Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 2 560

Locație: Bucuresti

• Scrie un mesaj privat

21

joi, 20. iunie 2019, 12:33

:)
Conform regulilor de scriere din limba romana si eu zic ca ai dreptate (daca acea virgula este acolo in textul din monitorul oficial).
Numa` ca si eu am auzit pana acum (de la AJVPS) doar varianta cu "contracte de reciprocitate".
Pe de alta parte, in cazul in care reciprocitatea este obligatorie, poti sa te faci membru la orice asociatie "fantoma" care eventual n-are nici o apa in administrare si pe baza de reciprocitate obligatorie poti pescui pe apele oricarei alte asociatii din tara... foarte convenabil pt. o fantoma care n-are nimic de administrat (cam asa ca asociatia Banatul din TM, daca nu s-o fi schimbat ceva intre timp).
Asta nu ca cele mai multe ar face ceva pt. apele pe care le-au concesionat... :|

Nu, eu mă refer, clar, DOAR, la oricare dintre AJVPS-uri, aflate în subordinea AGVPS!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

• Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 415

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

• Scrie un mesaj privat

22

joi, 20. iunie 2019, 12:44

Inteleg... dar AJVPS nu-i tot o asociatie ca orice alta asociatie, referite toate in mod generic in textul legal?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

• Scrie un mesaj privat

23

joi, 20. iunie 2019, 12:51

Inteleg... dar AJVPS nu-i tot o asociatie ca orice alta asociatie, referite toate in mod generic in textul legal?

Dacă îmi fac un permis la un AJVPS, care este, clar, subordonat AGVPS, faptul că AGVPS are un statut, faptul că este reglementată clar, reciprocitatea obligatorie, și, că, se exclude varianta unei asociații fantomă, fără vreo recunoaștere la nivel local, sau național, așadar, ce ar mai fi de interpretat?

Ar trebui modificat paragraful, în felul următor, "...contracte cu ANPA, de utilizare a resurselor acvatice, pe bază de reciprocitate obligatorie, fără plata altor taxe zonale, pe tot teritoriul României...", atlfel, este o formulare greșită, rău-intenționată, pentru a-și bate joc de pescari, pentru a jefui, pur, și simplu, pe prostul care cotizează, printre care, mă număr, și eu, apropo, în ce categorie juridică,se încadrează formularea greșită, rău-intenționată, inducerea în eroare, nerespectarea legii și taxarea multiplă a contribuabilului!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

• Scrie un mesaj privat

24

joi, 4. iulie 2019, 23:30

A folosit cineva, un permis făcut în Făgăraș, sau Brașov, și, în alte județe, de exemplu, în Sibiu? Cum v-ați înțeles cu "colindătorii" de la AJVPS Sibiu, în legătură cu reciprocitatea, deci, cu faptul că nu trebuie să mai plătiți nimic, în afară de taxa pe care ați plătit-o, pentru permisul anual, în localitatea de domiciliu?