Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 22. februarie 2014, 17:07

@ coste81 Podina gonflabila de inalta presiune nu am vazut decat la pneumatice cu chila si oglinda. O podina rigida sectiunata cred ca te-ar aranja mai mult, chiar daca este mai grea.
@ mustata Pneumatica am cumparat-o acum ceva mai mult de o luna, avand lotca in continuare. Nu-mi displace confortul dintr-o pneumatica stand pe balon (nicio data nu am stat pe banchetele ei). Uneori folosesc un scaun cu spatar, dar numai in anumite situatii. Daca ar fi sa aleg care dintre cele doua barci imi place mai mult in guvernare, aleg fara sa stau pe ganduri pneumatica. In lotca nu am nicio constrangere la bagaje. Nu pot spune acelasi lucru despre pneumatica actuala. Spre exemplu, in lotca am facut si un gratar in timp ce cloncaneam aiurea pe Dunare, lucru care mi-ar fi imposibil in pneumatica :rizi:

Pneumatica are chila rigida(din fibra), sau gonflabila?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 23. februarie 2014, 16:46

Salut Robert, barca este Joker Boat de 3,60m, hypalon, chila rigida (lemn), coca este din ceva gen caiciuc, podina din lemn. Barca se poate impacheta ca orice pneumatica, dar chila este rigida (lemn din 2 bucati care se "intregesc" prin 2 suruburi care le unifica). barca este din 2004 si a costat in Italia 820 euroi Motorizarea maxima este 30cp, dar noi avem pentru ea doar 25cp in 2 timpi. 2 persoane cu un minim de bagaj am atins 30Km/h putin peste relany-ul motorului dupa ce am glisat (am turat motorul pana la glisaj si apoi am redus acceleratia, cat sa ne mentinem in glisaj, undeva in prima jumatate a cursei manetei, viteza mentinuta a fost de 31,4Km/h masurata cu GPS la un consum mai mic de 5 litri/h). Sper ca ar reusit sa-ti satisfac curiozitatea.

P.S. Barca are 2 petice puse de noi (erau 2 julituri destul de profunde pe care le-am peticit preventiv). Barca a avut in dotare si o pereche de roti cu profile din inox pentru transport, roti scoase la vanzare de catre junior9007 deoarece noua nu ne fac de trebuinta indiferent de configuratia malului acolo unde lasam barca la apa.
P.P.S. Barca nu este de vanzare :rizi:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 11. martie 2014, 13:03

Imi spune si mie cineva cu ce as putea sa-mi lipesc barca (kolibry250)materialul e un multistrat panel (un tip de pvc)ca am incercat cu bison de barci da nu prea ai spor ca se termina tubul imediat.Mi-a dat-o cineva numai ca are o multime de pori si nu mai stiu cu ce sa-i astup.

24

marți, 11. martie 2014, 13:28

Am citit undeva pe net ca ptr cazul in care are mai multi pori si mici ...se pot face , unul sau maxim 2 tratamente pe interior cu o solutie care se toarna in barca, apoi se umfla si se plimba solutia prin toata barca....se lasa la uscat ...se probeaza, daca nu tine se mai repeta operatia odata.... am sa caut din nou articolul ...daca il mai gasesc si am sa ti-l dau ptr a sti ce solutie este...sau poate stie altcineva

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 11. martie 2014, 14:18

Importatorul barcilor kolibri este din deva(e foarte ok omul). Cauta site-ul si contacteaza-l telefonic, dupa parerea mea e cel mai in masura sa dea sfaturi.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 11. martie 2014, 14:25

Ti-am trimis mesaj cu datele de contact

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 12. martie 2014, 07:01

Imi spune si mie cineva cu ce as putea sa-mi lipesc barca (kolibry250)materialul e un multistrat panel (un tip de pvc)ca am incercat cu bison de barci da nu prea ai spor ca se termina tubul imediat.Mi-a dat-o cineva numai ca are o multime de pori si nu mai stiu cu ce sa-i astup.


Parerea mea este ca o pneumatica "bolnava" nu merita a fi tratata ci "eutanasiata". Este vorba, pana la urma, de viata pasagerilor si nu de valoarea (de multe ori simbolica) barcii.

28

miercuri, 12. martie 2014, 07:38

Parerea mea este ca o pneumatica "bolnava" nu merita a fi tratata ci "eutanasiata". Este vorba, pana la urma, de viata pasagerilor si nu de valoarea (de multe ori simbolica) barcii.


