Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 801

luni, 23. iulie 2018, 05:31

Si distractia continua...

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 802

luni, 23. iulie 2018, 05:32

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 803

luni, 23. iulie 2018, 08:33

Bravo baieti !Va distrati. Enjoy!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 804

luni, 3. septembrie 2018, 08:21

A fost o vacanta de vis, pacat ca s-a terminat asa de repede :noroc:
Peste 100 de pesti capturati, insa mult mai putini fotografiati...

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 805

luni, 3. septembrie 2018, 08:23

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 806

luni, 3. septembrie 2018, 08:25

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 807

luni, 3. septembrie 2018, 08:55

frumos frumos ... vad ca ceva pesti au iesit.

ciudat e faptul c anu vad nici un avat. nu ati dat dupa ei sau nu ati dat de ei?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 808

luni, 3. septembrie 2018, 09:04

Oh, ba da... de ex Deyu a prins intr-o dimi circa 10 avati, intre 1 si 2 kg (aproximati)... a 2a zi dimi au iesit doar mititei in acel loc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 809

luni, 3. septembrie 2018, 09:22

Si pentru ca nu se putea pescui mai toata ziua, din cauza caldurilor mari, am fost nevoiti sa ne si racorim... si peste zi, si seara, si noaptea :rizi: :rizi: :rizi:

Un concediu fantastic care mi-as fi dorit sa nu se mai termine!!!

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

1 810

luni, 3. septembrie 2018, 12:29

Si pentru ca nu se putea pescui mai toata ziua, din cauza caldurilor mari, am fost nevoiti sa ne si racorim... si peste zi, si seara, si noaptea :rizi: :rizi: :rizi:

Un concediu fantastic care mi-as fi dorit sa nu se mai termine!!!

index.php?page=Attachment&attachmentID=3085 index.php?page=Attachment&attachmentID=3086 index.php?page=Attachment&attachmentID=3087 index.php?page=Attachment&attachmentID=3088

:apl: :apl: :bravo: :bravo: :clonk

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

1 811

miercuri, 5. septembrie 2018, 01:42

Respect!!!
Frumoase capturi si multumiri pentru pozele postate, inseamna ca are rost sa mai incerc pe Dunare! Unde-s cârcotasii care spun mereu:"Pe Dunare nu se mai prinde, nu mai e peste"? Iata dovada ca mai este...
Zoran, ca de obicei esti o inspiratzie pentru mine :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 812

miercuri, 5. septembrie 2018, 06:29

Respect!!!
Frumoase capturi si multumiri pentru pozele postate, inseamna ca are rost sa mai incerc pe Dunare! Unde-s cârcotasii care spun mereu:"Pe Dunare nu se mai prinde, nu mai e peste"? Iata dovada ca mai este...


Ceea ce face Zoran respectiv faptul ca reuseste sa reuneasca la Dunare pescari, in special de somn dar nu numai, din tara dar nu numai, ESTE REMARCABIL si DE APRECIAT!
Este meritul lui si nimeni "intreg la cap" nu cred ca o sa conteste vreodata asta!

Iar daca am lamurit odata acest aspect, ca sa nu fie dubii, putem trece la "nu mai este peste pe Dunare".
Sa ne intelegem: peste pe Dunare va exista intotdeauna... chiar si pesti :) ... poate doar daca o sa o otraveasca cineva de la izvoare or sa dispara cu totul.
Dar nu poti sa te astepti ca pe o apa braconata salbatic, abuzata in toate stilurile pana si de autoritati etc. etc. sa fie din ce in ce mai mult peste... noroc ca, asa cum am mai spus, nu curge doar prin Romania... :|,
Insa nu este vorba de "a fi sau a nu fi" pesti ci de CATI pesti sunt la cantitatea de apa... e vorba de "densitate" daca vrei.
Pestii pe care-i vezi s-au prins in LUNI de zile de catre unii dintre cei mai buni pescari de pe la noi... si nu cred ca exagerez cand zic asta... deci 1. MULT timp, 2. MULTI pescari si 3. MULT timp petrecut pe apa (nu neaparat in ordinea asta).
Si acum, ca sa-ti ofer o comparatie, intr-o excursie de 12 zile de pescuit in Spania s-au prins, daca mi-amintesc bine, 12 somni de 2m+ pe langa restu`....
Si-atunci te intreb: unde "este" peste si unde "nu este"? :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 813

miercuri, 5. septembrie 2018, 07:04

Si acum, ca sa-ti ofer o comparatie, intr-o excursie de 12 zile de pescuit in Spania s-au prins, daca mi-amintesc bine, 12 somni de 2m+ pe langa restu`....
Si-atunci te intreb: unde "este" peste si unde "nu este"?


