Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

201

marți, 13. august 2019, 22:42

Iată, suporții, cu o lansetă WFT Never Crack 2,70 m/250-1000 g, așezată într-unul.
Totuși, nu sunt lămurit, asupra unui aspect. La începutul descrierii, se precizează "Inox Zeck Rod Stand", apoi, la decrierea detaliată, apare "oțel acoperit cu pulbere (grosimea materialului de 3 mm)", până la urmă, este, sau, nu, inox, fie, el, și, 18/0?
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere :
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (13. august 2019, 22:59)


ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

202

miercuri, 14. august 2019, 07:48

Mi se pare scurtă ţeava de jos, la o lansetă flexibilă cum este Never Crack rişti să o arunce afară din supor,.am văzut aşa ceva într-un filmuleţ pe Youtube.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

203

miercuri, 14. august 2019, 12:38

Mi se pare scurtă ţeava de jos, la o lansetă flexibilă cum este Never Crack rişti să o arunce afară din supor,.am văzut aşa ceva într-un filmuleţ pe Youtube.

Corect! Și mie, ieri, după probă, mi se părea, cam scurtă, însă, mă gândeam să-i mai pun un del de prelungire, din PVC, care să fie mufată, în interiorul tronsonului de țeavă metalică. Asta, ca să nu modific opritorul sudat, dedesubt, pe care se sprijină capătul mânerului lansetei, pe care l-aș fi făcut, asemanător, cu siguranța de sus, antirecul, adică, să fi avut o balama, astfel, încât, să poată fi coborât, dacă vrei să lași lanseta, mai jos, să nu se mai sprijine în opritor.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

204

joi, 15. august 2019, 21:24

Eu nu as fost losi pvc, inox sau aluminiu, sau polietilena pt gaz (este cu linie galbena si este mai groasa in perete).
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

205

joi, 15. august 2019, 23:28

Eu nu as fost losi pvc, inox sau aluminiu, sau polietilena pt gaz (este cu linie galbena si este mai groasa in perete).

Mulțumesc!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

206

joi, 15. august 2019, 23:44

Sau, cu o bandă cu velcro, asigur, suplimentar, împotriva mișcării, lansetele.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

207

vineri, 16. august 2019, 16:23

În plus, ca la cadrul meu de bicicletă, din aluminiu, neamțul s-a mulțumit cu cordonul de sudură, minim, iar, la suporți, cu ceva, mai mult, decât, niște afturi. Mă gàndesc, dacă, să le asigur afturile nemțești.
În altă ordine, de idei, din ce credeți că sunt făcuți, suporții de la Zeck? Am luat suporții Zeck, mie, mi se par zincați, nu văd ce este din inox, la ei...
Din platbandă de 160 mm/lățime, 3 mm/grosime, îndoită, la cald, sau, la rece, apoi, debitată, cu cotele care rămân la produsul finit? Că, par dintr-o singură bucată, mai puțin, clapeta siguranței antirecul și tronsonul de țeavă, în care se sprijină cotorul mânerului lansetei.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

208

duminică, 1. septembrie 2019, 21:38

Rectific, mi s-a confirmat că suporții Zeck sunt confecționați din inox, probabil, inox mat, satinat, din tablă, tăiată cu fascicul laser, nu cu plasmă. Așadar, caut pe cineva, care să debiteze tabla, cu laser, și să sudeze bucata de țeavă din inox satinat, să-mi mai fac, încă un set, de 4 bucăți, similar, setului Zeck.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

209

luni, 2. septembrie 2019, 09:05

Cam greu sa gasesti pe cineva cu CNC sau alta masina de taiat otel cu laser... cred ca asa ceva e extrem de scump.
Amatori cu taietoare cu plasma se mai gasesc... :nunteleg: .
Da` fie vorba intre noi, ce are daca tabla-i taiata mai "conventional" si nu cu laser? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

210

luni, 2. septembrie 2019, 21:39

Așa era, de dorit, dar, dacă nu e rezonabil, se modifică planul. :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

211

miercuri, 11. septembrie 2019, 22:46

Dacă e cineva, interesat, să împarțim 6 ml de țeavă de inox, de la Italinox, din Chitila, cu prețul de 207 lei/6 ml, cu TVA, inclus, și Și bara din inox, de 18 mm, vreo 3,1 € + TVA/kg(adică, vreo 30lei/ml), sau, din Mureș, de la Catalonia Inox Tg Mures bara si teava inox: 476 lei 8 ML de bara de 20
Catalonia Inox Tg Mures bara si teava inox: 48.3x2- 3 m minim-150 lei

10 lei/7-8 debitări per bară de 8 ml(preț total, sau, per debitare, atunci, se înmulțește cu numărul debitărilor unei bare?)

GREUTATE CAM 5,65 kg/m
"Bara DIA 30 mm
8 metri
945 lei, TVA INCLUS
LIVRAT la dvs Luni cu comanda până Vineri dimineață "
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!