Cea mai sigura rezolvare. Poti sa o folosesti ca remorca la barca principala ptr bagaje.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 12. martie 2014, 07:56

raspuns

e cam greu sa le car pe amandoua dupa mine si imi ocupa si mult loc in masina(am instalatie gpl in portbagaj)dar am sa-i mai dau o sansa poate pana la urma o repar. :salut:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 13. martie 2014, 08:19

Imi spune si mie cineva cu ce as putea sa-mi lipesc barca (kolibry250)materialul e un multistrat panel (un tip de pvc)ca am incercat cu bison de barci da nu prea ai spor ca se termina tubul imediat.Mi-a dat-o cineva numai ca are o multime de pori si nu mai stiu cu ce sa-i astup.

gasesti aici si adeziv si material de lipit : Kolibriboats | Barci si ambarcatiuni pentru pescuit cu motor, accesorii pentru barci de pescuit daca-l suni pe Serghei (numerele de tel sunt chiar sus pe pagina) sigur iti trimite prin posta cat ai nevoie ;)

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 13. martie 2014, 08:51

Multumesc pentru pont ,am sa-l contactez. :salut:

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 22. iulie 2014, 15:53

re

Ce parere aveti despre barcile pneumatice cu chila in V de inalta presiune....gen honwave IE2.
Sunt foarte curios cum se comporta...practic ar trebui sa fie un rib .
:pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 22. iulie 2014, 16:00

Eu am ales intre o barca Yamaha cu podina gonflabila si una aproximativ identica cu podina metalica... am ales-o pe a 2-a. :)
Podina aia gonflabila impreuna cu chila nu se compara, dupa parerea mea, cu chila rigida a unui RIB... avantajul consta intr-un transport mai facil.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

34

marți, 22. iulie 2014, 17:03

Eu am honwave T35 , deci cea cu podina metalica, urmatoarea dupa cea pe care o vrei tu ....avantajul la IE2 este cel pe care l-a spus informer , e mai usoara pe apa , mai usor de asamblat si lansat ( totul se rezuma la 20 si ceva de kg mai putin, dar pachetul cu balonul are mai mult , spre deosebire de cea cu podina de aluminiu care este din 2 pachete si le poti transporta pe bucati ) , dar grija mult mai mare cu tot ce pui sau scapi in barca . Si trebuie umflata f f bine podina...ptr a o putea utiliza in picioare. In rest, ca si material este superba....doar ca se murdareste f usor prin rizurile materialului. Nu are nici o legatura cu Rib-ul....de departe.

35

marți, 22. iulie 2014, 17:18

Ce parere aveti despre barcile pneumatice cu chila in V de inalta presiune....gen honwave IE2.
Sunt foarte curios cum se comporta...practic ar trebui sa fie un rib .


sunt departe de RIB
adevaratul RIB ar trebui sa aiba coca si chila rigida din material solid gen fibra sau aluminiu, pneumaticele cu chila gonflabila nu se compara cu un RIB adevarat

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 22. iulie 2014, 20:56

Ce parere aveti despre barcile pneumatice cu chila in V de inalta presiune....gen honwave IE2.
Sunt foarte curios cum se comporta...practic ar trebui sa fie un rib .


sunt departe de RIB
adevaratul RIB ar trebui sa aiba coca si chila rigida din material solid gen fibra sau aluminiu, pneumaticele cu chila gonflabila nu se compara cu un RIB adevarat


RIB = Rigid Inflatable Boat adica ce a scris Adi
Chila in V gonflabila este o chila gonflabila asortata cu o carena dintr-un material felxibil (PVC, cauciuc etc) si cu o podea rigida care obliga carena la forma unui "V".
Podina (podeaua) poate fi pneumatica (de "inalta" presiune). Chestia cu "inalta presiune" este al draq de discutabila. Podina asta este una care are cateva stinghii din lemn dispuse transversal si la introducerea aerului (nicidecum de inalta presiune) aproape ca se rigidizeaza (vei avea vaga senzatie ca la fiecare pas "valureste").
Podinele "adevarate" sunt din lemn marin sau TEGO ori aluminiu. Asa cum spunea Costi, parca, singurul avantaj al podinei cu aer sub "inalta" presiune este acela ca podina ocupa volum mai mic in portbagaj, este o idee mai usoara si se monteaza mai usor (rapid) raportat la o podina rigida. Orice alta comparatie cu o podina din lemn ori aluminiu nu-si are locul. O podina rigida daca o gauresti cu un cui, piron, cutit etc vei putea naviga in deplina siguranta o distanta mare fara sa fie afctate performantele barcii. O podina gonflabila cu aer sub "inalta" presiune, daca ai intepat=o => ai b...elit-o adica chila devine degeaba iar netensionarea carenei duce la "o piatra de moara" pe care trebuie sa o tarasca motorul => viteza redusa dramatic, guvernare dificila, consum de combustibil ridicat. Este adevarat ca nu se moare din asta dar... nici bine nu-ti este daca ai de parcurs o distanta apreciabila, iar daca mai ai si ceva bagaje injuri mai mult intr-un minut decat injuri zi de zi clasa politica romaneasca timp de un "sezon". :pescuit:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 22. iulie 2014, 21:21

Ce parere aveti despre barcile pneumatice cu chila in V de inalta presiune...

