Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 23. februarie 2013, 14:30

Schimbari in forum: drepturi si regulament!

:salut: la toata lumea,

La avertizarea si rugamintea mai multor utilizatori, s-au propus ceva modificari in forum, care au fost discutate in echipa forumului si au fost si aplicate in urma acceptului in unanimitate.
In curand vom modifica si regulamentul si vom anunta prin e-mail pe toti utilizatorii.
In mare, urmatoarele schimbari au avut loc, precum si urmatoarele precizari (va rugam sa va verificati drepturile in forum si daca e ceva neclar, aici puteti posta: Schimbari de drepturi in forum: urmatoarele NU FUNCTIONEAZA!!!):
---------------------------------------------------------
Poze:

Vor fi ACCEPTATE doar pozele cu pestii prinsi de catre utilizatorii acestui forum (daca pestii sunt prinsi de alte persoane, trebuie precizat acest lucru), pesti care trebuiesc sa fie asezati pe o prelata, UDATA in prealabil sau o saltea de primire, in apa sau intinsi in barca si doar in conditiile care demonstreaza o grija maxima asupra pestelui, pentru a evita suferinte fara sens provocate acestuia. De altfel se accepta si poze facute exact pe malul apei, in zona spalata de valuri care este tot timpul umeda atata timp cat aceasta nu include pietre, crengi sau alte obiecte care pot provoca rani inutile pestelui. Sunt ACCEPTATE de altfel si pozele cu pesti tinuti in brate (dar doar pe ORIZONTALA) cu recomandarea ca o prelata sa fie oricum folosita in timpul scoateri carligelor sau in timpul fazelor necesare pregatirilor pentru fotografiere ... cu salteaua si pestele udati pe tot timpul procesului.

-NU SUNT ACCEPTATE
- poze cu pesti facute in parcari, gradini, bucatarie etc ... sau cu un peste mort, sangerand sau neingrijit. Sunt permise doar pozele facute pe malul apei.
- poze cu pesti zgariati sau cu semne proaspete.
- poze cu pesti intinsi pe jos pe ciment, asfalt, pietre, pietris, iarba uscata, crengi sau nisip uscat.
- poze cu pesti sangeranzi sau tinuti pe verticala (exceptand ranile provocate nevoit in timpul drill-ului, cum ar fi o a doua acora infipta pe undeva in exterior)
- poze modificate sau facute cu nici un program de editare a pozelor in vederea ascunderi locului de pescuit, dar in acelasi timp poza trebuie facuta intr-un mod prin care sa nu fie usor de recunoscut locul in care a fost efectuata captura.
- poze cu pesti care pot starni polemici inutile. Ca si completare la acest punct se adauga si rugamintea de a evita intrebari care pot provoca aceste polemici, intrebari de genul: “Ce ai facut cu pestele?” atat in Galeria de poze cat si pe topicurile prezente pe forum. De altfel nu sunt permise subiecte de genul “Ce am eliberat azi ...”, “Ce peste am mancat azi ...” sau altele din aceasi categorie pentru a nu starni discutii contradictorii. Aceste intrebari starnesc polemici inutile care nu sunt dorite pe acest forum.

Administratorul sau Moderatorii sunt autorizati sa stearga orice poza ce nu indeplineste criteriile enuntate mai sus.
In cazul in care o poza nu este stearsa la timp, utilizatorilor li se cere sa evite polemicile asupra pozei respective.
Utilizatorii care considera ca o poza nu indeplineste conditiile de mai sus si poza nu a fost stearsa, sunt rugati sa contacteze in privat echipa forumului.
Echipa forumului are dreptul de a sterge orice poza din care reiese ca pestele nu a fost manevrat cu grija (urme de murdarie, nisip, zgarieturi sau alte elemente prezente pe peste).

In ideea de a respecta acest regulament nu sunt acceptate avatare sau semnaturi care sunt in contradictie cu prezentul regulamentul. Utilizatorii care nu respecta aceste reguli vor fi invitati sa isi schimbe avatarul sau o eventuala semnatura care contravine acestora.