Informer, dpdv al tau, poate ai dreptate, insa nu din al meu! In Spania, pe Ebro, au fost deja multi pescari, si nu au prins mai nimica... daca iti amintesti, chiar am intalnit la restaurant o echipa care veneau cu familiile de ani de zile, si niciodata nu au prins peste... cand le-am povestit de capturi, direct in categoria "mincinosi" ne-au trecut :rizi: Nah, si acuma te intreb, ptr aia, unde e pestele din Ebro? :gandesc:
Asemenea si PO, multi pescari merg cu sperante maxime pe Po, si la 2 saptamani de pescuit non-stop au 3-4 smotei pina in 1,5m... unde sunt aici gigantii Po-ului si densitatea mare de peste? :gandesc:

In alta ordine de idei, sa sti ca nu s-a pescuit asa de mult cum pescuiau altii pe Dunare... ptr noi a fost mai mult relaxare :relax:
De ex de la ora 11 nu mai puteai sta pe apa, si inapoi la pescuit, abia dupa orele 18:00 ieseam... era o caldura infernala! Seara o preferam la un pahar de vorba, decit pe apa, asa ca, intinsi la discutii si la beroase, nu ne culcam niciodata inainte de orele 00:00 - 01:00... astfel, dimineata greoaie ne obliga sa stam in pat cam pina pe la orele 8:00. Cam asta era programul zi-de-zi, aprox... deci nu se poate spune ca am pescuit non-stop 8 saptamani!

Insa, multi localnici au pescuit intradevar mai mult ca noi, si nu au prins nici pe jumatate ca numar din ce am prins noi! :limba:

Intradevar, se scoate f mult peste din Dunare, si in zonele ce nu au frontiera cu Serbia, unde nu sunt camere de filmat, braconierii fac prăpăd!!! :nervos: asa de rau, ca pe unele zone mergi km intregi sa vezi un peste, nu sa il si prinzi!!!

Si asta, fara suparare, ptr ca pescarul roman e un fomist, un nesatul, un indiferent si un halos dupa bani, mai ales daca sunt castigati nu din munca cinstita! Si nu inteleg de ce??? oare asta sa ne caracterizeze ca neam? :nervos:

Si noi am retinut pesti in aceasta excursie, pestii mai micuti (somnici de la 3 pina in max 6 kg - calitate, nu cantitate ;) ), dar am respectat cele 5kg de peste admise pe zi, si a fost mai mult decit suficient ptr toti, a fost cit sa fie destul sa manance toti cei care au fost pe la mine. Eh, si cu toate acestea, majoritatea pescarilor din RO, constienti de numarul mic de peste ce il avem in RO, totusi iau cu ei tot ce prind. Si aici nu ma refer doar la somni, ci si la salau, stiuca, biban, crapi, amuri, clean... absolut orice specie de peste! Si indiferent de nivelul de trai care il are, sau de gradul de inteligenta...

Dar sa revenim la oile noastre... am vazut pe sonar foarte multi pesti mari, de talie mare. Insa, stresati de zeci de ani de pescarii comerciali, si avand o varsta inaintata, au o suspiciune enorma cand ajunge o barca in preajma lor, sunt foarte precauti, si prefera sa dispara din zona, decit sa vina curiosi sa vada ce se intampla. Cam asta e parerea mea despre pestii din Dunare, zona Divici :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

1 814

miercuri, 5. septembrie 2018, 07:16

Da, Informer, este foarte corect ce spui si chiar nu vreau sa se supere nimeni ca am folosit termenul "cârcotasi", era un fel de gluma, luati-o ca sinonim cu "realisti".
Mie capturile lui Zoran imi confirma 2 teorii: una ca inca mai merita sa incerci pe Dunare,poate mai mult ca oriunde altundeva in Romania si asta e mare lucru, eu am fost vara asta o saptamina si peste ioc, dar macar am gasit vreo 3 locuri de care sunt convins ca tin peste. Ceea ce tocmai am vazut ma motiveaza sa mai incerc si la anul, nu e putin! A doua teorie care mi se confirma este ca nu sculele prind pestele ci pescarul! Cunoscind oarecum echipamentul cu care au fost prinsi cei de mai sus, pot vedea iar cu ochi buni lansetele mele. Pe un alt forum mi se impuie capul cu tot felul de customuri si de MXLH1234567 ca zici ca e colectie de Ferrari. Ca "la pestii nostri asa de putini" trebuie echipament cit mai fin, ergo mai scump, ergo custom. No' uite ca se poate si din magazin, totdeauna in astfel de discutii mi-e ciuda ca nu le pot dovedi contrariul cu experientele mele. Poate ca la anul :zambet:
Inca o data multumesc!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 815

miercuri, 5. septembrie 2018, 07:37

No' uite ca se poate si din magazin, totdeauna in astfel de discutii mi-e ciuda ca nu le pot dovedi contrariul cu experientele mele. Poate ca la anul


Luci, te astept si la Dunare sa facem un pescuit impreuna, cit si pe Rin... de ce nu? Si da, atat la somn cit si la salau am folosit scularii din magazin: lanseta 40€, mulineta 70€, nimica customizat :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 816

miercuri, 5. septembrie 2018, 07:39

Informer, dpdv al tau, poate ai dreptate, insa nu din al meu! In Spania, pe Ebro, au fost deja multi pescari, si nu au prins mai nimica... daca iti amintesti, chiar am intalnit la restaurant o echipa care veneau cu familiile de ani de zile, si niciodata nu au prins peste... cand le-am povestit de capturi, direct in categoria "mincinosi" ne-au trecut Nah, si acuma te intreb, ptr aia, unde e pestele din Ebro?

Zorane, eu vroiam sa fac comparatia intre ACEIASI PESCARI care au fost si pe Dunare si pe Ebro... nu comparam mere cu pere... :rizi: :rizi: .
Na egal, cred ca tot ce-am scris fiecare dintre noi este pe undeva adevarat insa "perspectiva" pe care-o avem este putin diferita... ceea ce pana la urma nu e rau... :).
Numa` bine. :noroc: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 817

miercuri, 5. septembrie 2018, 16:08

Luci , se poate si din magazin cum zici tu fara probleme.Insa tine cont ca vorbim de Dunare unde salaul este un pic altfel ca pe balti! Apoi, chiar si pe Dunare, un echipament de calitate ajuta macar la placerea pescuitului.Desi eu zic ca acelasi pescar ,cu un echipament bun va prinde mai bine.Strict parerea mea.
Daca Zoran te invita pe Rin , eu te invit pe Sarulesti ,unde este salau , sa vedem daca conteaza intradevar Ferrari ...Apropo de Ferrari , am vazut in vacanta unul care avea toata caroseria trasa in cristale Swarovski...Sau cum le zice :doarecapu:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

1 818

miercuri, 5. septembrie 2018, 22:35

Domnilor, multumesc pentru invitatii! Cu sigurantza voi avea vreodata onoarea de a "incrucisa lansetele" cu asemenea pescari de soi, macar pentru a vedea o data pentru totdeauna cum se chiar prinde peste...
Chestia cu pescuitul la mine e putin altfel decit la pescarii mari: echipamentul e undeva pe locul 3-10, spinningul ma atrage prin perpetua cautare, a pestelui si a locurilor, miscare continua si mult mister. Ca sa pastrez farmecul si misterul cautarii am renuntzat si la sonarul meu credincios, prefer sa bat coclauri si maluri. E mult masochism in pescarul din mine, dar rarele rasplatzi le simt la maxim! De asta nu voi fi niciodata un mare pescar, da' nici nu trebuie. Ca astfel nu voi prinde niciodata pe Sarulesti, de exemplu, mi-e foarte clar, dar pot visa la asa ceva, si e ok.
Da' un lucru il stiu exact: sa mai ajung io pe Cazane pe la locurile deja gasite anul asta, altfel va sta treaba. Iar Sarulestii sa-i rupã Zamfi, ca tare frumos ne va mai povesti ce si cum! Iar daca vreodata voi pescui cot la cot cu cine trebuie pe acolo, jur ca as scoate salau si cu Dragonul meu :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 819

joi, 6. septembrie 2018, 08:01

Iar Sarulestii sa-i rupã Zamfi, ca tare frumos ne va mai povesti ce si cum! Iar daca vreodata voi pescui cot la cot cu cine trebuie pe acolo, jur ca as scoate salau si cu Dragonul meu

Cunosc niste pescari din zona noastra care au chemat un pescar din zona aia (NU dau nume :rizi: ) sa pescuiasca la salau in zona noastra.
Si deoarece pescaru` din zona aia n-avea cele trebuincioase la el i-au dat si lui o joarda care era mai nashpa si le prisosea.
Si totusi pescaru` din zona aia o prins spre deosebire de pescarii din zona noastra... si iata ca Banatu` n-o mai fost fruncea, o devenit coada. :)
Deci joarda ca joarda... da` si mana :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 820

joi, 6. septembrie 2018, 08:06

Deci joarda ca joarda... da` si mana


da, da... s-o vazut si cand am fo' noi 3 la salau, unde chiar si Vendi a prins :rizi: :rizi: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com