Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 5. august 2014, 17:13

Reabilitare bocanci pescuit

Salutare tuturor, am o pereche de bocanci pentru pescuit, varianta inalta, de la Prologic, cu limba cusuta de bocanci pana sus, in asa fel incat am putut intra in apa pana aproape de inaltimea maxima a bocancilor fara sa-mi intre niciodata inauntru! Toate bune, pana toamna trecuta, cand, dupa vreo 6 ani, cand n-am prea avut grija de ei, recunosc, intrand in apa cu gonflabila, m-am trezit ca Titanic-ul, ei, nu chiar, dar cu ciorapii plini de apa, si am patit-o acum vreo luna, cand am ajuns la stationar, si dimineata, de la roua, aceeasi problema, nu mi-a venit sa cred! Abia acum, ca romanul, am inceput sa ma gandesc la ce puteam sa fac pentru a nu mai ajunge sa "iau apa"! Cum ati procedat intr-o situatie similara? Pe langa vaporizatoarele cu solutie impotriva umezelii pentru incaltaminte, pe langa tratamentul pe care l-am aplicat altor perechi de incaltaminte, de la piele naturala pana la piele sintetica, cu care am avut succes, mai ales pentru intretinere si durabilitate, cu lapte de maini/ten Doina, care face de ras orice crema sau solutie pentru incaltaminte(am folosit aceeasi varianta si pentru gecile de piele, pentru posete si genti din piele naturala sau sintetica, cu aceleasi rezultate benefice), ce as mai putea incerca pentru reabilitarea proprietatii hidrofobe(de a respinge apa) a bocancilor mei(si nu numai)?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 5. august 2014, 22:48

dupa 6-7 ani de uzura singura solutie se cheama "altii" :zambet: :noroc:
in principiu mai poti incerca cu untura de porc sau spray de silicon pentru impermeabilizare insa daca tesatura e distrusa (sau pielea dupa caz) nu mai ai ce le face. Pentru roua mai functioneaza parazapezile dar cam atat :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 6. august 2014, 01:30

dupa 6-7 ani de uzura singura solutie se cheama "altii" :zambet: :noroc:
in principiu mai poti incerca cu untura de porc sau spray de silicon pentru impermeabilizare insa daca tesatura e distrusa (sau pielea dupa caz) nu mai ai ce le face. Pentru roua mai functioneaza parazapezile dar cam atat :ochi:

Multumesc pentru idei, dar nu stiu daca am uitat sa precizez ca sunt ca noi, talpa nu este nici 10% uzata, 7-8% uzura, exagerand superior uzura, in plus, i-am folosit destul de rar, mai ales in ultimii 3-4 ani, camd am ajuns de maxim 7-8 ori la pescuit si iarna, de cateva ori cand am iesit la curatat zapada din parcare! Parerea mea este ca dupa fiecare utilizare in conditii de umiditate extrema, ce mai, de intrat in apa cu ei, trebuie facut un tratament de refacere a impermeabilitatii, si cu un fel de unsoare, de gasca, de pinguin, sau ce minuni or mai exista, si de vaporizare cu un flacon de impermeabilizare pentru incaltaminte, dar nu am facut acest lucru decat dupa ce am intrat "la apa", si doar partea cu vaporizatorul! S-a uscat foarte mult materialul negru asemanator pielii, care se gaseste deasupra talpii, in spatele gleznei si deasupra falangelor si meta-tarsienelor, pentru ca deasupra acestui material este o tesatura gen Gore-Tex de camuflaj, prin care nu a intrat apa, asa mi s-a parut, ca s-a imbibat cu apa zona imediat deasupra talpii, din piele neagra, sau ce-o fi acolo! Trebuie sa incep sa sun si la magazinele de munte, umde am mai mari sanse sa aflu ceva concret!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 22. octombrie 2015, 23:39

Si azi...ca de obicei...aproape...de regula...m-am enervat, din nou, nu neaparat din cauza ploii...cat...a incaltamintei...orice as cumpara...chiar daca initial este mai mult sau total impermeabila...dupa un timp...chiar daca ocolesc orice baltita...cand ma descalt...surpriza...cel putin un deget de la ciorap este ud...e drept...nu am mai apucat sa fac tratamentul de toamna...cu lapte pentru ten(piele...nu cteno...pestele... :rizi: ...) Doina...nu numai la incaltamintea pentru pescuit...ci si la incaltamintea de zi de zi...de exemplu...azi...eram incaltat cu o pereche de pantofi sport Puma...cu sigla unui anumit producator auto...(?)... :zambet: ...si am avut parte de aceeasi "placere"...voi...nu ati patit-o? Ce ati facut in acest sens?
P.S. Chiar nu sunt dispus sa cumpar cate o pereche de incaltaminte de unica folosinta...:)...macar daca n-ar intra apa la prima utilizare...cum se intampla in cele mai multe situatii... :zid:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 23. octombrie 2015, 09:08

Robert, o pereche de incaltaminte buna nu ar trebui sa fie tratata cu nici un fel de lapte sau creme … eventual doar pentru a inmuia pielea care in anumite cazuri se mai intareste (sau strange) daca papucul nu este purtat o perioada mai lunga.

