Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 30. iunie 2014, 13:47

Sesiune pescuit Cazanele Dunarii - rog sfaturi

Buna ziua stimati colegi,

Asa cum spune si titlul tipicului, in perioada 14.07 - 20.07 intentionez sa fac o sesiune de pescuit la somn in zona Cazanelor.
Doresc sa abordez aceasta partida in special la cloc dar si la stationar noaptea prin preajma taberei. Mentionez ca nu am mai pescuit niciodata in cazane, defapt este pentru a 2-a oara cand merg in acesta zona (am mai fost cu rulota si cu familia dar fara sa dau la peste).

Cum drumul pana acolo este de vreo 600 km nu prea as vrea sa ma duc acolo asa pe nepregatite. Am nevoie de sfaturile voastre (stiu ca sunt destul de multi colegi ce frecventeaza acesta zona) si totodata sunt deschis la orice propuneri si sfaturi. Nedumerirle mele ar cam fi:

1- In ce zona sa merg? Unde as putea campa (voi sta la cort). preferabil accesul cu masina pana la apa daca se poate.
2- De obicei cam pe unde sunt locurile fierbinti? are rost sa ma dau toata Dunarea la vale?
3 -Din punct de vedere legislativ, inafara de permisul ANPA si PG - ul de la politia de frontiera ce avize imi mai trebuie?
Am un motoras de 6 cp dar inca nu detin permis de navigatie, sunt controale asa viguroase incat sa risc vreo amenda din pricina asta?

Cam acestea sunt nedumerile mele momentan.

Multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile voastre!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 30. iunie 2014, 14:16

Salut Iulian,

1. Strict in zona cazanelor nu prea ai multe locuri de campare, din ceea ce cunosc eu.
In Golful Ogradena (intre Eselnita si intrarea in Cazanele Mici) este plin de casute de vacanta si pensiuni, nu stiu sa existe ceva teren public de campare.
In Golful Mraconia poti campa la capatul lui (pe langa tabara de copii, unde am facut noi tabara anul trecut), la intrare pe dreapta (este un loc mediocru, cu acces auto, da-i cam tot timpu` ocupat) sau vis-a-vis intr-o poienita unde ai acces doar cu barca.
La iesire din Cazanele Mici spre Dubova exista un loc de coborare la apa unde se poate si campa. Nu-i umbra, e stancos dar in fata locu-i foarte bun pt somn... :zambet: .
In golful Dubova catre Politia de Frontiera se putea campa mai demult cu aprobarea acestora da` n-am mai fost de multa vreme, nu mai stiu ce-i p-acolo.

2. Locuri bune sunt in Cazanele Mici si Mari, intre ele si uneori in golful Mraconia... nu-i o regula, trebuie sa incerci.

3. Ai nevoie de viza de agrement pe care o poti obtine usor de la Politia de Frontiera Orsova. Din cate stiu eu era o limita la motoare de 5CP, eventual nu lua capacu` de la motor cu tine... :rizi: .

In general e cam multa circulatie turistica in zona in sezon, si pe apa si pe uscat, s-ar putea sa gasesti asta destul de deranjant. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 30. iunie 2014, 14:37

Personal nu prea as sta la cort in zona cazanelor...Pe motiv de serpisori :rizi: E si greu sa gasesti in perioada aia loc de cort.In plus,o sa ai ,pe zona aia, trafic de barci in regim de autostrada ...Masinile pe sosea la fel ...Daca iesi cu barca ,la clonc, probabil vei prinde somn.De pe mal cred ca va fi dificil deoarece lacul este plin si pestii se trag catre senal .Poate noaptea sa vina ceva in mal,insa efectul de "lac" datorat PF1 este se pare ca destul de accentuat deja. Pg-ul s-ar putea sa trebuiasca sa-l iei de la Drobeta...Desi ,in mod normal, Orsova poate sa le elibereze. NU merge la pesti fara PG ,mai ales in perioada aia si mai ales de pe mal pe zona Mraconia.Prietenii stiu de ce :rizi: Si poate tu nu esti asa bun de gura ca mine :rizi:

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 1. iulie 2014, 08:46

Multumesc de raspunsuri.

Informer poti marca cu un punct pe o harta locul unde ati campat voi anul trecut? langa tabara de copii. (M-am uitat pe google earth dar nu prea pot localiza tabara de copii)
Deasemenea marcheaza-mi si locul de la iesire din Cazanele Mici spre Dubova unde exista un loc de coborare la apa unde se poate si campa.

Mai am o intrebare... stiu ca sunt adancimi foarte mari in zona, pana la ce adancime maxima are rost sa insist cu cloncanitul? aaaa..... si de unde se pot procura rame negre in zona?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 1. iulie 2014, 09:47

Aici pe imagine vezi un somn ce a urcat de la 50 m la 16 m, glont! Si daca te uiti bine sus pe imagine, unde este un istoric, vezi ca si mai devreme cel mare a urcat tot de la 40-si-ceva de metri:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 1. iulie 2014, 13:49

Informer poti marca cu un punct pe o harta locul unde ati campat voi anul trecut? langa tabara de copii. (M-am uitat pe google earth dar nu prea pot localiza tabara de copii)
Deasemenea marcheaza-mi si locul de la iesire din Cazanele Mici spre Dubova unde exista un loc de coborare la apa unde se poate si campa.