ACEST REGULAMENT ESTE VALABIL SI PENTRU ORICARE ALTA SPECIE IN AFARA DE SOMN.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Drepturi utilizatori

Deoarece dorim ca forumul nostru sa fie un instrument de colaborare util tuturor pescarilor de somn si nu am vrea sa se transforme intr-un loc dedicat doar vanzarii sau cumpararii de echipament, credem ca este in ajutorul oricarui membru activ al acestui forum urmatoarea completare la regulament:
1. Pentru orice postare in cadrul forumului "Pescuit la Somn" se acorda un numar de puncte.
2. Pentru postarea unui raspuns la topicurile existente se acorda 5 puncte iar pentru deschiderea unui topic nou, 10 puncte.
3. Un user proaspat inscris poate posta initial doar la topicul dedicat prezentarilor si are anumite limitari in a vizualiza continutul integral al forumului, identic cu cel al vizitatorilor.
4. Dupa prezentare, acesta va primi drepturi de a citi, raspunde si deschide subiecte noi in orice forum si sub-forum, in afara de Piață.
5. Pentru a posta in topicul de vanzari / cumparari (piață) sunt necesare minim 30 de puncte.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Va multumesc pt intelegere, sustinere si propuneri! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 23. februarie 2013, 17:23

Mie mi se par de bun simt aceste modificari .Si le sustin in totalitate , mai putin (dar probabil am inteles eu gresit si atunci retrag observatia) chestia cu poza care trebuie facuta intr-un mod care sa nu divulge direct locul de pescuit ...Sincer ,eu nu pun poze ,dar daca o sa pun vreodata chiar nu am o problema ca se vede locul de pescuit ! Sigur ca este optiunea mea . In rest ,sa auzim de bine!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 23. februarie 2013, 17:35

Mie mi se par de bun simt aceste modificari .Si le sustin in totalitate , mai putin (dar probabil am inteles eu gresit si atunci retrag observatia) chestia cu poza care trebuie facuta intr-un mod care sa nu divulge direct locul de pescuit ...Sincer ,eu nu pun poze ,dar daca o sa pun vreodata chiar nu am o problema ca se vede locul de pescuit ! Sigur ca este optiunea mea . In rest ,sa auzim de bine!


Multumesc!
Cit despre locul de pescuit, vrem sa evitam discutiile daca acesta va fi descoperit de altii, de ex de braconieri...
Cine isi posteaza locul cu datele de gps exacte, este singur vinovat daca nu va mai avea loc de altii, iar discutiile sau certurile cu privire la ocuparea locului de pescuit nu dorim sa le sustinem pe forum!

PS: ca info, din experienta proprie ce am traito, pe forumuri germane au aparut in aceasta privinta si amenintari criminale, in Franta pe Rin sau si batut, injunghiat si chiar ranit cu pistol de avertizare din cauza locului ocupat! :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 23. februarie 2013, 19:48

Si mai ziceam ca numai noi suntem necivilizati... :doaaamne: E corecta pozitia asa incat fiecare cum crede . Eu sper ca daca pun o poza si vine vreunul pe acolo poate da un spritz drept multumire :bucuros2:

5

sâmbătă, 23. februarie 2013, 23:55

hai bre ca ma sacrific eu daca e vorba de sprit pe malul Muresului :cafea:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 24. februarie 2013, 14:20

Pai da ,doar ca tu o sa dai spritzul la Olt ,sub baraj ! Ca nu mai scapa stiucile alea de gumele tale! :noroc:

cristingb

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 30. ianuarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 24. februarie 2013, 19:57

salut

eu nu sunt de acord cu cele 30 puncte acumulate in sectiunea VANZARI --CUMPARARI. cel mai bine ar fi ca orice membru sa avem un istoric pe acest forum [ sa ne cunoastem mai bine], si atunci cand postam un anunt vedem daca cel ce posteaza este BISNITAR sau NU.[SE FOLOSESTE DE ACEST FORUM ]pentru a vinde sau cumpara. CU STIMA.........CRISTI PESCAR...NU .... BISNITAR. :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 24. februarie 2013, 20:36

cristingb, n-am prea inteles cum propui tu sa decurga lucrurile?!? :nunteleg:
Mai concret, cine propui sa aiba dreptul sa posteze un anunt de vanzare - cumparare si in ce conditii?
Si ce intelegi prin "istoric", cand anume "ne cunoastem mai bine", dupa cate postari?
Multumim pt. lamuriri.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 24. februarie 2013, 20:40

eu as propune ca fiecare nou membru sa isi spuna numele varsta si localitatea
incep primul
patru alexandru rm valcea 28

cristingb

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 30. ianuarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 25. februarie 2013, 09:04

salut. pai daca eu acumulez 30 de puncte dupa aceea pot[ ca bisnitar vorbesc] VINDE SI CUMPARA in liniste fara nici o restrictie dupa cum inteleg din regulament . 1).prin ..ISTORIC.. eu inteleg ca fiecare membru al acestui forum, dupa prezentare sa aiba o activitate cat de cat constanta pe forum, la diferite sectiuni. 2)dupa cate postari nu stiu ce sa zic,ASTEPTAM IDEI. CU STIMA.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 25. februarie 2013, 09:15

salut. pai daca eu acumulez 30 de puncte dupa aceea pot[ ca bisnitar vorbesc] VINDE SI CUMPARA in liniste fara nici o restrictie dupa cum inteleg din regulament . 1).prin ..ISTORIC.. eu inteleg ca fiecare membru al acestui forum, dupa prezentare sa aiba o activitate cat de cat constanta pe forum, la diferite sectiuni. 2)dupa cate postari nu stiu ce sa zic,ASTEPTAM IDEI. CU STIMA.


momentan nu este cazul sa ne facem atatea griji in ceea ce priveste sectiunea de vanzare/cumparare a site-ului unde e cat de cat liniste si nimeni nu exagereaza ... intr-un fel sau altul se va limita si numarul de topicuri active ale unui user pe aceea sectiune si partea cu UP-urile care pot fi extrem de enervante ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tacuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 27. februarie 2013, 07:34

Si eu cred ca punctele nu sunt o solutie, mai degraba consider ca ar fi ok ca oricine dintre membri grupului sa il sesizeze pe Zoran cand constata ca vreunul dintre membri este bisnitari si el sa ia masuri.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

13

miercuri, 27. februarie 2013, 20:32

cum spunea si Anem, deocamdata nu trebuie sa ne facem griji pe acest forum, referitor la vanzari/cumparari.
dar nici chestia cu punctule nu este ok.
cand o sa fie nevoie (sper sa nu fie), Zoran si echipa va stii ce sa faca si sigur vor hotara cum este mai bine.

Răspunsuri: 9

Membru din: 24. februarie 2013

Locație: bucuresti/heidelberg

Profesia: ing. constructor

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. februarie 2013, 18:31

cu bisnitarii treaba se rezolva destul de repejor pt ca este clar ca acolo vor avea cele mai multe postari ,asa ca nu cred ca vor fi greu de observat (daca vor aparea)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 1. martie 2013, 19:24

Pai unul a incercat saracu :pauza: Da cred ca s-a speriat ca a ramas doar la un anunt... :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 6. martie 2013, 13:06

:salut:
Regulamentul forumului a fost actualizat (punctele 3 si 4): Conditii de utilizare

In urmatoarele zile vor fi sterse si citeva poze din gelerie, care nu sunt in conformitate cu noul regulament.

Multumim pt intelegere,
Echipa Forumului. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

17

duminică, 12. aprilie 2020, 15:00

gdpr

in conformitate cu regulamentul GDPR solicit echipei de administrare a forumului, stergerea contului personal si a tuturor datelor personale utilizate de forum, portal si partenerii comerciali.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 12. aprilie 2020, 15:27

in conformitate cu regulamentul GDPR solicit echipei de administrare a forumului, stergerea contului personal si a tuturor datelor personale utilizate de forum, portal si partenerii comerciali.


:gandesc: :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com