Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 7. februarie 2018, 15:30

Mulinete cu acelas corp dar marimi diferite, da sau nu?

Mi-am pus aceasta intrbare de multe ori si am verificat tamburi de la Spro blue arc 930 si de la Spro red arc 9400. Nu se potrivesc. A verificat cineva si la alte marci de mulinete?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 7. februarie 2018, 16:16

Da, la multe firme difera doar tamburul ...Corpul poate fi acelasi la 2500-3000, 4000-5000, dar tamburi sunt mai adanci .Deci Rareniumul FA de la Shimano de 40000 are acelasi corp cu 5000.Asta ca exemplu.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 7. februarie 2018, 16:55

La fel Biomaster-ul FB ... 4000-ul si 5000-ul impart acelasi corp. 6000 cu 8000 iarasi au acelasi corp. chestie comuna mai multor mulinete de la Shimano. La Biomaster de exemplu se potriveste inclusiv "fluturele" cu care reglezi frana de la 2500 la 5000 :rizi:

La fel si la Daiwa ... cel putin in generatiile mai vechi. erau perechi 2500-3000 si 3500-4000 ... la astea noi nu stiu sa iti spun. si in cazul Daiwa mai sunt si alte componente ce se potrivesc de la o serie la alta.

daca te intereseaza ceva anume poti intreba si poate stie cineva sa iti raspunda exact.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 7. februarie 2018, 21:35

Ovidiu, mie sincer nu prea mi-e clar ce intrebi cu "da sau nu?"... normal ca daca au acelasi corp si denumiri diferite tre` sa aibe, teoretic, ceva diferit... si nu raman decat tamburii sau "fluturele"... exceptand vopseaua... :)
Daca am vb de "pleznituri" da, sunt copii cu nume diferite da` macar la marci mai cat de cat nu cre` ca se demit sa scoata chiar aceeasi Marie cu aceeasi palarie da` s-o cheme Tantza... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 8. februarie 2018, 10:53

Spro red arc sau blue arc este acelas lucru cu Ryobi Zauber, difera doar nr de rulmenti si culorile. Am comparat tamburii de la Blue arc 930 si de la Red arc 9400, concluzia a fost urmatoarea:
- tamburul de la 9400 are diametrul exterior mai mare si este mai inalt decat cel de la 930.
- tmburul de la 9400 intra pe rotorul de la 930 dar fiind mai lung firul nu mai este asezat corespunzator iar fluturele nu se insurubeaza pe ax suficient.
- tamburul de la 930 nu incape pe fusta rotorului de la 940.
Concluzia este ca nu se potrivesc de la una la alta tamburii.
Pe mine ma interesa la un moment dat daca Zauber de 1000 are corpul la fel cu Zauber de 2000, uni spun ca da, au verificat sa isi dau doar cu parerea.
Pentru o mulineta cu o marime mai mare si cu tambur care are diametrul interior mai mic inseamna o frana mai slaba decat marimea imediat inferioara iar teoretic ar trebui sa fie cel putin la fel.
Daca au corpuri la fel atunci ar trebui sa fie diferit doar diametrul exterior al tamburului, nimic altceva.
Ar fi interesant sa verificati asta daca aveti marimi succesive din acelas model.
Spre exemplu un tambur mai scurt cu 1-3 mm inseamna fir aruncat dupa fluturas.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 22. februarie 2018, 11:30

Am verificat si Ryobi Zauber 1000 are acelasi corp cu cea de 2000.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

7

sâmbătă, 23. iunie 2018, 19:53

Salut!
Stie cineva daca la spinnfisher ssv 5500 corpul mulinetei este identic cu cel de 6500?
:prieteni:

8

luni, 25. iunie 2018, 21:38

Salut!
Stie cineva daca la spinnfisher ssv 5500 corpul mulinetei este identic cu cel de 6500?
:prieteni:

.....? :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 26. iunie 2018, 07:11

Salut Florin, nu, nu sunt identice... 6500 e mai mare, mai grea.
Dar voi verifica astazi, si pot sa iti spun exact! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 26. iunie 2018, 12:06

Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (26. iunie 2018, 12:12)


11

marți, 26. iunie 2018, 18:34

Ok Zoran! Astept, mersi!
Ovidiu, nu merg linkurile spre poze! Imi spune ca nu sunt autorizat sa accesez acel link! :nunteleg:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 26. iunie 2018, 22:13

Sunt de pe MP, cand le-am mutat aici imi apareau ca poze, dupa ce am urcat raspunsul au aparut ca link. 650 este mai grea si mai mare.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

13

marți, 26. iunie 2018, 22:20

Mersi Ovidiu! :noroc:

Sunt de pe MP, cand le-am mutat aici imi apareau ca poze, dupa ce am urcat raspunsul au aparut ca link. 650 este mai grea si mai mare.