... aaaa..... si de unde se pot procura rame negre in zona?

Vezi imaginile atasate.
Nu stiu de unde poti procura rame in zona, eu intotdeauna le cumpar din Timisoara.



----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 1. iulie 2014, 14:52

Va multumesc tuturor de informatii! Deja au inceput pregatirile.

adybon

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 1. iulie 2014

Locație: Baile Herculane

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 2. iulie 2014, 00:56

Salut Iulian!
Sunt nou pe forum dar poate cel mai aproape de zona in care vrei sa mergi tu la pescuit & vacanta. Iti scriu la ora asta pentru ca acum am ajuns acasa dupa o scurta raita pe Dunare...semiesec, doar doi mustaciosi la aproximativ 2-3 kg fiecare. As vrea sa-ti dau niste sfaturi in legatura cu camparea ta in zona Cazanele Mici...Macronia: ATENTIE LA VIPERE! Sunt foarte multe si oarecum agresive(daca nu sti sa le ocolesti). Ca si locuri de pescuit la somn sunt destule, mai putine cu succes dar merita incercat. Merge si cu rame de pamant sau negre, groase, lipitori, dar regina este tot coropisnita. Eu totusi am pescuit ieri-azi(seara) la peste mic si rac cu doua capturi mai mici dar frumusetea locului a compensat iesirea. As vrea sa adaug ca marimea apei in cazane atinge 110m pe un curent foarte puternic si cu pietre de marimi considerabile, suficiente ca una din doua aruncari sa scoti fara montura.
La clonc nu am pescuit, dar sunt cativa care pescuie in zona golfului Dubova, nu pot spune daca au succes mai ales ca e circulatie cu barcile mai ceva ca pe o autostrada...dar na informativ...cat despre momeli, hm, e un pic problema; eu le procur din Severin(magazine destule si aprovizionate) sau mai e un magazin in Orsova pe faleza unde gasesti rame. viermisori si alte momeli artificiale. Daca te mai pot ajuta cu ceva informatii, oricand!

  • Autorul acestui subiect este »iulian_cioclin«

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 2. iulie 2014, 01:23

Multumesc de raspuns. Ma ingrijorati cu viperele astea, cred ca nu e de gluma din cate vad. Am primit mai multe sfaturi si sunt usor debusolat in privinta alegerii locatiei. Cred ca o pensiune ar fi alegea cea mai inteleapta daca voi opta pentru cazane.., eu imi imaginam un alfel de pescuit ca in delta cu lansetele in fata cortului.

10

miercuri, 2. iulie 2014, 23:14

.., eu imi imaginam un alfel de pescuit ca in delta cu lansetele in fata cortului.


nu.
nu in zona cazane.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 27. decembrie 2019, 12:29

Salut! Sărbători fericite, noroc și sănătate!
Prin luna mai, sau, iunie, în 2020, merge cineva, în zona Cazanelor Dunării? Planific o excursie, pe acolo, pe unde n-am mai ajuns, până acum, și, poate ne intâlnim, mai mulți, prin zonă.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 15. ianuarie 2020, 19:28

Salut! Sărbători fericite, noroc și sănătate!
Prin luna mai, sau, iunie, în 2020, merge cineva, în zona Cazanelor Dunării? Planific o excursie, pe acolo, pe unde n-am mai ajuns, până acum, și, poate ne intâlnim, mai mulți, prin zonă.
Eu am fost in zona Dubova.In golf,nu sunt prea multe locuri de dat de pe mal. Malul e ocupat de pensiuni si de regula malul are vegetatie masiva.Ideal e sa dai din barca.Anul trecut nu am avut capturi.Apa a fost ff scazuta,in perioada iunie.Nu se putea da de pe mal.Acum doi ani,de pe mal se prindea ciortan si caras,pana in kg.Eu de regula ma duc acolo cand se termina prohibitia.Ma duc cu barca pneumatica,fara motor.Daca suntem sanatosi pana in Mai,poate sunt dispus sa merg.Pot asigura loc de campare pt un cort cu 1-2 persoane.Discutam.Ma contactezi in primavara.
Sau si acum daca vrei alte detalii.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 16. ianuarie 2020, 07:23

Salut! Sărbători fericite, noroc și sănătate!
Prin luna mai, sau, iunie, în 2020, merge cineva, în zona Cazanelor Dunării? Planific o excursie, pe acolo, pe unde n-am mai ajuns, până acum, și, poate ne intâlnim, mai mulți, prin zonă.
Eu am fost in zona Dubova.In golf,nu sunt prea multe locuri de dat de pe mal. Malul e ocupat de pensiuni si de regula malul are vegetatie masiva.Ideal e sa dai din barca.Anul trecut nu am avut capturi.Apa a fost ff scazuta,in perioada iunie.Nu se putea da de pe mal.Acum doi ani,de pe mal se prindea ciortan si caras,pana in kg.Eu de regula ma duc acolo cand se termina prohibitia.Ma duc cu barca pneumatica,fara motor.Daca suntem sanatosi pana in Mai,poate sunt dispus sa merg.Pot asigura loc de campare pt un cort cu 1-2 persoane.Discutam.Ma contactezi in primavara.
Sau si acum daca vrei alte detalii.

Salut! Evident, nu mă gândisem la prohibiție, așadar, sper, tot, prin iunie, însă ajung, pe acolo! Ai un mesaj privat!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare