Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 25. mai 2012, 09:10

Propuneri iesiri la pescuit

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:09)


Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 26. mai 2012, 07:18

as veni eu cu tot dragul dar ne desparte doar vreo 1700 de km :( haidetzi pe PO
Get Rich or Die Tryin'

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 26. mai 2012, 09:40

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:09)


4

sâmbătă, 26. mai 2012, 21:19

fericitule.
te invidiez pentru timpul pe care il ai la dispozitie

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 26. mai 2012, 21:26

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:10)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 1. iunie 2012, 02:43

Asta-i concediul pe care ar fi trebuit sa-l am in aprilie (ca in ultimii 20 ani) insa a trebuit sa fac niste cursuri importante pentru mine si... n-am avut incotro.
Urmatoarea perioada de CO va fi in august si cu ocazia "vizitarii" litoralului romanesc (din pacate romanesc) voi vana chefali, hanusi si poate, cu putin noroc, stavrizi la taparina. Este o zona in dreptul statiunii Cap Aurora unde apa are 15-20m adancime la cca 1km departare de tarm. Zona asta este de belea pentru hanus si nu numai.
Oricum voi testa pescuitul la mare (in acelasi loc) si la sfarsitul lui iunie cand imi duc juniorul intr-o tabara la Neptun. Daca tot bat drumul pana acolo parca este pacat sa nu bag aer in barca si sa nu ma dau un pic pe valuri :pescuit:


Poimaine plec la Blaj, daca nu era foarte mic si bebe, cred ca „zburam” spre Chilia! Fir intins! :gandesc: :pauza: :pescuit: :bravo:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 6. iunie 2012, 13:57

Azi am primit niste vesti deprimante din Chilia Veche...Apa a crescut 80 cm-1 m in ultimele zile.Este foarte murdara...totusi nu aduce resturi,verdeata la suprafata.
Teoretic pescuitul la crap nu are rost,nu ca m ar fi tentat prea tare...dar prietenul de acolo imi spune ca si pescuitul la clonc e in mare pericol...a crescut curentul si viteza cu care se deplaseaza barca in deriva nu permite tinerea momelii in locul unde animam somnii sa urce...poate daca ancoram barca sa fie ceva sanse.
Va dati si voi cu parerea?...normal ca sansele au cam scazut...dar poate cineva imi mai ridica moralul,cu ceva sfaturi..
Nu imi pot reprograma iesirea,si il astept de 8 luni.... :zid: :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 6. iunie 2012, 14:05

Azi am primit niste vesti deprimante din Chilia Veche...Apa a crescut 80 cm-1 m in ultimele zile.Este foarte murdara...totusi nu aduce resturi,verdeata la suprafata.
Teoretic pescuitul la crap nu are rost,nu ca m ar fi tentat prea tare...dar prietenul de acolo imi spune ca si pescuitul la clonc e in mare pericol...a crescut curentul si viteza cu care se deplaseaza barca in deriva nu permite tinerea momelii in locul unde animam somnii sa urce...poate daca ancoram barca sa fie ceva sanse.
Va dati si voi cu parerea?...normal ca sansele au cam scazut...dar poate cineva imi mai ridica moralul,cu ceva sfaturi..
Nu imi pot reprograma iesirea,si il astept de 8 luni.... :zid: :rizi:


pai la cum descri lucrurile e o situatie tare buna de incercat somnul la spinnnig ... apa mare si murdara :buaaaah:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 6. iunie 2012, 15:32

pai la cum descri lucrurile e o situatie tare buna de incercat somnul la spinnnig ... apa mare si murdara


sa inteleg ca pe apa tulbure si mare se prinde somn la spinning? si cu ce dai : voblere ,gume , linguri, rotative.? :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 6. iunie 2012, 15:46

da, din mica mea experienta in pescuitul somnului imi place sa pescuiesc la somn pe apa mare si tulbure. de obicei e OK in timp ce se tulbura apele si cand sunt in crestere (e chiar superb) si chiar o zi sau 2 dupa.

din ce am vazut dupa o perioada in care a fost apa mare si tulbure somnul da senzatia ca dispare, probabil satul in urma ospatului avut din perioada cand apa era tulbure cand ii este mai usor sa vaneze din cauza vizibilitatii mici in apa.

ca si artificiale folosesc voblerele, dar asta nu pentru ca doar astea merg ci pentru ca in astea am eu incredere. foarte rar pescuiesc cu vreun jig si si mai rar pescuiesc cu oscilante sau rotative chiar daca sunt foarte multi care prind bine de tot cu ele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 6. iunie 2012, 17:15

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:10)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 6. iunie 2012, 18:47

Sunt sigur că data viitoare o să fi pregătit cum trebuie și situația se va schimba în favoarea ta . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 7. iunie 2012, 18:45

MERSI DE INFORMATII...m am decis totusi sa aman iesirea cu vreo 2 saptamani.E prea mare riscul sa nimeresc prost daca plec acum. :nunteleg:
Ma culc,beau o bere,imi reiau munca....si astept iarasi sa treaca o eternitate (15 zile)...dupa care-----da v ati prins-----ma iau dupa recorduri pe Chilia.. :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 13. iulie 2012, 16:28

MERSI DE INFORMATII...m am decis totusi sa aman iesirea cu vreo 2 saptamani.E prea mare riscul sa nimeresc prost daca plec acum. :nunteleg:
Ma culc,beau o bere,imi reiau munca....si astept iarasi sa treaca o eternitate (15 zile)...dupa care-----da v ati prins-----ma iau dupa recorduri pe Chilia.. :rizi:


au trecut cele 15 zile ... a mai avut loc iesirea? ceva capturi?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 1. august 2012, 19:04

Dapp...am venit acasa de 2 sapt,dar am avut f mult de lucru.
Am stat 2 sapt la Chilia,timp in care zilnic am pescuit 6-12 ore la somn...cel mai mare prins a avut maxim 3 kg.NU RADE :))))))
Nimeni nu a prins mai mare de 4-5 kg,si nici peste 3 pe zi.
Doar datorita sonarului nu urlam pe acolo,ca nu mai e nici un peste in dunare...au urcat f.f. multi la clonc,chiar exemplare gigantice...majoritatea urcau pina la momeala,si plecau,dispareau,fara sa muste.Iti dai seama,ca in doua sapt cat am variat cloncurile,monturile,momeala...tot maxim 3 kg,si putine (3-4 pe zi) prindeam...
Am parcurs de 100 de ori locurile bune...am mers si pe unde nu parea cine stie ce....poate poate.NIMIC
Noaptea nu puteam iesi de tantari...erau peste limita mea de suportare
Nu imi voi putea explica niciodata aceste 13 zile...m am gandit la multe lucruru,dar nu pot gasi un raspuns linistitor.Somni au fost multi,si mari...niciodata nu credeam ca se poate ca in iunie-iulie,timp de 2 sapt sa nu prind,si nimeni pe acolo sa nu prinda nimic...crap si salau iarasi slab....rar si mici.
Cele scrise acum de mine sunt valabile pentru cam toata lumea care pescuia atunci prin zona...20-30 pescari
mai vorbin,fir intins :saluti:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 1. august 2012, 21:29

Apropo de tantari, cu ce va protejati, macar cat de cat de aceste chinuitoare insecte? Pe timp de zi, mai sunt tăuni? Ca anul trecut, pe 24-26 iunie ne-au nenorocit taunii!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 1. august 2012, 22:42

Apropo de tantari, cu ce va protejati, macar cat de cat de aceste chinuitoare insecte? Pe timp de zi, mai sunt tăuni? Ca anul trecut, pe 24-26 iunie ne-au nenorocit taunii!


eu folosesc un sprei de origine germana care l-am gasit in farmacie este de la HELPIC ANTI MUSCKEN SPRAY sunt multumit de el este un pic mai scump decat Autanul cu 10 lei dar e bun

Subiecte asemănătoare