Am avut si am mai multe incaltaminte impermeabile de la diferiti producatori (nicicare Puma … cu atat mai mult cu “caluti” pe ei) si nicicare nu mi-a facut surprize decat dupa niste ani buni de folosire … si eu nu sunt deloc genul care sa aibe grija sau se le trateze cu diferite unguente. In cazul asta imi vine in minte o singura recomandare … schimba producatorul.

Pe post de “ps” … niciodata nu imi cumpar un anumit produs doar pentru ca are sigla vreunei alte firme (cazul Pumelor tale cu calut pe ele) sau numele nu stiu cui (cazurile lansetelor cu numele nu stiu carui pescar de bass din SUA) scris pe el. Din contra, de regula evit treaba asta pentru ca din punctul meu de vedere chestia respectiva tine strict de marketing, produsul in cauza neoferind nimic in plus pentru diferenta aia de pret. Acelasi lucru ti l-as recomanda si tie …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 23. octombrie 2015, 10:49

Cauta pe net Nikwax Spray Impermeabilizare Bocanci Fabric & Leather intre 20si30 lei , mai sunt si alte marci , si poti trata bocncii de cateva ori !!!!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 23. octombrie 2015, 11:12

Robert, o pereche de incaltaminte buna nu ar trebui sa fie tratata cu nici un fel de lapte sau creme … eventual doar pentru a inmuia pielea care in anumite cazuri se mai intareste (sau strange) daca papucul nu este purtat o perioada mai lunga.

Am avut si am mai multe incaltaminte impermeabile de la diferiti producatori (nicicare Puma … cu atat mai mult cu “caluti” pe ei) si nicicare nu mi-a facut surprize decat dupa niste ani buni de folosire … si eu nu sunt deloc genul care sa aibe grija sau se le trateze cu diferite unguente. In cazul asta imi vine in minte o singura recomandare … schimba producatorul.

Pe post de “ps” … niciodata nu imi cumpar un anumit produs doar pentru ca are sigla vreunei alte firme (cazul Pumelor tale cu calut pe ele) sau numele nu stiu cui (cazurile lansetelor cu numele nu stiu carui pescar de bass din SUA) scris pe el. Din contra, de regula evit treaba asta pentru ca din punctul meu de vedere chestia respectiva tine strict de marketing, produsul in cauza neoferind nimic in plus pentru diferenta aia de pret. Acelasi lucru ti l-as recomanda si tie …

De regula, nici eu... :zambet: ...este prima pereche
..cu sigla producatorului auto bavarez...sunt foarte discreti...mi-au placut foarte mult...ma rog...se mai intampla...nu era vorba decat de un alt exemplu...problema nu era aceasta...ci...toate celelalte perechi de incaltaminte... :ochi: ...inteleg ce cere "economia de piata"...in regula...sa se strice...dar nu sa fie de noi gata stricate...adica...la prima purtare sa fie nevoie de pompa de santina... :rizi: ...
O varianta ar mai fi...ma rog...unde se poate...sa mai gasim un meserias si sa incercam o pereche de incaltaminte la comanda...cum se proceda odata...ca nu erau prosti atunci... :ochi: ...imi aduc aminte cand m-a dus taica-meu...cu vreo 28-29 de ani in urma la un atelier din centru...si prima pereche de pantofi personalizata...nu se compara cum te simti...si cum se faceau...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 23. octombrie 2015, 11:15

Cauta pe net Nikwax Spray Impermeabilizare Bocanci Fabric & Leather intre 20si30 lei , mai sunt si alte marci , si poti trata bocncii de cateva ori !!!!

Doar pentru bocanci? Sau pentru orice tip de incaltaminte, in functie de materialul din care este confectionata!? Cam la ce perioada(in functie de utilizare...intensa...sau nu...) este necesara repetarea tratamentului?
Apropo, laptele de ten Doina este absorbit...sau...nu stiu prin ce proces... :zambet: ...intra si in pielea sintetica...si in orice am tratat cu el...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 23. octombrie 2015, 13:58

Cauta pe net Nikwax Spray Impermeabilizare Bocanci Fabric & Leather intre 20si30 lei , mai sunt si alte marci , si poti trata bocncii de cateva ori !!!!

Doar pentru bocanci? Sau pentru orice tip de incaltaminte, in functie de materialul din care este confectionata!? Cam la ce perioada(in functie de utioferta e lizare...intensa...sau nu...) este necesara repetarea tratamentului?
Apropo, laptele de ten Doina este absorbit...sau...nu stiu prin ce proces... :zambet: ...intra si in pielea sintetica...si in orice am tratat cu el...
Nu pot da link ca nu e voie dar daca cauti pe net , oferta e variata, in funtie de materialul care doresti sa-l faci impermeabil, piele, textile diferite , este stipulat la fiecare pt care tip de material e randamentul maxim.
Baga in ''Goagle'' doar "spray impermeabilizant " si ai sa te plictisesti de oferte, dac vrei poti cauta si review-uri la fiecare produs in parte si sigur vei face o alegere buna :zambet:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 23. octombrie 2015, 14:02

Cauta pe net Nikwax Spray Impermeabilizare Bocanci Fabric & Leather intre 20si30 lei , mai sunt si alte marci , si poti trata bocncii de cateva ori !!!!

Doar pentru bocanci? Sau pentru orice tip de incaltaminte, in functie de materialul din care este confectionata!? Cam la ce perioada(in functie de utioferta e lizare...intensa...sau nu...) este necesara repetarea tratamentului?
Apropo, laptele de ten Doina este absorbit...sau...nu stiu prin ce proces... :zambet: ...intra si in pielea sintetica...si in orice am tratat cu el...
Nu pot da link ca nu e voie dar daca cauti pe net , oferta e variata, in funtie de materialul care doresti sa-l faci impermeabil, piele, textile diferite , este stipulat la fiecare pt care tip de material e randamentul maxim.
Baga in ''Goagle'' doar "spray impermeabilizant " si ai sa te plictisesti de oferte, dac vrei poti cauta si review-uri la fiecare produs in parte si sigur vei face o alegere buna :zambet:

Stiu miscarea... :zambet: ...insa intreb tocmai pentru a diferentia anumite produse din varietatea de pe piata...prin informatii din partea celor care au folosit mai multe si pot recomanda unul anume... :ochi: ...multumesc...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 2. iulie 2018, 23:50

Mi-am reconditionat si bocancii respectivi, Prologic, am cumparat un adeziv foarte bun, Freesole, si am dus bocancii si adezivul la cizmar, ca nu am reusit sa gasesc cu ce sa fixez talpile ca sa am o oarecare siguranta ca vor sta in pozitia optima, dupa folosirea adezivului respectiv, cu un mic inconvenient, semnalat de catre cizmar, perioada lunga de formare a peliculei, a consistentei necesare pentru a fixa talpile pe bocanci, a durat aproape 2 zile pana a inceput sa faca priza, sa ajunga la vascozitatea optima pentru a se putea alatura suprafetele tratate cu Freesole, insa, pana acum, dupa cateva luni de utilizare, de intrare prin apa, la pescuit, nu a intrat apa in bocanci!

https://youtu.be/20AkXxdqXdo
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 3. iulie 2018, 21:52

pe bune

ai fost la pescuit ? Si ? :ochi:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 3. iulie 2018, 21:53

e varä

dar a amortit de tot forumul asta...E ceva suspect .Auzi..Bocanci :doarecapu:

Răspunsuri: 22

Membru din: 15. mai 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 4. iulie 2018, 22:13

De acord, asta este subiect ????. . . . penibil; Zorane ce faci ?????

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 4. iulie 2018, 23:06

ai fost la pescuit ? Si ? :ochi:

3 iesiri pe Hermes-Peris(2 de agrement, pe 23 martie, cu 6 crapi, la 2 lansete, in cateva ore, cel mai mare, de peste 12 kg, si pe 12 mai, in 5-6 ore, am prins un ten de peste 20 si inca vreo 17 bucati(tot doar cu 2 lansete, cu celelalte 2, amicul meu nu a avut nicio trasatura, la fel ca celalalt de data trecuta), comun, oglinda si ten, in medie, de 13 kg, asta, in vreme ce restul pescarilor din zona respectiva, capatul din aval al baltii, pe vreo 7 standuri, abia au vazut cate un peste, pana sa vin eu si cu amicul meu, care am folosit nada si momeala traditionala, nu bile, ca ceilalti, si am pescuit putin dupa mijlocul baltii, nu in malul opus, ca toti, ceilalti, iar pe 23 aprilie, la un concurs de 48 de ore, tot pe Hermes, unde am pierdut locul 3, in ultlma zi, dupa ce am prins un comun de peste 16, restul de vreo 16 bucati aveau in medie, vreo 8 kg), inca un concurs pe o balta de langa Albele, am un lapsus si mi-e lene sa caut, unde am avut ghinion, toti participiantii, sa vina viitura, sa treaca apa peste diguri, pontoanele abia ramasesera, doar unele, cu apa mai jos de nivelul pe care stateam, insa, abia s-au prins cativa pesti pe toata balta, noi am scapat un comun sub 4 kg, langa ponton, inca o partida pe Caldarusani, unde am fost inspirat sa imi caut alt loc, decat cel ales de baietii care cunosteau balta, si eu am prins 5 bucati, nu mari, pana in 3 kg, dar ei n-au prins nimic, alta partida pe Belciugatele-Livada 4, soldata cu vreo 9 carasi mari, unul de 1 kg, in total, aproape 5 kg, si singura partida, pe o balta spre Alexandria, la invitatie, salbatica, nepescuita, inchisa, unde nu am prins nimic, doar carasi la undita.
P.S. Scuze pentru lipsa legaturii cu subiectul, dar trebuia sa raspund. :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »evergreen« (4. iulie 2018, 23:19)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 4. iulie 2018, 23:18

De acord, asta este subiect ????. . . . penibil; Zorane ce faci ?????

Fara suparare, dar tu ce ai scris? In 5 ani, ai 19 postari? Acum mi-am adus aminte sa scriu despre solutia pe care am folosit-o sa rezolv o problema destul de greu de rezolvat, daca deranjeaza pe cineva, de ce intra in aceasta sectiune!? Cine cauta altceva, este liber sa intre in sectiunea corespunzatoare, sau trebuie sa dam socoteala fiecarui carcotas plictisit ca nu scriu altii, ce nu scrie el...!? CE E PENIBIL!? CA SCRIU LA SUBIECT, IN SUBIECTUL DESCHIS DE MINE, IN SECTIUNEA CARE NU ARE LEGATURA DECAT INDIRECT, CU PESCUITUL!? MIE MI SE PAR PENIBILE ACESTE MANIFESTARI DE PLICTISEALA, DACA NU NE CUNOASTEM, DACA UNII NU SE POT COMPORTA CORECT, MACAR SA MA LASE IN PACE, CA NU AM CHEF SA MA LAS TRAS DE URECHI DE ORICINE, FARA MOTIV, MAI ALES, DE CATRE CINEVA CARE NU FACE DECAT SA ASTEPTE DE LA ALTII, DIN MOMENT CE NU PREA VAD CE CONTRIBUTIE ARE IN ACEST FORUM!! SA-SI VADA FIECARE DE TREABA LUI, CA EU NU-MI VAD DE TREABA ALTUIA!!
P.S. Cred ca sectiunea de aniversari, unde ai destul de multe postari, are mai putine legaturi cu pescuitul si cu echipamentele, hainele si incaltamintea corespunzatoare, nu...!? Cine nu-si vede bârna din ochi, sa nu-mi arate, mie, paiul meu...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (4. iulie 2018, 23:25)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 4. iulie 2018, 23:28

Referitor la raspunsul meu despre ce am pescuit in acest an, se poate muta in sectiunea corespunzatoare, cu scuzele de rigoare.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 5. iulie 2018, 07:29

Uite cum se invioreaza forumu`... :rizi: .
Postarea este in topicul potrivit, la sectiunea corespunzatoare a forumului... personal nu vad nimic nelalocul lui.
Nu este de datoria nicicarui user al forumului sa spuna altui user ce sa posteze si ce nu, mai ales atat timp cat se respecta regulamentul... o sa va rog sa evitati lucrul asta, exista anumite persoane care se ocupa de asta in mod expres. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 5. iulie 2018, 10:59

Ca sa nu se gaseasca cineva mai cu moț, sa creada ca m-a prins cu o eroare gramaticala(ceea ce nu a reusit cineva, nici din invatamantul pregimnazial), formularea pe care am folosit-o mai sus, intentionat, incorecta, "...CA EU NU-MI VAD DE TREABA ALTUIA!!" se dorea a fi un joc de cuvinte, pe care n-am apucat sa-l pun in evidenta si cu ghilimele, asa cum era cazul!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare