Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 22. august 2012, 08:56

Mate de macrou

Salutare, cum si unde pot gasi in Bucuresti sau cat mai aproape de Bucuresti, ori pe drum catre Blasova mate de macrou? :gandesc: :nunteleg:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 26. august 2012, 06:17

Preiau informatia de la altcineva, am auzit ca mate de macrou s-ar putea gasi pe langa Metro Berceni, si pe centura, dinspre Baneasa spre Glina, unde sunt doua firme producatoare de conserve din peste! Sper sa fie adevarate, informatiile, deoarece inca n-am ajuns sa vad daca asa este! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 27. august 2012, 16:41

Am sunat astazi la Negro 2000 srl, au sediul langa Metro Berrceni, si maine trebuie sa mai sun din nou ca sa vad cum procedez sa iau niste maruntaie de macrou. Pentru cine mai este interesat, maine dupa ce stabilesc cum le procur, voi posta un numar de telefon si persoana de contact! :bucuros2:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 29. august 2012, 01:07

Am fost astazi la Negro 2000, la d-na P., de la Metro Berceni spre stanga din sensul giratoriu, si am primit 8,5 kg de viscere de macrou, puternic aromate, chiar si din 5 pungi in care erau puse. Mai am o nelamurire! Cine a mai folosit asa ceva cum le pastreaza? La congelator, in pachete mai mici, de 0,5-1 kg? Eu cam asa ceva am de gand si nu stiu daca este cea mai buna metoda, pe langa doua borcane de maruntaie pe care vreau sa le tin la soare! Ce parere aveti? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (29. august 2012, 10:41)


5

miercuri, 29. august 2012, 08:50

La congelator este ok pentru ca nu-si pierde 'aroma'! Si scoicile merg tinute tot la congelator. Iti faci cate o punguta ptr fiecare partida.

6

miercuri, 29. august 2012, 10:38

Evergreen, incerc sa-ti raspund pe privat si-mi spune: 'Cutia poștală al lui »evergreen« este plină.'

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 29. august 2012, 10:43

Am mai sters cateva mesaje, imi apare 98% spatiu ocupat, mai sterg cateva!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 29. august 2012, 10:46

Vezi ca dintr-un click poti sa ti le downloadezi pe toate pe PC pentru consultare ulterioara si sa-ti eliberezi complet casuta de mesaje. ;)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 29. august 2012, 10:56

Ca si acum, majoritate timpului sunt pe forum de pe telefon, acum am 4% spatiu liber!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 30. august 2012, 00:16

Vad ca unii pescari discuta si despre capatanile de macrou, se folosesc si acestea ca momeala? Parca ar sta mai bine in ac decat maruntaiele!? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 30. august 2012, 07:33

pe langa doua borcane de maruntaie pe care vreau sa le tin la soare! Ce parere aveti? :gandesc:

Cea mai mare greșeală.....și pe baltă încearcă să le păstrezi la rece . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 2. septembrie 2012, 12:27

Se pare ca am facut o greseala, am lasat punga timp de trei zile undeva la umbra, iar ieri cand m-am intors, totul era o pasta laptoasa care nu prea mai este utilizabila! Sau de cand le-am luat erau maruntaie tocate? Pentru ca nu m-am uitat in punga!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

13

luni, 3. septembrie 2012, 15:48

Ca sa mai salvezi un pic situatia, poate ar merita sa incerci un fel de surogat, din mate de gaina dipuite (sau injectate) in resturile de la intestinele de macrou macerate...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 3. septembrie 2012, 16:39

Ca sa mai salvezi un pic situatia, poate ar merita sa incerci un fel de surogat, din mate de gaina dipuite (sau injectate) in resturile de la intestinele de macrou macerate...
Bleach... topicu` asta tinde sa devina gretos rau... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

15

marți, 4. septembrie 2012, 07:27

Si asta in scopul de a face ceva delicios pentru somn!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 4. septembrie 2012, 08:35

Am o intrebare pentru cei care folosesc maruntaie de macrou: cum trebuie sa arate acestea, atunci cand le iei de la sursa? Dupa parerea mea ar trebui sa semene cu viscerele de la alte specii, sa fie destul de tari, consistente, nu ca masa pastoasa pe care am vazut-o in punga mea dupa 4 zile! Problema este ca nu se alterasera, dar nu inteleg daca asa le-am luat, sau daca s-au facut asa dupa cele 4 zile!? Pana la urma trebuie sa formulez intr-un anume fel solicitarea catre sursa - as dori mate proaspete, sau netocate, sau cum D-zeu sa procedez, ca daca ma mai duc inca o data si sunt tot aceeasi zeama, ar fi enervant!? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 4. septembrie 2012, 08:43

Ca sa mai salvezi un pic situatia, poate ar merita sa incerci un fel de surogat, din mate de gaina dipuite (sau injectate) in resturile de la intestinele de macrou macerate...

Ca sa mai salvezi un pic situatia, poate ar merita sa incerci un fel de surogat, din mate de gaina dipuite (sau injectate) in resturile de la intestinele de macrou macerate...
Bleach... topicu` asta tinde sa devina gretos rau... :rizi: :rizi: .
:pauza:
Am incercat deja, acum 3 zile, am scos intestinele la un ten si la un ciortan si le-am pus in punga cu ceva zeama si cateva bucatele pe care le-am putut pescui cu degetele din punga cu minuni, si le-am pus in congelator! Sa vedem cum se vor comporta la prima partida de pescuit! :pauza:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 13

Membru din: 3. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 4. septembrie 2012, 14:38

Mie mi se pare ca ar fi mai bine la mate de gaina( Vorba lui Florin-CJ,"dipuite" in zeama de mate de macrou).

Am mai auzit ca somnul ar mai trage si la mate de gaina,a incercat sau a mai auzit cineva ?

Sau sa deschit alt topic ? Mate de gaina pentru somn. :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 4. septembrie 2012, 14:56

Am mai auzit ca somnul ar mai trage si la mate de gaina,a incercat sau a mai auzit cineva ?
Sau sa deschit alt topic ? Mate de gaina pentru somn. :gandesc:
Lasa-l dreq de topic nou ca ne umplem de mațe :rizi: :rizi: .
Acu` vorbind serios am auzit io, taica-mio folosea prin anii 70 - 80 la pescuitu` somnului pe Mures, in zona Alba.
De vreme ce somnu` manca aproape orice, nu vad de ce n-ar manca si mațe, egal de ce is.
Personal mi-ar fi cam scarba sa-mi murdaresc barca cu asa ceva, mai ales daca-s si imputite... mai bine dau cu ceva feromoni spray pe rame :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 4. septembrie 2012, 15:04

Am o intrebare pentru cei care folosesc maruntaie de macrou: cum trebuie sa arate acestea, atunci cand le iei de la sursa? Dupa parerea mea ar trebui sa semene cu viscerele de la alte specii, sa fie destul de tari, consistente, nu ca masa pastoasa pe care am vazut-o in punga mea dupa 4 zile! Problema este ca nu se alterasera, dar nu inteleg daca asa le-am luat, sau daca s-au facut asa dupa cele 4 zile!? Pana la urma trebuie sa formulez intr-un anume fel solicitarea catre sursa - as dori mate proaspete, sau netocate, sau cum D-zeu sa procedez, ca daca ma mai duc inca o data si sunt tot aceeasi zeama, ar fi enervant!? :gandesc:



1. matele de macrou dau rezultate cu precadere in zonele aval de fostele sau actualele fabrici de conserve care deversau direct in Dunare resturile rezultate din eviscerare si restul procesului tehnologic
2. dau rezultate cu precadere primavara si in prag de iarna pe apa rece
3. se pastreaza in pungi de 1 kg de regula
4. la o partida de o zi se folosesc 2-3 pungi si se desfac pe rand cele intregi trebuind tinute in lada frigorifica
5. pasta aia laptoasa se produce in circa 3-4ore de caldura (ca tu te-ai dus sa verifici numa dupa 4 zile e altceva) pentru ca atunci cand le iei de la sursa viscerele arata ca cele de la orice alt peste. din acest motiv se si pastreaza in lada frigorifica
6 se pun cate un pumn pe carlig si cam la juma de ora fara trasatura se scot si se moaie iar in pasta aia laptoasa (care de fapt sunt mate topite sau, altfel spus, digerate de enzimele continute chiar de ele)
7. Da rezultate in special la somnii mai maricei (ca doar ei se incumeta sa ia un pumn de mate si resturi pe carlig dupa care mai atarna cel putin inca unul) .
Cu toate astea , pe Olt si pe Mures n-a dat rezultat (cel putin nu la mine).

8. pentru mine a fost cel mai scarbos pescuit pe care l-am practicat vreodata (cateva partide la Galati) dar si cel mai productiv stil "la stationar" (ulterior am descoperit spinningul la somn cand intr-un sezon am prins mai mult somn peste 1kg decat in toti anii de pescuit la stationar ). :pauza:

Subiecte asemănătoare