Subscriu la ce au zis baietii mai sus si inca ceva...
Va trebui sa o umfli tare, spre foarte tare pentru a putea sta in picioare in conditii de mici valuri sua curenti..este foarte obositor pentru glezne..chiar si pe apa linistita.
Si ar mai fi si faptul ca e aproape imposibil sa treci primul an (si minim 20 de iesiri) fara sa intepi acea podina...
Eu sunt fie pentru umflabila clasica cu podine rigide (tego, aluminiu, teck, textolit, kriptonita, si alte asemenea materiale SF (dar pe care poti sa dansezi) fie RIB, cu menitiunea ca nu e prea usor de manevrat singur...

spor in alegere!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 21. august 2020, 15:38

Despre barci pneumatice

Salut! Cine a mai avut barcă Zodiac, din hypalon, din anii '90? Întreb, pentru a afla câteva informații mai detaliate.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 24. august 2020, 15:55

Ai luat forumurile la rand...E bine. :)

La subiect : am adus din Italia o barca Rib din hypalon, din 1984 cred.Oricum inainte de 1990 an de fabricatie.Acum vreo 3-4 ani . Avea motor, peridoc,etc . Am adus-o pentru ca asa a fost treaba, ca sa nu crezi ca am adus-o pentru mine.
De vreo 5,20 sau asa ceva. Materialul arata rau ca sa fiu sincer.Barca statea pe apa! De fapt cred ca sta si acum , deoarece a fost vanduta si este in Delta Dunarii de vreo doi ani. Daca mai este... :gandesc:
Personal nu as cumpara/detine asa ceva. Anii isi spun cuvantul! Cel putin estetic.Erau fisuri in material , dar barca era functionabila deoarece materialul era gros. Fisurile erau ca la cauciucurile de iarna vechi , pe care apar vizibil fisuri pe lateralul gumei . Parerea mea ,fata de acest subiect , este aceiasi cu a baietilor de pe spinningclub , site pe care nu mai activez dar mai intru de plictiseala uneori. Asa am dat de povestea ta :rizi: Mai mult de atat nu stiu sa-ti spun ,deci orice intrebari suplimentare sunt de prisos. O zi buna.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 24. august 2020, 21:38

Ai luat forumurile la rand...E bine. :)

La subiect : am adus din Italia o barca Rib din hypalon, din 1984 cred.Oricum inainte de 1990 an de fabricatie.Acum vreo 3-4 ani . Avea motor, peridoc,etc . Am adus-o pentru ca asa a fost treaba, ca sa nu crezi ca am adus-o pentru mine.
De vreo 5,20 sau asa ceva. Materialul arata rau ca sa fiu sincer.Barca statea pe apa! De fapt cred ca sta si acum , deoarece a fost vanduta si este in Delta Dunarii de vreo doi ani. Daca mai este... :gandesc:
Personal nu as cumpara/detine asa ceva. Anii isi spun cuvantul! Cel putin estetic.Erau fisuri in material , dar barca era functionabila deoarece materialul era gros. Fisurile erau ca la cauciucurile de iarna vechi , pe care apar vizibil fisuri pe lateralul gumei . Parerea mea ,fata de acest subiect , este aceiasi cu a baietilor de pe spinningclub , site pe care nu mai activez dar mai intru de plictiseala uneori. Asa am dat de povestea ta :rizi: Mai mult de atat nu stiu sa-ti spun ,deci orice intrebari suplimentare sunt de prisos. O zi buna.

Mulțumesc!
1. În sfârșit, primul răspuns clar, bazat pe o experiență personală!
2. Chiar dacă am un stol de "păsărele", fiecare, cu "păsăril" lui!
3. Am postat imagini cu barca respectivă, care mă interesa, de ce nu se puteau pronunța, cei care au intrat îm discuție, punctual, despre barca respectivă, apoi, despre ceea ce întrebam eu, dacă aveau exemple concrete?
4. Dacă am fost bănuit că vreau să rup gura târgului cu numărul de postări, pe alt site, credeam că, prin prisma dimensiunilor postărilor mele, cât, și prin conținutul lor, mai mult, sau mai puțin ipotetic, nu mă încadrez în categoria celor care postează 2 cuvinte și un semn(emoticon), din plictiseală, mai ales că nu am văzut paragraf, din regulament, aș fi încălcat, ca să primesc un ultimatum...
5. Voi scrie, și aici, ceea ce doresc, mai detaliat, cu speranța că va fi tolerată insistența mea de a căuta argumente și experiențe cât mai convingătoare, din partea interlocutorilor, pentru a-mi forma obpărere mai bine documentată, ca să pot să decid ce este mai bine, din ce-mi doresc eu, coroborat cu sfaturile primite!
O seară bună!
P.S. Nimeni nu s-a născut învățat, deci, cine nu întreabă, nu evoluează, sau, evoluează mai lent, iar, în legătură cu calitatea produselor de azi - chiar dacă unele produse vechi, după câteva zeci de ani, arată destul de uzate - regula mea este confirmată de excepții!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!