Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 29. august 2012, 11:48

Frana in pescuitul somnului ...

asa cum zicea kzoli poate ar fi mai OK sa deschidem un topic special in ceea ce priveste frana in pescuitul somnului ...

cei care vor eventual sa detalieze pe aici cat de cat cum fac si cum "lucreaza" cu frana din momentul inteparii si pana in momentul in care somnul e pe mal ... :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 29. august 2012, 12:06

Eu nu sunt pescar experimentat de somn asa ca am sa ma rezum la a-mi spune parerea despre reglajul franei in general... da` nu cred ca-i mare diferenta.
Cred ca frana tamburului se regleaza in asa fel incat la solicitarea maxima din momentul inteparii SAU de pe parcursul drill-ului sa nu se depasasca rezistenta maxima a nici unei componente respectiv sa fie sub aceasta cu o toleranta rezonabila.
Prin "componente" inteleg inclusiv pescaru` cu ce "coeficient de frecare" cu malu` o fi avand... :ochi: .
Nu vad de ce ar fi nevoie ca frana sa fie mult mai slaba ceea ce poate duce la o intepare defectuoasa a pestilor cu dinti, prelungirea inutila a drill-ului cu posibilitatea ca pestele sa scape in agatatura, sa frece firul de praguri, buturugi etc. etc.
Poate un dezavantaj ar putea fi largirea gaurii unde a intrat carligul dar asta depinde mult de peste, fiind mai evidenta in cazul cleanului, ca exemplu.

Referitor la zburatul mulinetei din mana, mi s-a intamplat si mie dar nu atat din cauza franei prea stranse cat din cauza faptului ca pestele fiind foarte "mofturos", lansam si recuperam pe modul "automat" da` aveam mintea prin alte parti. :)

O alta observatie este ca la momentul in care am agatat bucata aia mare ce mi-a rupt lanseta, m-a tras cu barca cu tot vreo cativa metri asa ca exista amortizare, nu eram in pericol de a ajunge in apa si as fi avut timp sa reglez frana daca mi-ar fi trecut prin cap ca poate ceda lanseta... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. august 2012, 12:29

Am vazut cum s-a prezentat o lanseta unde frina a fost ceva mai destrinsa, pt ca Erwin sa poata sta la taclale vre-o 20 de metri distanta de lanseta. Nu s-a gandit ca trasatura poate veni asa repede dupa lansare, asa ca n-a mai legat-o, a preferat sa-i destringa frina.
N-au trecut 3 minute de cind s-a indepartat de lanseta, si clopotzeii de pe aceasta au semnalizat trasatura. Lanseta s-a indoit f tare, si somnul a luat fir continuu. Pina a ajuns Erwin la lanseta, pestele dus a fost. Probabil ca daca frina era inchisa si lanseta legata ramanea intzepat.
Sunt situatzii si situatii, fiecare diferite in felul lor. Eu prefer sa am frina inchisa, lanseta legata si abia apoi, in timpul drill-ului sa o mai destring daca trebuie.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

miercuri, 29. august 2012, 12:30

Eu am niste locuri de pescuit la somn sub maluri abrupti cand nivelul apei este scazuta, este o fasie de argila lata de 1-1.2 m si lung de 4-5 m imediat in fata este un curent foarte puternic si o apa adanca de minim 4 m deobicei lansez dincolo de suvoi unde este un fel de golfulet si incerc sa tin naluca pe marginea suvoiului... acolo cu frana stransa la maxim cu un applause 6000 era sa fac baie deja de 2 ori... din partea cealalta nu se poate pescui din n motive... dar in alte zone am fost remorcat distante considerabile de cate un trenulet care pana la urma a disparut in adancuri ... asta era inca cu copaia aceea de 2.5 m ...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 29. august 2012, 13:26

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:09)


6

miercuri, 29. august 2012, 13:36

Eu personal indiferent ca o sa pescuiesc din barca sau de pe mal NU o sa pescuiesc la SOMN NICIODATA cu frana stransa ... fiecare face cum vrea si cat ii tin muschii lui ... umbla o vorba pe la noi "cu somnul si cu ursul nu e de jucat "... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 29. august 2012, 13:54

Salut Eugen,
asa este cum spui tu, nu le putem sti pe toate...
Dar, din drill-urile care le-am avut deja, cu somni de 1 - 1,4 - 1,5 - 1,6 - 1,7 - 1,8 - 1,9 - 2 - 2,1 -2,25 si 2,3 metri, iti spun sigur ca, cu ansamblul potrivit poti lupta cu somnul cu frina inchisa fara probleme. Mai ales primele minute, cind (depinde de situatie) trebuie sa-l tragi urgent dintre copaci sau ascunzisuri.
Ce ai povestit tu, faza cu lotca, aia se poate intimpla si dintr-un canoe cu un somn de 1,5 metri. In schimb, dintr-o barca conflabila, pe Po, Ebro sau multe alte riuri, au fost destui somni drill-uti cu succes, chiar si somni de 2,5 metri. Eu personal n-as urca in nici o barca mai ingusta de 1,6 metri sa pescuiesc la somn, doar din cauza instabilitatii pe apa.

Bine-nteles ca fiecare pescuieste cum crede de cuviintza. Aici dezbatem variante si ne spunem parerile. Sfatuiesc pe toata lumea sa incerce toate variantele descrise, si sa-si faca propriul stil.

Ar mai fi si varianta Baitrunner, unde somnul poate lua fir fara sa traga lanseta sau pescarul in apa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 29. august 2012, 14:01

La Baitrunner trebuie avut grijă că, mi se pare, dacă firu-i tensionat tare nu poţi să-l cuplezi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 29. august 2012, 14:17

Normal trebuie la totul avut grija... este un joc intre echipament si stilul/ modul de pescuit la toate.

De ex un cirlig subtire intra mai usorin placa osoasa a somnului decit unul gros in diametru. Dar, daca somnul e prea mare, poate indrepta un cirlig subtire. Asa ca, in acest caz trebuie sa lucram cu frina ceva mai deschisa. Dar la o frina ceva mai deschisa, un somn mare face cam ce vrea el, si nu ce vrem noi.
Daca recurgem la cirlige groase si solide, atunci contra trebuie sa fie data cu putere, lanseta sa fie tare si frina cit mai inchisa.

Fiecare pescar trebuie sa-si faca singur "jocul", sa vada cum e mai bine pt ansamblul folosit la stilul care il practica.

Eu personal, la inceput am folosit si ansamble light, cu frina ceva mai deschisa sau lansete mai moi, si am ramas nu de putine ori cu buzele umflate. Apoi ceva mai putin light, si tot n-am fost multumit. Mai ales la somni capitali. Acuma pot sa zic ca e ok si m-am obisnuit sa pescuiesc cu frina inchisa doar pt ca contra sa fie cit mai eficienta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 29. august 2012, 14:21

N-am incercat la Slammer L dar la mulinetele de crap pe care le-am avut sau le am, plaja franei baitrunner-ului este de la f.f.slab la f.slab... practic echivaleaza cu destrangerea completa a franei principale.
Sincer... n-as face asta. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 29. august 2012, 14:28

Nu cu mult timp inainte (eu doar din toamna trecuta m-am pus sa caut somnul) pescuiam cu frana destul de moale obisnuit fiind in mod special de la pescuitul avatului unde era OK ca frana sa fie cat de cat mai moale pentru ca in momentul atacului sa nu iti plesneasca firul sau sa nu iti indrepte triplele (mai ales din scurt). Pescuind cu frana lasata cat de cat mai moale am observat ca aveam destul de multe rateuri … si cand spun rateuri nu vreau sa spun doar lovituri in vobler ci vreau sa zic ca imi pleca pe frana cativa metri dupa care brusc firul era liber. Dupa mai multe incidente de acest fel am considerat ca nu reuseam sa il intep suficient de bine sau ceva de genul asta si tocmai din acest motiv mai nou frana este stransa bine de tot (pleaca atunci cand lanseta e aproape de 90 de grade) iar la cateva minute dupa ce am intepat si vad ca nu a scapat o slabesc in functie de dimensiunea pestelui din capatul firului lucrand cu mana pe tambur. Inclusiv cu frana stransa am avut suficiente rateuri si sincer nu stiu daca de vina pentru rateurile anterioare era frana dar momentan asa m-am obisnuit si asa continui.

Plus ca e superb sa simti intreaga forta a somnului cand iti da in vobler cu frana stransa mai tare … aproape ca e comparabila cu cea a avatului :apl: . E o senzatie incredibila cand voblerul iti este la 40 de metri distanta in curent si la un moment dat cineva simti ca te trage in apa si varful lansetei este deja ud … huh, nu am mai prins un somn de ceva timp :zid:

ps: in timpul unui anumit dril am fost nevoit sa strang frana si mai mult decat o aveam initial ... deja unghiul pe care il facea lanseta era sub 90 de grade. :buaaaah:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 29. august 2012, 14:29

cu ansamblul potrivit poti lupta cu somnul cu frina inchisa fara probleme. Mai ales primele minute, cind (depinde de situatie) trebuie sa-l tragi urgent dintre copaci sau ascunzisuri.

Întrebarea este dacă toți din cei ce pescuiesc la somn au ansamblu potrivit pentru acest pește , sau dacă dacă încă pescuiește cu mici compromisuri în echipament.În această situație de compromis personal cred că trebuie găsit echilibru în strângerea frânei si fiecare componentă în parte a echipamentului.Pe de altă parte nu toți pescuiesc cu mulinete penn, pot folosi mulinete destinate pescuitului de pește mare dar acestea se pot comporta diferit într-un dril cu un pește mare. Eu personal folosesc mulinete Shimano exege 10 000 FA, nu sunt nici Penuri dar nici energofish. :pescuit:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 29. august 2012, 14:42

la spinning tin frana cam la 3-5kg forta poate chiar mai putin, e absolut necesar ca in momentul atacului pestele sa poata lua fir pana sa apuc sa dau eu contra apoi o mai strang daca e nevoie
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 29. august 2012, 16:55

la 5 kg forță eu zic că este OK pentru spining........la staționar, aproape de maxim 12-15 kg forță . :idee:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 29. august 2012, 18:23

din experienta...mare grija cu frana.
pe scurt.
coloncanit, trasatura ca la carte, intepat, somn mare, peste 30 kg. frana stransa la maxim....si trosc flosc lanseta. in 3 secunde m-am ales cu un bat destul de rezistent...un TICA POWER BOAT rupt. pana acum am luat cel mai mare la 22 kg si mergeam pe varianta frana stransa. asta care mi-a rupt lanseta s-a bagat direct sub barca spre senal parca agatasem submarinul sovietic. nu am avut timp si nici cum sa dau drumul la frana.
concluzile le trageti singuri.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 29. august 2012, 19:15

Si io am patit cam acelasi lucru ca si raitmaerg dar cu o lanseta mai slaba.
Avand acum doua lansete noi, necunoscute, o sa procedez in felul urmator: strang frana la un "maxim" de bun simt, leg capatu` firului undeva la nivelul solului de ceva nedeplasabil si solicit lanseta pana cred ca-i undeva la 70 - 80% din capacitate... in momentul ala reglez frana sa "scape" fir. In felul asta nu cred ca am cum s-o rup cu pestele.
Io zic ca-i o abordare OK... ce ziceti? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 29. august 2012, 19:15

frana stransa la maxim....si trosc flosc lanseta. in 3 secunde m-am ales cu un bat destul de rezistent...un TICA POWER BOAT rupt. pana acum am luat cel mai mare la 22 kg si mergeam pe varianta frana stransa


Salut Georgian,
22 de kg are si un crap sanatos, pt aia nu-i nevoie de lanseta de somn. Daca iti intra unul de 70 de kg iti rupea lanseta si cu frina ceva destrinsa. Lasa, nu te necaji, din cite am inteles le-ai luat la o reducere tare buna, deci nu-i o pierdere prea mare! Nu doresc la nimeni asa ceva, dar se mai intimpla...

Normal, o lanseta de somn, rezista cu frina strinsa la orice somn, fara sa se rupa. Daca insa este cumva usor fisurata (transport sau lovituri de barca, mai ales de metal), se rupe si daca era de super calitate la un pret de 200 de euro.
Oricum, o lanseta de somn nu are voie sa se rupa in drill ... decit daca are un defect de fabricatie (asa cum mi s-a rupt si mie o lanseta BlackCat) sau nu e de calitatea asteptata pt pescuitul somnului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 29. august 2012, 19:20

Avand acum doua lansete noi, necunoscute, o sa procedez in felul urmator: strang frana la un "maxim" de bun simt, leg capatu` firului undeva la nivelul solului de ceva nedeplasabil si solicit lanseta pana cred ca-i undeva la 70 - 80% din capacitate..


Nu prea cred ca vei putea... vei simti la un moment dat o usoara intepatura in spate, apoi o durere si daca continui sa fortezi nota poate ramai si cu un blocaj de n-o sa poti sa te indrepti vre-o tri zile... Si daca se rupe, ai si asa garantie 2 ani, poti trimite inapoi.
Ovidiu era sa o pateasca :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 29. august 2012, 19:22

Nu prea cred ca vei putea... vei simti la un moment dat o usoara intepatura in spate, apoi o durere si daca continui sa fortezi nota poate ramai si cu un blocaj de n-o sa poti sa te indrepti vre-o tri zile... Si daca se rupe, ai si asa garantie 2 ani, poti trimite inapoi.
Ovidiu era sa o pateasca :ochi:
:rizi: :rizi:
Aaaaa, bun... daca ajung la "max drag"-u` mulinetei si lanseta inca se simte bine, atunci inseamna ca n-am de ce sa-mi fac griji. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 29. august 2012, 19:24

:cafea: :relax:

Asteptam feedback!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare