am prins 2 bucati, unu de 1m si cativa cm, unul mai micut.
Cel mare l-am eliberat spre indignarea extrema a gazdei care mi-a promis printre altele ca-mi face reducere la cazare si-mi face si-o oala de "saramura" daca i-l dau... :rizi: .
Cel mic, cu mare parere de rau dar n-a supravietuit... ancora i s-a infipt cu toate varfurile pe undeva prin stomac cred... l-am adus acasa.

Mai pot sa va recomand ca daca doriti sa va blestemati soarta de pescari, incercati urmatoarea "stratagema":
Pescuieste (1) singur, (2) pe Dunare, (3) la clonc, (4) in conditii de vant, (5) dintr-o barca pneumatica usoara, (6) dotata cu un singur motor termic, (7) cu ancora "la tarat". Daca asta pare simplu mai adaugati: (8) un peste relativ mare agatat care dupa ce (9) distruge un grip prea mic (10) se infasoara in jurul cordelinei de la ancora in conditiile in care (11) vantul tocmai atunci s-a gasit sa se tripleze ca intensitate si (12) te impinge spre un mal plin de bolovani si cioate. Cool... :doaaamne: .

Pozele-s cam nereusite, am vrut sa fac una mai clara si cu eliberarea da` somnu` n-o mai avut rabdare si-o taiat-o.

Grip dupa intalnirea cu somnul.


Masuratoare somn.


Eliberare somn.




Super tare iesirea, nu? E putin mai altceva decit plutaritul de pe mal sau pescuitul la salau cu jig... :)

Sa inteleg ca de-acuma inainte nu mai folosesti gripul la pescuitul somnului? BRAVO!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

196

marți, 4. septembrie 2012, 12:55

...
concluzia ... a avut mane aseara 4 somni in lanseta care sigur sareau de 2 metri si nu a reusit sa scoata nici unul. in afara ultimului, in cazul caruia totul a decurs ok dar a plesnit nodul fara motiv il las pe el sa spuna restul motivelor ... va dau doar un indiciu: Arctica 6000 :zid:


Imi pare enorm de rau pt Mane, dar si pt somnii ce au plecat cu Wobblerele-n gura sau in git!

Concluzia mea: firele slabe, lansetele si mulinetele la limita inferioara n-au ce cauta la pescuitul somnului.
Din cite am reusit sa-mi dau seama, toate 4 muscaturile au fost intr-un interval de 1 ora.
Pescuitul cu scule adecvate, unde un drill suparat aduce pestele la mal in max. 15 minute, plus poze si eliberare inca vreo 10 minute, plus odihna de 5 minute, s-ar fi terminat cu 2 pesti prinsi.

Ufff, abia astept sa ajung vad Po-ul...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

197

marți, 4. septembrie 2012, 13:03

...
concluzia ... a avut mane aseara 4 somni in lanseta care sigur sareau de 2 metri si nu a reusit sa scoata nici unul. in afara ultimului, in cazul caruia totul a decurs ok dar a plesnit nodul fara motiv il las pe el sa spuna restul motivelor ... va dau doar un indiciu: Arctica 6000 :zid:


Imi pare enorm de rau pt Mane, dar si pt somnii ce au plecat cu Wobblerele-n gura sau in git!

Concluzia mea: firele slabe, lansetele si mulinetele la limita inferioara n-au ce cauta la pescuitul somnului.
Din cite am reusit sa-mi dau seama, toate 4 muscaturile au fost intr-un interval de 1 ora.
Pescuitul cu scule adecvate, unde un drill suparat aduce pestele la mal in max. 15 minute, plus poze si eliberare inca vreo 10 minute, plus odihna de 5 minute, s-ar fi terminat cu 2 pesti prinsi.
[.....]


concluzia mea :rizi: ...

1. arctica defecta la frana ...
2. un nod probabil ros in timp sau firul ciupit care in timpul drilului a cedat (era fir de 65 pe lanseta aia) ... am pescuit pe o apa plina de crengi ce veneau la vale si de care ne agatam intr-una, deci varianta cu firul ciupit de vreo creanga e cel mai probabila.
3. neatentia la primul peste din cauza gramezilor de crengi ce le agatam intr-una pe apa ...

chiar as vrea sa vad cum s-ar putea pescui la spinning cu o lanseta de pana in 200-250 de grame, fire de 120-150lb si mulinete de 8000 ... iar in capat un vobler de 20 de grame :gandesc:

[.....]

Ufff, abia astept sa ajung vad Po-ul...


incearca doar sa te grabesti ca nu se stie cum evolueaza vremea pana la data la care te gandesti tu :ochi:

ps: pestii au fost prinsi intr-un interval mai mare de o ora ... ultimii 3 au venit cam in mai putin de o ora ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

198

marți, 4. septembrie 2012, 13:04

Super tare iesirea, nu? E putin mai altceva decit plutaritul de pe mal sau pescuitul la salau cu jig... :)
Sa inteleg ca de-acuma inainte nu mai folosesti gripul la pescuitul somnului? BRAVO!
Da, tare iesirea, data trecuta o lanseta rupta, data asta un grip distrus... abia astept iesirea in care "nemernicii" astia de somnii n-or sa-mi strice nimic... :rizi: :rizi: .
Glumesc evident... nu-s pagube deosebite si (acu`) stiu ca unele scule nu-s pentru anumite utilizari. :bravo:

Nu-mi dau seama daca interpretez eu gresit dar voi sunteti impotriva folosirii grip-ului la somn si/sau in general?


Ca sa explic putin ce s-a intamplat: grip-ul ala de la Berkley este (era...) un grip foarte bun cu exceptia faptului ca n-are cap rotativ, cum are Boca sau mai stiu io care.
Datorita acestui lucru, personal n-am tinut niciodata grip-ul de maner decat pana in momentul in care l-am atasat de buza pestelui, mai departe sustinandu-l doar de snur... in felul asta pestele se poate zbate cat are chef, nu se raneste (grip-ul se invarte impreuna cu el) si nici nu torsioneaza falcile sculei. Cateva exceptii sunt cazurile cand am tinut pestele la poza sau cand i-am "resuscitat"... mi se pare mai OK decat sa-i freci pana raman fara mucus... :).
Greseala mea a fost ca de data asta, cum faceam 5 lucruri deodata singur fiind in barca, n-am mai tras snurul pe mana ci am tinut grip-ul de maner... MARE GRESEALA... cum zicea un prieten, "bine ca nu ti-o sucit mana"... ceea ce nu era exclus chiar si la marimea asta, din ce-am observat... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

199

marți, 4. septembrie 2012, 13:17

Anem, eu de la inceput am avut dubii cu aceasta mulineta, pe care am cumparat-o pina la urma. Probabil ca o voi vinde si imi voi lua un Penn Atlantis 7000.

Tu spui de 65 de lb? Asta e pe undeva la 30 de kile tractiune, adica ceva de genul 0,25 mm pina la 0,30 mm. Si aici, cea mai mica rosatura / ciupitura in fir e fatala. E o grosime pe care multi o folosesc la pescuitul somnului pe Rin, dar cind merg pe Po sau Ebro, folosesc la spinning de pe mal fir de 0,40 mm (de obicei 0,41 Powerpro sau Tuf-Line). Cum se lasa cu asa fir aruncat un wobbler de 20 de grame, habar n-am? Dar ar trebui incercat, poate merge destul de bine daca ai un fir strins impletit si un tambur mai mare in diametru.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

200

marți, 4. septembrie 2012, 13:28

Da Zoran, in conditiile de atunci un fir de 65 era prea subtire. In conditii normale e suficient dar atunci apa era in crestere cu foarte multe mizerii venind la vale care evident atingeau firul intr-una. s-a intamplat sa pescuiasca cu fir de 65 pentru ca mulineta lui nu mai functiona si atunci a luat lanseta mea de rezerva pe care era firul asta si pe care de obicei o folosesc cu voblere de 10cm sau cand ma incerc la top water ... si cu care am scos mai multi somni frumosi fara sa am probleme.

Intr-adevar, pe apa mare si jegoasa preferabil ar fi un fir mai gros pentru a evita surprize de genul celor intamplate ... sau de ce nu chiar un inaintes fluo de vreo 5-6m lungime :ochi:

ps: ryobi arctica face exact cati bani costa ... o mulineta din clasa de mijloc fara prea multe pretentii. din ce am vazut te asigur eu ca mane81 nu va mai cumpara in veci un ryobi :rizi: ... mai bine dai un leu in plus si alegi ceva pe care sa te poti baza.

pps: mie nu mi-a facut inca figuri arctica-ul cu toate ca au fost momente cand am crezut ca imi va exploda in mana ... are jocuri putin cam mari dar momentan am zis ca nu o schimb pana nu o voi face praf :drac:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm